Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.04.2014, 13:50:03
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Nu e vorba de un prag pe care mi l-am pus singur, ci de o chemare la care nu răspund. Duhovnicul cheamă, îndeamnă la o împărtășire mai deasă, dar cu pregătire (post și spovedanie).
P.S. Totuși, nu deznădăjduiesc.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.04.2014, 17:37:51
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Ce-i drept nu pot spune ca persoana despre care vorbesc se opreste la lucrurile de suprafata, sau la superstitii (sunt sigura ca stie ca e pacat), dar personal mi-a lasat impresia ca isi ia drept o adevarata misiune invatarea si indreptarea celorlalti.

Ce m-a smintit mai tare este ca asupra anumitor subiecte are pareri personale (care merg dincolo de invataturile Bisericii) si care, pentru o incepatoare ca mine sunt greu de dus. Cateva exemple: atitudine antiintelectualista, dispret fata de medici (desi am auzit-o spunand la un moment dat ca o doctorita i-a gasit ce avea), conceptia ca bolile vin doar din cauza pacatelor proprii sau din cele ale parintilor...

E adevarat ca dansa traieste doar pentru a se mantui, si ca nimic altceva nu o mai intereseaza. Si asta e o mare realizare. Dar noi astia tineri trebuie sa invatam o meserie, sa lucram, si era sa ma faca sa renunt la meseria mea, dupa ce am studiat 5 ani pentru asta. De ce? Ei bine, fiindca toate astea sunt lumesti, si prin ce mi-a zis mi-a taiat elanul de a mai incerca sa ma pregatesc pentru a-mi exersa bine meseria.

Last edited by Carine; 23.04.2014 at 17:47:37.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.04.2014, 17:48:03
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Daca vreti va spun si de ce am mancat... nu ma indreptatesc, stiu ca am facut ceva rau, dar pentru asta avem duhovnici.

Dupa o perioada in care i-am spus sotului (necredincios) ca asta nu pot sa fac, nici ailalta... si avand in vedere ca saptamana aceasta sunt Sarbatori aproape in fiecare zi, afara de joi si sambata, m-am gandint sa-i propun sa luam un mic dejun, ca sa petrec putin timp cu el inainte de a pleca la slujba.

Stiti, pentru oamenii care nu cunosc ortodoxia, si faptul ca ma duc la biserica la fiecare sarbatoare li se va parea prea mult. Nu am vrut sa-i las impresia ca ortodoxia este doar un sir de reguli si restrictii. Atata tot, nu zic ca am facut bine, nu zic ca trebuie sa faca cineva ca mine, zic ca asta a fost o decizie la un moment dat, intr-o anumita circumstanta.

In fine, dupa ce m-am mai gandit, cred ca doamna despre care vorbesc a zis din pura intamplare fraza "noi daca nu mancam dimineata ne e foame dupa slujba", e posibil sa fi interpretat eu stiindu-ma cu musca pe caciula. Ca doar nu mi-a zis nimic explicit... Acum imi pare rau ca am interpretat asa.

Last edited by Carine; 24.04.2014 at 19:26:41.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.04.2014, 18:32:53
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
Daca vreti va spun si de ce am mancat... nu ma indreptatesc, stiu ca am facut ceva rau, dar pentru asta avem duhovnici.

Dupa o perioada in care i-am spus sotului (necredincios) ca asta nu pot sa fac, nici ailalta, nici ailalta... si avand in vedere ca saptamana aceasta sunt Sarbatori aproape in fiecare zi, afara de joi si sambata, m-am gandint sa-i propun sa luam un mic dejun, ca sa petrec putin timp cu el inainte de a pleca la slujba.

.
Nu ati facut nimic rau, de unde ideea asta? A fost foarte buna ideea de a lua micul dejun cu sotul dvs!
Doamna respectiva are un comportament deplasat, care nu are nimic de-a face cu trairea credintei ortodoxe, care inseamna in primul rand libertate! Faceti-va un bine si ignorati-o complet. Sau raspundeti-i vag, foarte vag (nu stiu, poate; vedeti, suntem diferiti; etc)..
Si nu exista nici o regula care sa reglementeze mancatul/nemancatul inainte de Liturghie, desigur daca nu ne Impartasim si nu luam anafura.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.04.2014, 18:46:11
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Și, în cele din urmă, iertați-o.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.04.2014, 19:27:20
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
Alt exemplu, i-am spus ca eu nu pot sa mananc miel, ca nu-mi place mirosul. Si mi-a spus ca ea s-a luptat cu sine pentru a-i placea gustul si ca se gandeste ca Mantuitorul este Mielul si atunci altfel mananca.
Păi și ea se luptă cu sine pentru a-l mânca pe Mântuitorul?
Eu cred că asta nu e o învățătură ortodoxă.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.04.2014, 19:34:10
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Păi și ea se luptă cu sine pentru a-l mânca pe Mântuitorul?
Eu cred că asta nu e o învățătură ortodoxă.
Cine mananca pentru Domnul mananca, iar cine nu mananca pentru Domnul nu mananca.
Pace voua.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.04.2014, 20:19:22
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Cine mananca pentru Domnul mananca, iar cine nu mananca pentru Domnul nu mananca.
Pace voua.
Si totusi nu de a manca sau nu miel de Pasti depinde mantuirea noastra. Este exact ca a da zeciuiala din izma, marar si chimen si a ignora partile importante ale Legii. Asta faceau fariseii: respectau litera si nu spiritul Legii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.04.2014, 20:55:21
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Nu doar atât. Dar mai este și uitarea că Mielul-Hristos S-a jertfit, iar noi Îl mâncăm în Sfânta Împărtășanie, adevăratul ospăț pascal.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.04.2014, 21:54:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Mi se pare că ispitele lovesc din tote părțile. Poți să nu mănânci, ba chiar să te împărtășești des, dar să te enervezi, să judeci, să te lauzi etc. Sau nu te împărtășești mereu, bei chiar cafeaua de dimineață, dar ești mai atent la slujbă, participi mai bine la rugăciune, ții minte predica și chiar pui în practică ce auzi. Ideal e să le facem pe toate.
Cum participăm dacă noi tot mai des refuzăm? Și care mai sensul multora din rugăciunile din cadrul Sf. Liturghii? Și care mai e scopul ei, de a se împărtăși doar preotul și câțiva copilași dacă aceștia sunt prezenți?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare