Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 06.11.2008, 20:56:57
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Divortatii, ce se intampla cu ei?

Si ce se intampla cu credinciosii care au nesansa de a divorta odata, de doua ori, fara ca ei sa fie neaparat vinovati; ii dati afara din adunare si ei vin ca niste musafiri si isi platesc eventual si zeciuiala , dar nu se mai pot numi adventisti? Frumos, n-am ce spune.
Gasesc ca acest dialog este cat se poate de fructuos, caci de unde am afla aceste realitati, daca nu din discutiile cu colegii nostri adventisti?!?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 06.11.2008, 22:02:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Daca citeai tot capitolul 7 din 1 Corinteni, intelegeai cum trebuie procedat in cazurile expuse. Am sa incerc sa raspund la intrebari.

1. La adventisti nu se "practica" divortul. Nu este adevarat ce spui: ca o adventista a divortat de doua ori. Doar daca a divortat din pricina de curvie. Daca nu, dupa primul divort, ea nu mai putea fi membra a bisericii adventiste. Putea frecventa linistita biserica adventista dar nu in calitate de membru.
Cand apare o problema in casatorie, crestinii nu divorteaza, ci rezolva problema, prin rugaciuni la Dumnezeu. Si totdeauna Dumnezeu asculta astfel de rugaciuni. Dumnezeu a infiintat casatoria si El doreste ca aceasta sa fie o pregustare a raiului.

2. Daca totusi, un crestin s-a departat de Dumnezeu si ajunge sa divorteze, Sfanta Scriptura ne spune clar ce este de facut:
"Celor casatoriti le poruncesc, nu eu, ci Domnul, ca nevasta sa nu se desparta de barbat. DACA ESTE DESPARTITA, SA RAMANA NEMARITATA, SAU SE IMPACE CU BARBATUL EI. Si nici barbatul sa nu-si lase nevasta."(1 Corinteni 7:10,11).

Concluzie: cand te casatoresti, o faci pentru toata viata. Juramantul depus la altar, in fata lui Dumnezeu, trebuie tinut. Ideea divortului este exclusa. Daca apar probleme in casatorie, este imposibil ca Domnul sa nu le rezolve, daca faci voia lui.

CASATORIA ESTE O INSTITUTIE DIVINA, INFIINTATA DE LA CREATIE (Facerea 2:24). O CASATORIE ESTE FORMATA DIN TREI PERSOANE: DUMNEZEU, SOTUL SI SOTIA. Cand il scoti pe Dumnezeu din casa, ai toate sansele sa ajungi la despartire. Dar cu Dumnezeu, nu poate fi decat armonie.
Corect, nu trebuie sa uitam ca Mantuitorul in dialogul Sau cu fariseii, cand recunoste ca singur motiv-adulterul, adauga ca "dintru inceput nu a fost asa". Insa ce facem cu anumite cazuri ale societatii contemporane?
Cu toate acestea Biserica Ortodoxa Rusa, din ratiuni pastorale, in 1918, in Rezolutia sa cu privire la motivele desfacerii casatoriei consfintite de Biserica, recunostea drept motive valide, pe langa adulter si alte motive precum: caderea din Ortodoxie a unuia dintre soti, perversiunile si viciile contrare forii, impotenta tainuita inainte de casatoriei, contractarea leprei sau a sifilisului, disparitia indelungata fara veste, atentate la viata si la sanatatea sotului sau copiilor, bolile mentale incurabile, etc.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 07.11.2008, 11:04:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Corect, nu trebuie sa uitam ca Mantuitorul in dialogul Sau cu fariseii, cand recunoste ca singur motiv-adulterul, adauga ca "dintru inceput nu a fost asa". Insa ce facem cu anumite cazuri ale societatii contemporane?
Cu toate acestea Biserica Ortodoxa Rusa, din ratiuni pastorale, in 1918, in Rezolutia sa cu privire la motivele desfacerii casatoriei consfintite de Biserica, recunostea drept motive valide, pe langa adulter si alte motive precum: caderea din Ortodoxie a unuia dintre soti, perversiunile si viciile contrare forii, impotenta tainuita inainte de casatoriei, contractarea leprei sau a sifilisului, disparitia indelungata fara veste, atentate la viata si la sanatatea sotului sau copiilor, bolile mentale incurabile, etc.
domnule georgeval, cum adica pentru adulter? cand e spus clar ca din pricina de curvie... ca adulterul deja este preacurvie...

