Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.12.2008, 14:12:13
petrut-angel's Avatar
petrut-angel petrut-angel is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2008
Locație: Taroviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Exclamation Un mod ciudat de rugaciune la penticostali !!!

Acum cativa ani,la insistentele unui prieten penticostal am asistat la niste predici d-ale lor...ce a urmat dupa predica,m-a socat....si anume modul lor de rugaciune....
Atunci cand se roaga,fiecare isi spune rugaciunea proprie cu voce tare creindu-se un vacarm de nedescris....M-am speriat asa de tare ca am vrut sa ies afara dar nu puteam pentru ca ii deranjam si pe ceilalti.Eu unul nu as putea niciodata sa ma concentrez intr-o astfel de atmosfera si sa am o minte limpede in timp ce spun rugaciunea ! Stiu ca in NT se spune ca "D-zeu este un D-zeu al ordinii,si nu al dezordinii".
As dori sa stiu si parerea voastra cu privire la acest mod de rugaciune.
  #2  
Vechi 13.12.2008, 22:19:57
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
Acum cativa ani,la insistentele unui prieten penticostal am asistat la niste predici d-ale lor...ce a urmat dupa predica,m-a socat....si anume modul lor de rugaciune....
Atunci cand se roaga,fiecare isi spune rugaciunea proprie cu voce tare creindu-se un vacarm de nedescris....M-am speriat asa de tare ca am vrut sa ies afara dar nu puteam pentru ca ii deranjam si pe ceilalti.Eu unul nu as putea niciodata sa ma concentrez intr-o astfel de atmosfera si sa am o minte limpede in timp ce spun rugaciunea ! Stiu ca in NT se spune ca "D-zeu este un D-zeu al ordinii,si nu al dezordinii".
As dori sa stiu si parerea voastra cu privire la acest mod de rugaciune.
Penticostalii sunt eretici, as indrazni sa spun chiar mai eretici decat catolici. Mergi la un duhovnic ortodox (dintr-o manastire sau mirean) si te va invata sa te rogi.

Roaga-te cu sinceritate lui Dumnezeu si iti va da un duhovnic bun. Nimeni nu este parasit si uitat inaintera lui Dumnezeu.

Bogdan.
  #3  
Vechi 17.12.2008, 08:45:32
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Da, asa e felul lor de a se ruga. Chestia e ca ei se pot concentra. Si eu am patit la fel, mai ales cand un barbat mai in spatele meu a zis un "aleluia" si un "amin" asa tare ca au mai tresarit si altii, nu numai eu.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
  #4  
Vechi 17.12.2008, 10:22:55
petrut-angel's Avatar
petrut-angel petrut-angel is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2008
Locație: Taroviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Da, asa e felul lor de a se ruga. Chestia e ca ei se pot concentra. Si eu am patit la fel, mai ales cand un barbat mai in spatele meu a zis un "aleluia" si un "amin" asa tare ca au mai tresarit si altii, nu numai eu.
Ai dreptate....
Eu totusi cred ca nu acesta a fost modul de rugaciune al primilor crestini....
  #5  
Vechi 17.12.2008, 11:05:06
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu ma leg de teologia penticostala, insa acest cult a aparut intr-o cultura diferita de a noastra. Si mereu cand doua culturi se intalnesc, obiceiurile unora sunt ciudate pentru ceilalti si invers. Banuiesc ca si pentru ei anumite ritualuri ortodoxe ar fi ciudate, mai ales ca la ortodocsi se pune atat de mult accent pe obiecte de cult si ritual.
  #6  
Vechi 17.12.2008, 13:08:33
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

"stăruiau în învățătura apostolilor și în părtășie, în frângerea pâinii și în rugăciuni
în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu și, frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii
Lăudând pe Dumnezeu și având har la tot poporul"
(Fapte 2, 42/46-47)

