Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.09.2008, 12:20:05
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mesaj șters parțial
Era prin anul 1951.Mai exact pe 7 spre 8 noembrie.Mama mea o tinara de 27 de ani era insarcinata in cinci luni (cu mine)cel de-al treilea copil.
....
.....Iata deci cum ne ocrotesc sfintii a caror hram ni-l alegem la cunuluie!!
.....Cind avem necazuri si incercari in viata de familie sa zicem cu credinta :
"Sfinte(pomeneste numele al carui hram l-ai ales la cununie),ocrotitorul familiei mele ,milueste-ma!:)

Last edited by dorinastoica14; 24.09.2011 at 14:37:34.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.09.2008, 12:55:23
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Eu nu am stiut ce sfant se sarbatoreste in ziua cununiei mele dar am aflat ulterior ca este vorba despre atat de mult discutatul si controversatul Hirstofor Chinocefal, cel care apare infatisat cu cap de caine in picturile bisericesti.... ma cam apuca teama numai cand ma uit la icoana lui.. Dumnezeu sa ma ierte dar parca nu mi se pare de bun augur ca m-am casatorit in acea zi...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.09.2008, 13:14:36
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Eu nu am stiut ce sfant se sarbatoreste in ziua cununiei mele dar am aflat ulterior ca este vorba despre atat de mult discutatul si controversatul Hirstofor Chinocefal, cel care apare infatisat cu cap de caine in picturile bisericesti.... ma cam apuca teama numai cand ma uit la icoana lui.. Dumnezeu sa ma ierte dar parca nu mi se pare de bun augur ca m-am casatorit in acea zi...
Nu o lua asa, ca nu e de bun augur casatoria in acea zi. Am vazut ca foarte multi aveti tot felul de idei despre acest Sfint, dar stiti care este problema dupa mine? Ca voi, ati auzit de el dupa mai mult timp decind mergeti la biserica. Eu una, decind am inceput sa merg la biserica l-am vazut pe peretele bisericii, am auzit povestea si chiar m-a impresionat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.09.2008, 14:24:29
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina83
Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Eu nu am stiut ce sfant se sarbatoreste in ziua cununiei mele dar am aflat ulterior ca este vorba despre atat de mult discutatul si controversatul Hirstofor Chinocefal, cel care apare infatisat cu cap de caine in picturile bisericesti.... ma cam apuca teama numai cand ma uit la icoana lui.. Dumnezeu sa ma ierte dar parca nu mi se pare de bun augur ca m-am casatorit in acea zi...
Nu o lua asa, ca nu e de bun augur casatoria in acea zi. Am vazut ca foarte multi aveti tot felul de idei despre acest Sfint, dar stiti care este problema dupa mine? Ca voi, ati auzit de el dupa mai mult timp decind mergeti la biserica. Eu una, decind am inceput sa merg la biserica l-am vazut pe peretele bisericii, am auzit povestea si chiar m-a impresionat.
Da, asa este.. am aflat de el pe acest site... eu nu am "tot felul de idei" despre acest sfant... tocmai ca imi dau seama ca nu e normala reactia mea dar ce pot face?? asta simt:(
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.09.2008, 15:55:49
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hramul de cununie nu are nici o legatura cu sfintul a carui zi se sarbatoreste in ziua cind te cununi.Cind se savirseste cununia la biserica preotul intreaba pe cei care se cununa si pe nasi(sau asa ar trebui)ce hram isi aleg si atunci se cinta un tropor(nu sunt sigura daca se numeste asa)ichinat acelui sfint.Cred ca un preot ar putea da mai multe lamuriri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.08.2011, 02:20:04
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Hramul de cununie nu are nici o legatura cu sfintul a carui zi se sarbatoreste in ziua cind te cununi.Cind se savirseste cununia la biserica preotul intreaba pe cei care se cununa si pe nasi(sau asa ar trebui)ce hram isi aleg si atunci se cinta un tropor(nu sunt sigura daca se numeste asa)ichinat acelui sfint.Cred ca un preot ar putea da mai multe lamuriri.
dar daca ne casatorim intr-o zi de sarbatoare, Acoperamantul Maicii Domnului, putem sa consideram ca ne-am ales-o ca ocrotitoare a casniciei si familiei noastre pe Maica Domnului?

Am ales special aceasta zi pentru data cununiei noastre caci eu cel mai mare ajutor l-am primit intotdeauna de la Maica Domnului.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.08.2011, 16:31:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

noi nu am ales hramul de cununie. Nici nu am auzit de asa ceva pana acum.In schimb am ales sfintii ocrotitori ai casei si familiei, in cazul nostru fiind Sfintii Martiti Brancoveni.
Poate e vb de unul si acelasi lucru, numit diferit....nu stiu.
Stiu doar ca pe 16 august la noi e zi de praznic mare.Si ptr noi acesta sarbatoare sta la loc de cinste alaturi de cele 12 Praznice Imparatesti.

Doamne Iisus Hristoase, pentru a lor sfinte rugaciuni, miluieste-ne pe noi!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.08.2011, 13:56:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu cred ca este vorba de un hram al cununiei. Hramul este a unei biserici, din cate stiu eu.
Cred ca mai degraba este vorba de un sfant ocrotitor la familiei.
Cineva mi-a explicat in tinerete (cred ca si mama), ca fiecare om are un sfant sau mai multi care ii sunt mai aporpiati la suflet si care ii ocroteste. Fie ca le poarta numele, sau s-au nascut in ziua acelui sfant, sau printr-o imprejurare s-au apropiat mai mult de el.
Probabil ca si pentru o familie nou intemeiata se poate alege un sfant (sau mai multi) ocrotitor(i) si probabil ca unii preoti intreaba asta si cinstesc acel sfant/acei sfinti cu un tropar.
Este important, zic eu, acest lucru, daca pica ziua cununiei in ziua unui sfant.
Atunci acel sfant chiar este ocrotitorul noii familii, caci i-a ajutat in primul rand sa intemeieze familia.

@maria32 - da, este ocrotitoarea familiei voastre.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.09.2011, 14:36:11
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=dorinastoica14;92362]
La cununie se alege un sânt care ne va ocroti familia . Este citit de către preot troparul acestuia când mirii au pe cap cununiile.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.10.2011, 11:19:43
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

pana la urma nu am apucat sa-i spunem parintelui de hramul de cununie pe care ni-l doream Acopermantul Maicii Domnului (desi ne-am casatorit in aceasta zi de sarbatoare) si dansul in timpul slujbei a mentionat drept sfinti ocrotitori ai familiei Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril, caci pe sotul meu il cheama Mihai. Oricum sfintii Arhangheli erau la mare cinste in casa noastra, asa ca nu e nicio suparare.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserici cu hramul Sfantului Apostol Andrei cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 27.11.2011 21:06:30
cununie lmihaela Nunta 2 07.02.2011 12:10:42
Hramul unei biserici - intrebari sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 18.07.2010 14:08:00
Hramul Inaltarii Domnului la Schitul Stejaru E_my Stiri, actualitati, anunturi 1 11.05.2010 16:39:13
Hramul Buna Vestire crisnic Intrebari utilizatori 0 24.03.2010 12:03:39