Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #741  
Vechi 11.08.2010, 21:26:58
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Și normal că nu le guști că alea sunt cântări sfinte de la sfinte slujbe ale Bisericii Ortodoxe, iar cineva care are legături strânse cu dracii nu prea suportă cântările sfinte ale Bisericii; așa ca un fapt divers pot să îți spun că unii se chinuiesc chiar groaznic la astfel de cântări datorită puterii cântărilor și datorită feluritelor păcate și erezii mai mult sau mai puțin sectare în care au căzut respectivii chinuiți !!
Eh, si tu acum...daca sunt atat de sfinte de ce nu te pot ajuta cu nimic pe tine, desi le asculti mereu?

Nu e chestie de sfintenie sau nu, doar de cultura. Tie ti s-a spus mereu ca muzica bizantina e sfanta si ai ascultat-o pana a inceput sa-ti placa. Daca o ascult si eu vreo doua luni incepe sa-mi placa si mie...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #742  
Vechi 11.08.2010, 21:37:50
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Eh, si tu acum...daca sunt atat de sfinte de ce nu te pot ajuta cu nimic pe tine, desi le asculti mereu?

Nu e chestie de sfintenie sau nu, doar de cultura. Tie ti s-a spus mereu ca muzica bizantina e sfanta si ai ascultat-o pana a inceput sa-ti placa. Daca o ascult si eu vreo doua luni incepe sa-mi placa si mie...
Aia nu este simplă muzică bizantină, ci sunt fragmente din sfinte slujbe ortodoxe, cântate ce-i drept în afara slujbelor în respectivele clipuri, și chiar ți-aș recomanda să le asculți însă nu doar pe calculator, ci efectiv la slujba de denii din vinerea patimilor, însă tare mi-e teamă că nu va trece mult și vei începe să tremuri ca dracii !

Pe de altă parte, se vede că, datorită mediului sectar eretic și plin de "duhuri sfinte" din care vii, nu poți pur și simplu să îți dai seama care cântări sunt inspirate efectiv de Duhul Sfânt (și mă refer la cântarea Prohodului Mântuitorului, printre altele) și care cântări sunt inspirate de "duhurile sfinte" ce sălășluiesc în cântările "plăcute lui Dumnezeu" ale sectarilor "pocăiți" !!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00