Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.12.2015, 13:16:35
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru ca doar nebunii se duc la manastire! :)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.12.2015, 13:48:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de edypro Vezi mesajul
eu as vrea sa va povestesc ceva ..........aveam un amic , tanar , terminase facultatea , avea un job bine platit , ce sa mai , o viata frumoasa ........dintr-o data am aflat ca vrea sa se calugareasca , sincer m-am bucurat pentru el pentru ca stiam ca este credincios ......in schimb vreau sa zic ca toata lumea a fost extrem de socata cand a anuntat acest lucru , a fost facut nebun , toti ziceau ,,ba asta s-a tampit ,, , parintii au fost distrusi de parca murise ......DE CE ACEST COMPORTAMENT? de ce esti socotit nebun , labil psihic , etc etc daca vrei sa te calugaresti ?

daca esti parinte si iti ajunge copilul doctor, inginer , programator, politist te bucuri nespus , in schimb daca alege viata la manastire ti-e rusine cu el .......adica e o rusine sa fii calugar sau cum ??????
Daca e singurul copil la parinti e de inteles, parintii vor nepoti, vor copiii sa lefie aproape la batranete, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.12.2015, 13:51:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de edypro Vezi mesajul
eu as vrea sa va povestesc ceva ..........aveam un amic , tanar , terminase facultatea , avea un job bine platit , ce sa mai , o viata frumoasa ........dintr-o data am aflat ca vrea sa se calugareasca , sincer m-am bucurat pentru el pentru ca stiam ca este credincios ......in schimb vreau sa zic ca toata lumea a fost extrem de socata cand a anuntat acest lucru , a fost facut nebun , toti ziceau ,,ba asta s-a tampit ,, , parintii au fost distrusi de parca murise ......DE CE ACEST COMPORTAMENT? de ce esti socotit nebun , labil psihic , etc etc daca vrei sa te calugaresti ?

daca esti parinte si iti ajunge copilul doctor, inginer , programator, politist te bucuri nespus , in schimb daca alege viata la manastire ti-e rusine cu el .......adica e o rusine sa fii calugar sau cum ??????
Gandeste-te si altfel totusi. Lumea nu stie si nu intelege.
Este aceasta prapastie intre lume si manastire.
Cine este credincios si stie despre manastire stie doua lucruri (sau chiar mai multe): ca la manastire nu este usor si nu te duci acolo asa dintr-un moft.
Trebuie sa stii cum este acolo si sa fii foarte daruit lui Dumnezeu. Si mai ales trebuie sa renunti la viata lumeasca (familie, copii, distractie, prieteni, avere etc.). Ori pentru asta iti trebuie totusi un soi de nebunie.

Oamenii din lume nu pot intelege aceasta chemare, aceasta renuntare la lume.
Si eu am cunoscut lume care a luat brusc asa o decizie. Sunt actori cunoscuti, sunt oameni din diverse profesii care brusc, printr-o miscare a sortii au luat alt drum. Dumnezeu li s-a aratat si i-a indrumat altfel.
De ce asa? Nu inteleg nici eu.

Poate ca existat in ei ceva dintotdeauna care a asteptat numai scanteia. Nu stiu.

Sunt si unii care se duc la manastire fara a avea clar ceva in minte sau o chemare. Nu sunt bine adaptati in lume, in viata sociala. Fie ca nu s-au realizat in profesie, sau nu si-au putut gasi partenerul/partenera de viata, sau au avut probleme sufletesti in a se simti bine cu semenii lor.
Exista si asemenea situatii. Si atunci ei s-au ascuns sau au cautat alinare la manastire.

Nu trebuie sa judecam oamenii. Pe nimeni. Oamnii care traiesc in lume pe buna dreptate se intreaba si li se pare firesc ca un altul sa fie ca ei, sa se casatoreasca, sa faca prunci, sa duca o viata lumeasca.
Calugaria nu este o profesie si mai ales nu o compara cu medic, inginer si ce mai scrii tu acolo.
Parintii sunt distrusi. Este normal. Pentru ca de la manastire nu mai are contact cu ei (decat poate rara), nu poat fi cu ei cand au nevoie, nu le poate oferi nepoti, nora, acel normal.

Vezi tu, mantuire este si in viata lumeasca, in viata de familie, nu numai la manastire. Si este foarte greu sa faci diferenta si sa alegi. Ambele sunt foarte grele.

Oamenii inteleg greu sau nu inteleg deloc anumite lucruri care nu sunt in firea lor, care te rup din viata normala: scoala, profesie, familie, viata sociala.
Si calugaria nu este singura situatie in care lumea reactioneaza asa.
Nu dau alte exemple.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.12.2015, 13:57:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu dau alte exemple.
De ce nu? Hai dă, te rugăăăăm!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.12.2015, 14:15:42
edypro edypro is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2015
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

da , inteleg .........si totusi cred cu tarie ca fiecare dintre noi ar trebui sa ne traim viata asa acum vrem , nu cum vor altii fara sa fim barfiti , catalogati ciudati/nebuni/aiuristici......dar ma rog , asta poate intr-o lume ideala ........
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.12.2015, 14:16:32
edypro edypro is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2015
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Pentru ca doar nebunii se duc la manastire! :)
tu ai fost vreodata la manastire?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.12.2015, 14:35:25
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de edypro Vezi mesajul
tu ai fost vreodata la manastire?
Doar in pelerinaje. Si erau numai nebuni pe acolo, nebuni pentru Hristos! :)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.12.2015, 14:48:13
edypro edypro is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2015
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Doar in pelerinaje. Si erau numai nebuni pe acolo, nebuni pentru Hristos! :)
deci ,esti nebun?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.12.2015, 14:56:18
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de edypro Vezi mesajul
deci ,esti nebun?
E un fel de-a spune. Ma refer la prietenul tau si la cei ca el.
Doar oamenii puternici si curajosi intra in manastire. Ei pot parea de-a dreptul nebuni, dar sunt cu mult mai sanatosi decat noi, cei din lume. Nebunia lor consta in faptul ca se leapada de voia proprie, de placerile lumesti si aleg o cale stramta, luptandu-se cu ei insisi si cu diavolul. Totul pentru a castiga Imparatia Cerurilor.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.12.2015, 15:07:42
edypro edypro is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2015
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Smile

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
E un fel de-a spune. Ma refer la prietenul tau si la cei ca el.
Doar oamenii puternici si curajosi intra in manastire. Ei pot parea de-a dreptul nebuni, dar sunt cu mult mai sanatosi decat noi, cei din lume. Nebunia lor consta in faptul ca se leapada de voia proprie, de placerile lumesti si aleg o cale stramta, luptandu-se cu ei insisi si cu diavolul. Totul pentru a castiga Imparatia Cerurilor.
stiam ca nu esti , voiam doar sa explici aceasta ,, nebunie,,...........
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare