Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.03.2011, 05:24:43
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi cer iertare daca voi fi putin cam piezis ca atitudine fata de ce s-a comentat aici. Ma refer in primul rand la Mara care spune ce spune si mai ales ca ea si-a calcat mandria iar el nu. Oare? Oare tocmai cand spui aceste vorbe, Mara, nu exprimi tocmai o mandrie ascunsa? Mara, iti pun o intrebare frontala: despre ce iubire vorbesti tu? ca mie imi pare, iarta-ma ca vorbesc atat de franc, ca mai degraba tu iti deplingi egoist pierderea decat impartasesti pe tema iubirii.
Care iubire, surioara?
Am suferit si eu, de copil, pe tema asta si cred ca nu e om care sa nu fi patimit din asazisa iubire. Dar de cand m-am facut mai maricel (acum am 43 ani), daca ma apuca durerile cu iubirea, iau frumos Epistola Sfantului Apostol Pavel, catre Corinteni, si citesc acolo despre Dragoste. Ma uit acolo, oftez si imi zic singur: fugi d-aici baiete, ca nu de iubire suferi tu ci de egoism posesiv. Uite aici ce spune Apostolul ca este iubirea! Si ma cert singur si imi mai potolesc asa nelinistea rea.
Apoi, eu nu imi vad de 11 ani persoana iubita, decat pe ascuns, prin forta unor imprejurari. Si nu e orice iubire, e dragostea mea de parinte fata de primul meu nascut, fiul meu. Uneori trec saptamani si nu il pot vedea, alteori aud ca e bolnav etc. In vacanta de vara trec lunile si nu stiu nimic de el... Crezi tu oare ca il iubesc mai putin pentru ca nu stau permanent nas in nas cu el? Crezi oare ca tremur de ciuda ca nu e cu mine? Crezi ca ma coplesesc spaimele si uit de Domnul sau cartesc? Nu, Mara, din fericire aceasta privare a mea de persoana iubita a spalat in mine dragostea de multe adaosuri murdare, a curatit-o, acum simt ca straluceste inlauntrul meu si parca ma simt apropiat de Dumnezeu, prin aceasta durere a lipsei de contact cu cel iubit.
Am iubit si eu, fete vreau sa zic, chiar de mai multe ori am trait experienta asta, dar acu stiu ca a fost o lunga ratacire a simturilor si a poftelor, in toate directiile nu doar sexual, si un rol au jucat multele mele prejudecati si modele lumesti.
Eu unul iau acum aminte la modelul de iubire pe care ni-l ofera Domnul. Acolo e modelul iar Apostolul dezvolta si fixeaza reperele-cheie.
Dumnezeu sa ne ajute sa iubim asa cum ii place Lui, nu noua...
Ma rog, cu gandul la dragoste, in primul rand pentru onestitate. Sa fim onesti cu noi insine, mai intai, pentru a candida la iubire.
Si sa ma iertati daca am pus iubirea din Corinteni mai sus decat patimile noastre trecatoare pe care cu sentimentalism le numim, vai, iubire. Sa nu fie...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.03.2011, 09:34:13
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Lasa mandria...problema e 50 la 50....il inteleg, e complexat...si eu as fi la fel...e mai bine un om cu acelasi venit....dac unul are mai mult sunt probleme......fiindca celalalt nu e materialist....si ramane complexat....nu e mandrie...e modestie....asa consider eu....e mai bine fifty...fifty....cand unul are mai mult.....ies discutii, analize.....


Citat:
În prealabil postat de Mara2009 Vezi mesajul
din pacate , mandria lui e mai mare decat a mea ..eu am trecut si mi-am calcat peste mandrie si nu am rezolvat nimic.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.03.2011, 09:46:00
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit gresesti

Citat:
În prealabil postat de Mara2009 Vezi mesajul
mi-a zis ca o sa ma impac dar mai trebuiesc facute slujbe.Asa ca eu ..cea care nu prea credea inainte mi-am pus toata baza ca o sa fie bine.Si intradevar dupa ce am inceput sa citesc acatiste, situatia s-a mai ameliorat ( in sensul ca sufera si el acuma..nicidecum nu mi-a dat un semn de viata ).
