Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 30.12.2012, 14:52:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

'Copilul botezat'
Acu' e mai clar?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #502  
Vechi 30.12.2012, 16:41:34
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu am inteles si sunt de acord cu ce scrie Zahariareferitor la lauza si rugaciunile speciale pentru ea si prunc.

Discutia de mai sus era insa legata de un canon care spunea, daca a fost bine citat, ca lauza nu are voie sa se apropie de pruncul ei.

Si toti ne-am intrebat ce solutii are? Cine ingrijeste si mai ales alapteaza copilul.
Sunt totusi 40 zile! Daca nu si mai mult (ca fiecare femeie are problemele ei si nu se curata la apasare pe buton).

Si n-am inteles din povestea lui Mos-Neagu ce era cu copilul si colegele sotiei.
Era cineva necurat in acel caz? Sau copilul inainte de botez era cu problema?
Sau colegele mamei erau necurate si de aia a avut copilul probleme.

M-ati derutat si mai rau. Ca inteleg ca ininte de botez nici pruncul nu este curat.

Eu n-am auzit de mama sa-si lepede pruncul. Si la maternitate ti-l da imediat dupa nastere sa-l alaptezi.

Si am tot citit ca povestea cu izolatul copilului pana la botez nu are nimic cu biserica. Si nu pateste nimic.
La noi in biserica se citeste mamei cu pruncul mai intai acasa (daca cere) si apoi la biserica. Si botrezul este mai tarziu. Asa ca ies pana atunci cu totii in lume.

Fratilor, va rog eu, incercati sa scrieti mai clar si mai la subiect. Ca ne alegem doar cu farame si nu mai intelegem nimic.
Oi vei... Mare comoara rabdarea asta! Kernelu' meu, saracu', are un atac de panica. Nu au fost Zaharia si Dragos destul de clari?!
Reply With Quote
  #503  
Vechi 30.12.2012, 17:55:03
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Eu n-am auzit de mama sa-si lepede pruncul. Si la maternitate ti-l da imediat dupa nastere sa-l alaptezi.
Nu este chiar imediat. Depinde f.mult de spital si de personal. Mama are dreptul la 2 ore cu bebe imediat dupa nastere. Dar, deobicei pruncul este aratat mamei si luat de asistenta sa fie spalat, infasat, imbracat, vaccinat si dureaza 1-3 ore pana ti-l da in camera si deobicei i se da si lapte praf pana ti-l aduce. Depeinde f.mult de spital. Cele din Romania inca au mentalitatea asta veche si nu e singura tara. Am inteles ca si in sua e cam dezastru cand vine vb. de nastere.
Reply With Quote
  #504  
Vechi 30.12.2012, 18:10:44
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

De ce se pune problema despre "de lepadat" ?
Pai nu stiti ce inseamna "a lepada" ? Si daca stiti , ce cauta aici aceasta idee?
Credeti cumva ca Biserica ar binecuvinta asa ceva ?
Va comportati ca si cind ati invatat limba romana de la vecina Eniko, si si atunci pe fuga !


In al doilea rind , de ce amestecati atitudinea si practica unei institutii de stat cu rinduiala Bisericii Ortodoxe , intr-un stat laic ?

Pai daca incurcati lucrurile intr-un asemenea hal ,mai credeti ca ne vom intelege vreodata , ca vom mai iesi la lumina ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #505  
Vechi 30.12.2012, 18:35:27
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
De ce se pune problema despre "de lepadat" ?
Pai nu stiti ce inseamna "a lepada" ? Si daca stiti , ce cauta aici aceasta idee?
Credeti cumva ca Biserica ar binecuvinta asa ceva ?
Va comportati ca si cind ati invatat limba romana de la vecina Eniko, si si atunci pe fuga !


In al doilea rind , de ce amestecati atitudinea si practica unei institutii de stat cu rinduiala Bisericii Ortodoxe , intr-un stat laic ?

