Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.09.2011, 09:46:41
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Biserica nu recunoaste casatorita civila, nu este valabila in fata Lui Dumnezeu.
Cred ca nu e asa.Biserica recunoaste casatoria civila. Si cea mai tangibila dovada e ca Biserica nu cununa daca nu se oficiaza mai intai cununia civila. Prin cununie civila tanara familie isi asuma anumite responsabilitati in fata legii, privind relationarea dintre ei si cresterea copiilor. Iar prin Sfanta Taina a Cununie primesc binecuvantarea lui Dumnezeu si intemeiaza o familie crestina, nemaitraind in pacat.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.09.2011, 15:42:54
flo9_10 flo9_10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2011
Mesaje: 13
Implicit

multumesc fain pentru raspuns.sa inteleg ca nu ar fi nici o problema pe viitor in cazul in care ar fi vorba de casatorie? totusi nu inteleg de ce unii preoti considera ca e pacat si nu inteleg cum calculeaza ei gradele de rudenie asa deformat..si difera asa mult conceptiile pentru ca, in principiu e acelasi mod de calcul si se aplica aceleasi reguli peste tot...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.09.2011, 15:48:55
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Cred ca nu e asa.Biserica recunoaste casatoria civila. Si cea mai tangibila dovada e ca Biserica nu cununa daca nu se oficiaza mai intai cununia civila. Prin cununie civila tanara familie isi asuma anumite responsabilitati in fata legii, privind relationarea dintre ei si cresterea copiilor. Iar prin Sfanta Taina a Cununie primesc binecuvantarea lui Dumnezeu si intemeiaza o familie crestina, nemaitraind in pacat.
eu stiu ca biserica solicita actul de casatorie civila doar pentru a avea dovada ca cei doi miri nu mai sunt casatoriti si cu alte persoane. Inainte vreme de ce nu se cerea acest certificat de casatorie si era nevoie doar de cununia de la Biserica?

cand am spus ca Biserica nu recunoaste casatoria civila ma refeream la faptul ca din punctul de vedere al Bisericii daca esti casatorit doar civil este ca si cum nu ai fi casatorit, caci fara cununia religioasa cea civila nu are valoare in fata Lui Dumnezeu. Sper ca acum m-am facut inteleasa.

Si cred ca este gresit sa sustinem contrariul caci de aceea din ce in ce mai multi tineri ajung sa renunte la cununia religioasa sustinand ca ei sunt cat se poate de casatoriti daca au trecut pe la Primarie.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.09.2011, 16:11:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flo9_10 Vezi mesajul
multumesc fain pentru raspuns.sa inteleg ca nu ar fi nici o problema pe viitor in cazul in care ar fi vorba de casatorie? totusi nu inteleg de ce unii preoti considera ca e pacat si nu inteleg cum calculeaza ei gradele de rudenie asa deformat..si difera asa mult conceptiile pentru ca, in principiu e acelasi mod de calcul si se aplica aceleasi reguli peste tot...
eu nu am zis asta
eu am zis:
Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
intre voi doi sunt 6 grade de rudenie.
Calculul e simplu: intre soti= 0 grade de rudenie
intre parinte si copil= 1 grade de rudenie
intre frati=2 grade de rudenie
intre verisori primari= 4 grade de rudenie s.a.m.m.d
Iar in cazul vostru vorbim de o afinitate de gradul 2, in care sunt interzise casatoriile pana la gradul 6 inclusiv.
Sper ca ti-am raspuns intrebari.
Concluzia:intre voi sunt 6 grade de rudenie, deci potrivit hotararilor Canonului Trulan casatoria e interzisa!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.09.2011, 16:18:22
flo9_10 flo9_10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2011
Mesaje: 13
Implicit

