Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2012, 11:17:47
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit Abstinenta sexuala. Cine si cum face?

Va salut,

As dori sa pun o intrebare simpla, din registrul vietii practice de familie. Cu tot respectul pentru toata lumea, precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala. Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate). Este evident ca nu limitez dreptul la libera exprimare, dar mi-as dori ca acest subiect sa contina majoritar marturii. Teoria o cunosc, si o cunoaste aproape toata lumea. Practica ne dă bătăi de cap, după cum spune și dictonul. Intentionez ca prezentul topic sa constituie, in final, un material de inspiratie pentru toti sotii care cauta astfel de marturii si de exemple, ca sa reuseasca si ei pe frumosul drum al casatoriei.

Intrebarile sunt: cum traiti abstinenta? Cum ati reusit sa ajungeti la abstinenta continua? Ce faceti ca sa va puteti abtine (ce "tehnici" folositi)? Sper ca este clar ca excludem din discutie cazurile de barbati sau femei care, in perioada de abstinenta totala, practica individual onanismul, pentru "indulcirea" abstinentei.

Astept cu mare interes exemple venite de la traitori autentici si deplini ai abstinentei sexuale. Orice observatie, sfat sau gand suplimentar, de la traitori, pe marginea acestui subiect, este binevenita. Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2012, 11:24:54
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala.

Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate).
Puteți să ne spuneți clar de unde ați scos treaba cu abstinența ortodoxă autentică și că ea ar fi definită de ceea ce ați menționat dumneavoastră? Vreo sursă ceva?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.09.2012, 11:50:00
tikaalba tikaalba is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2011
Locație: Azi in Romania,maine...???
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Waw,ce tema de discutie!Si la /cine si cum face/ va asteptati la exemple concrete?Poate,zic eu in naivitatea mea ca nu-i locul potrivit pentru asemenea discutii.Cu siguranta,UNII,abia asteapta sa se arunce in comentarii.

Un bun crestin nu o sa vina pe un forum (ortodox) sa-si etaleze metodele,fie si scriptic.

Suntem foarte vocali,dar.....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2012, 14:08:54
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Va salut,

As dori sa pun o intrebare simpla, din registrul vietii practice de familie. Cu tot respectul pentru toata lumea, precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala. Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate). Este evident ca nu limitez dreptul la libera exprimare, dar mi-as dori ca acest subiect sa contina majoritar marturii. Teoria o cunosc, si o cunoaste aproape toata lumea. Practica ne dă bătăi de cap, după cum spune și dictonul. Intentionez ca prezentul topic sa constituie, in final, un material de inspiratie pentru toti sotii care cauta astfel de marturii si de exemple, ca sa reuseasca si ei pe frumosul drum al casatoriei.

Intrebarile sunt: cum traiti abstinenta? Cum ati reusit sa ajungeti la abstinenta continua? Ce faceti ca sa va puteti abtine (ce "tehnici" folositi)? Sper ca este clar ca excludem din discutie cazurile de barbati sau femei care, in perioada de abstinenta totala, practica individual onanismul, pentru "indulcirea" abstinentei.

Astept cu mare interes exemple venite de la traitori autentici si deplini ai abstinentei sexuale. Orice observatie, sfat sau gand suplimentar, de la traitori, pe marginea acestui subiect, este binevenita. Multumesc.
Subiectul este foarte delicat si nu vad cine ar putea sa raspunda altfel decat prin a... teoretiza. Chiar daca e un forum ortodox, asta nu inseamna mare lucru din punctul acesta de vedere. In general, cine intra pe-aici, el insusi este in cautarea unor raspunsuri, care sa-l ajute sa gaseasca o cale cat mai apropiata de voia lui Dumnezeu, in nadejdea ca se va mantui.
Despre abstinenta in familie (mai ales in familiile mai tinere) cred ca este un nonsens. Pe de o parte, Taina Sfineti Cununii, cere impreunare, nu abstinenta. Pentru abstinenta, este alta Taina... Tocmai impreunarea si cresterea pruncilor in legea lui Dumnezeu, este considerata de Biserica, drept sfintirea in sine. Ori prin abstinenta, cel putin aparent, se incalca legea lui Dumnezeu, si nu mai putem vorbi de... sfintire.
Daca insa discutam despre abstinenta fireasca din timpul posturilor, sau a altor perioade in care e necesar sa ne abtinem, exista doua metode distincte: in primul rand taierea voii, iar in al doilea rand, evitarea mancarurilor si bautorilor care stimuleaza practic poftele trupesti. Dupa o friptura gustoasa si un vin sanatos, e foarte firesc sa fim cuprinsi de tot felul de pofte, mai ales daca nu prea facem efort fizic indeajuns incat sa ne risipim surplusul de energie in alte directii...
Despre taierea voii, e usor de vorbit, dar greu de facut. Si-apoi, daca pentru unii este foarte usor, pentru altii pare cu totul imposibil. Iar asta tine de multe aspecte: cum am fost obisnuiti pana la un moment dat, sau care sunt slabiciunile pe care le-am mostenit de la parintii nostri... Sau poate in primul rand, indiferent de slabiciuni sau obisnuinte, cat de mult il iubim pe Dumnezeu, ca sa dorim cu adevarat sa ne abtinem. Dar raman la parerea ca acesta este un subiect extrem de delicat si nici un caz nu seamana cu celalalt. Ca atare nici sfaturile nu pot fi valabile. Eu consider ca cel mai important este ca, indiferent de cat de mult reusim sa ne abtinem (de la una sau de la alta), sa avem sufletul smerit, iar Dumnezeu vede si ne indreapta. Altfel, putem sa ne taiem toate voile (si ... madularele), daca n-am inteles ca Dumnezeu ne vrea smeriti, nicidecum cu pretentii de "sfintishori neintelesi", cu siguranta ratam ceea ce e cel mai important de fapt: MANTUIREA.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.09.2012, 15:03:38
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Va salut,

As dori sa pun o intrebare simpla, din registrul vietii practice de familie. Cu tot respectul pentru toata lumea, precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala. Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate). Este evident ca nu limitez dreptul la libera exprimare, dar mi-as dori ca acest subiect sa contina majoritar marturii. Teoria o cunosc, si o cunoaste aproape toata lumea. Practica ne dă bătăi de cap, după cum spune și dictonul. Intentionez ca prezentul topic sa constituie, in final, un material de inspiratie pentru toti sotii care cauta astfel de marturii si de exemple, ca sa reuseasca si ei pe frumosul drum al casatoriei.

