Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2013, 11:45:44
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Angry Q&A

Intrebare : femeia daca are sangerari inafara celor lunare (in caz de boala) poate merge la biserica? se poate mirui sau lua agheasma? multumesc
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2013, 11:57:39
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

CAND SE OPRESC FEMEILE DE LA CELE SFINTE? (OPRIREA DE LA CELE SFINTE A FEMEILOR AFLATE IN STAREA DE CURATIRE LUNARA) - 2 Dionisie

Iar in privinta femeilor care au curatirea lunara, daca se cuvine, aflandu-se ele asa, sa intre in Casa lui Dumnezeu, socotesc ca si a intreba este le prisos; deoarece cred ca nici ele, fiind credincioase si cucernice, n-ar indrazni, aflandu-se asa, sau sa se apropie de masa cea sfanta, sau sa se atinga de trupul si de sangele lui Hristos; caci nici aceea ce avea curgerea sangelui de 12 ani nu s-a atins de El spre vindecare, ci numai de poalele lui; dar este lucru neprihanit a se ruga, oricum ar fi cineva, si a-si aduce aminte de Stapanul, oricum s-ar afla, si a se ruga spre a dobandi ajutor; iar cel ce nu este cu totul curat, si cu sufletul, si cu trupul, se va opri de a se apropia de cele sfinte si de Sfintele Sfintilor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2013, 12:00:22
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

si o traducere daca se poate!
eu nu intreb de Impartasanie, ci de miruire/ agheasma. multumesc
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 22.08.2013 at 12:10:12.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.08.2013, 12:23:08
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Întrebare: Părinte, o femeie se poate închina la Brâu atunci când este necurată?

Starețul Efrem: Dacă vă referiți la ciclul lunar pe care îl au femeile, [da, se poate închina]. Din păcate, aici, în Rusia, se face o mare greșeală că femeile nu se duc să se închine la icoane și unele nu merg nici la biserică, atunci când sunt la ciclu. Aceasta este o greșeală. De vreme ce există această sângerare firească, doar de la împărtășanie sunt oprite, orice altceva pot să facă. De vreme ce o femeie trece printr-un fenomen obișnuit al firii ei femeiești, asta nu înseamnă că nu mai e cinstită și curată. Nu trebuie socotită ca necurată. Nu-i așa?

- See more at: http://www.pemptousia.ro/2012/09/sta....90b42Ccz.dpuf


Daca nici Efrem Vatopedinul nu cunoaste predania adevarata a Bisericii atunci nimeni nu o mai cunoaste.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.08.2013, 23:09:45
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
De vreme ce există această sângerare firească, doar de la împărtășanie sunt oprite, orice altceva pot să facă. De vreme ce o femeie trece printr-un fenomen obișnuit al firii ei femeiești, asta nu înseamnă că nu mai e cinstită și curată. Nu trebuie socotită ca necurată. Nu-i așa?
Dacă ar fi curată nu ar fi oprită de la Sfânta Împărtășanie.

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Daca nici Efrem Vatopedinul nu cunoaste predania adevarata a Bisericii atunci nimeni nu o mai cunoaste.
Toată evlavia pentru stareț (nu cred în condamnarea pentru ilegalități financiare) însă nu cred că știe rânduiala mai bine decât Sfantul Dionisie, Arhiepiscopul Alexandriei.

"Iar in privinta femeilor care au curatirea lunara, daca se cuvine, aflandu-se ele asa, sa intre in Casa lui Dumnezeu, socotesc ca si a intreba este de prisos;"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.08.2013, 23:26:20
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Dacă ar fi curată nu ar fi oprită de la Sfânta Împărtășanie.
Ba nu ci e vorba, cred, despre faptul ca atata timp cat pierzi sange, nu se cade sa te impartasesti de sangele Mantuitorului, sange din care nici cea mai mica particula nu se cuvine sa se risipeasca.

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Toată evlavia pentru stareț (nu cred în condamnarea pentru ilegalități financiare) însă nu cred că știe rânduiala mai bine decât Sfantul Dionisie, Arhiepiscopul Alexandriei.