Trebuie sa te rogi Lui Dumnezeu sa-ti dea dragostea adevarata nu sa te impaci cu fostul.Domnul stie cel mai bine de ce ai nevoie chiar daca tu crezi ca stii.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.03.2011, 02:37:53
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Trebuie sa te rogi Lui Dumnezeu sa-ti dea dragostea adevarata nu sa te impaci cu fostul.Domnul stie cel mai bine de ce ai nevoie chiar daca tu crezi ca stii.
Asa cred si eu, dar asta nu exclude ca tocmai cu prietenul ei sa guste Mara dragostea adevarata.
Altfel spus (si poate ca asta ai vrut sa spui si tu) daca Mara simte cu adevarat ca il iubeste pe prietenul ei, poate cere lui Dumnezeu sa ii dea dragostea adevarata pentru acest baiat. Ma gandesc (si va rog sa ma iertati daca gresesc) ca nu-i de colea povestea lor de iubire care a traversat cativa ani (hopa! acum vad ca ultimele mesaje erau de prin 2009... oare ce s-o mai fi intamplat intre timp cu Mara si iubitul ei?... Povestea lor o continuam intr-un fel doar noi, dupa 2 ani... interesant!). De ce sa o vedem ca pe o ruptura si nu mai degraba o pauza de reflectie pentru a face saltul la un alt nivel de a iubi. Poate asta vrea Domnul, care este Insusi Iubire. Fiind noi copiii Lui, imi pare firesc sa cautam asemanarea cu El in iubire.
Cred ca nu persoana iubita e problema, ci modul in care noi o iubim.
Mara poate lupta (si eu te incurajez, Mara, sa o faci!) pentru o dragoste curata. Intr-un fel sau altul Dumnezeu o va lumina, ocroti si indruma. Precum si pe el, pe cel iubit. Numai sa fie efort spre curatia, spre inaltarea iubirii dincolo de impulsul imediat dictat de firea noastra (care stim cum e...), efort pe care noi oamenii il putem face.
Curatie sa fie, buna mireasma, si Domnul nu va intarzia sa ne sprijine. Domnul e credincios. Dumnezeu isi tine mereu promisiunile! Iar noi poate ca avem ragaz, prin poticnirile noastre momentane, sa mai luam aminte, sa ne mai facem curatenie, sa mai invatam, sa ne imblinzim inima, sa ne reimprospatam fortele catre iubirea smerita. Cat imi e mie de greu, v-o marturisesc: mereu imi e greu la hopuri si surprize nedorite (din cauza egoismului meu care ma sacaie mereu, ma vaneaza, ma hartuieste neobosit, imi intinde curse). Dar ce pot face? Sa abandonez autocompatimindu-ma? Sa dau vina pe fiinta iubita? Incerc sa aleg altfel: invat sa iubesc, caut sa fiu un candidat permanent la scoala dragostei. Desi imi este greu, uneori mai rup si eu cate un 5 de trecere...