iar Domnul spune ca Moise le-a dat carte de despartzire pentru ca li se racise inima, deci nu era vorba decat de sentimentul de neiubire, iar Domnul la asta se refera ca la inceput n-a fost asha... in sensul ca faci preacurvie daca te despartzi din astfel de motive, ci singurul motiv acceptat de Hristos este pricina de curvie, caci Barbatul preacurveshte shi daca se desparte pentru alt motiv shi daca se leaga cu o femeie lasata de barbat... iar curvie este shi daca te uitzi la o femei ca s-o pofteshti... deci iata ce inseamna pricini de curvie, de despartzire, de divortz... caci a shi savarshit pacatul in inima lui... dar domnul se refera de multe ori la femei ca shi la credintza shi la barbat ca shi cel ce plineshte poruncile, astfel ca lucrurile devind mai profunde shi mai adevarate... iar curvia inseamna minciuna shi necredintza, nestatornicie, ushuratate in pacatuire... placere sufletului pentru mishcarile ce vin din carne shi sange... invartosharea inimii de la Dumnezeu.... deci nu e vorba doar de adulter ca shi motiv de divortz, ca shi cum adulterul e motivul principal, ca se bazeaza pe probe, ci de pricinile de curvie... shi fireshte ca shi adulterul ori preacurvia...
Reply With Quote
  #114  
Vechi 07.11.2008, 12:21:21
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Si ce se intampla cu credinciosii care au nesansa de a divorta odata, de doua ori, fara ca ei sa fie neaparat vinovati; ii dati afara din adunare si ei vin ca niste musafiri si isi platesc eventual si zeciuiala , dar nu se mai pot numi adventisti? Frumos, n-am ce spune.
Gasesc ca acest dialog este cat se poate de fructuos, caci de unde am afla aceste realitati, daca nu din discutiile cu colegii nostri adventisti?!?
Observ ca nu te intereseaza nici problema casatoriei (care este in discutie), nici Sfanta Scriptura (care raspunde limpede la multe intrebari), ci doar atacarea adventistilor.

Eu o sa incerc sa raspund la intrebarea referitoare la cei care divorteaza, dar nu din vina lor. De fapt nu raspund eu ci Sfanta Scriptura:
"Daca cel necredincios vrea sa se desparta, sa se desparta; IN IMPREJURAREA ACEASTA, FRATELE SAU SORA NU SUNT LEGATI"(1 Corinteni 7:15).

1. Credinciosii care sunt divortati, dar nu din vina lor (nu au initiat ei divortul, sau divortul a avut loc din pricina de curvie), raman membrii ai bisericii adventiste.

2. Nimeni nu este obligat sa dea zecimea. Nici membrii bisericii. Daca nu dai zecimea cu toata inima, ca un semn de recunostinta pentru tot castigul pe care ti l-a dat Dumnezeu, mai bine nu o dai deloc. Absolut nimeni nu te controleaza. Este o problema intre tine si Dumnezeu, indiferent ce esti: mebru al bisericii sau simpatizant.

3. Daca un membru al bisericii este exclus, asta nu inseamna ca este exclus de la mantuire. Dumnezeu judeca cel mai bine; El cunoaste inima omului (poate ca acesta se caieste sincer de greseala sa, etc). Nu este un lucru asa de grav, daca esti sters din registrele bisericii. Grav de tot este sa fii sters din Cartea Vietii.

Incercati sa nu mai numiti "realitati" lucrurile aflate in discutii, pe la colturi.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 07.11.2008, 12:43:36
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Insa ce facem cu anumite cazuri ale societatii contemporane?
.
Fiind vorba de casatorie, il intrebam pe Dumnezeul casatoriei. Cuvantul lui Dumnezeu este de actualitate. Iar, ce se intampla acum s-a intamplat si in vechime. "Nu este nimic nou sub soare."(Eclesiastul 1:9).

