Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.04.2011, 10:07:44
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Pentru că dacă liniștea casei depinde de acest aspect și el este insurmontabil, gândiți-vă ce se întâmplă într-un cuplu în care unul dintre soți fie are un handicap, fie pur și simplu nu-l poate mulțumi pe celălalt. Celălalt va fi frustrat și, chiar dacă va încerca să-și țină frustrările în frâu, ele tot vor izbucni. Va fi o tensiune permanentă între ei, o nemulțumire. Persoanele cu o educație morală vor suferi însă nu vor avea liniște, iar celelalte vor căuta în afară împlinirea acestei nevoi. Și atunci, mai este aceasta o căsnicie creștină? Unde e Dumnezeu în această iubire?
De aceea îmi vine să spun, ca ucenicii: „Dacă este așa pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare” (Matei 19, 10)
Foarte frumos ati inteles si descris fenomenul.

Insa sa nu uitam de liantul atat de important intr-o familie :comunicarea!
Daca exista o comunicare totala si sincera, toate se inteleg si peste orice se poate trece.In cazul varstei inaintate, a unei boli sau a unei neputinte, alternativa in mod firesc, nu exista.Relatiile extraconjugale nu sunt o justificare pentru nimic.Cine este predispus la asta, o va face, indiferent de partener.
In schimb, comunicand cu partenerul, se va trece altfel, fara prea mari frustrari peste aceste lipsuri, daca exista iubire si intelegere.Dar intelegerea trebuie sa fie din partea amandurora.Adica perioadele cu tensiuni nejustificate din partea partenerului privat de viata sexuala din cauza varstei/bolii/neputintei celuiilalt partener ,se vor transforma probabil in momente de tristete si apatie, care trebuie tratate cu iubire si intelegere maxima. Nu trebuie sa ingrijoreze pe nimeni acest lucru. E o reactie fireasca a organismului si nu diminueaza cu nimic iubirea( daca este autentica) dintre soti.

Last edited by Melissa; 29.04.2011 at 15:29:36.
  #22  
Vechi 29.04.2011, 10:32:06
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
la fel ca aproape orice domeniu si aici conteaza calitatea, nu cantitatea.
Bineinteles.
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
daca activitatea sexuala este conforma cu religia, inseamna ca ca se intampla mult mai rar decat in cazul celor ce nu tin astfel de randuieli.
Corect, dar asta nu inseamna satisfactie mai putina sau neimplinire sexuala, pentru familiile ortodoxe crestine. Dimpotriva...

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
iar daca si atunci o faci asa la norma, sa-ti indeplinesti datoria trupeasca de sot, ai mari sanse ca sa dai rateuri.
Evident. Si daca ne comportam asa suntem asemenea animalelor din pacate

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
iar de la insatisfacerea sexuala pot aparea neintelegeri, chiar daca ele se manifesta pe alte planuri.
Apar neintelegeri atat trupesti cat si sufletei... si nu doar neintelegeri ci si boli (trupesti si sufletesti), unele foarte grave.
  #23  
Vechi 29.04.2011, 11:18:58
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De multe ori când apare o criză în cuplu, căutăm diverse explicații: spirituale, sufletești și, în cele din urmă, fiziologice. Cei mai mulți duhovnici, dacă le spui că ai neînțelegeri cu soția (soțul) te întreabă cum merge legătura trupească. Și atunci începi să te gândești că poate problemele tale acolo își au sursa. Însă asta nu se potrivește cu modul tău de a gândi, după care, dacă duci o viață plăcută lui Dumnezeu, și dacă ambii soți sunt credincioși, viața lăuntrică ar trebui să fie liniștită, senină.
Care este adevărul? Cum se pot depăși crizele, tulburările, neliniștile? Au ele o cauză fiziologică, sau spirituală? Și dacă e fiziologică, poate fi ea depășită spiritual? E femeia diferită de bărbat sub acest aspect? Este liniștea ei lăuntrică dependentă de tandrețea fizică?
Este oare adevărat ceea ce încep să bănuiesc, și anume că multe căsnicii se destramă din cauză că sunt deficitare sub aspectul vieții sexuale?
Adresez această întrebare celor cu experiență în viața de familie, și în special celor care au avut neînțelegeri, crize, și le-au depășit.