Domnul sa va ocroteasca si sa va insufleteasca cele mai frumoase sentimente si fapte!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.10.2011, 09:51:04
mysteryo2005 mysteryo2005 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2011
Mesaje: 2
Unhappy exista cu adevarat farmecele si blestemele?Nu stiu ce sa mai cred

Salut , Ma numesc Leonard Nicusor am 24 si sunt din Braila, nush ce sa zic si cum sa incep , nu sunt sigur daca sa cred sau nu in aceste vrajitori sau nu dar patesc pe pielea mea niste lucruri foarte ciudate , am gasit infasurat de p***s cate un fir de par, acesta fiind culoarea parului iubitei mele, aceste intamplari au fost dese, de aproape 2 ani, unde ,ciudat fapt deoarece eram proaspat iesit din dus si foloseam numai prosop curat ,ma imbracam cu schimburi curate si numi pot imagina cum era posibil asea ceva, dar nici nu luam in seama lucrul acesta al scoteam si il aruncam fara sa ma gandesc cum si in ce fel a putut ajunge acel fir de par tocmai acolo si infasurat, din primele dati de cand am inceput sa gasesc au inceput aceste intamplari ciudate : tresar din somn la cel mai mic sunet, ma trezesc brusc si nu mai pot dormi, am o senzatie de frica in suflet , parca ma priveste cineva, stiu k nu mi-am pierdut credinta ,nu stiu ce sa cred Or fi incercari dar din acele momente viata mea sa transformat intr-un calvar.. cearta cu familia ,mai tot timpul din senin, mi-am indepartat familia toata inclusiv prieteni,nu se leaga nimica de mine,am abandonat serviciul, nu mai am aceleas valori morale ca inainte, mi-am pierdut increderea in mine total,numai greutati intampin,sanse de reusita in orice lucru ma apuc sal fac ZERO nu am parte de nimica bun in calea mea,mama mea sufera foarte mult din cauza mea si nu stiu ce pot face sa nu mai sufere tatal meu la fel,de parca atunci cand apar eu in casa le aduc numai nori si furtuna ,iar din momentul acela incepe cearta cu ei nu ma pot controla le rapsund si chiar ma pun cu ei in gura,numai stress intampin,pana acum ceva timp ma apucasem de consumat droguri, dar de cand mi-au adus ai mei de la manastire un lantisor cu cruciulita si bratara sfintita , am avut puterea de a ma lasa de consumul de droguri cu toate k perioada de consum a fost de aproape 6 luni si nu stiam dc sau cum am ajuns eu sa consum , nu am fost dependent dar pur si simplu nu puteam sa le las consumam ocasional dar la sfarsit acel ocazional incepuse sa devina regulat si zi de zi la sfarsit, nu am ajuns la spital sau sa fac tratament pur si simplu am renuntat . Nu cer ajutorul decat Bunui Dumnezeu sa ma ocroteasca sami lase crucea pe care imi este sortit sa mi-o port, sa o pot duce si mai departe, k am ajuns la capatul puterilor...Ieri simteam k nu mai am motiv sa traiesc pe aceasta lume . Va cer doar sa ma indrumati la o biserica sau manastire din zona galati braila... ca imi sunt mai aproape sa pot veni mai des la o Biserica Sf Vasile , Sf Ioan Gura De Aur sau Sf Ciprian , am auzit ca Acesti Trei Sfinti au puterea de a lupta si a invinge aceste lucraturi necurate. Ma adresez sincer , nu sunt usa de biserica dar nici nam facut rau asea mare cuiva , nam pacatuit cele grave , chiar pot zice k sunt un om milos cu frica de Dumnezeu ma inchin din suflet cand trec pe langa Biserica numai ca nu stiu de ce nu imi pot gasi timp sa ma si duc la biserica des,am fost de pasti in fiecare vineri, nu sunt genul care poate sa tina post dar daca as avea o mica raza de soare as putea sa reusesc sa tin post negru vinerea pana seara ,as dorii macar un sfat ce sa fac cum sa fac incotro sa ma duc , Nu am umblat niciodata cu prostiile astea de facaturi necurate ,singurul lucuru care l-am facut mi-am dat in carti de 2 ori in viata mea , sunt sincer si deschis indrumati-ma undeva unde imi pot gasi linistea si pacea . P.S Am citit ca nu este bine sa citesc Rugaciunea Sf.CIprian si Molitfele Sf.Vasile Cel Mare cum as putea sa ma indrept si sa imi gasesc calea cea buna si linistitoare , imi doresc cel mai mult si ma straduiesc pentru parinti mei ca se consuma foarte mult si ma doare sai vad asea cu toate ca si eu mai sunt nervos pe ei cand vad ca atunci cand e liniste trebuie sa caute sa o tulbure unuil dintre ei sa se ia de mine si incep sa ma cert cu ei dar nu ai judec ,vreau doar sa ma fac inteles si sa fiu putin lasat sa imi gasesc linistea si pacea sufleteasca . Va multumesc foarte mult as aprecia daca mi-ati raspunde si indruma intr-o cale buna de catre cineva specializat...

