Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.09.2011, 17:31:36
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flo9_10 Vezi mesajul
corect este..Respectiva matusa are o sora care este mama unei fete de care acest baiat este indragostit.
bun. eu nu stiu cum se calculeaza gradele de rudenie si de la care grad este voie sau nu sa te casatoresti cu cineva dar omeneste vorbind nu vad care ar fi legatura aici. De sange nu este legatura clar, si oricum, ce vina avem noi daca apar in familie prin incuscrire oameni care ne devin dragi? Daca era vorba de frati vitregi da, poate ca ar fi ciudat, desi daca ambii parinti sunt divortati si se recasatoresc, avand fiecare cate un copil din fosta casatorie, iar cei doi se cunosc cand sunt mari deja, nu mai sunt crescuti impreuna ca fratii.... si ajung sa se indragosteasca... mi se pare absurd sa-i opresti sa fie impreuna. Mai repede cred ca ajung sa renunte parintii la casatoria lor decat sa le sufere copii... pana la urma nu cred ca Dumnezeu ingaduie sa se intample astfel de lucruri fara un rost. Iar in cazul de fata, legatura de rudenie dintre cei doi este indepartata si s-a creat fara voia lor. Cum era sa zicem sa se cunoasca dinainte, sa fie indragostiti iar matusa fetei sa se casatoreasca cu fratele tatalui baiatului iar ei sa se trezeasca astfel ca nu se mai pot casatori....

Nu aruncati cu pietre va spun doar cum vad eu lucrurile. Complet denaturata regula asta. Iar eu pana acum nu am mai intalnit reguli ale Lui Dumnezeu care sa nu mi se para corecte. De aceea cred ca aceasta este inventata de oameni si nu lasata de Dumnezeu.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.09.2011, 17:36:54
flo9_10 flo9_10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2011
Mesaje: 13
Implicit

Aceeasi parere o am si eu.Ca sa fiu sincer nu as mai fii insistat daca nu gaseam anumite articole care imi sustin parerea.Insa am observat ca, in acest caz, parerile sunt impartite si momentan ma abtin de la alte comentarii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.09.2011, 17:38:15
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
nu ai inteles tu exprimarea. a vrut omul sa spuna ca unchiul lui e casatorit cu sotia lui (sotia unchiului este matusa lui datorita casatoriei cu unchiul nu pentru ca ar fi sora tatalui).
ar trebuii sa explice exact ce si cum
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.09.2011, 17:39:24
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
ar trebuii sa explice exact ce si cum
imi cer scuze si nu vreau sa te supar dar el a explicat f clar, dovada ca eu am inteles f bine. Nu este vina lui ca nu ai fost atent cand ai citit.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.09.2011, 17:58:32
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

buna seara. Unchiul meu (fratele mamei mele) este casatorit (civil).sotia unchiului are o nepoata (de pe sora). As vrea sa stiu ce grad de rudenie exista intre mine si nepoata respectiva si daca din punctul de vedere al bisericii ar fi posibila o eventuala casatorie. multumesc anticipat.
ACEASTA ESTE FORMULAREA EXACTA

Last edited by gdf-fdc; 19.09.2011 at 18:00:56.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.09.2011, 22:39:13
flo9_10 flo9_10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2011
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
buna seara. Unchiul meu (fratele mamei mele) este casatorit (civil).sotia unchiului are o nepoata (de pe sora). As vrea sa stiu ce grad de rudenie exista intre mine si nepoata respectiva si daca din punctul de vedere al bisericii ar fi posibila o eventuala casatorie. multumesc anticipat.
ACEASTA ESTE FORMULAREA EXACTA
foarte corect.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.12.2011, 20:40:35
flo9_10 flo9_10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2011
Mesaje: 13
Implicit

alte pareri?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.12.2011, 14:20:10
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flo9_10 Vezi mesajul
alte pareri?
Pai eu cred ca e ruda...prin alianta...ti-a zis lore86...cauta alta persoana daca vrei sa te insori...succes!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.01.2012, 15:39:16
flo9_10 flo9_10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2011
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
Pai eu cred ca e ruda...prin alianta...ti-a zis lore86...cauta alta persoana daca vrei sa te insori...succes!
Afinitatea este o legătură juridică "de rudenie" (impropriu spus, pentru că afinii nu sunt rude) derivată din căsătorie; este un fel de "înrudire" prin alianță între ruele unui soț și celălalt soț. Ca atare, nu putem extinde afinitatea dincolo de celălalt soț, deci rudele unui soț cu rudele celuilalt soț nu sunt afini și nu au nicio legătură de rudenie sau de afinitate din punct de vedere juridic.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.01.2012, 15:47:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flo9_10 Vezi mesajul
pana la urma imi poate da cineva un raspuns concludent..tocmai am discutat cu un preot si el spunea ca am fi rude de gradul 4..desi am gasit in anumite cursuri de teologie acest subiect..si acolo se spunea ca ar fi rudenie de gradu 6..pana la urma are cineva idee cum e?
atat timp cat unchiul tau e casatorit doar CIVIL cu matusa ta, nu sunteti rude (tu si nepoata matusii tale). In cazul in care ei se vor casatori si religios, DA ,atunci deveniti rude. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoriile intre rudele prin incuscrire alinelbac Nunta 14 15.06.2023 03:15:50
Devenim rude prin cufundarea in cristelnita? costel Botezul 24 26.01.2012 18:47:00
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 14:09:26
rude prin incuscrire ioanamartincu Nunta 1 04.05.2011 21:37:10
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 20:49:58