Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2011, 21:20:03
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Lightbulb Minune!!!

Aș putea acum să scriu despre multe experiențe personale, dar voi scrie doar despre minunile accesibile tuturor oamenilor. Au loc multe minuni, însă ne-am obișnuit atât de mult cu ele, încât nu le mai conștientizăm.

- cu aceeași lingură se împărtășesc și bolnavii și oamenii sănătoși și totuși nimeni n-a făcut nici măcar un herpes după împărtășanie;

- iei apă de la chiuvetă, citește preotul niște rugăciuni și apoi apa (adică aghiazma) nu se mai strică;

- anafura nu se strică și nu mucegăiește (nici după ani), dar dacă lași o bucățică de pâine câteva zile, în aceleași condiții ca și anafura, mucegăiește;

- moaștele nu putrzesc, ba chiar și miros frumos, iar dacă le sărutăm, nu ne îmbolnăvim, nici măcar de herpes, deși sunt oameni morți;

- unii oameni iau ca minune și complexitatea Creației;


______________________________________________

Nu ne-a lăsat bunul Dumnezeu numai cu aceste minuni, deși nu-s puțin lucru, unele vizibile tuturor, altele doar oamenilor credincioși. Ateii care nu cred, să se ducă să vadă cu ochii lor :

- sunt multe icoane din care izvorăsc mir;

- din piatra pe pare a fost uns Mântuitorul izvorăște mir (Biserica Sf. Mormânt, Ierusalim);

- dacă ești credincios și îți lipești urechea de Piatra Biciuirii, unde a fost biciuit Iisus, o să auzi sunetele răstignirii și nu toată lumea aude același lucru, unii lanțuri, alții bătăi de bici (Biserica Sf. Mormânt, Ierusalim);

- de Paști se aprinde singură Lumina Sfântă la Ierusalim, în Biserica Sf. Mormânt;

- de Bobotează pe vechi, Iordanul curge în sens invers;

- de Schimbarea la Față pe vechi coboară un nor pe muntele Taborului;

- pe muntele Sinai (Egipt) la răsărit soarele se tot mișcă înainte și înapoi până își găsește locul pe cer;

- icoana Maicii Domunului care clipește, dacă ai credință, va clipi, după ce te uiți mai mult sau mai puțin timp la ea.

Mai sunt multe altele.

Am scris cam mult, în condițiile în care sunt mulți oameni care se plâng că nu se întâmplă nicio minune Mare este Dumnezeu, care îngăduie "să-L pipăi și să urlu: Este!" (T. Arghezi).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2011, 21:26:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Aș putea acum să scriu despre multe experiențe personale, dar voi scrie doar despre minunile accesibile tuturor oamenilor. Au loc multe minuni, însă ne-am obișnuit atât de mult cu ele, încât nu le mai conștientizăm.

- cu aceeași lingură se împărtășesc și bolnavii și oamenii sănătoși și totuși nimeni n-a făcut nici măcar un herpes după împărtășanie;

- iei apă de la chiuvetă, citește preotul niște rugăciuni și apoi apa (adică aghiazma) nu se mai strică;

- anafura nu se strică și nu mucegăiește (nici după ani), dar dacă lași o bucățică de pâine câteva zile, în aceleași condiții ca și anafura, mucegăiește;

- moaștele nu putrzesc, ba chiar și miros frumos, iar dacă le sărutăm, nu ne îmbolnăvim, nici măcar de herpes, deși sunt oameni morți;

- unii oameni iau ca minune și complexitatea Creației;


______________________________________________

Nu ne-a lăsat bunul Dumnezeu numai cu aceste minuni, deși nu-s puțin lucru, unele vizibile tuturor, altele doar oamenilor credincioși. Ateii care nu cred, să se ducă să vadă cu ochii lor :

- sunt multe icoane din care izvorăsc mir;

- din piatra pe pare a fost uns Mântuitorul izvorăște mir (Biserica Sf. Mormânt, Ierusalim);