Nu avem dreptul sa inventam noi anumite reguli. Casatoria este creatia lui Dumnezeu, nu a noastra.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 07.11.2008, 18:32:08
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Fiind vorba de casatorie, il intrebam pe Dumnezeul casatoriei. Cuvantul lui Dumnezeu este de actualitate. Iar, ce se intampla acum s-a intamplat si in vechime. "Nu este nimic nou sub soare."(Eclesiastul 1:9).

Nu avem dreptul sa inventam noi anumite reguli. Casatoria este creatia lui Dumnezeu, nu a noastra.
Arata-mi si mie unde scrie in Biblie ce se spune si cum se face casatoria ca oricum voi nu o recunoasteti ca Sfanta Taina.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 07.11.2008, 23:09:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Fiind vorba de casatorie, il intrebam pe Dumnezeul casatoriei. Cuvantul lui Dumnezeu este de actualitate. Iar, ce se intampla acum s-a intamplat si in vechime. "Nu este nimic nou sub soare."(Eclesiastul 1:9).

Nu avem dreptul sa inventam noi anumite reguli. Casatoria este creatia lui Dumnezeu, nu a noastra.
Nu te supara, insa mi se pare deja ca aplici legea intr-un mod juric, inflexibil esti ravnitor ca Petru insa nu uita ca dupa discutia cu Pavel n-a mai impus taierea imprejur si paganilor. Litera ucide duhul este cel care da viata. Repet, cum raspundem la exigentele societatii?? sunt de acord ca trebuie sa ne rugam, insa sunt multi straini de rugaciune, ce facem, ii excludem?? Hristos a venit pentru cei pacatosi nu pentru cei drepti.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 08.11.2008, 08:46:27
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu te supara, insa mi se pare deja ca aplici legea intr-un mod juric, inflexibil esti ravnitor ca Petru insa nu uita ca dupa discutia cu Pavel n-a mai impus taierea imprejur si paganilor. Litera ucide duhul este cel care da viata. Repet, cum raspundem la exigentele societatii?? sunt de acord ca trebuie sa ne rugam, insa sunt multi straini de rugaciune, ce facem, ii excludem?? Hristos a venit pentru cei pacatosi nu pentru cei drepti.
Nu ma supar. Nu am nici un motiv. Intra-adevar, unele legi le aplic intr-un mod aproape juridic. Dar numai legile care sunt valabile. De felul meu sunt un om foarte felxibil. Merg prin inchisori si stau de vorba cu detinuti. Eu vad in orice om un posibil mantuit, indiferent de pacatul pe care l-a savarsit. Dar cand este vorba de legile valabile ale lui Dumnezeu, cred ca este bine sa le aplicam asa cum sunt scrise. Spun asta, pentru ca am simtit in viata mea, ce inseamna sa faci exact ce spune Domnul.

Ca sa fiu sigur de o casatorie fericita, atunci cand am unele diferente de pareri cu sotia, mergem la Sfanta Scriptura si cautam in legea Domnului. Rezultatul este ca avem o casatorie care sporeste in dragoste. Pentru mine este una din dovezile ca legile Domnului, aplicate asa cum au fost scrise, aduc binecuvantari. Sunt unele legi pe care nu le inteleg prea bine. Dar am incredere in Domnul si in Cuvantul Sau.

Ca sa revin pe subiect: cred ca se fac prea putine eforturi pentru rezolvarea problemelor dintr-o casatorie si se ajunge prea usor la divort. Apoi, cu aceeasi usurinta, si nu stiu cu ce drept, se oficiaza casatoria persoanelor divortate.

Poate suntem considerati legalisti, dar cei care stiu ca nu au varianta divortului sunt preocupati de construirea unei casatorii fericite. Si, stiind ca acest lucru nu se poate fara Dumnezeu, credinta lor creste si familia este binecuvantata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Sfintei Cruci denissa Despre Biserica Ortodoxa in general 32 07.11.2017 22:11:51
Reprezentarile sfintei cruci costel Generalitati 4 09.01.2012 17:04:03
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 22:52:02
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 22:30:41
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 115 12.03.2008 02:11:17