Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.02.2009, 01:12:34
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4][COLOR=black]can. 59 Trulan [/COLOR][COLOR=black]– locul săvârșirii Mirungerii e numai Biserica[/COLOR]
[COLOR=black]can. 47 apostolic[/COLOR][COLOR=black] – [COLOR=red]Botezul nu se repetă nici Mirungerea[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=black]can. 1 Ioan Ajunătorul[/COLOR][COLOR=black] – prevede administrarea Mirungerii apostaților care revin la Ortodoxie[/COLOR]
[COLOR=black]can. 48 Laodiceea[/COLOR][COLOR=black] – Mirungerea se face imediat după Botez[/COLOR]
[COLOR=black]can. 7 Sin. II Ecumenic[/COLOR][COLOR=black] – Mirungerea se administrează și eterodocșilor care vin la ortodoxie.[/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.02.2009, 01:55:10
trecator trecator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2009
Mesaje: 2
Implicit faptele vorbesc

am citit majoritatea celor scrise aici, care se cred a fi raspunsul la intrebarea ta; cu siguranta ca fiecare isi va sustine credinta, pe care o mosteneste de la parinti, prin toate mijloacele; pentru a te lamuri in problema pe care o ridici, te rog doar, sa urmaresti link-ul urmatoare: http://www.youtube.com/watch?v=hm1YC...eature=related
si sunt mai multe pe care le poti afla; sa stii insa, caci, adevarul mereu a fost pus sub oboroc;
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.02.2009, 11:53:18
Andrreea's Avatar
Andrreea Andrreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Mesaje: 7
Implicit

Stiam toate lucrurile astea...cunosc foarte bine toata povestea, daca pot spune asa...insa nu mi se pare corect din punct de vedere canonic. Plus ca de la atata ura fata de cei de pe stilul nou s-a ajuns aici. Cei de pe stilul vechi sunt foarte mandri de ei si de credinta lor...mai prin toate cartile si revistele pe care le-am citit ca sa inteleg cum s-a ajuns aici ei pomenesc mai tot timpul ca ei au "adevarata credinta", sunt "adevarata ortodoxie"...si ii judeca pe preotii de pe stil nou...daca era sa facem ceva gresit, Dumnezeu nu bate cu parul...eram pedepsiti...de ce preotii de stil vechi din Romania nu ar accepta sa slujeasca alaturi de un preot de stil nou? Cand cei din Rusia etc accepta? Nu este oare rautate aici? Oare nu e pacat sa urasti, sa fii mandru de tine si sa-i judeci pe altii? De ce mai vii si te rogi la Icoana Facatoare de Minuni, de exemplu la Manastirea Bistrita, unde sunt toti pe stilul nou, daca ai in suflet ura si dispretul fata de cei de acolo? De ce nu mai lupta pentru a fi recunoscuti? Pentru ca s-au obisnuit sa traiasca in umbra si dupa legile lor.Toate aceste lucruri si inca multe altele nu fac decat sa-mi intareasca credinta.
Sunt dezamagita, insa nu voi lasa ca religia sa ne desparta. Trebuie sa se poata face ceva.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.02.2009, 12:20:52
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Degeaba ne dam noi cu parerea ptr ca in final Andreea trebuie sa faca un singur lucru:sa se roage lui Dumnezeu,Maicii Domnului si tuturor Sfintilor Sai...sa ii arate calea cea dreapta pe care trebuie sa o urmeze si sa lumineze mintea si inima iubitului ei ptr ca si acesta sa aleaga calea cea buna...rugaciunea este unica solutie la problema ei..eu sunt convinsa ca Maica Domnului va asculta cererea ei si va sti exact ce sa faca...deci Andreea roaga-te si iar roaga-te ca sa afli raspunsul pe care il cauti....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.02.2009, 12:48:56
trecator trecator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2009
Mesaje: 2
Implicit franturi de ganduri ...

