Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 12.03.2016, 00:04:11
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Eu am spus din experienta mea si a cunoscutilor parerea mea, nu din auzite.
Alții, însă, au avut parte și de altfel de experiențe. Am avut fericirea să cunosc preoți vrednici, foarte vrednici și chiar și din cei în care prezența harului devenise evidentă.
Nu sunt toți așa, e adevărat. Dar a generaliza părerea rea despre preoți este un păcat față de cei care n-o merită. Și iarăși este păcat pentru că cei slabi în credință se vor sminti, crezând că preoții sunt toți corupți și prin urmare mincinoși.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 12.03.2016, 00:11:23
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Alții, însă, au avut parte și de altfel de experiențe. Am avut fericirea să cunosc preoți vrednici, foarte vrednici și chiar și din cei în care prezența harului devenise evidentă.
Nu sunt toți așa, e adevărat. Dar a generaliza părerea rea despre preoți este un păcat față de cei care n-o merită. Și iarăși este păcat pentru că cei slabi în credință se vor sminti, crezând că preoții sunt toți corupți și prin urmare mincinoși.

Nu stiu cum ati fi reactionat daca ati fi fost in locul meu, sa iti moara o ruda apropiata si preotul sa minta ca nu poate veni la inmormantare ca e plecat si apoi sa il gasesti pe acelasi preot in oras. Sa mergi la altul, sa fii indurerat si sa trebuiasca sa il astepti sa isi inchida afacerea, magazinul ca apoi sa binevoiasca sa vina sa te serveasca.

Sa nu vina ani de-a randul sa de boboteaza, desi il chemi in mod repetat si daca apelezi la un alt preot sa iti spuna ca nu are voie pentru ca numai preotul care e arondat zonei tale poate veni.

2 cazuri de inmormantari am avut la care preotii s-au sustras de la indatoririle lor, Boboteaza ani de-a randul nu au venit, spuneau ca vin la o anumita ora si nu veneeau deloc, nu respectau ce scria pe program, tineau corul in frig sa repete la minus nu stiu cate grade afara si ei se lafaiau in caldura in casa si altele ca e pre atarziu sa le scriu pe toate.

Nu contest ca altii au avut experiente bune, eu nu pot sa ii mai vad in ochi.

Nu vreau sa smintesc pe nimeni, doar ca sunt extrem de revoltata de comportamentul lor si de faptul ca nu isi respecta meseria si nu o fac. si toat celelalate pe care le-am scrsi pe parcurs.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 12.03.2016, 00:14:30
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Taina mantuirii omului se afla in cruce, asta a spus, nu a zis ca mantuirea e prin el.

Si normal ca isi apara fratii si spune sa nu ii judecam, ei sa fie intangibili , sa poata face tot ce vor ei, sa nu ii traga nimeni la raspundere.

A zis la inceput ca putem sa criticam dar sa nu judecam, deci s-a constrazis, spre final a spus sa nu judecam, ca noi suntem vinovati pentru tot ce se intampla rau in lume, daca judecam vom fi acuzati si de pacatele lor, si suntem vinovati ca nu ne-am rugat pentru ei.

Ei se scuza pentru orice fac si ii acuza tot pe ceilalti ca sunt de vina pentru ce fac ei, nu sunt de acord cu atata lipsa de modestie si de nerecunoastere a propriilor greseli.

Sa stiti ca totusi ati reusit ceva bun cu postarile d-voasta, ati reusit sa ma faceti sa vad si ceva bun in preotii cunoscuti de mine, ei sunt mai modesti si mai buni decat acesta, sunt mai smeriti.
Vai,vai...acum ai demonstrat ca nu esti ortodoxa.N-ai nici o legatura cu ortodoxia .Am avut dreptate inca din prima postare.E plin de sectanti p'aci.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #74  
Vechi 12.03.2016, 00:15:45
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
... eu nu pot sa ii mai vad in ochi.
Fireste. Cu ditamai barna....
Reply With Quote
  #75  
Vechi 12.03.2016, 01:49:44
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
... nu isi respecta meseria ...
Care meserie, doamna?
Cine v-a invatat ca slujirea preoteasca este o meserie?
Pe ce lume umblati?....

Last edited by ahilpterodactil; 12.03.2016 at 01:52:03.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 12.03.2016, 10:15:39
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Ațata orbire de când sunt nu am mai văzut. Eu va spun adevărul, de ce am pățit și tot pe mine mă acuzați. Cred ca sunteti plini de superstiții ca, dacă ati spune ceva de rău, va bate Dumnezeu. Nici măcar un sfat nu îmi dați de cum asi putea să mă descurc în cazuri de cele pe care le-am povestit. Dacă există nereguli grave în biserică, un om nu are la cine să apeleze pentru ca pe preoți nu îi controlează nimeni. Nu are altceva ce să facă decât să schimbe biserică, cu speranță ca va găsi preoți mai buni. Dar cei care fac nereguli, nu sunt trași la răspundere chiar dacă comit lucruri grave pentru ca sunt scăpați de superiori. Iar cei care scit lucrurile la iveală sunt tot ei blamați
Reply With Quote
  #77  
Vechi 12.03.2016, 10:17:34
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Care meserie, doamna?
Cine v-a invatat ca slujirea preoteasca este o meserie?
Pe ce lume umblati?....
La felul în care se comporta ei, o considera simplă meserie.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 12.03.2016, 10:33:43
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

..,.......,....................................