Intrebarile sunt: cum traiti abstinenta? Cum ati reusit sa ajungeti la abstinenta continua? Ce faceti ca sa va puteti abtine (ce "tehnici" folositi)? Sper ca este clar ca excludem din discutie cazurile de barbati sau femei care, in perioada de abstinenta totala, practica individual onanismul, pentru "indulcirea" abstinentei.

Astept cu mare interes exemple venite de la traitori autentici si deplini ai abstinentei sexuale. Orice observatie, sfat sau gand suplimentar, de la traitori, pe marginea acestui subiect, este binevenita. Multumesc.

ce faceti, fratilor, reinventati ortodoxia?
AUzi...abstinenta sexuala ortodoxa...Abstinenta ortodoxa e diferita de cea catolica sau cum?
De unde pana unde ideea ca trebuie practicata abstinata si ai drept la relatiile conjugale doar cand vrei copii? O alta aberatie marca Demetrius.

De abstinenta atunci cand nu mai doresti sa ai copii...am auzit.Dar de abstinenta in toate perioadele, cu dezlegare doar cand vrei sa faci copii...ba.

E pacat sa separi unirea conjugala de nasterea de prunci.Dar relatia conjugala intre soti e binecuvantata de biserica, chiar in cadru taine cununiei vedem lucrul asta, cand se roaga ptr miri sa aibe pat neintinat.

Nu inseamna ca e mai putin ortodox omul care se bucura de relatia cu sotia sa, dar care in acelasi timp nu opreste nasterea de prunci. Din punctul meu de vedere acesta e modul autentic de barbat ortodox(nu vorbim de monahi, care intra in alta categorie).

Cred ca asta e o extrema periculoasa. O extrema care poate prejudicia serios viata de familie. O vad ca si cum am apela la un prieten doar atunci cand urmaresti un scop.Pana la urma prietenul se va intrista, simtind ca profiti de el. Asa si aici: daca te atingi de sot/sotie doar cand vrei copii atunci in mod sigur o vei rani. Si o vei priva de un drept legitim dobandit prin taina cununiei.
Plus ca mai e si ispita de a ne crede "mai autentici", asa cum zicea cineva mai inainte, niste mici sfintisori.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2012, 15:13:26
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Va salut,

As dori sa pun o intrebare simpla, din registrul vietii practice de familie. Cu tot respectul pentru toata lumea, precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala. Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate). Este evident ca nu limitez dreptul la libera exprimare, dar mi-as dori ca acest subiect sa contina majoritar marturii. Teoria o cunosc, si o cunoaste aproape toata lumea. Practica ne dă bătăi de cap, după cum spune și dictonul. Intentionez ca prezentul topic sa constituie, in final, un material de inspiratie pentru toti sotii care cauta astfel de marturii si de exemple, ca sa reuseasca si ei pe frumosul drum al casatoriei.

Intrebarile sunt: cum traiti abstinenta? Cum ati reusit sa ajungeti la abstinenta continua? Ce faceti ca sa va puteti abtine (ce "tehnici" folositi)? Sper ca este clar ca excludem din discutie cazurile de barbati sau femei care, in perioada de abstinenta totala, practica individual onanismul, pentru "indulcirea" abstinentei.

Astept cu mare interes exemple venite de la traitori autentici si deplini ai abstinentei sexuale. Orice observatie, sfat sau gand suplimentar, de la traitori, pe marginea acestui subiect, este binevenita. Multumesc.
si ma rog UNDE ai gasit tu asta scris in biblie (acest gen de abstinenta)?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.09.2012, 15:30:11
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si ma rog UNDE ai gasit tu asta scris in biblie (acest gen de abstinenta)?
nu e din biblie, e din "Traditie" :))
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.09.2012, 15:34:33
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
nu e din biblie, e din "Traditie" :))
apoi daca ne apucam sa respectam tot felul de "traditii" babesti...unde ajungem?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.09.2012, 20:50:37
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca duhovnicul e persoana cea mai potrivita pentru a aborda astfel de probleme.
Ideea abstinentei sau situatia impusa de o stare de fapt, sunt lucruri care se preteaza la sfatul duhovnicesc.
Sunt chestiuni delicate, incercari/ispite prin care nu putem trece de capul nostru, cum ni se pare la un moment dat...
Asta in cazul ca suntem madulare ale Bisericii.

Last edited by ioan cezar; 19.09.2012 at 20:56:17.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.09.2012, 23:25:55
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Puteți să ne spuneți clar de unde ați scos treaba cu abstinența ortodoxă autentică?(...)
Dle Decebal, de la mine si de la cei cu care vorbesc. Nu am sursa scrisa. Stiu doar ca, daca nu doreste copil, o familie ortodoxa se abtine total, si nu periodic, asa cum fac catolicii cu ajutorul metodelor naturale de reglare a conceptiilor. Adica, daca doresc copil, au relatii conjugale. Daca nu, nu. Asta stiu. Este ceva gresit in cele de mai sus?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 21:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 14:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 20:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 22:30:02