Am inteles, si asta din propria mea experienta, ca cel mai important lucru intr-o casnicie este comunicarea. Am invatat - greu a fost ! - sa comunic cu sotul meu si sa discutam si sa analizam impreuna orice lucru, orice situatie, orice traire. Daca eu nu-i comunic lui ceea ce simt si ceea ce cred, el nu are de unde sa stie ce se afla in mintea si in inima mea. Si invers. In momentul in care el imi spune ceea ce simte si ceea ce crede, eu pot merge dincolo de presupuneri si il pot intelege pe el, asa cum este el. Plecand de la date concrete, putem decide impreuna ce anume si cum anume vom face. Si folosim comunicarea in fiecare aspect al vietii noastre.
  #24  
Vechi 29.04.2011, 11:33:21
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Am inteles, si asta din propria mea experienta, ca cel mai important lucru intr-o casnicie este comunicarea. Am invatat - greu a fost ! - sa comunic cu sotul meu si sa discutam si sa analizam impreuna orice lucru, orice situatie, orice traire. Daca eu nu-i comunic lui ceea ce simt si ceea ce cred, el nu are de unde sa stie ce se afla in mintea si in inima mea. Si invers. In momentul in care el imi spune ceea ce simte si ceea ce crede, eu pot merge dincolo de presupuneri si il pot intelege pe el, asa cum este el. Plecand de la date concrete, putem decide impreuna ce anume si cum anume vom face. Si folosim comunicarea in fiecare aspect al vietii noastre.
Bineinteles, comunicarea este unul din cele "trei picioare" ale comuniunii depline in casatorie. Al doilea "picior" este iubirea reciproca, iar al treilea "picior" este credinta in Dumnezeu (care este iubirea lui Hristos, respectarea poruncilor lui).

Daca unul din cele 3 picioare ale scaunelului este subred, scaunelul cade chiar daca celelate 2 picioare sunt zdravene. Asa este si in cazul comuniunii depline in casatorie, trebuie tinut cont de toate cele 3 aspecte: credinta (dreapta in Dumnezeu), iubire reciproca, comunicare deplina. Daca unul pica... pica totul.

Doamne ajuta. Har si pace.
  #25  
Vechi 29.04.2011, 12:38:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulțumesc pentru răspunsuri. M-au edificat. Mi-au amintit cuvântul esențial: comunicare.
Doar că aici se naște altă întrebare: reușiți să comunicați cu soțul (soția)? Este comunicarea un efort, sau vine de la sine? Pot bărbații să înțeleagă femeile? Și invers?

Last edited by N.Priceputu; 29.04.2011 at 12:45:28.
  #26  
Vechi 29.04.2011, 13:04:08
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mulțumesc pentru răspunsuri. M-au edificat.
Slava Domului. Lui sa ii multumim pentru toate caci fara EL nu putem face nimic.

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Doar că aici se naște altă întrebare: reușiți să comunicați cu soțul (soția)?
Cu ajutorul lui Hristos oricine reuseste, caci "la Dumnezeu toate sunt cu putinta".
Fara Hristos nimeni nu reuseste caci "fara EL nu putem face nimic" (Ioan 15,5).
Cand Dumnezeu binecuvinteaza familia in Sfanta Taina a casatoriei, stie EL ce nevoi are familia. Sotii trebuie doar sa traiasca intru Hristos, ascultand poruncile Lui... de restul se ocupa Dumnezeu. :)

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Este comunicarea un efort, sau vine de la sine?
Normal ar fi sa vina de la sine. Dar daca nu vine nu ii bai mare ca se poate invata, se poate exersa. De aceea avem preoti duhovnici nu doar ca sa mijloceasca in rugaciune pentru noi ci si ca sa ne invete cum sa comunicam, cum sa ne iubim etc.