Last edited by mysteryo2005; 27.10.2011 at 10:14:37. Motiv: Indrumati-ma va rog
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.11.2011, 15:21:15
CODRUTA3 CODRUTA3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2010
Locație: Dej
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mysteryo2005 Vezi mesajul
Salut , Ma numesc Leonard Nicusor am 24 si sunt din Braila, nush ce sa zic si cum sa incep , nu sunt sigur daca sa cred sau nu in aceste vrajitori sau nu dar patesc pe pielea mea niste lucruri foarte ciudate , am gasit infasurat de p***s cate un fir de par, acesta fiind culoarea parului iubitei mele, aceste intamplari au fost dese, de aproape 2 ani, unde ,ciudat fapt deoarece eram proaspat iesit din dus si foloseam numai prosop curat ,ma imbracam cu schimburi curate si numi pot imagina cum era posibil asea ceva, dar nici nu luam in seama lucrul acesta al scoteam si il aruncam fara sa ma gandesc cum si in ce fel a putut ajunge acel fir de par tocmai acolo si infasurat, din primele dati de cand am inceput sa gasesc au inceput aceste intamplari ciudate : tresar din somn la cel mai mic sunet, ma trezesc brusc si nu mai pot dormi, am o senzatie de frica in suflet , parca ma priveste cineva, stiu k nu mi-am pierdut credinta ,nu stiu ce sa cred Or fi incercari dar din acele momente viata mea sa transformat intr-un calvar.. cearta cu familia ,mai tot timpul din senin, mi-am indepartat familia toata inclusiv prieteni,nu se leaga nimica de mine,am abandonat serviciul, nu mai am aceleas valori morale ca inainte, mi-am pierdut increderea in mine total,numai greutati intampin,sanse de reusita in orice lucru ma apuc sal fac ZERO nu am parte de nimica bun in calea mea,mama mea sufera foarte mult din cauza mea si nu stiu ce pot face sa nu mai sufere tatal meu la fel,de parca atunci cand apar eu in casa le aduc numai nori si furtuna ,iar din momentul acela incepe cearta cu ei nu ma pot controla le rapsund si chiar ma pun cu ei in gura,numai stress intampin,pana acum ceva timp ma apucasem de consumat droguri, dar de cand mi-au adus ai mei de la manastire un lantisor cu cruciulita si bratara sfintita , am avut puterea de a ma lasa de consumul de droguri cu toate k perioada de consum a fost de aproape 6 luni si nu stiam dc sau cum am ajuns eu sa consum , nu am fost dependent dar pur si simplu nu puteam sa le las consumam ocasional dar la sfarsit acel ocazional incepuse sa devina regulat si zi de zi la sfarsit, nu am ajuns la spital sau sa fac tratament pur si simplu am renuntat . Nu cer ajutorul decat Bunui Dumnezeu sa ma ocroteasca sami lase crucea pe care imi este sortit sa mi-o port, sa o pot duce si mai departe, k am ajuns la capatul puterilor...Ieri simteam k nu mai am motiv sa traiesc pe aceasta lume . Va cer doar sa ma indrumati la o biserica sau manastire din zona galati braila... ca imi sunt mai aproape sa pot veni mai des la o Biserica Sf Vasile , Sf Ioan Gura De Aur sau Sf Ciprian , am auzit ca Acesti Trei Sfinti au puterea de a lupta si a invinge aceste lucraturi necurate. Ma adresez sincer , nu sunt usa de biserica dar nici nam facut rau asea mare cuiva , nam pacatuit cele grave , chiar pot zice k sunt un om milos cu frica de Dumnezeu ma inchin din suflet cand trec pe langa Biserica numai ca nu stiu de ce nu imi pot gasi timp sa ma si duc la biserica des,am fost de pasti in fiecare vineri, nu sunt genul care poate sa tina post dar daca as avea o mica raza de soare as putea sa reusesc sa tin post negru vinerea pana seara ,as dorii macar un sfat ce sa