Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.04.2009, 15:52:34
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit Hristos a inviat!

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Deoarece Mantuitorul a venit pentru mantuirea noastra si aici ne spune ce sa facem ca sa ne matuim ,lucru deloc simplu ,sa ascultam poruncile si sa le indeplinim.
Pentru mantuirea noastra a murit Domnul Iisus Hristos. Mantuirea nu se capata prin faptele noastre. "Caci prin credinta ati fost mantuiti, prin har si aceasta nu este de la voi... Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni." (Efeseni 2:8..). Faptele (inclusiv pazirea poruncilor) sunt urmarea credintei si a dragostei fata de Dumnezeu si semeni.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.04.2009, 17:49:21
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Pentru mantuirea noastra a murit Domnul Iisus Hristos. Mantuirea nu se capata prin faptele noastre. "Caci prin credinta ati fost mantuiti, prin har si aceasta nu este de la voi... Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni." (Efeseni 2:8..). Faptele (inclusiv pazirea poruncilor) sunt urmarea credintei si a dragostei fata de Dumnezeu si semeni.
Ce zici daca ai incerca sa intercalezi si citatul asta prin explicatia ta:"NU TOT CEL CE-MI ZICE DOAMNE,DOAMNE, VA INTRA IN IMPARATIA CERURILOR CI CEL CARE FACE VOIA TATALUI MEU..."
A face voia Tatalui nu inseamna a face fapte bune?
Poate tu ai postit mai mult si te-ai rugat la fel ca Sf. parinti, si ai o talcuire mai buna la Biblie....mare grija ca se vb in Biblie de proorocii mincinosi...cred ca inceputul sec. XVI a dat STARTUL.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.04.2009, 19:14:02
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ce zici daca ai incerca sa intercalezi si citatul asta prin explicatia ta:"NU TOT CEL CE-MI ZICE DOAMNE,DOAMNE, VA INTRA IN IMPARATIA CERURILOR CI CEL CARE FACE VOIA TATALUI MEU..."
A face voia Tatalui nu inseamna a face fapte bune?
Poate tu ai postit mai mult si te-ai rugat la fel ca Sf. parinti, si ai o talcuire mai buna la Biblie....mare grija ca se vb in Biblie de proorocii mincinosi...cred ca inceputul sec. XVI a dat STARTUL.
Ce s-a intamplat, omule? Ce am spus de te-a suparat? Am vrut doar sa arat ca nu trebuie sa cadem in capcana "automantuirii", prin propriile fapte. Ci, faptele noastre sa fie un mod de multumire fata de Dumnezeu si o manifestare a credintei si dragostei pe care ne-o insufla Duhul Sfant, care lucreaza in noi. Intercalez cu placere versetul pe care l-ai postat. Dragostea fata de Dumnezeu inseamna sa faci, cu bucurie, voia Sa.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.04.2009, 19:21:48
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de litanu
Mantuirea nu se capata prin faptele noastre. "Caci prin credinta ati fost mantuiti, prin har si aceasta nu este de la voi... Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni." (Efeseni 2:8..). Faptele (inclusiv pazirea poruncilor) sunt urmarea credintei si a dragostei fata de Dumnezeu si semeni.


O replică clasică de neoprotestant familiarizat cu principiul lui Luther "Sola Fide".
Așa putem să clarificăm aspecte biblice care nu sunt foarte limpezi pentru unii frați ortodocși și astfel învață ce să le răspundă sectanților.
În versetul pe care l-ați dat, atunci când Pavel spune "nu din fapte" se referea la faptele bune care nu sunt produsul credinței creștine. Se referea la faptele bune pe care le făceau păgânii sau evreii care țineau legea veche.
În primul rând cum e definită credința de sfântul Pavel ?

Evrei 11.1 credința este încredințarea celor nădăjduite, [COLOR=red]dovedirea lucrurilor celor nevăzute.[/COLOR]

Așadar, Credința adevărată e legată în permanență de trăirea ei, e însoțită în permanență de FAPTA BUNĂ.

Iacov 2. 14-20 "
Ce folos, frații mei, dacă zice cineva că are credință, iar fapte nu are? Oare credința poate să-l mântuiască? 15. Dacă un frate sau o soră sunt goi și lipsiți de hrana cea de toate zilele, 16. Și cineva dintre voi le-ar zice: Mergeți în pace! Încălziți-vă și vă săturați, dar nu le dați cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul? 17. Așa și cu credința: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăși. 18. Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta, din faptele mele, credința mea. 19. Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar și demonii cred și se cutremură. 20. Vrei însă să înțelegi, omule nesocotit, că credința fără de fapte moartă este?... 26. [COLOR=red]Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel și credința fără de fapte, moartă este[/COLOR]."

