Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2010, 20:22:40
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Moliftele Sf. Vasilie cel Mare

Va rog spuneti-mi si mie unde as putea merge la astfel de molifte in Bucuresti (sau pe langa oras, aproape) la o biserica sau manastire pentru ca vreau sa merg de mai multe ori la rand si nu imi permnit sa merg la distanta. daca stie cineva unde si la ce ora rog frumos sa poateze, asau un mesaj privat.
Cu multumiri,
Mihai
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2010, 20:40:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu stiu ca molitfele Sf. Vasile nu se citesc oricum, oricand si de oricine... Se citesc si la cerere dar trebuie post! Cred ca la manastiri ai putea incerca mai rar la parohii...
Sa iti ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2010, 21:03:17
boakeyalex boakeyalex is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 4
Implicit

http://ro.orthodoxwiki.org/Parohia_S...ure%C5%9Fti%29
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2010, 22:21:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Interesati-va la manastirea Cernica, in ce zile si la ce ore se fac! Fara indoiala, se citesc si in multe biserici din Bucuresti, dar cum spune Gabriela, acestea nu se fac oricum, oricand si de catre oricine. Mergeti la Cernica si interesati-va! Doamne ajuta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.05.2010, 22:50:22
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit repostare:

Aceste rugaciuni ale sf.Vasile cel MARE, sunt rugaciuni de BLESTEM ASUPRA DIAVOLULUI pt toate uraciunile ce le face in lume, in special omului!!! Datorita Sfinteniei vietii si puternicei rugaciuni ale Sf.Vasile cel Mare, Biserica a randuit ca ele sa fie citite numai in cazuri exceptionale, fiind cele mai grele blesteme asupra diavolilor - se citesc mai ales la EXORCIZARI!!! Ele se citesc de obicei in ziua cand se preznuieste Sf.Vasile cel Mare, adica de Anul Nou (1Ianuarie) - se pot citi si la hramul unei biserici sau manastiri - dar NUMAI CU POST SI CU SF.IMPARTASANIE SI MULTA RUGACIUNE SI CURATIE INAINTE!!! Deci fiind EPSICOP Sf.Vasile cel Mare, rugaciunile acestea nu pot fi citite de un mirean asa la intamplare, ci numai de un preot sau de un ierarh dar avand pregatirea amintita mai sus!!! Deci un preot care nu are aceasta pregatire si citeste aceste rugaciuni PUTERNICE, isi aduce asupra LUI si a familiei sale NUMAI NENOROCIRI!! dar si acelora ce nu sunt pregatiti!!! Caci si crestinii carora li citesc tre sa fie la fel de pregatiti. Deci daca de la Nasterea Domnului pana la Taierea Imprejur a Domnului (timp de 7 zile) este DEZLEGARE sa se manance CARNE si sa de toate bunatatile pamantului, cum dar, un preot poate citi astfel de rugaciuni, cand el este IMBUIBAT de toate bunatatile??? El poate tine post pt a citi aceste rugaciuni numai daca ii da voie EPISCOPUL de care apartine el ca preot!!!
Mireanul nu are voie a citi aceste rugaciuni, is mult prea PUTERNICE BLESTEMELE ca sa le poata duce un mirean impotriva satanei!!! Preotul este SLUJITORUL Sf.Altar dar si REPREZENTANTUL acelei comunitati inaintea lui Hristos, CONSACRAT prin SLUJBA speciala slujirii sf.Altar de catre Episcop!!! Asadar, aceste rugaciuni puternice se cuvine MAI MARELUI CETATII: PREOTUL!!!

PS: mireanul nu poate duce ispitele si blestemele ce contin acele rugaciuni!

MIREANUL SA FIE SPOVEDIT SI IMPARTASIT SI IMPACAT CU TOATA LUMEA SI NU VA AVEA NEVOIE DE BLESTEMELE SFANTULUI VASILE CEL MARE!!! AMIN!!!
__________________
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.06.2010, 01:21:35
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

La Biserica Zlatari se citesc Molifte din cate stiam.
http://www.zlatari.ro/index.php
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.06.2010, 04:27:46
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit rugaciuni dezlegari

da, la bis. Zlatari din Bucuresti (pe Calea Victoriei, vis-a-vis de cladirea Cecului Mare, si unde se afla si racla cu mana dreapta a Sf. Ciprian, aparator de vraji si blesteme, cat si o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului ferecata in metal/argint), se citesc molitve/rugaciuni de dezlegari (dar nu stiu sigur daca cele ale Sf. Vasile Cel Mare) in fiecare vineri dupa-amiaza, dupa sau in cadrul slujbei vecerniei (incepand cu orele 17.00, din cate stiam, cand bis. devine f. aglomerata, cam neincapatoare...)

...ai mai putea incerca si la man. Radu-Voda, tot din Bucuresti (zona Piata Unirii), unde s-ar putea sa se faca ori in cadrul slujbelor de Maslu, ori imediat dupa... si la fel s-ar putea ca si la Patriarhie sa se faca...

dar se mai poate stabili si cu orice preot care s-ar incumeta sa le citeasca, pt. o serie de astfel de rugaciuni, in anumite zile etc (asa am mai vazut, de ex., prin unele bis. prin Bucuresti), dimineatza cred ca ar fi cel mai indicat (fiindca poti rezista sa nu mananci/bei apa etc, macar vreo cateva ore, pe cand, o zi intreaga... e mai greu)... in orice caz, se mananca de post in ziua respectiva, dupa citirea acelor molitve etc - se si fac in zilele de post, de obicei. Oricum, astfel de slujbe sunt F. puternice - 'este ca si cand ai zgandari un cuib de viespi, asa pot fi zgandariti dracii', dupa spusele unor preoti, si din cate am inteles, la man. Sihastria s-au facut intr-un an, si dupa aceea incepuse sa le mearga cam rau monahilor de acolo, iar de atunci nu le mai fac pe cele ale Sf. Vasile Cel Mare, ci altele, si slujbe de Masluri, despre care au spus ca au efecte 'dezlegatoare' etc destul de puternice.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2010, 15:24:12
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc pentru raspunsuri
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.06.2010, 21:05:53
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Cum te mai simti?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.06.2010, 22:10:21
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Va rog spuneti-mi si mie unde as putea merge la astfel de molifte in Bucuresti (sau pe langa oras, aproape) la o biserica sau manastire pentru ca vreau sa merg de mai multe ori la rand si nu imi permnit sa merg la distanta. daca stie cineva unde si la ce ora rog frumos sa poateze, asau un mesaj privat.
Cu multumiri,
Mihai
De mare folos este maslul si rugaciunile de dezlegare care se citesc de catre preoti la sfarsitul slujbelor, in manastiri, mai ales. In toate manastirile din Bucuresti si din imprejurimi.
Doamne, ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 17:25:47
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 16:33:56
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 12:53:03
Moliftele Sf. Ciprian cristeaalin Rugaciuni 1 27.01.2012 23:32:01
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 14:16:52