Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2009, 19:00:29
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit Biserica Strajerul

am gasit la urmatoarea adresa http://www.strajerul.ro/ un cult neo-protestant care se identifica ca apartinand de cultul penticostal dar care are unele invataturi ciudate pentru un cult neo-protestant ancorat principiului "Sola Scriptura" si anume folosesc unele scrieri ale Sfintilor Parinti ba chiar accepta unele sinoade ecumenice si am vazut ca folosesc si crezul niceo-constantinopolitan

Cunoaste cineva mai multe amanunte despre aceasta ramura? cum se manifesta ? cum de au astfel de invataturi?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2009, 19:43:21
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

chiar n-are nimeni mai multe informatii despre acest cult? e atat de neconform cu randuiala neo-protestanta
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.03.2009, 10:11:58
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Nu am auzit de aceasta biserica, dar totul depinde de predicatori; stiu ca am auzit acum catva timp niste pastori penticostali povestind intre ei de un pastor, tot penticostal, care punea mai mult accent pe Sfintii parinti, decat se cuvenea in cultul lor. bineinteles ca a fost admonestat si i s-a cerut sa termine"cu prostiile"
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.03.2009, 12:36:16
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

... Sau poate e un mic pas ce arata ca incet-incet, revin la dreapta credinta. Intai au adoptat Sfanta Cruce, care e prezenta pe Bibliile lor, pe masini, acum cu Sfintii Parinti. Nu prea stiu ce sa mai zic.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27