Pai daca incurcati lucrurile intr-un asemenea hal ,mai credeti ca ne vom intelege vreodata , ca vom mai iesi la lumina ?
Nu inteleg. Am facut o mica paranteza legat de faptul ca in maternitate nu ti lasa pruncul imediat dupa nastere, asa cum ar fi normal si natural. Intr-adevar, aceasta paranteza s-ar incadra mai bine la alt subiect. Nu am dorit sa incurc itele. :)
Reply With Quote
  #506  
Vechi 30.12.2012, 18:37:18
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Nu inteleg. Am facut o mica paranteza legat de faptul ca in maternitate nu ti lasa pruncul imediat dupa nastere, asa cum ar fi normal si natural. Intr-adevar, aceasta paranteza s-ar incadra mai bine la alt subiect. Nu am dorit sa incurc itele. :)
Nu v-am avut in vedere in postul meu !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #507  
Vechi 30.12.2012, 18:41:02
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu v-am avut in vedere in postul meu !
Da. Iertare, sunt putin neatenta astazi.
Reply With Quote
  #508  
Vechi 30.12.2012, 18:47:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Nu inteleg. Am facut o mica paranteza legat de faptul ca in maternitate nu ti lasa pruncul imediat dupa nastere, asa cum ar fi normal si natural. Intr-adevar, aceasta paranteza s-ar incadra mai bine la alt subiect. Nu am dorit sa incurc itele. :)
Sunt convins că Sophiei i se adresa.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #509  
Vechi 30.12.2012, 19:16:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
De ce se pune problema despre "de lepadat" ?
Pai nu stiti ce inseamna "a lepada" ? Si daca stiti , ce cauta aici aceasta idee?
Credeti cumva ca Biserica ar binecuvinta asa ceva ?
Va comportati ca si cind ati invatat limba romana de la vecina Eniko, si si atunci pe fuga !


In al doilea rind , de ce amestecati atitudinea si practica unei institutii de stat cu rinduiala Bisericii Ortodoxe , intr-un stat laic ?

Pai daca incurcati lucrurile intr-un asemenea hal ,mai credeti ca ne vom intelege vreodata , ca vom mai iesi la lumina ?
Fratilor, dar ce nu intelegeti din ceea ce am scris? Parca tot paralel vorbim.

1. A lepada = a abandona

Era vorba despre canonul acela al lui Timotei, care fusese citat de Laura19 sau nu stiu cine.
Se spunea ca femeia lauza nu are voie sa se duca la pruncul ei. Nu stiu 40 zile sau cat, ca nu scrie.
Si intrebam cum se face atunci cu copilul. Cine il alapteaza si are grija de el.
Pentru mine asta inseamna lepadare/ abandonare a copilului.

Vine unul si zice de "prunc botezat"? Poate n-am observat eu si scria ca pruncul femeii era botezat. Si nu schimba cu nimic nelamurirea si intrebarea mea.

2. Eu nu vorbeam despre nici o alta institutie de stat!
Ah, da spuneam ca la maternitate i se da mamei copilul dupa nastere.
Si da, i se da, i se ia numai cat sa fie spalat si imbracat si consultat si apoi i se da inapoi.
Copilul nu este despartit de mama lui!
Canonul asa spune: ca lauza nu are voie sa mearga la copilul ei. Botezat sau nu, nu are importanta.

Deci repet - daca stiti ceva de canonul acela, bine. Daca nu, nu mai derutati lumea aici. Destul deruta a adus si citarea acestui canon.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #510  
Vechi 30.12.2012, 19:45:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Si la acest subiect si discutie se poate aplica f. bine cuvintul de la threadul cu pisica lui Mihnea Dragomir : un stupid arunca o piatra in lac si apoi noian de isteti se chinuiesc sa o scoata .