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Pot bărbații să înțeleagă femeile?
Asta este o intrebare filosofica :) (... si raspunsul va fi in acest sens adica filosofic si nu teologic ortodox crestin).
Mai in gluma mai in serios eu zic ca nu... dar nici nu este necesar. Desigur ma referi aici la intelegerea profunda, amanuntita.

Nu ne intelegem deplin pe noi insine daramite sa incercam sa intelegem pe celalat :D . Trebuie sa ne iubim si sa comunicam corespunzator.

Barbatul trebuie sa isi iubeasca femeia, sa comunice corespunzator cu ea, nu sa o inteleaga... de multe ori nu se inteleg nici ele insele pe ele si de multe ori nici nu stiu ce vor de fapt :) In acele situatii nu trebuie stresate, nu trebuie bruscate (verbal sau in alt mod) ci trebuie lasate in pace. Cu totii avem cateodata nevoie de liniste, "sa ne regasim."
Apropo, imi permit o gluma. recent s-a descoperit ce vor femeile. Anume: altceva :P

Cei doi soti trebuie sa se iubeasca si atunci comunicarea si comuniunea vine de la sine. Cand iubesti daruiesti celuilat cu dragoste ceea ce are nevoie. Nu trebuie sa intelegei de ce vrea un anumit lucru ci pur si simplu il faci din iubire.

In sprijinul afirmatiei mele aduc indemnul Sfantului Pavel care spune: "barbatilor, iubiti pe femeile voastre ca pe propriul trup"... nu zice "barbatilor intelegei femeile voastre, analizati tot ce au ele prin cap" :)

Astfel barbatul si femeia trebuie sa se inteleaga bine intru toate, sa traiasca in acelasi cuget.

Last edited by Eugen7; 29.04.2011 at 13:16:50.
  #27  
Vechi 29.04.2011, 13:47:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul

Un punct de plecare sunt aceste link-uri catre site-uri medicale. De asemenea va recomand sa discutati cu medici ginecologi si psihologi si va vor lamuri.

http://www.romedic.ro/lipsa-orgasmul...rgasmia--0P931
http://www.san-sex.ro/enciclopedie-d...i-feminine.php

Primul link duce la un articol semnat de un psihoterapeut care este nemedic. Al doilea link duce la mai multe articole nesemnate de loc. In nici unul dintre ele nu se sustine, sub semnatura unui medic, enormități de tipul celor prezentate ca având susținere științifică medicală de dv. Spre exemplu, aveți vreo sursă MEDICALĂ (adică cel puțin articol semnat de un medic) potrivit căreia fibromul uterin se datorează lipsei de activitate sexuală ? Dacă nu aveți, atunci nu mai colportați minciunele de tip "medicii ne spun că abstinența îmbolnăvește".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #28  
Vechi 29.04.2011, 13:53:17
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
... Spre exemplu, aveți vreo sursă MEDICALĂ (adică cel puțin articol semnat de un medic) potrivit căreia fibromul uterin se datorează lipsei de activitate sexuală ? Dacă nu aveți, atunci nu mai colportați minciunele de tip "medicii ne spun că abstinența îmbolnăvește".
Stimate MihneaDragomir nu ati inteles corect mesajul meu.
Eu vorbeam de bolile care apare ca urmare a unei activitati sexuale necorespunzatoare (inadecvate, neimplinite) in cadrul familiei, si nu vorbeam de cazul abstinentei sexuale totale care este recomandata in cazul celor ce aleg sa traiasca in celibat.

De asemenea nu am vorbit de frecventa raporturilor sexuale in familie. NU am spus ca trebuie de 50 de ori pe zi si nici o data pe an. Dimpotriva am recomandat ca totul sa se faca sub indrumarea preotului duhovnic cu respectarea randuielilor Bisericii.