Last edited by aubergine; 12.03.2016 at 10:41:04.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 12.03.2016, 10:39:35
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Vai,vai...acum ai demonstrat ca nu esti ortodoxa.N-ai nici o legatura cu ortodoxia .Am avut dreptate inca din prima postare.E plin de sectanti p'aci.
Domnul, preotul acela a zis cât se poate de clar ca taina mântuirii sta în Cruce, am ascultat clar ce a zis. Să știri ca și sectanții ăștia sunt și ei creștini, nu trebuie să va comportați ca și cum ar fi ciumați.
Chiar dacă nu sunt de acord cu unele lucruri și nu susțin nici cazul Barnevernet, ortodocsii am văzut ca îi susțin pe penticostali și în acest caz și în altele. Credincioșii de rând sunt problemă, ei sunt plini de ură, sectarism, chiar și unii ortodocși fanatici se comporta ca sectarii. Eu nu merg la ei la biserică dacă la asta va referiți, dacă mă duceam, spuneam, nu aveam de ce să mă ascund.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 12.03.2016, 11:24:51
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit

Of of, unde am ajuns cu discutia...Acum va spun parerea mea, tot din experienta proprie...Am scris ca mama mea a trecut pe la vreo 60 preoti pana sa ajunga la Prislop, cautandu-s i linistea...eu asa am crescut, nu m-a carat dupa ea prin toata tara, ca eram mica, dar stiu experientele ei, pt ca povestea deschis in casa. E drept ca cei la care a fost erau oarecum cunoscuti, adica cutare sau cutare dna ii zicea mergi si la parintele de la....Sihastria, Dates, Miercurea Ciuc, etc.pt ca e bun...Altfel spus, nu aveau cu sa fie chiar din cei care refuza slujbele, desi nu ma indoiesc ca exista si asa, mai apar si la stiri uneori. Daca a adunat 60, nu inseamna ca pana la Prislop, toti au fost "rai" ci doar ca niciunul nu i-a gasit o rezolvare definitiva si nu i-a dat un raspuns complet, care sa-i linisteasca sufletul pe deplin. Ce cred eu? Si preotii, la un anumit punct sunt tot oameni, si ei gresesc, de aceea ca si noi au duhovnic, se spovedesc, nimeni de pe pamant nu e fara pacat..insa noi nu putem trai fara preot, nu fiindca ar fi sau nu pacatos, ci fiindca Dumnezeu i-a dat Harul sau de a dezlega pacatele prin Taina Spovedaniei, fara de care nu se mantuieste nimeni. Citisem undeva ca daca vezi preotul chiar mort de beat in sant, sa mergi sa te spovedesti chiar si la el, pt ca nu el, preotul iti asculta si dezleaga pacatele, ci insusi Hristos. Preotul isi va primi mustrarea si judecata cand si cum va hotara Dumnezeu. Eu, din pacate, nu imi simt duhovnicul de aici din It, tocmai pe sufletul meu, exista o nepotrivire pe undeva, as avea mare nevoie de un duhovnic adevarat pt mine, din fericire am un astfel de preot in tara, cu care ma consult prin tel, dar e mult prea putin, as avea nevoie de dumnealui aici, din cauza distantelor, nu pot nici sa caut un altul, asa ca merg, ma spovedesc, fac canonul primit, iar in chestiuni in care nu ma linistesc cu sfatul dansului, cer un sfat si de la cel din tara. Nu e ideal, dar e solutia mea in acest moment. Si va mai spun ceva...duhovnicul care iti e pe suflet, il simti la un moment dat ca si pe parintii naturali, reprezinta acasa, eu spre ex, am un sentiment de liniste si siguranta, cand ma gandesc ca orice s-ar intampla, ma pot intoarce acasa, la mama, ca il mai am si pe parintele, si intr-un fel sau altul cu ajutorul lor voi merge inainte si voi depasi orice greutate. Nu e intrutotul corect sa-ti pui nadejdea in oameni, unui om cu adevarat credincios i-ar ajunge Dumnezeu, dar pana sa ajung acolo, inaintez cum pot. Nu va obliga nimeni si nimic sa credeti in preoti, dar e important zic eu, sa credeti macar in unul, si sa incercati sa nu-i judecati pe ceilalti, chiar daca gresesc. Daca insusi Dumnezeu le ingaduie sa faca parte dintre slujitorii lui, si ii rabda, cu toate ca stie vatamarea ce o aduc oamenilor, cine suntem noi ca sa ne impotrivim. Judecatile Lui nu ne sunt noua cunoscute, in iconomia intregii lumi, or fi avand si astfel de situatii rolul lor. Auzisem un caz in care in 2 ani, intr-o famile care erau preoti din tata in fiu, au murit 4 preoti in accidente.Cum ingaduie Dumnezeu asa ceva? O fi fost vreun blestem pe familie zic unii, cine stie, dar daca Dumnezeu a ingaduit un rost o fi avand. Parintele Arsenie zicea ca daca vrem preoti mai buni, sa-i nastem, ca avem preotii pe care-i meritam. Si mai citisem undeva ca preotii sunt mai ispititi de catre diavol decat noi, pentru ca prin ei de Dumnezeu lucreaza mantuirea oamenilor.
Despre atacul de panica nu va spun nimic, se gasec usor informatii pe net, pentru ca nu vreau sa-mi fac rau gandidu-ma la el.
Doamne ajuta!

Last edited by Carina Laura; 12.03.2016 at 11:51:35.
Reply With Quote
Răspunde