Draga Andrea,
In situatia ta sunt si eu; ea e singura fiinta pe care o iubesc cel mai mult pe acest pamant; i-am aratat o cale si am lasat-o sa decida si... a spus DA; acum suntem logoditi; ca orice om cu libertate de gandire, a luat o decizie; o decizie prin care ea vrea sa isi implineasca un vis, o familie, sa traiasca langa persoana pe care o iubeste si care o iubeste; este greu, iti zic din propria experienta, dar nu de netrecut; referitor la persoanele pe vechi, nu stiu daca as numi-o mandrie (cel putin in cazul meu), deoarece nu m-am batut niciodata cu pumnul in piept cum ca as fi drept; insa, pot spune ca intr-adevar am spus si o voi spune si in continuare, ca Mantuitorul a lasat apostolilor spre mostenire doar un singur crez, o singura credinta; cea in Dansul, care nu se poate schimba ori de cate ori lumea vrea sa fraternizeze cu astrologia; pentru ca e mai presus de mintea noastra ca noi sa intelegem in totalitate lucrarea Dumnezeirii; Mantuitorul a spus: daca voi nu veti vorbi despre Mine lumii, pietrele vor vorbi; te intreb: cum ar putea preotii de pe stilul vechi sa slujeasca cu cei, care desi se numesc ortodocsi, nu sunt cu adevarat in sfanta soborniceasca si apostoleasca biserica? crezi oare ca Dzeu in intelepciunea Lui, El cel care a creat omul dupa chipul si asemanarea lui, are nevoie de astrologi pentru a corecta mersul astrilor pe cer? sincer, imi vine sa rad de nebunia partizanilor acestei idei dar totodata imi vine si sa plang, pentru ca banul (idolul la care se inchina din ce in ce mai multi oameni) a acoperit cu stralucirea lui trecatoare stralucirea sufletului, care este nepieritoare; aminteste-ti doar ca pe IIsus l-a vandut Iuda, cel care in vremuri de restriste a stat si el pe pieptul Mantuitorului; si da, imi voi apara credinta deorece stiu ca s-au ridicat martiri din ea si pentru ca desi, nu avem binecuvantarea patriarhiei romane (zicea cineva ca suntem schismatici; schismatic e el cel care a acceptat sa fie parte integranta din fractiunile care au fraternizat cu schisma din 1054) avem binecuvantare cereasca; nu putem sluji cu cei care desfiinteaza posturile, cu cei care calca in picioare asezamintele sfintilor parinti; ce minuni au savarsit contemporanii nostri la asa zisele sinoade panortodoxe de au indraznit sa calce acele asezaminte? cu ce drept s-au erijat in aparatorii ortodoxiei, cei care (desi stiu k unul dintre semnele venirii lui Anticrist este si primirea, momentan, alternativa a pasapoartelor, dar mai tarziu in 2011 obligatorie a buletinelor cu semnul fiarei 666) nu au avut curajul sa refuze clar si concis primirea pasapoartelor biometrice asa cum au facut-o celelalte tari ortodoxe (vezi Grecia, Serbia, Rusia)?
Nu vreau sa te influientez, nu vreau sa tii cont de cele scrise; insa, te rog, doar, sa tii cont de cateva aspecte:
1. viata nu e a noastra,Dzeu ne-a dat-o si lui va trebui sa i-o daruim candva; cum si in ce mod, fiecare hotaram
2. pune in balanta ce pierzi si ce castigi: pierzi poate un stil de viata in care ai crescut si cu care te-ai obisnuit dar vei pierde si o persoana pe care zici ca o iubesti; la partea opusa insa, vei avea parte de acel om pe care il iubesti si te iubeste; vei avea parte de clipe frumoase pe care ti le vei petrece cu el si multe altele
3. nu in ultim rand, daca esti nehotarata si nu stii pe ce drum sa mergi, roaga-te din inima la Dzeu, fa si zile de post (si asa vine postul) si sunt sigur ca El ti se va descoperi pentru ca a zis: Cautati mai inati imparatia lui Dzeu si toate celelalte vi se vor adauga voua!
Dzeu sa te intareasca in credinta si sa te ajute in tot ceea ce faci !!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.02.2009, 18:40:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrreea Vezi mesajul
Stiam toate lucrurile astea...cunosc foarte bine toata povestea, daca pot spune asa...insa nu mi se pare corect din punct de vedere canonic. Plus ca de la atata ura fata de cei de pe stilul nou s-a ajuns aici. Cei de pe stilul vechi sunt foarte mandri de ei si de credinta lor...mai prin toate cartile si revistele pe care le-am citit ca sa inteleg cum s-a ajuns aici ei pomenesc mai tot timpul ca ei au "adevarata credinta", sunt "adevarata ortodoxie"...si ii judeca pe preotii de pe stil nou...daca era sa facem ceva gresit, Dumnezeu nu bate cu parul...eram pedepsiti...de ce preotii de stil vechi din Romania nu ar accepta sa slujeasca alaturi de un preot de stil nou? Cand cei din Rusia etc accepta? Nu este oare rautate aici? Oare nu e pacat sa urasti, sa fii mandru de tine si sa-i judeci pe altii? De ce mai vii si te rogi la Icoana Facatoare de Minuni, de exemplu la Manastirea Bistrita, unde sunt toti pe stilul nou, daca ai in suflet ura si dispretul fata de cei de acolo? De ce nu mai lupta pentru a fi recunoscuti? Pentru ca s-au obisnuit sa traiasca in umbra si dupa legile lor.Toate aceste lucruri si inca multe altele nu fac decat sa-mi intareasca credinta.
Sunt dezamagita, insa nu voi lasa ca religia sa ne desparta. Trebuie sa se poata face ceva.
Andreea,observ ca acum tu te manifesti cu ura fata de ei,fata de cei pe care-i critici ca simte aceasta pentru religia ortodoza a stilului nou.Si atunci,pana la urma care este dilema ta,sau care este dorinta ta?Sa-i "demasti"pe cei mandri si "plini de ura",comportandu-te asemenea lor,sau,sa-ti gasesti adevarata cale a credintei,DAR alaturi de persoana pe care o iubesti?!Dupa cum observ,tu stii ce vrei,iar daca-ti pasa cu adevarat de credinta pe care o propovaduiesti,si daca-ti pasa cu adevarat de persoana pe care o iubesti,atunci cauta linistea si echilibrul,mai degraba in pace si iubire,decat in tot acest amalgam de dispute si dispretuiri nefolositoare.Poate ca,pana la urma nu stii totul despre ei(dogmatic),sau poate ca nu stii totul nici despre tine(dogmatic),si-atunci nu te razvrati prematur,roaga-te la Dumnezeu si la Maicuta Sa Preasfanta,cu adevarat duh umilit,cu intelepciune si fara judecata aproapelui,si-atunci vei gasi mai cu precadere raspuns bun la dorinta ta,dar mai ales raspunsul cel folositor.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.02.2009, 12:36:13
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Andreea iti recomand acest site legat de cei de pe stil vechi, ca sa vezi si tu in ce rataciri au ajuns.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/25stilvn.htm
Daca mai vrei si altele cauta ca gasesti!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.02.2009, 13:16:46
vali81 vali81 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Mesaje: 1
Smile buna

iata eu am trecut prin aceasta situatie si credca nu este un pacat ca daca luam cu adevarat lucrurile nu sunt chiar asa dupa cum se spune ca suntem stilisti ca nu dam ascultare BOR da cat de mult a suferit BORSV si cred multi nu stiu asta ca nu a vrut sa se lase inselati ca au pastrat credinta care nea lasato SF: PARINTI daca cineva crede ca daca vii la credinta de stil vechi te faci stilita se inseala asta este adevarata credinta.Dumnezeu sa iti lumineze calea sa ei decizia cea buna
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.02.2009, 16:53:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vali81 Vezi mesajul
iata eu am trecut prin aceasta situatie si credca nu este un pacat ca daca luam cu adevarat lucrurile nu sunt chiar asa dupa cum se spune ca suntem stilisti ca nu dam ascultare BOR da cat de mult a suferit BORSV si cred multi nu stiu asta ca nu a vrut sa se lase inselati ca au pastrat credinta care nea lasato SF: PARINTI daca cineva crede ca daca vii la credinta de stil vechi te faci stilita se inseala asta este adevarata credinta.Dumnezeu sa iti lumineze calea sa ei decizia cea buna
Spune cele ce le-ai scris aici , unui preot și te rog să revii cu un raspuns. Cât privește inșelarea, te rog mult nu-i inșela pe alții, căci a propovădui păcatul drept adevar, te faci părtaș diavolului .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.02.2009, 18:24:16
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vali81 Vezi mesajul
iata eu am trecut prin aceasta situatie si credca nu este un pacat ca daca luam cu adevarat lucrurile nu sunt chiar asa dupa cum se spune ca suntem stilisti ca nu dam ascultare BOR da cat de mult a suferit BORSV si cred multi nu stiu asta ca nu a vrut sa se lase inselati ca au pastrat credinta care nea lasato SF: PARINTI daca cineva crede ca daca vii la credinta de stil vechi te faci stilita se inseala asta este adevarata credinta.Dumnezeu sa iti lumineze calea sa ei decizia cea buna
Omule, mai intai invata limba romana, sa scrii corect gramatical si mai apoi vin-o si da sfaturi.
Este rau sa fii schismatic. Nu este bine. Canonul I al Sfantului Vasile cel Mare ii osandeste pe schismatici (adica cei care s-au rupt de biserica ortodoxa) si mai adauga faprul ca sunt lipsiti de HAR si Succesiune Apostolica!

PS: Ia cartea de romana pentru clasa a IV si invata sa folosesti virgulele!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 20:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 16:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07