"Iar in privinta femeilor care au curatirea lunara, daca se cuvine, aflandu-se ele asa, sa intre in Casa lui Dumnezeu, socotesc ca si a intreba este de prisos;"
Din raspunsul staretului, reiese ca in Biserica greaca, care dpdv socio-istoric este principalul vector al spiritualitatii ortodoxe, nu se cunoaste aceasta restrictie aparuta pe la noi si pe la fratii slavi. Pentru a contrazice intr-un mod pertinent acest lucru, e nevoie de mai multe opinii in acest sens, sfantul Dionisie din Alexandria, ca orice om, se poate insela. Au facut-o si alti sfinti in lucruri mult mai importante. Dupa cum stii, noi nu cunoastem oameni infailibili ci doar Biserica, conștiinta autentic-eclesiologica, este fara de pata.
Daca in legatura cu problema discutata detii informatii despre mai multe opinii care sa poata face trimitere la conștiinta pomenita, te rog sa le postezi. Repet, eu nu pe opinia singulara a starețului Efrem plusez ci pe practica ascetica din spatiu cel mai puternic asociat cu traditia dreptslavitoare.

Last edited by VladCat; 22.08.2013 at 23:33:01.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.08.2013, 00:28:27
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
atata timp cat pierzi sange, nu se cade sa te impartasesti de sangele Mantuitorului, sange din care nici cea mai mica particula nu se cuvine sa se risipeasca.
Asta-i bună.... Bre frate, bre frate drag, ce-ți veni?
Te răspopiși??????

Last edited by cezar_ioan; 23.08.2013 at 00:31:27.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.08.2013, 14:31:18
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Ba nu ci e vorba, cred, despre faptul ca atata timp cat pierzi sange, nu se cade sa te impartasesti de sangele Mantuitorului, sange din care nici cea mai mica particula nu se cuvine sa se risipeasca.
Deci când bem Sfântul Sânge, acesta intră în sângele nostru și sângele nostru devine sângele Mântuitorului. Din ce surse ai cunoștință de această dogmă?

Dar dacă eu, bărbat, venind de la Sfânta Împărtășanie, am un accident de mașină și mi se scurge tot sângele, s-a risipit sângele Mântuitorului?

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Biserica greaca, care dpdv socio-istoric este principalul vector al spiritualitatii ortodoxe

sfantul Dionisie din Alexandria, ca orice om, se poate insela.
Nu mi se pare un argument suficient. Canonul sfantului Dionisie este inechivoc. Și dacă vom avea o abordare laxă, considerând învățăturile sfinților ca fiind greșeli și erori umane, nu vom ajunge nicăieri.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.08.2013, 14:49:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Deci când bem Sfântul Sânge, acesta intră în sângele nostru și sângele nostru devine sângele Mântuitorului. Din ce surse ai cunoștință de această dogmă?
La fel, si eu sunt curios in privinta asta, surse oficiale ceva?

Citat:
Dar dacă eu, bărbat, venind de la Sfânta Împărtășanie, am un accident de mașină și mi se scurge tot sângele, s-a risipit sângele Mântuitorului?
Sau poti sa te tai la deget, aceeasi chestiune, pansamentele trebuie sa le pastrezi cu mare sfintenie, sa le arzi, sa le ingropi intr-un loc curat, etc?
As fi curios si eu de un raspuns.

Citat:
Nu mi se pare un argument suficient. Canonul sfantului Dionisie este inechivoc. Și dacă vom avea o abordare laxă, considerând învățăturile sfinților ca fiind greșeli și erori umane, nu vom ajunge nicăieri.
Se pare ca n-ai inteles cum vine treaba cu sfintii, Biserica si infailibilitatea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.08.2013, 15:21:50
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Unirea cu Hristos in Euharistie este „o unire deplina tocmai pentru ca El nu mai este lucrator in noi numai prin energia adusa in noi de Duhul Sau, ci cu Trupul si cu Sangele lui, imprimate in trupul si in sangele nostru. Iar unde este trupul si sangele Sau e prezent si lucrator in mod deplin insusi subiectul lor. Deci insusi subiectul lui Hristos, ca subiect al trupului si sangelui Sau, se face prin Euharistie subiect direct al trupului si sangelui nostru cu care sunt unite intim trupul si sangele Sau, care au dat prin aceasta calificarea lor trupului si sangelui nostru…”
Pr. Prof. Dumitru Staniloaie, Legatura dintre Euharistie si iubirea crestina, in rev. „Studii Teologice” nr. 1-2/1965, p. 8-9.

Dalian, daca vrei poti cauta articolul si vedea acolo exact pe care parinti se intemeiaza Dumitru Staniloaie. Eu am intalnit invatatura in scrieri ale parintilor dar nu stiu sa iti dau trimiteri acum.

exemplul cu accidentul nu il comentez. Nu pot sa cred ca tu nu sesizezi diferenta intre a te impartasi stiind ca ai scurgere de sange si a face un accident de masina dupa ce te-ai impartasit.

p.s.: daca mai imi trunchezi mesajele cand le citezi te rog sugereaza asta printr-un insemn grafic precum „(...)”

Last edited by VladCat; 23.08.2013 at 15:28:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare