Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.10.2010, 16:01:18
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim30 Vezi mesajul
Poate ea nu, nu stiu,...dar eu da. Dar alegerea aceasta nu se face la suparare, atunci cand noi suferim o deceptie, ci trebuie facuta, zic eu, indelung gandita, din dragoste pentru Dumnezeu.
Si eu m-am gandit. Calugaria nu vine in urma deprimarilor, ci este o cale de viata care ofera numeroase satisfactii.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.10.2010, 16:14:13
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
Si eu m-am gandit. Calugaria nu vine in urma deprimarilor, ci este o cale de viata care ofera numeroase satisfactii.

:) Am citit undeva (nu mai stiu unde exact) ceva care suna cam asa: Daca doar te-ai gandit, atunci mai bine ramai mirean...Trebuie gandit bine si nu facut ceva in graba, luata ca si ' renuntare la lupta '.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.10.2010, 16:27:41
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim30 Vezi mesajul
:) Am citit undeva (nu mai stiu unde exact) ceva care suna cam asa: Daca doar te-ai gandit, atunci mai bine ramai mirean...Trebuie gandit bine si nu facut ceva in graba, luata ca si ' renuntare la lupta '.
Nu te mai lua dupa ce ai citit tu nu stiu unde, si nici nu-ti mai aduci aminte prea bine, gandeste conform cu ceea ce crezi tu.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.10.2010, 16:33:40
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
Nu te mai lua dupa ce ai citit tu nu stiu unde, si nici nu-ti mai aduci aminte prea bine, gandeste conform cu ceea ce crezi tu.
Eu stiu ca trebuie sa ma vindec mai intai de depresie, sa ma pregatesc de renuntarea la lume...unde ai vazut tu calugarita depresiva? :)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.10.2010, 16:43:02
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim30 Vezi mesajul
Eu stiu ca trebuie sa ma vindec mai intai de depresie, sa ma pregatesc de renuntarea la lume...unde ai vazut tu calugarita depresiva? :)
Depresia de care zici ca suferi, e un moft. In realitate esti doar neurastenica, adica obosita. Dar depresiva nu poti fi, in conditiile in care in inima ta arde focul credintei si esti umpluta cu Duhul Sfant. Intelegi? Doar carnea iti da impresia ca esti deprimata, insa spiritul tau este dezinvolt si plin de viata.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.10.2010, 16:45:32
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
Depresia de care zici ca suferi, e un moft. In realitate esti doar neurastenica, adica obosita. Dar depresiva nu poti fi, in conditiile in care in inima ta arde focul credintei si esti umpluta cu Duhul Sfant. Intelegi? Doar carnea iti da impresia ca esti deprimata, insa spiritul tau este dezinvolt si plin de viata.

Sunt doar un om neputincios, ce se lupta cu patimile, de care nu a scapat inca...(:
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.10.2010, 16:48:22
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim30 Vezi mesajul
Sunt doar un om neputincios, ce se lupta cu patimile, de care nu a scapat inca...(:
Geneza 4:7 *Când faci bine, oare nu-n este fața senină? Iar de nu faci bine, păcatul bate la ușă și caută să te târască, dar tu biruiește-l!"

pacatul bate la usa, adica patimile le constientizezi, dar ceea ce trebuie sa faci este sa nu cedezi acestor patimi.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.10.2010, 16:50:59
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Pana la urma poate ar fi fost bine sa ne continuam discutiile la un alt topic, ceva de genul ' viata lumeasca sau calugarie' :). Vezi tu...nici eu nu stiu ce vreau pana la urma.Tocmai de aceea ma rog la Dumnezeu: Doamne fa voia Ta, nu a mea....stie El mai bine ce mi-a pregatit.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.10.2010, 17:26:21
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Dupa ce am citit preocuparile tale,m-am regasit in mare parte in ele!Cred ca esti intr-un fel de "criza" de timp...,ca toata lumea are familie si tu nu si altele de genul asta!...Vei avea familie,sigur!Acum te intreb:cum vrei sa sa-ti fie familia? cu multa credinta in Dumnezeu sau cu multe,multe bogatii materiale???...As zice sa mergi pe la manastiri,prin apropiere de unde traiesti si vorbeste cu cineva de acolo despre ce te framanta.Sigur si cu duhovnicul.Nu trebuie sa cheltuiesti multi bani,mergand departe de casa numai pentru asta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.10.2010, 20:15:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mai oameni buni, nu e de joaca cu calaugaria. Ca nu am noroc in lume, hai la manastire, ca acolo mi-o merge mai bine! NU! Complet fals! Daca nu esti in stare sa iti faci un rost in lume, daca etsi neputincios in lume, cu atat mai mult vei fi la manastire!

Si, in sfarsit, sa nu-si inchipuie cineva ca numai daca esti calugar, esti primit de Dumnezeu spre mantuire. Eu cred ca cei mai multi ratati si cei mai multi "improvizati" sunt in viata calugareas*ca. De ce ? Pentru ca viata calugareasca este o viata de exceptie, iar daca se strecoara in ea oa*meni comuni, atunci oamenii aceia nu vor putea face niciodata lucruri care tin de o viata superioa*ra. E mai bine pentru toata lumea ca unii ca aces*tia sa ramana in afara manastirilor.




- Revenind la alt subiect, parinte, spuneti ca in calugarie sunt cei mai multi ratati si ca in calugarie trebuie sa intre oameni de exceptie. Ce inseamna om de exceptie?
-Inseamna un om care nu se joaca cu viata lui, un om care stie ce-i calugaria, stie ceea ce a lasat si ceea a gasit si care nu mai poate fi clintit din calea calugariei. Adica, nu oameni cu lipsuri, pentru ca in manastiri sunt foarte multi oameni cu lipsuri, lipsuri fizice, psihice, oameni fara cultura, oameni care nu s-ar fi descurcat in viata comuna. Or, acestia niciodata nu vor fi niste calugari buni, vor fi niste domiciliati si niste improvizati la manastire. Daca te duci prin manastiri si cercetezi, poti constata multi din acestia, care nu sunt nici de casatorie, nici de calugarie. Acestia nu inainteaza, nu fac parte din randul oamenilor de exceptie. Un om de exceptie este un om care ar fi putut face fata si in casatorie si care nu e refugiat la manastire.

Arhim. Teofil Paraian
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Violenta in familie? alexaa Generalitati 56 12.01.2015 21:51:12
In familie cred_cu_adevarat Generalitati 6 21.11.2011 09:52:25
Familie VS Servici Mirela0110 Generalitati 16 19.06.2010 18:52:00
Familie sau Celibat colaps Generalitati 19 14.05.2010 17:33:59
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07