Lucruile sunt destul de simple !
Cel mai devreme un prunc se boteaza la 40 de zile de la nastere , moment in care inceteaza si necuratia mamei .
Singurele situatii , de exceptie ,sunt cele in care copilul este in pericol de moarte si ca atare se boteaza in orice moment .
Dar marea mare majoritate a cazurilor de botez se intimpla mult dupa cele 40 de zile de la nasterea pruncului.
Asa ca nu este cazul de filosofie conceptuala legata de faptul ca mama nu se poate atinge de copilul proaspat botezat .

Apoi, in practica Bisericii Ortodoxe , cu mama si cu pruncul se mai intimpla si alte lucruri bisericesti pina la botez :
- rinduiala din ziua intii la femeia care a nascut(pt. insanatosirea si inzdravenirea grabnica a ei, pt. iertarea pacatelor,pt. binecuvintarea acesteia, pt. paza si apararea pruncului de duhuri rele si boli, etc) , cu sfintirea aghiasmei si curatirea casei mamei;
- rinduiala din ziua a 8-a : rugaciuni de curatirea mamei si cele de imbisericirea pruncului si alegerea/punerea numelui (denumita conform Molitfelnicului : Rugaciune la insemnarea pruncului, cind i se pune numele).

Inafara canoanelor, care produc greata femeilor botezate ortodox, starea de necuratie a lehuzei este intarita prin rugaciunile savirsite in aceste zile pt. curatarea ei , care este compelta la 40 de zile p.n.(post natale).
Redau doar un fragment din rugaciunea a 3-a, la femeia lehuza, care se savirseste in prima zi :

"Doamne, Dumnezeu nostru, Care ai binevoit a Te pogori din cer si a Te naste din Sf. de Dumnezeu Nascatoarea si pururea Fecioara Maria, pt. mintuirea noastra a pacatosilor, Tu, Care sti neputinta firii omenesti, iarta, dupa multimea indurarilor Tale, pe roaba Ta aceasta , care a nascut, caci tu Doamne ai zis: cresteti si va inmultiti si umpleti pamintul."

Judecati singure surorilor de ce preotul se roaga pt. iertarea lehuzei !!
Continuind :

"Cauta din cer si vezi neputinta noastra a osinditilor, si pe roaba ta aceasta (si se rosteste numele lehuzei)si toata casa in care s-a nascut pruncul acesta.
Iarta-i si pe cei ce s-au atins de dinsa si pe cei care se afla aici, ca un Dumnezeu bun si de oameni iubitor, ca tu singur ai putere a ierta pacatele "


Revenind , de ce se considera toti cei intrati in casa lehuzei si cei care s-au atins de ea ca au pacatuit ??? De curata ce este ? Ca alt lucru decit nasterea nu s-a intimplat cu ea !
Caci pt. toate acestea , ca si in cele de mai sus , se fac rugaciuni de iertare si curatire !

Dar exact asa cum am mai zis , cititi si judecati singure si observati ca infara de canoane , exista rugaciuni precise care se fac cu ocazia nasterii si pina la botez.
Sau , pt. a intelege perenitatea, valabilitatea eterna a canoanelor, biserica a intarit acestea cu rugaciuni care se savirsesc in mod curent si obligatoriu la nounascut si la lehuza .
Ce se intimpla daca ele nu se savirsesc ?... va documentati singure , sau este potrivit sa stiti ca urmarile pot fi infricosatoare sau cel putin iesite din firesc .
Care dintre feministe doreste sa incerce ... este numai treaba ei !


Iar despre discutiile interminabile legate de menstra se aplica idila cu piatra aruncata in lac, ca si in cazul pisicutei orante, "vreau sa plec de acasa", "stimata Doamna" si altele de calibrul acesta !

Dar sa nu itam , eu nu ridic nici o ingerinta asupra libertatii orisicui de a cauta orice piatra aruncata in orice lac de temiricine !

NB: pt. cverulentii revendicativi neostoiti le recomand orice editie a Molitfelnicului .
A trebuit sa aduc iarasi acest mesaj in fata, deoarece se cere cat mai multa claritate,cat mai multe explicatii.
Poate se pricepe in cele din urma!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15