un mic extras din Administrarea Sfintei Taine a Casatoriei..."Cuscria de felul II constituie impediment la căsătorie în toate cazurile până în gradul V inclusiv; în cazurile de confuzie ilicită de nume până în gradul VI inclusiv, iar în cazurile de confuzie ilicită de nume între ascendenți și descendenți până în gradul VII inclusiv.Dar întrucât Codul Familiei și Codul Civil ale României nu recunosc sub nici o formă cuscria de felul II ca impediment la căsătorie, Biserica face pogorămintele necesare, când cei căsătoriți civil – aflați rude de cuscrie de felul II – ar solicita binecuvântarea religioasă a căsătoriei lor."..sursa http://www.preotia.ro/diverse/cununie.pdf
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.09.2011, 16:19:38
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flo9_10 Vezi mesajul
buna seara. Unchiul meu (fratele mamei mele) este casatorit (civil) cu matusa mea ce are o nepoata (de pe sora). As vrea sa stiu ce grad de rudenie exista intre mine si nepoata respectiva si daca din punctul de vedere al bisericii ar fi posibila o eventuala casatorie. multumesc anticipat.
este ceva in neregula.ori nu sti cand o persoana iti este unchi sau matusa ori nu ai explicat cum trebuie.nu are cum unchiul tau sa ia de sotie pe matusa ta.pt ca ar insemna ca aceasta din urma sa fie sora tatalui tau si nu este permis de biserica.dar daca s-a intamplat aceasta iti fata respectiva iti este nepoata buna si prin urmare nu se poate.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.09.2011, 16:21:15
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
este ceva in neregula.ori nu sti cand o persoana iti este unchi sau matusa ori nu ai explicat cum trebuie.nu are cum unchiul tau sa ia de sotie pe matusa ta.pt ca ar insemna ca aceasta din urma sa fie sora tatalui tau si nu este permis de biserica.dar daca s-a intamplat aceasta iti fata respectiva iti este nepoata buna si prin urmare nu se poate.
nu ai inteles tu exprimarea. a vrut omul sa spuna ca unchiul lui e casatorit cu sotia lui (sotia unchiului este matusa lui datorita casatoriei cu unchiul nu pentru ca ar fi sora tatalui).
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.09.2011, 16:22:44
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
este ceva in neregula.ori nu sti cand o persoana iti este unchi sau matusa ori nu ai explicat cum trebuie.nu are cum unchiul tau sa ia de sotie pe matusa ta.pt ca ar insemna ca aceasta din urma sa fie sora tatalui tau si nu este permis de biserica.dar daca s-a intamplat aceasta iti fata respectiva iti este nepoata buna si prin urmare nu se poate.
Matusa respectiva s-a alaturat familiei prin casatoria cu unchiul baiatului. Respectiva matusa are o sora care este bunica unei fete de care acest baiat este indragostit.

Am inteles corect?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.09.2011, 16:25:55
flo9_10 flo9_10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2011
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Matusa respectiva s-a alaturat familiei prin casatoria cu unchiul baiatului. Respectiva matusa are o sora care este bunica unei fete de care acest baiat este indragostit.

Am inteles corect?
corect este..Respectiva matusa are o sora care este mama unei fete de care acest baiat este indragostit.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.09.2011, 16:28:37
flo9_10 flo9_10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2011
Mesaje: 13
Implicit

si inca un articol "Cuscria de felul II – adică rudenia dintre consângenii unui soț și consângenii celuilalt soț – este prevăzută ca impediment la căsătorie de Canonul 54 Trulan, până la gradul V și chiar până la gradul VI, dacă prin căsătorie se ajunge la schimbarea de nume... Daca însă unchiul ar lua pe mătușă, iar nepotul pe nepoată, căsătoria s-ar putea încheia, fi indcă își păstrează fi ecare poziția pe care o aveau potrivit raporturilor de rudenie, neintervenind o necuviincioasă amestecare de nume." sursa http://curierulortodox.info/blog/?p=825
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoriile intre rudele prin incuscrire alinelbac Nunta 14 15.06.2023 02:15:50
Devenim rude prin cufundarea in cristelnita? costel Botezul 24 26.01.2012 17:47:00
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
rude prin incuscrire ioanamartincu Nunta 1 04.05.2011 20:37:10
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 19:49:58