Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.01.2008, 22:58:16
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

gabriel , tu nu ma dezamagesti dar nu vrei sa crezi. E normal.

Tu zici asa:"Duminica lui Pavel incepea de sambata seara, din punctul nostru de vedere."

Acest lucru nu este adevarat. Iti propun sa cauti pe net enciclopedia iudaica , si sa observi ca nu vorbesc despre ceva inventat de mine. Asa era pentru evrei, asa este si acum.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.01.2008, 23:26:08
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de router
gabriel , tu nu ma dezamagesti dar nu vrei sa crezi. E normal.

Tu zici asa:"Duminica lui Pavel incepea de sambata seara, din punctul nostru de vedere."

Acest lucru nu este adevarat. Iti propun sa cauti pe net enciclopedia iudaica , si sa observi ca nu vorbesc despre ceva inventat de mine. Asa era pentru evrei, asa este si acum.
Deja te-ai gripat si dai replici in genul "asa zic sfintii parinti ...". De fapt sunt convins ca tu ai inteles deja speta, pentru ca imi pari un om instruit.

Tu ai scris asta, te citez:
"Pentru un evreu ziua de sambata era de :vineri seara de la apus, pana la apusul zilei de sambata.
Duminica:de la apusul zilei de sambata pana la apusul(inserarea) zilei de duminica."
Deci, pentru autorul evreu, conform celor ce le-ai scris chiar tu, ziua de duminica incepea sambata seara (dar cred ca iti dai seama ca sambata seara este din punctul nostru de vedere, nu al lui. Pentru el deja era duminica si duminica a scris).
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.01.2008, 23:37:02
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

Iti propun din nou , ca , pentru ca sa numai zici :"din punctul tau de vdere", sau "din punctul nostru de vedere si nu al lui, sa cauti Enciclopedia Iudaica, si sa vezi cum au observat, si cum observa chiar si astazi zilele evreii.

In ce priveste "scrierea", cred ca te inseli. Sper ca stii ca cartile biblice nu au fost scrise imediat (sau in seara zilei in care s-a intamplat un anumit lucru). Pavel avea chiar si un asistent care scria. Scrierea nu s-a facut chiar asa cum ne pare noua: uite s-a mai intamplat ceva , hai sa mai trec ceva in jurnal. Nu. Nici pe departe.

Cartea Faptelor apostolilor de exemplu a fost scrisa de Luca , presupusa ca datand dupa 63 si inainte de 70d.Hr .Evenimentele prezentate , multe dintre ele nici macar nu sunt in ordine cronologica. etc.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.01.2008, 23:57:22
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

Referirea mea viza in mod special traducerile: "o alta " care apare in Biblia Ortodoxa contemporana.

Am intalnit acest text ,folosit des de ortodocsi (dar si baptisti , penticostali etc) care incercau sa imi arate ca Pavel a schimbat ziua de sabat lasand :"o alta zi de sarbatoare". Nu te supara , dar acest mod de traducere a BOR , din ultima versiune(Bartolomeu Ananie), chiar asta doreste sa spuna.

Cititorul de rand , care nu stie nici greaca , nici ebraica , nici engleza , ci stie ca Biblia lui din casa e una infailibila , nu va putea intelege altceva , din acel text.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.01.2008, 00:09:47
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de router
Referirea mea viza in mod special traducerile: "o alta " care apare in Biblia Ortodoxa contemporana.

Am intalnit acest text ,folosit des de ortodocsi (dar si baptisti , penticostali etc) care incercau sa imi arate ca Pavel a schimbat ziua de sabat lasand :"o alta zi de sarbatoare". Nu te supara , dar acest mod de traducere a BOR , din ultima versiune(Bartolomeu Ananie), chiar asta doreste sa spuna.

Cititorul de rand , care nu stie nici greaca , nici ebraica , nici engleza , ci stie ca Biblia lui din casa e una infailibila , nu va putea intelege altceva , din acel text.
In opinia mea, este eronata si interpretarea lor, ca Dumnezeu ar fi schimbat ziua de sarbatoare, si a ta, cum ca ar fi sambata pentru ca se zice de Sabat. Acolo deloc nu e vorba despre stabilirea zilei de odihna, odihna are un sens figurat.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.01.2008, 00:15:35
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
In opinia mea, este eronata si interpretarea lor, ca Dumnezeu ar fi schimbat ziua de sarbatoare, si a ta, cum ca ar fi sambata pentru ca se zice de Sabat. Acolo deloc nu e vorba despre stabilirea zilei de odihna, odihna are un sens figurat.
Am vrut sa spun ca este eronata ideea cum ca prin acel text, s-ar comunica schimbarea zilei de odihna, nu ca nu s-ar fi schimbat.
Cred ca textul despre care am vorbit mai sus din Fapte, cel cu discutia de duminica, e mult mai convingator in sensul schimbarii zilei de odihna la crestini.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.01.2008, 00:23:36
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

gabriel , putem avea pareri diferite, dar in ce priveste textul cu prima zi a saptamanii in care s-au intalnit si au frant painea ,este pura speculatie tributara serbarii contemporanea zilei intai , sa inteleg ca defapt s-au intalnit duminica in locul sambetei.

Istoria dovedeste ca apostolii , si crestinii primelor secole nu au inteles asa ceva. De aceea:

Arhiereul Calist Botosaneanul, episcop de Arges, in "Istoria bisericeasca" din 1902, pg. 55, declara: "Ziua in care crestinii savarseau cultul lor religios la inceput a fost sambata, mai tarziu duminica, zi de inchinare si bucurie, dupa cum zice si sfantul Atanasie al nostru: Sambata noi ne adunam laolalta nu ca sa iudaizam... ci ca sa ne inchinam lui Isus, Domnul Sabatului."Asadar, primii crestini au pastrat cu credinciosie ziua Sabatului.