fac cum sa fac incotro sa ma duc , Nu am umblat niciodata cu prostiile astea de facaturi necurate ,singurul lucuru care l-am facut mi-am dat in carti de 2 ori in viata mea , sunt sincer si deschis indrumati-ma undeva unde imi pot gasi linistea si pacea . P.S Am citit ca nu este bine sa citesc Rugaciunea Sf.CIprian si Molitfele Sf.Vasile Cel Mare cum as putea sa ma indrept si sa imi gasesc calea cea buna si linistitoare , imi doresc cel mai mult si ma straduiesc pentru parinti mei ca se consuma foarte mult si ma doare sai vad asea cu toate ca si eu mai sunt nervos pe ei cand vad ca atunci cand e liniste trebuie sa caute sa o tulbure unuil dintre ei sa se ia de mine si incep sa ma cert cu ei dar nu ai judec ,vreau doar sa ma fac inteles si sa fiu putin lasat sa imi gasesc linistea si pacea sufleteasca . Va multumesc foarte mult as aprecia daca mi-ati raspunde si indruma intr-o cale buna de catre cineva specializat...
nu e vorba de nici o vrajitorie, cred eu. sunt doar inchipuirile tale. mai bine vorbeste cu un preot sau du-te la un psiholog. cauta-ti un serviciu, du-te regulat la biserica si roaga-te in fiecare zi. vei vedea ca totul va fi bine
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.11.2011, 22:10:31
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Mysteryo2005, e MUSAI sa ai un Duhovnic !! El, sau mai bine zis Dumnezeu in Taina, iti va lua toata suferinta, in urma Spovedaniei (sincere). Vei avea noi puteri si, intr-un final, pacea mult ravnita ! Lucrurile se vor linisti, totul se va lumina. Dar pt asta trebuie sa asculti de Duhovnic, de ce o sa iti spuna sa faci pe mai departe!

Si...ce am auzit mai demult: in general, parintii stiu destul de bine ce e bine pt copil, poate chiar mai bine decat copilul in sine (dar, acum zic eu: nu intotdeauna, ma gandesc acum la cei fara intelepciune care ii indruma pe copii sa aleaga o cale, spre exemplu profesionala, fara sa tina cont de dorintele si abilitatile copilului, si astfel se ajunge la nefericire. Sau, mai rau, parinti care ii indruma pe copii sa aiba ca si criteriu de alegere al viitorului partener de viata, situatia financiara a acestuia, in detrimentul iubirii adevarate).

Dumnezeu da intelepciune, daca esti pe calea Lui!
Iar Parintele Duhovnic este un parinte spiritual (nu dupa trup) care ar trebui sa aiba intelepciune (cei tot mai desavarsiti cu siguranta au din belsug).

Last edited by tinutza; 27.11.2011 at 22:19:38.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.12.2011, 21:25:39
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit clarificări

,,S-a pus problema banilor, a noilor cunostine, a timpului petrecut impreuna, compararea cu trecutul, cu alte relatii si lista poate continua. "
Cred că ar fi bine să detaliezi punctual aceste elemente cu excepția primului, l-am înțeles pe acela
1. ți-ai făcut noi cunoștințe cu care el nu e de acord?
2. ce înseamnă problema timpului petrecut împreună?
3. cine făcea comparația cu trecutul? și în ce consta comparația?
4. cine făcea comparații cu alte relații? ce fel de comparații cu alte relații?
Cred că ar fi foarte util să dai răspunsuri detaliate la aceste întrebări, faptul că el are un complex financiar poate să fie doar unul din motive, cheia poate fi în altă parte...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 21:27:42
Chiar nu stiu _.... Ionut88 Generalitati 7 20.12.2012 13:07:24
Nu stiu ce sa mai cred. Templier Knight Din Vechiul Testament 12 14.03.2011 13:39:05
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 20:48:15