[COLOR=red]Iată cum definește IIsus Hristos CREDINȚA[/COLOR]:
Matei 21 28. " Un om avea doi fii. Și, ducându-se la cel dintâi, i-a zis: Fiule, du-te astăzi și lucrează în via mea. 29. Iar el, răspunzând, a zis: Mă duc, Doamne, și nu s-a dus. 30. Mergând la al doilea, i-a zis tot așa; acesta, răspunzând, a zis: Nu vreau, apoi căindu-se, s-a dus. 31. Care dintr-aceștia doi a făcut voia Tatălui? Zis-au Lui: Cel de-al doilea."

Matei 5.16 16. "Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, așa încât să vadă [COLOR=red]faptele voastre cele bune[/COLOR] și să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri."

Iată cum definește sf Ioan Credința:
1. Ioan 3.18 "Fiii mei, să nu iubim cu vorba, numai din gură, [COLOR=red]ci cu [/COLOR][COLOR=red]FAPTA și cu adevărul."
[/COLOR]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.04.2009, 21:23:35
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Practic, ati vrut sa demonstrati ceea ce a spus Apostolul Iacov: "Credinta, daca n-are fapte, este moarta" (Iacov 2:17). Vi s-a parut ca eu as fi de alta parere? Numai ca am incercat sa limpezesc lucrurile si sa nu punem caruta inaintea calului. Credinta genereaza fapte bune, placute lui Dumnezeu. Unde nu sunt fapte ale credintei inseamna ca nu este nici credinta. Mantuirea vine prin credinta in jertfa Mantuitorului. Judecata se va face dupa faptele credintei.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.04.2009, 22:15:15
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de litanu
Mantuirea vine prin credinta in jertfa Mantuitorului.
Mântuirea vine prin fapte, aceentuez lucrul acesta pentru că ereticii neoprotestanți susțin că simpla credinta in jertfa Mantuitorului și mărturisirea faptului "că s-a predat Domnului" prin botezul la secta il mântuiește:

Iacov 2. 17-20 Așa și cu credința: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăși. 18. Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și[COLOR=red] eu îți voi arăta, din faptele mele, credința [/COLOR][COLOR=red]mea. 19. Tu crezi că unul este Dumnezeu? [SIZE=3]Bine faci; dar și demonii cred și se cutremură. [/SIZE]20. Vrei însă să înțelegi, omule nesocotit, că credința fără de fapte moartă este?... 26. Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel și credința fără de fapte, moartă este."
[/COLOR]
[COLOR=red]Iată cum definește IIsus Hristos CREDINȚA[/COLOR]:

Matei 21 28. " Un om avea doi fii. Și, ducându-se la cel dintâi, i-a zis: Fiule, du-te astăzi și lucrează în via mea. 29. Iar el, răspunzând, a zis: Mă duc, Doamne, și nu s-a dus. 30. Mergând la al doilea, i-a zis tot așa; acesta, răspunzând, a zis: Nu vreau, apoi căindu-se, s-a dus. 31. Care dintr-aceștia doi a făcut voia Tatălui? Zis-au Lui: Cel de-al doilea."
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.04.2009, 22:26:40
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Mântuirea vine prin fapte, aceentuez lucrul acesta pentru că ereticii neoprotestanți susțin că simpla credinta in jertfa Mantuitorului mântuiește:
"Caci atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara ci sa aiba viata vesnica" (Ioan 3:16).

"Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu.Nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni."(Efeseni 2:8,9)

Aceste versete nu exclud faptele credintei noastre, dar arata cat sunt de nesemnificative fata de imensul sacrificiu a lui Dumnezeu. Daca dvs. va mantuiti prin fapte, nu aveti nevoie de Hristos.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.04.2009, 23:52:18
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
"Caci atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara ci sa aiba viata vesnica" (Ioan 3:16).
"Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu.Nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni."(Efeseni 2:8,9)
Aceste versete nu exclud faptele credintei noastre, dar arata cat sunt de nesemnificative fata de imensul sacrificiu a lui Dumnezeu. Daca dvs. va mantuiti prin fapte, nu aveti nevoie de Hristos.
O replică clasică de neoprotestant familiarizat cu principiul lui Luther "Sola Fide".
Așa putem să clarificăm aspecte biblice care nu sunt foarte limpezi pentru unii frați ortodocși și astfel învață ce să le răspundă sectanților.
În versetul pe care l-ați dat, atunci când Pavel spune "nu din fapte" se referea la faptele bune care nu sunt produsul credinței creștine. Se referea la faptele bune pe care le făceau păgânii sau evreii care țineau legea veche.
În primul rând cum e definită credința de sfântul Pavel ?

Evrei 11.1 credința este încredințarea celor nădăjduite, [COLOR=red]dovedirea lucrurilor celor nevăzute.[/COLOR]

Așadar, Credința adevărată e legată în permanență de trăirea ei, e însoțită în permanență de FAPTA BUNĂ.