- dacă ești credincios și îți lipești urechea de Piatra Biciuirii, unde a fost biciuit Iisus, o să auzi sunetele răstignirii și nu toată lumea aude același lucru, unii lanțuri, alții bătăi de bici (Biserica Sf. Mormânt, Ierusalim);

- de Paști se aprinde singură Lumina Sfântă la Ierusalim, în Biserica Sf. Mormânt;

- de Bobotează pe vechi, Iordanul curge în sens invers;

- de Schimbarea la Față pe vechi coboară un nor pe muntele Taborului;

- pe muntele Sinai (Egipt) la răsărit soarele se tot mișcă înainte și înapoi până își găsește locul pe cer;

- icoana Maicii Domunului care clipește, dacă ai credință, va clipi, după ce te uiți mai mult sau mai puțin timp la ea.

Mai sunt multe altele.

Am scris cam mult, în condițiile în care sunt mulți oameni care se plâng că nu se întâmplă nicio minune Mare este Dumnezeu, care îngăduie "să-L pipăi și să urlu: Este!" (T. Arghezi).
camy ... s-a vorbit pe forum despre toate "minunile" enumerate de tine.
iti inteleg credinta si o respect.
darr ... vezi tu, nici una nu este o minune in sens real.
fiecare poate fi contestata, intr-un fel sau altul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.02.2011, 22:03:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Eu nu strivesc corola de minuni a lumii / și nu ucid cu mintea-mi tainele ce le-ntâlnesc." ( Lucian Blaga)

Pt Dumitru73
Dacă vrei neaparta poți gasi explicație pentru orice, o explicație la nivelul minții tale și care dacă nu ai credință te poate face să te simți chiar un mic Dumnezeu așa cum ne apostrofează unii userii cu un ușor aer de superioritate!

Îmi place ideia topicului deschis de tine. Minuni ni se întâmpla în fiecare moment dacă sufletul nostru este deschis asemenea florilor în miezul zilei.

Eram la Sihastria, în biserica, la slujba de pomenire a părintelui Cleopa Ilie, anul trecut în noiembrie. Nu am povestit nimănui această întâmplare dar mi-am amintit-o citind frumoasa postare despre minuni.
Stateam aproape în spatele bisericii și în momentul când a fost pomenit Părintele Cleopa am simțit o mireasmă de nedescris, mireasma sprecifica Sfintelor Moaște.M-am uitat în spate să vad dacă nu cumva a intrat vreo femeie parfumată. Erau aceleași femei de la începutul slujbei. În fața mea și alte femei se uitau în spate și-și faceau cruce. Nu am discutat cu nimeni dar sunt sigrura că nu numai eu am simție mireasma. Am mai simțit aceiași miresma preste câteva minute.

Acum doi ani am fost la cimitirul Giulești la Părintele Ilie Lacatușu împreuna cu o maicuță. Când stateam la rând mai multe persoane și maicuța dar și un preot cu soția și cu un copil am simțit miros de Sfinte moaște.

Mă împărtășisem cu Sfintele Taine în Duminica Mironosițelor din postul Paștelui. Obișnuiesc să iau lumânarea acasă și să o ard toată seara la rugaciune. Timp de aproape o oră cât a ars acea lumânare și am citit psalmi și rugaciuni am simțit din când în când valuri de mireasmă de mir.

Aș putea să povestesc zeci de minuni la care am fost martoră eu sau creștini pe care îi cunosc.

