Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 22.04.2013, 08:09:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cu totul întâmplător.
Vrei o bomboană?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #462  
Vechi 22.04.2013, 08:48:56
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Vrei o bomboană?
Doar dacă e de/mentă.
Reply With Quote
  #463  
Vechi 22.04.2013, 12:10:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Centurionul adventist cu personalitate multiplă v-a tot adus argumente și probe, însă au fost șterse de vajnicul nostru admin. Din păcate, nici eu nu mi le mai amintesc așa că rugați-l frumos pe cel ce le-a șters să le readucă pe topic.
argumente? Poate parerile lui personale. Cand ii convenea lui vedea anumite versete biblice (uneori doar cuvinte in acelasi verset) in sens metaforic ca sa spun asa, iar cand nu, in sens litaral, dupa cum batea vantul adventist. Daca tu numesti astea argumente...
Reply With Quote
  #464  
Vechi 22.04.2013, 12:15:27
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
argumente? Poate parerile lui personale. Cand ii convenea lui vedea anumite versete biblice (uneori doar cuvinte in acelasi verset) in sens metaforic ca sa spun asa, iar cand nu, in sens litaral, dupa cum batea vantul adventist. Daca tu numesti astea argumente...
Parcă nici pe dumneata nu te-am văzut ieri prin preajmă...
Reply With Quote
  #465  
Vechi 22.04.2013, 12:21:36
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Parcă nici pe dumneata nu te-am văzut ieri prin preajmă...
ai dreptate...
Reply With Quote
  #466  
Vechi 22.04.2013, 20:16:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Vă aventurați în judecăți de [non]valoare, căci nici nu erați pe forum la momentul cu pricina. Întâmplător, eu eram chiar când scădea numărul reply-urilor lui: 22, 21, 20 ... până la 0.
Asa o fi. Dar... cred ca postarea mea mai spunea ceva. Nu am sa reiau toate intrebarile, dar... nu vi se pare ca aveti o problema cand cineva sustine ca nu faceti parte din Biserica lui Hristos si argumenteza iar dvs nu puteti contracara argumentele?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #467  
Vechi 01.05.2013, 19:40:56
centesimusseptimusdecimus centesimusseptimusdecimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.04.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dumnezeu nu este mituit cu o coliva. Coliva are o semnificati si este partea vazuta si efortul ce insoteste rugaciunea. Asa cum si la adventisti pentru botez e nevoie de apa. Si apa nu e folosita pentru a-L mitui pe Dumnezeu pentru pogorarea Duhului Sfant. A nu se intelege ca eu as pune ca sunt valide "tainele" adventiste.

In fine, am raspuns la intrebare. Astept si eu un raspuns la intrebarea mea.
Reply With Quote
  #468  
Vechi 01.05.2013, 22:58:22
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusseptimusdecimus Vezi mesajul
Eu tot astept un raspuns la alta intrebare, dar vad ca tot intarzie.

Si totusi... raspunsul ocoleste tocmai intrebarea. Sau argumentul ocoleste demonarea teoriei. Atat timp cat la Botez este "nevoie" de apa si simpla rugaciune "nu este suficienta" (in cazuri speciale se poate si fara apa, deci cuvinetele nevoie si insificienta nu sunt chiar atat de absolute) de ce nu suporta comparatie cu exemplul colivei? Simplu, pentru ca nu corespunde invataturilor initiatorilor curentului adventist.
Coliva este un simbol, o dovada a jertfei.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #469  
Vechi 03.05.2013, 22:38:44
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjelul.digital Vezi mesajul
Deloc! Dacă e Biserica lui Hristos, să-L lăsăm pe El să aprecieze cine-i aparține Bisericii Lui. Când am intrat în Biserica Lui,...
Daca tu marturisesti ca faci parte din Biserica Mantuitorului Iisus Hristos, de ce inveti o alta invavatura straina de a noastra?
Ce spui tu: a propovadui o alta invatatura produce dezbinare sau nu?

"62.Iar a doua zi, cea care este după vineri, s'au adunat arhiereii și fariseii la Pilat," Matei 27.

Atat de mult "iubeau" Sf.Apostoli sambata, ca nici nu i-au mai spus "shabbath", ci au numit-o "cea care este dupa vineri". Si au numit-o asa pentru ca Mantuitorul murise pe Sf.Cruce, si deci odihna avea sa devina duhovniceasca, nu numai temporala, limitata, ciclica si materiala. Sabatul vechi-testamentar, cel care marca, de fapt, un timp de intristare, de pregatire a Celeilalte Zile - a Zilei Bucuriei priun excelenta - a cedat locul sarbatorii zilei a 8-a - Ziua Invierii, Ziua sarbatorii -, asa cum a fost prefigurata in nenumarate randuri in Legea veche.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 04.05.2013 at 08:56:55.
Reply With Quote
Răspunde