Asta era Biserica Primara, in duh de PACE si CREDINTA ("STARUIAU in invatatura Apostolilor"), in COMUNIUNE ("partasie"), in Euharistie ("frangerea painii") sin RUGACIUNI!!
luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii
Lăudând pe Dumnezeu CE FRUMOS!!! supne cumva de HAOS??? Nicidecum!!! Numai cat citesti aceste cuvinte te umpli de pace si bucurie!!! Nu de zbieraturi ce te infioara, ca in iad... Dne fereste!!!
Sa fim smeriti si sa fim si noi ca PRIMII CRESTINI, caracterizati in aceste versete de mai sus!!!
Bucurii!!!
  #7  
Vechi 17.12.2008, 13:29:59
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Bineinteles ca nu asa se rugau primii crestini. Ei ,penticostalii au aparut prin sec.XVIII
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
  #8  
Vechi 19.12.2008, 16:00:12
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Am participat si eu de multe ori la penticostali, asta e modul lor de rugaciune, ei promoveaza ideea ca fiecare in adunare sa-si spuna ofurile, necazurile si nevoile lui Dumnezeu cu voce tare , la ei rugaciunea se practica in felul urmator : prima data e rugaciunea comuna in care fiecare isi aduce cererile si multumirile inaintea lui Dumnezeu, lor li se pare normal un astfel de mod de rugaciune..apoi cand se sfarseste rugaciunea , un frate si o sora o continua in numele adunarii. dar rugaciunea este spontana , se insira cuvinte de lauda se cere binecuvantare peste adunare si ajutor in propovaduirea Cuvantului Sfant, se cere ajutor pt bolnavi pt elevi sau pt anumite persoane din adunare, foarte rar o sa auziti in rugaciunile lor cereri pt iertarea pacatelor sau recunoastere a starii de pacatosenie a fiintei umane, mai fregvent se aud rugaciuni in care i se aduc multumiri lui Dumnezeu pentru ca i-a luminat si au ajuns sa-L cunoasca pe El, la ei nu exista rugaciun scrise, sustin ca se roaga din inima, dar un tipic tot exista in rugaciunile lor pt ca si tonalitatea este aceeasi la fel si in predici folosesc un accent specific tipic american, deoarece acolo s-au format ca si cult si au importat totul de acolo, nu au preluat nimic din cultura romaneasca, in multe din adunari se canta melodii americane traduse in romana dar pastrandu-si linia melodica
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #9  
Vechi 10.01.2009, 01:05:33
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

[SIZE=4]Uitati,am gasit pe youtube un clip cu felul cum se roaga ei,arata exact ca ceea ce descrieti voi,foarte ciudat modul lor....Doamne ,intoarce-i pe calea cea buna![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
http://www.youtube.com/watch?v=hnpd_...eature=related
  #10  
Vechi 10.01.2009, 02:52:47
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am intrebat de mai multe ori ce ii face pe atat de multi (ortodocsi) sa renunte la ortodoxie (dar cred ca nici unul nu era cu adevarat ortodox) si sa imbratiseze cu atata seninatate aceste erezii.
unul dintre motive cred ca e faptul ca aceste secte au o invatatura mai usoara, pe cand ortodoxia e atat de complicata si iti cere sa depui atatea eforturi. Sfintii nostri Parinti au trait o viata in rugaciune si atunci lucra Duhul Sfant in ei, dar Acesta pleca foarte usor, la un pacat cat de mic; ei bine, daca vrei sa vina "duhul sfant" peste tine, atunci e mult mai simplu sa treci la penticostali si problema e rezolvata; daca esti ortodox, trebuie sa mergi sa te spovedesti, iar preotul iti da eventual un canon, iata o adevarata corvoada; pai nu e mai simplu sa fii impacat cu tine insuti, impreuna cu fratii penticostali? ca doar poti sa vorbesti si tu cu Dumnezeu, nu? iar Dumnezeu nu uita sa iti ierte pacatele chiar daca tu ai uitat de ele; o slujba ortodoxa e foarte obositoare, stai in picioare, preotul vorbeste si canta vorbe de neinteles, te plictisesti ingrozitor!e cu mult mai bine sa stai jos, si sa asculti cuvintele simple ale unui pastor bun de gura..
ma mir ca nu isi dau seama cat de gresite sunt caile lor!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50