"Fericiți cei care au vazut și au crezut dar mai fericți cei care nu au vazut și au crezut."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2011, 22:32:58
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
camy ... s-a vorbit pe forum despre toate "minunile" enumerate de tine.
iti inteleg credinta si o respect.
darr ... vezi tu, nici una nu este o minune in sens real.
fiecare poate fi contestata, intr-un fel sau altul.
iti doresc din tot sufletul sa ti se intample si tie o minune, pe pielea ta, si sa simti tu si sa stii ca ceea ce s-a intamplat n-a fost o coincidenta aiurea, ca a fost special pentru tine. altfel nu prea poti sa iti dai cu parerea ca "nu sunt minuni reale". ai fost tu acolo? ti-ai lipit tu urechea de piatra? ai fost la ierusalim? ai vazut vreodata o icoana izvorand mir? daca nu, nu ai cum sa spui tu ca nu e asa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.02.2011, 23:48:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
camy ... s-a vorbit pe forum despre toate "minunile" enumerate de tine.
iti inteleg credinta si o respect.
darr ... vezi tu, nici una nu este o minune in sens real.
fiecare poate fi contestata, intr-un fel sau altul.
Ei,nici chiar asa. Daca esti impietrit normal ca nu o sa vezi nicio minune. Pana la urma si fariseii gaseau "explicatii" la tot ce vedeau,nu?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2011, 00:17:50
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Un anume Adolf von Harnack, facand studii biblice la greu, a ajuns sa conteste Invierea lui Hristos, cea despre care tot in Biblie scrie ca este temelia credintei crestine, caci daca Hristos nu a inviat, credinta e zadarnica...

Daca s-a contestat de catre un TEOLOG zis crestin aceasta minune, atunci ateii chiar ca au circumstante atenuante, iar ceilalti pot contesta orice minune mai mica, daca pana si cea mai mare e contestata.

Am citit intr-o carte ca in Biserica anglicana majoritatea episcopilor nu cred nici in intruparea lui dumnezeu Fiul, si ca urmare nici in vreo inviere...
Atunci ei ai cui episcopi or mai fi ??? Ai lui Marx ?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.02.2011, 00:54:06
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Era o vorbă, ca singurul aspect negativ al teologiei sunt teologii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2011, 01:15:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
camy ... s-a vorbit pe forum despre toate "minunile" enumerate de tine.
iti inteleg credinta si o respect.
darr ... vezi tu, nici una nu este o minune in sens real.
fiecare poate fi contestata, intr-un fel sau altul.
Minune, miracol, este dragă Dumitru însăși existența ta ! Viața însăși este un Miracol , o Minune dăruită de Cel ce ne-a arătat Lumina ! Slavă ție Doamne!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2011, 01:57:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cea mai mare minune care se petrece în fiecare zi și, cel puțin undeva în lume, la fiecare ceas, este Sfânta Prefacere. Ani de zile, deși credeam în Dumnezeu, aveam o problemă. Mare. Nu credeam în Sfânta Prefacere substanțială. Motivul pentru care nu credeam era tocmai acesta: după părerea mea, minunile trebuiau să fie ceva foarte rar. Intervenții excepționale ale lui Dumnezeu în ordinea lucrurilor. Ei bine, ideea că o asemenea minune are loc neîncetat, chiar sub ochii noștri și în mijlocul nostru, mi se părea ceva incredibil.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2011, 02:02:38
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cea mai mare minune care se petrece în fiecare zi și, cel puțin undeva în lume, la fiecare ceas, este Sfânta Prefacere. Ani de zile, deși credeam în Dumnezeu, aveam o problemă. Mare. Nu credeam în Sfânta Prefacere substanțială. Motivul pentru care nu credeam era tocmai acesta: după părerea mea, minunile trebuiau să fie ceva foarte rar. Intervenții excepționale ale lui Dumnezeu în ordinea lucrurilor. Ei bine, ideea că o asemenea minune are loc neîncetat, chiar sub ochii noștri și în mijlocul nostru, mi se părea ceva incredibil.
Si ce va determinat sa credeti ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 13:22:21
minune mare patricia2006 Generalitati 5 12.09.2012 10:25:11
O minune minunata! icamilin Intamplari adevarate 3 27.09.2010 12:23:12
Minune la Iasi!!! BogdanF2 Generalitati 31 23.03.2010 13:25:12
Minune EDI Intamplari adevarate 28 12.01.2009 13:14:18