Nicidecum nu am sustinut si nu sustin ca abstinenta sexuala imbolnaveste!!! Ar insemna ca toti calugarii si calugaritele sunt bolanve... ca toti preotii de manastire si toti preotii romano-catolici sunt bolnavi. Doamne fereste... eu nu am afirmat asa ceva!
  #29  
Vechi 29.04.2011, 13:56:53
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mulțumesc pentru răspunsuri. M-au edificat. Mi-au amintit cuvântul esențial: comunicare.
Doar că aici se naște altă întrebare: reușiți să comunicați cu soțul (soția)? Este comunicarea un efort, sau vine de la sine? Pot bărbații să înțeleagă femeile? Și invers?
Exista o diferenta fundamentala in felul in care comunica un barbat si cel in care o face o femeie: barbatul isi foloseste mintea, iar femeia isi foloseste inima. Aproape intodeauna barbatul impartaseste ceea ce stie, iar femeia ceea ce simte. Poate ce de aici vin multe dificultati in comunicarea din cuplu. Cand il invit pe sotul meu la cumparaturi, si ii spun dinainte ca am o lista cu 5 produse de care am nevoie in bucatarie, el nu intelege de ce zabovesc si la raionul de imbracaminte, ca doar nu gasesc acolo sare de bucatarie. El stie ca trebuie sa ajungem la raionul de alimente, iar eu imi clatesc ochii in imprimeul unei bluze, pe care oricum nu mi-o cumpar... :-)

Pe de alta parte, femeia are nevoie sa povesteasca o multime de lucruri, sa dea o multime de detalii ... asa este ea construita. De multe ori vorbim si povestim fara a astepta un reply din partea sotului, ci avem nevoie doar sa fim ascultate. Si pentru ca simtim nevoia sa spunem ceea ce simtim, adesea suntem incoerente pentru ca nici noi nu putem defini exact ceea ce se afla in emotiile noastre.

In plus, noi femeile vedem lucrurile in ansamblul lor. Cuprindem toate detaliile unei situatii, suntem dedicate detaliilor si amanuntelor. Iar barbatii au abilitatea de a fi mai clari si mai concisi, pentru ca ei vad detaliile pe rand, nu in ansamblul lor.

Mie mi-a fost de mare folos sa inteleg si sa accept existenta unor asemenea diferente. De fapt, Dumnezeu a creat femeia ca sa fie un ajutor barbatului, si aceasta complementaritate face parte chiar din planul Sau.
  #30  
Vechi 29.04.2011, 14:00:06
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru Mihnea Dragomir:
Personal n-am înțeles din explicațiile date de Eugen7 că abstinența ar îmbolnăvi. Poate și din cauză că nu cred acest lucru. Nu e vorba de abstinență, ci de o neîmplinire în cadrul actului sexual, mai precis a finalității lui.
În privința abstinenței, mi se pare foarte edificator un răspuns al Părintelui Galeriu care, combătând teorile unei doctorițe care le speria pe unele călugărițe că vor suferi din cauza abstinenței, a spus cam așa ceva: Ceea ce contează sunt preocupările tale. Dacă tu îți aduci trupul ca ofrandă lui Dumnezeu, vei uita de tine și vei ști de Dumnezeu. Nu vei aduna în felul ăsta energii negative care să te îmbolnăvească. Invers, dacă vei fi preocupat și îngrijorat de lipsa vieții sexuale, te vei îmbolnăvi, într-adevăr. Cu alte cuvinte, o viață cu Dumnezeu transcende lumea, chiar și sub aspectul biologic și fiziologic.
Tocmai de aceea cred că mariajul creștin ar trebui să fie deasupra acestor probleme și să nu se prăbușească din cauza lor, pentru că își are centrul în Dumnezeu.
P.S. Se pare că am postat în același timp cu ultimul răspuns al lui Eugen7

Last edited by N.Priceputu; 29.04.2011 at 14:06:03.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necazurile depinde de mai multe ionut12 Generalitati 55 05.12.2010 15:44:55
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 22:30:02
Lumina, pacea si linistea de dincolo de viata roxana23 Generalitati 6 25.05.2009 08:08:49