Culmea , foloseste exact versetul la care ma refeream cu :"Sabatul a fost facut pentru om.." Nici pe departe sa inteleaga vreunu ca din cauza ca au frant painea in prima zi , acea zi inlocuieste sabatul.

Deasemenea:
Gabriel Rascaru Ieromonahul, in Liturgica Bisericii Ortodoxe , ed. 1876, pg. 94, scrie: "Sambata s-a serbat intrucat priveste ca Lege morala si in secolele primitive ale crestinismului".

Acestea sunt cateva din dovezile istoriei scrise te teologi si profesori ortodocsi.
Tezaur Liturgic - de Badea Cireseanu , si Istoria Bisericeasca Universala de I.Mihalcescu, ..plus alte carti care vorbesc despre primele secole din crestinism , arata foarte clar acest lucru.

Bineinteles ca dupa schimbarea produsa oficial de biserica in sec IV , s-a trecut treptat , pana la desfintarea totala a poruncii.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.01.2008, 00:26:28
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
"It still remains that some will enter that rest, and those who formerly had the gospel preached to them did not go in, because of their disobedience. [size=4]Therefore God again set a certain day, calling it Today[/b], when a long time later he spoke through David, as was said before:
"Today, if you hear his voice, do not harden your hearts."

"Inca mai trebuie sa intre cativa in odihna aceea, si aceia carora li s-a vestit in trecut Evanghelia nu au intrat, datorita nesupunerii lor.
De aceea, Dumnezeu DIN NOU a stabilit o anumita zi pe care a numit-o ASTAZI, cand cu mult timp mai tarziu a vorbit prin David, cum am mai spus:
"Astazi, daca auziti, nu va impietriti inimile""
Textul din biblia ortodoxa online:
"6. Deci, de vreme ce ramane ca unii sa intre in odihna, iar aceia carora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat,
7. Dumnezeu hotaraste din nou o zi, astazi rostind prin gura lui David, dupa atata vreme, precum s-a zis mai sus: "Daca veti auzi astazi glasul Lui, nu invartosati inimile voastre".

Dupa cum se observa, aceste doua versete sunt practic identice cu textul din engleza, neortodox. Si aici apare: "Dumnezeu hotaraste din nou o zi" care ca sens este foarte apropiat de "hotaraste o alta zi"
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.01.2008, 00:27:21
router router is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 51
Implicit

Cu catolicii lucrurile decurg mai simplu. O recunosc in fata si cu mandrie replicand ca prin "puterea data de Iisus sfantului scaun " acesta a schimbat aceasta lege din sambata in duminica. Deasemenea se argumenteaza ca asa ceva face parte din prerogativele "sfantului scaun".

Si astfel , discutia se incheie repede. :) Normal ca "sfantul scaun " e o autoritate mai mare ca Biblia. Incontestabil!!!

Oare!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.01.2008, 00:29:35
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de router
gabriel , putem avea pareri diferite, dar in ce priveste textul cu prima zi a saptamanii in care s-au intalnit si au frant painea ,este pura speculatie tributara serbarii contemporanea zilei intai , sa inteleg ca defapt s-au intalnit duminica in locul sambetei.

Istoria dovedeste ca apostolii , si crestinii primelor secole nu au inteles asa ceva. De aceea:

Arhiereul Calist Botosaneanul, episcop de Arges, in "Istoria bisericeasca" din 1902, pg. 55, declara: "Ziua in care crestinii savarseau cultul lor religios la inceput a fost sambata, mai tarziu duminica, zi de inchinare si bucurie, dupa cum zice si sfantul Atanasie al nostru: Sambata noi ne adunam laolalta nu ca sa iudaizam... ci ca sa ne inchinam lui Isus, Domnul Sabatului."Asadar, primii crestini au pastrat cu credinciosie ziua Sabatului.

Culmea , foloseste exact versetul la care ma refeream cu :"Sabatul a fost facut pentru om.." Nici pe departe sa inteleaga vreunu ca din cauza ca au frant painea in prima zi , acea zi inlocuieste sabatul.

Deasemenea:
Gabriel Rascaru Ieromonahul, in Liturgica Bisericii Ortodoxe , ed. 1876, pg. 94, scrie: "Sambata s-a serbat intrucat priveste ca Lege morala si in secolele primitive ale crestinismului".

Acestea sunt cateva din dovezile istoriei scrise te teologi si profesori ortodocsi.
Tezaur Liturgic - de Badea Cireseanu , si Istoria Bisericeasca Universala de I.Mihalcescu, ..plus alte carti care vorbesc despre primele secole din crestinism , arata foarte clar acest lucru.

Bineinteles ca dupa schimbarea produsa oficial de biserica in sec IV , s-a trecut treptat , pana la desfintarea totala a poruncii.
Acum lasi deoparte scriptura care nu-ti sustine punctul de vedere, si vii cu manuale de istorie bisericeasca!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre cinstirea Maicii Domnului strajeru Secte si culte 415 21.01.2013 00:40:58
Despre cinstirea Sfintilor strajeru Secte si culte 74 07.12.2012 14:39:56
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 117 08.11.2008 08:46:27
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 18:06:19
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 115 12.03.2008 02:11:17