Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 15.12.2009, 16:24:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Eu recunosc cinstit ca ma depaseste problema si nu intru
in dezbatere atunci cand nu am toate argumentele. Mi-ar
place, insa, ca toti sa nu derobeze de la adevar pe motiv
ca sunt mai etichetati ca altii. Urmaresc dezbaterea, dar
mai am de crescut.
Iertare.
Stai linistit ca probabil ca si pe trices il depaseste , el primeste niste versete cu care le spala lor capetele pe acolo , care probabil ca nici nu exista sau sunt fraudate sau sunt date fara context.Cere-i contextul sa vezi ce zice :).
  #502  
Vechi 15.12.2009, 16:24:28
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Nu eu am folosit termenul de "vechile legi".
Bine. Consideră atunci că am scris "legea veche".
  #503  
Vechi 16.12.2009, 17:59:10
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Bine. Consideră atunci că am scris "legea veche".
Legea veche este pentru adventisti Legea lui Moise sau Vechiul Testament?
  #504  
Vechi 16.12.2009, 20:07:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Bine. Consideră atunci că am scris "legea veche".
Nu vezi nicio legatura intre White si Pythia de la Oracolul din Delfi...paganism, , epilepsie, de astea...nimic nimic????
  #505  
Vechi 16.12.2009, 21:18:21
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Legea veche este pentru adventisti Legea lui Moise sau Vechiul Testament?
"Legea veche" este întreg sistemul de legi ceremoniale valabil în dispensațiunea iudaică și desființată odată cu moartea pe cruce a Domnului Hristos
  #506  
Vechi 16.12.2009, 21:19:00
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu vezi nicio legatura intre White si Pythia de la Oracolul din Delfi...paganism, , epilepsie, de astea...nimic nimic????
Îți doresc multă sănătate
  #507  
Vechi 25.03.2012, 12:32:13
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu vezi nicio legatura intre White si Pythia de la Oracolul din Delfi...paganism, , epilepsie, de astea...nimic nimic????
comparatia e cam fortzata...intre Ellen White si un oracol pagan.

ce e hilar este ca "penticostalul" considera scrierile Ellenei White in felul urmator:
Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Ar fi un fel de blasfemie sa afirmi ca Ellen White a fost un medium.
Ellen White a fost o crestina remarcabila, una dintre cele mai influente femei care au trait vreodata. Viata si scrierile ei au avut un impact pozitiv asupra a milioane de oameni.

Eu citesc cu placere cartile ei.
deci scrierile Ellenei White sunt excelente, fiind scrieri facute de o crestina care a influentat pozitiv viata a numeroase persoane, TOTUSI:

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
sar peste foile in care scrie despre sabat sau alte doctrine specific adventiste


deci paginile alea nu le citeste! oare de ce? pentru ca probabil, acolo nu e degetul Duhului sfant! de aia "penticostalul" nu le citeste, pentru ce s-ar otravi singur?! adica crestina exemplara Ellen White uneori mai avea si vizite demonice, care o indemnau sa scrie doctrine adventiste pe care penticostalul le respinge!
CUM E POSIBIL ASA CEVA?! LOL !!!
Adica doamna Ellena scrie foarte bine, excelent, omu' citeste cartile cu placere, dar invataturile dumneai nu sunt bune!!!
Ca si cum ai zice: "domn' profesor, seminariile dvs. sunt excelente, cursurile sunt numai bune de audiat, insa totusi, ati aplicat teorema lui Pitagora gresit si ati calculat eronat sirul lui Fibonacci iar cu privire la derivate functii compuse ati pus forumule gresite"

Last edited by Profetul de carton; 25.03.2012 at 13:17:17.
  #508  
Vechi 26.03.2012, 18:58:24
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
deci paginile alea nu le citeste! oare de ce? pentru ca probabil, acolo nu e degetul Duhului sfant! de aia "penticostalul" nu le citeste, pentru ce s-ar otravi singur?! adica crestina exemplara Ellen White uneori mai avea si vizite demonice, care o indemnau sa scrie doctrine adventiste pe care penticostalul le respinge!
CUM E POSIBIL ASA CEVA?! LOL !!!
Adica doamna Ellena scrie foarte bine, excelent, omu' citeste cartile cu placere, dar invataturile dumneai nu sunt bune!!!
Ca si cum ai zice: "domn' profesor, seminariile dvs. sunt excelente, cursurile sunt numai bune de audiat, insa totusi, ati aplicat teorema lui Pitagora gresit si ati calculat eronat sirul lui Fibonacci iar cu privire la derivate functii compuse ati pus forumule gresite"
Cred ca sunteti rautacios cu penticostalul. Vi s-a pus pata pe el si-l taxati pentru orice marturisire, cautand nod in papura.

In cazul de fata (cel cu saritul peste unele scrieri ale Ellenei White), eu cred ca nu ar trebui sa aveti nimic de reprosat. Ellen White a scris o sumedenie de lucrari valabile pentru orice crestin (indiferent de confesiune). Nu este nimeni obligat sa citeasca ce nu ii convine. In plus, Ellen White nu este infailibila, sa crezi si sa accepti tot ce a scris ea.

Si dvs. ati putea citi cu placere si apreciere unele lucrari ale Ellenei White (cum ar fi cele referitoare la moralitate, familie, educatie, etc.) si nu sa nu fiti de acord cu altele (cum ar fi profetiile).
  #509  
Vechi 27.03.2012, 09:43:50
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Cred ca sunteti rautacios cu penticostalul. Vi s-a pus pata pe el si-l taxati pentru orice marturisire, cautand nod in papura.
nu, vreau doar sa arat cum un individ arogant care iti arunca in fatza chestia asta ca el are Duhul Sfant este extrem de superficial cand vine vorba de lucrurile ce tin de credinta (ca la alea de a face bani, nu e deloc superficial ci foarte priceput, 4 lei/minut e ceva !!!)

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
In cazul de fata (cel cu saritul peste unele scrieri ale Ellenei White), eu cred ca nu ar trebui sa aveti nimic de reprosat. Ellen White a scris o sumedenie de lucrari valabile pentru orice crestin (indiferent de confesiune). Nu este nimeni obligat sa citeasca ce nu ii convine. In plus, Ellen White nu este infailibila, sa crezi si sa accepti tot ce a scris ea.
nu va dau dreptate absolut deloc !!!!
daca Ellen White a fost profetul lui Dumnezeu asa cum se crede in bisericile adventiste, atunci am pretentia ca invataturile dumneaei sa fie biblice si profetiile sa fie ziditoare ! dar penticostalul sare peste invataturi si totusi spune ca Ellen White a influentat pozitiv un mapamond intreg, pai care e rolul lucratorului crestin??? nu sa invete in primul rand???

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Si dvs. ati putea citi cu placere si apreciere unele lucrari ale Ellenei White (cum ar fi cele referitoare la moralitate, familie, educatie, etc.) si nu sa nu fiti de acord cu altele (cum ar fi profetiile).
le-am citit!
v-am spus, daca profetiile Ellenei White s-au implinit sau sunt pe cale sa se implineasca, ei bine, asta as aprecia, ca moralisti crestini sunt/au fost destui in istoria crestinismului.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CASATORIE ALBA nicoleta23 Stiri, actualitati, anunturi 79 05.07.2021 13:02:53
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 22:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 21:32:25