Iacov 2. 14-20 "Ce folos, frații mei, dacă zice cineva că are credință, iar fapte nu are? Oare credința poate să-l mântuiască? 15. Dacă un frate sau o soră sunt goi și lipsiți de hrana cea de toate zilele, 16. Și cineva dintre voi le-ar zice: Mergeți în pace! Încălziți-vă și vă săturați, dar nu le dați cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul? 17. Așa și cu credința: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăși. 18. Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta, din faptele mele, credința mea. 19. Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar și demonii cred și se cutremură. 20. Vrei însă să înțelegi, omule nesocotit, că credința fără de fapte moartă este?... 26. [COLOR=red]Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel și credința fără de fapte, moartă este[/COLOR]."

[COLOR=red]Iată cum definește IIsus Hristos CREDINȚA[/COLOR]:
Matei 21 28. " Un om avea doi fii. Și, ducându-se la cel dintâi, i-a zis: Fiule, du-te astăzi și lucrează în via mea. 29. Iar el, răspunzând, a zis: Mă duc, Doamne, și nu s-a dus. 30. Mergând la al doilea, i-a zis tot așa; acesta, răspunzând, a zis: Nu vreau, apoi căindu-se, s-a dus. 31. Care dintr-aceștia doi a făcut voia Tatălui? Zis-au Lui: Cel de-al doilea."

Matei 5.16 16. "Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, așa încât să vadă [COLOR=red]faptele voastre cele bune[/COLOR] și să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri."

Iată cum definește sf Ioan Credința:
1. Ioan 3.18 "Fiii mei, să nu iubim cu vorba, numai din gură, [COLOR=red]ci cu [/COLOR][COLOR=red]FAPTA și cu adevărul."[/COLOR]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.04.2009, 07:53:08
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Evrei 11.1 credința este încredințarea celor nădăjduite, [COLOR=red]dovedirea lucrurilor celor nevăzute.[/COLOR]

Așadar, Credința adevărată e legată în permanență de trăirea ei, e însoțită în permanență de FAPTA BUNĂ.
Sunt intr-u totul de acord cu dvs. Dar, va intreb, care este rostul jertfei Mantuitorului, pentru Mantuirea noastra? Are cumva rolul de a completa eventualele goluri ale mantuirii capatata prin faptele noastre?

Eu cred ca Hristos a facut totul la Cruce , pentru Mantuirea noastra. Noi trebuie sa credem acest lucru, iar aceasta credinta nu poate sa nu aduca roade in vita noastra de zi cu zi. Cum te porti cand stii si crezi ca esti sortit pieirii (cu toate faptele tale), dar moare insusi Fiul lui Dumnezeu in locul tau, pentru ca tu (pacatosul) sa capeti viata vesnica? Ce fel de fapte faci cand ai aceasta credinta?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.04.2009, 21:37:18
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de litanu
Eu cred ca Hristos a facut totul la Cruce , pentru Mantuirea noastra. Noi trebuie sa credem acest lucru, iar aceasta credinta nu poate sa nu aduca roade in vita noastra de zi cu zi. Cum te porti cand stii si crezi ca esti sortit pieirii (cu toate faptele tale), dar moare insusi Fiul lui Dumnezeu in locul tau, pentru ca tu (pacatosul) sa capeti viata vesnica? Ce fel de fapte faci cand ai aceasta credinta?
Mântuirea vine prin fapte, aceentuez lucrul acesta pentru că ereticii neoprotestanți susțin că simpla credinta in jertfa Mantuitorului și mărturisirea faptului "că s-a predat Domnului" prin botezul la secta il mântuiește:

Iacov 2. 17-20 Așa și cu credința: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăși. 18. Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și[COLOR=red] eu îți voi arăta, din faptele mele, credința [/COLOR][COLOR=red]mea. 19. Tu crezi că unul este Dumnezeu? [SIZE=3]Bine faci; dar și demonii cred și se cutremură. [/SIZE]20. Vrei însă să înțelegi, omule nesocotit, că credința fără de fapte moartă este?... 26. Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel și credința fără de fapte, moartă este."
[/COLOR]
[COLOR=red]Iată cum definește IIsus Hristos CREDINȚA[/COLOR]:

Matei 21 28. " Un om avea doi fii. Și, ducându-se la cel dintâi, i-a zis: Fiule, du-te astăzi și lucrează în via mea. 29. Iar el, răspunzând, a zis: Mă duc, Doamne, și nu s-a dus. 30. Mergând la al doilea, i-a zis tot așa; acesta, răspunzând, a zis: Nu vreau, apoi căindu-se, s-a dus. 31. Care dintr-aceștia doi a făcut voia Tatălui? Zis-au Lui: Cel de-al doilea."
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adormirea Maicii Domnului - despre post si sarbatoarea in sine- Laura19 Diverse Sarbatori 4 15.08.2017 04:15:24
Despre cinstirea Duminicii strajeru Secte si culte 131 07.06.2014 14:19:18
Despre cinstirea Sfintilor strajeru Secte si culte 74 07.12.2012 14:39:56
Despre sabia de a trecut prin sufletul Maicii Domnului mihailt Generalitati 11 16.04.2012 00:10:35
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 18:06:19