Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 08.02.2010, 22:51:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Nu este adevarat ce se zice de calugari ca au masini.
Poate are Sfanta Manastire o masina doua,dar majoritatea calugarilor nu au nici macar televizor,ce sa mai vorbim de calculator sau telefon mobil.
De cat sa credeti ce scrie pe aci mai bine mergeti pe la Sfintele Manastiri si Sfintele Schituri sa vedeti cu ochii fratiilor voastre.

E inselarea dracilor prin care se hulesc Sfintele Manastiri in randul tinerilor sa nu mai mearga la Sfintele Manastiri la viata cea ingereasca.
http://www.evz.ro/imagemanager/image...lie/17/ioa.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=32-Xb...eature=related
Reply With Quote
  #162  
Vechi 08.02.2010, 22:53:50
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

tre sa recunosc ca i-ai ales bine... daca erau alti parinti nici nu te chinuiai sa postezi imaginile... :)
Reply With Quote
  #163  
Vechi 09.07.2012, 00:54:49
CorneliaP's Avatar
CorneliaP CorneliaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Si calugarii sunt oameni,si ei au nevoie sa manance,sa se odihneasca,si pe ei ii doare cand se lovesc...si ei au neputinte k tot omul.Noi avem niste standarde fixe despre calugari si dak nu se incadreaza in ele incepem sa-i vorbim de rau,dar pe noi nu ne vedem,pacatele noastre nu le vedem.....Sa ne vedem neputintele si pacatele noastre,apoi a celorlalti
Ma iertati k mi-am dat si eu cu parerea,chiar nu vreau sa supar pe nimeni
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #164  
Vechi 14.07.2012, 02:07:26
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"Sfintii Parinti spun ca, in vremurile din urma, inmultindu-se pacatele si racindu-se dragostea, calugarii vor ajunge sa traiasca precum mirenii, iar mirenii, precum diavolii. Trairea noastra, "precum Dumnezeu" sau "precum diavolii", sta in virtutea faptului ca suntem liberi sa devenim ceea ce ne dorim, fii ai lui Dumnezeu sau fii ai diavolului".
http://www.crestinortodox.ro/editori...ce-136337.html

De felul in care a trait fiecare (calugar sau mirean) vom da seama personal in fata lui Dumnezeu la Judecata, pana atunci insa, sa ne vedem lipsurile si neajunsurile noastre.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 24.01.2013, 12:04:27
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu cum sunt in alte parti, dar in orasul unde locuiesc eu, calugarii au conditii normale, nu cred ca au luxuri dar nici nu stau in schituri de lemn doar. Au o masina care nu este deloc scumpa. Tin animale si muncesc mult. Eu ii vad obositi si slabiti. Nu au internet si banuiesc ca nici televizor. Au telefon dar ma gandesc ca si ei trebuie sa tina legatura unii cu alti.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 24.01.2013, 12:24:56
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Oricum eu cred ca Dumnezeu ne va judeca si in functie de vremurile in care traim...altele sunt ispitele in ziua de astazi, altfel e organsimul nostru in ziua de astazi, nu mai avem puterea si sanatatea stramosilor nostri de odinioara...

eu am vazut la man. Nicula parinti care aveau telefoane mobile si erau si masini, dar nu erau ale lor. Erau ale manastirii. Inainte calugarii mergeau cu magarul sau calul iar acuma se merge cu masina nu vad o rpoblema in asta. Au si telefoane mobile calugarii de acolo,nu multi dar sunt cativa, dar ele sunt folosite strict intre ei, pentru a se gasi mai usor. Unii au si tv dar asta nu inseamna ca-s bogati si o duc foarte bine....si chiar in conditiile acestea am vazut si vietuitori de la man. Nicula cu viata, mai mult sau mai putin, asceta. Erau cativa care nici la masa nu veneau. Mancau foarte rar si foarte putin....
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #167  
Vechi 24.01.2013, 16:32:12
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
Oricum eu cred ca Dumnezeu ne va judeca si in functie de vremurile in care traim...altele sunt ispitele in ziua de astazi, altfel e organsimul nostru in ziua de astazi, nu mai avem puterea si sanatatea stramosilor nostri de odinioara...
Si eu cred acest lucru, totul este diferit iar comparatiile nu isi mai au locul. In plus, telefonul sau masina nu sunt rele in sine, ci scopul in care le folosesti face diferenta. Viata in manastire mi se pare foarte grea, noi nu am fi in stare sa facem atata nevointa, sa priveghem si sa ne rugam ca ei. Pentru rugaciunile lor ne mai tine Dumnezeu. In manastiri se savarseste zilnic Sfanta Liturghie, la care suntem pomeniti si noi, locuitorii acestei tari, dar binele trece neobservat iar raul sare in ochi, asa a fost de cand lumea.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 24.01.2013, 17:01:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
Oricum eu cred ca Dumnezeu ne va judeca si in functie de vremurile in care traim...altele sunt ispitele in ziua de astazi, altfel e organsimul nostru in ziua de astazi, nu mai avem puterea si sanatatea stramosilor nostri de odinioara...

telefoane mobile ...
Crezi ca cine are celular va fi judecat prin SMS?

Dacă Iisus Hristos rămâne Același în veci, atunci și judecata va fi la fel!
Reply With Quote
  #169  
Vechi 08.03.2015, 07:14:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

"Rucodelie de la Savatie Bastovoi"



www.rucodelie.ro
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiinta moderna - produs al teologiei evreiesti! LgMihail Teologie si Stiinta 18 05.03.2013 14:27:25
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 02:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 15:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 00:21:52
Turnul Eiffel sau adorarea falusului in societatea moderna mihailt Generalitati 12 01.04.2009 20:13:27