Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 31.07.2012, 19:36:35
ana.cozma ana.cozma is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2012
Mesaje: 12
Implicit

Cred ca vine un moment in viata fiecaruia cand exista putere in luarea deciziilor. In mod sigur vei stii peste ceva timp daca menirea ta este sa ai un asemenea stil de viata la manastire sau sa continui in societatea actuala alaturi de familie, prieteni si de ce nu si pacate! Urmeaza-ti calea si fa ce simti ca este bine pentru tine!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 24.08.2012, 09:38:35
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Bai o fi nasol in manastire,da si viata in lume e un infern.
Cand ne vom satura de rautatea oamenilor,cand ne vom da si sufletul pentru un singur cuvant bun,cand ne vor iesi pe nas toate placerile noastre si vom obosi de ele,sa vedeti atunci cum vom lua cu asalt manastirile,caci oriunde ni se va parea mai bine decat viata de pana atunci.
Oricat de greu si de nedrept si de doborator ar fi acolo,tot e mai bine decat in lume.

" Veniti la Mie cei truditi si impovarati ,si va voi da odihna,luati jugul Meu asupra voastra si invatati-va de la Mine.Caci Eu sunt bland si smerit cu inima"
Inchipuie-ti rautatea lumii inghesuita intr-un loc, cam asa este la manastire, care mai de care sa-l manipuleze pe celalalt, sa-l supuna, sa-i starpeasca vointa, sa-l umileasca, sa-l faca un nimic, apoi sa inceapa a-i cere totul!!! In lume ai macar libertatea de-a alege sau de-a respinge rautatea celorlalti, in manastire esti vrednic de-a fi sclavul unor oameni fara omenie, ancorati in reguli inventate dupa bunul plac si rautati justificate de "credinta"...mi se face sila de atata "spiritualitate", cand omul se dovedeste a fi cel mai perfid animal!
Multumesc Lui Dumnezeu ca sunt in lumea asta infernala, este tare frumoasa, este plina de adevaratul sens al binelui si raului universal, imi da astfel posibilitatea sa fiu eu insami.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 24.08.2012 at 09:46:06.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 24.08.2012, 11:22:03
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Eu zic sa faci ceea ce simti. Nimeni nu te poate ajuta chiar daca primesti fel de fel de sfaturi. Roaga.te Dombului sa iti lumineze calea si sa te tina langa El indiferent de piedicile pe care le vei intampina. Multe din comentarii prezinta viata monahal ca fiind iadul pe pamant. Oarte toti ati trait in calugarie si ati vazut ca e asa de rau? Cand Il iubesti pe Dumnezeu treci peste toate si toate le faci cu zambetul pe buze, asa cum spui tu ca simti. Fa ce iti spune inima si nu lua un seama ispitele si piedicile... Ele apar ca sa te indeparteze. Domnul fie cu tine!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 27.06.2013, 03:40:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A dat totul pentru credință. Povestea uimitoare a celui care a lăsat America pentru a fi călugăr în România
În timp ce unii trec fără regrete oceanul în căutarea unei vieți mai bune, alții fac drumul invers, spre România. Și asta după ce-au visat ani întregi să ajungă aici. Un astfel de om trăiește de peste un deceniu la Mânăstirea Oașa. Pe vremuri era catolic și lucra la cea mai mare bancă din America. Acum e călugăr ortodox și îi învață pe frații săi români muzică psaltică.
Acum 13 ani Părintele Sava a traversat oceanul ca să ajungă într-o țară pe care mulți ar da-o pe America. Pe atunci se numea Steven și știa pe de rost biblioteca tatălui său. Cu fiecare pagină citită a început să îl chinuie îndoiala în propria credință.
http://saccsiv.wordpress.com/2013/03...ar-in-romania/
Reply With Quote
  #115  
Vechi 27.06.2013, 10:48:48
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Între Lume sau Mănăstire? Nici una nici alta ci Lumina vieții!

Păi unde credeți voi că este Dumnezeu? În cămări sau în pustie? În altare de biserici sau în mânăstiri?

Domnul se află în Legea Lui și în proorocii Lui de la început și la nesfârșit, în Viața voastră curată trăită în dor după sfințenia Lui sfințindu-vă ca să-L iubiți pe El în aproape și pe voi mult mai puțin ca pe aproapele.

Dacă nu aveți credință ca să moară păcatul în numele vostru gLumesc, și să vă omorâți neumilința voi cei plini de porecla murdară și penibilă, dacă nu muriți împreună cu Iisus prin răbdare pentru ca să și împlinți apoi în taină bucuria învierii voastre în numele Domnului, născându-vă El din nou din ploaie și Cuvânt, pentru ca să-I aduceți închinare curată de viață curată în Duh și Adevăr, pentru ca să vă împărtășească de toată slava Lui altruistă cu omul credincios și egoistă și rea față de orice păcat cu care v-ați identificat, atunci oriunde veți merge nu veți găsi odihnă sufletelor voastre ci amăgire iar pământul vă va da spini și pălămidă, buruieni multe și grase ce se hrănesc cu păcatele din voi depuse în pământul scârbit ca să vă arate cât de urât vă mândriți în ascuns ca fățarnicii care au luat mult cuvânt în deșert și au dat multe lecții sub născoceală de smințișori fuereți cu nume de Dumnezeu trecut pe ei ca să păcălească, crezându-se și arătându-se exemple bune și de urmat mai mult pe ei înșiși pentru gândochiulhul ce se ridică în inimile voastre când potrivește după gust păcatele pentru înțelepțirea științifică. Vai lor, scai rătăcitori, păcălici ce cred că păcălesc proștii și proastele ce se dezgolesc ca dobitoacele pentru ei, profitori ce cred că profită odihnindu-se în bani, împrăștietori vicleni de neghină ce aduc jertfe idolilor care nu pot să facă nimic dar ei se încăpățânează și se ambiționează să laude puterile lor miraculoase stăruind după tipicul conștiințiozității superstițioase, lucrând ei învierea în om a toată pofta și bucuria satanei păismașe, care așa se 'desăvârșește' prin dărâmarea sfinților, văduvelor, orfanilor, fecioarelor, și a celui păcătos ce se întoarce, pentru ca să se laude ei cu puterea lor criminală spurcând in-out ca un vezspalău grozav de mare și de tare cu tot felul de vorbe umflate sau lingușitoare, ca să facă impresia fericirii beției duhovnicești. Nu e decât fățărnicie pentru fățărnicie, păcat peste păcat, ispită 'frumoasă' peste ispită tenebroasă, având iluzia că aflându-se deasupra, peste, atunci nu se ispitește. Păi ce să se mai sipitească cel ce locuiește în ispită?.. deasura de parcă acolo nu s-ar ispiti?

Toți te amăgesc cu plăcerea lor că cică acolo e raiul și atunci musai acolo e Dumnezeu și atunci ca să ajungi acolo trebuie să împrăștii neghina vopsită!

''Împărăția Mea și moștenirea Mea nu este din lumea aceasta, iar răsplata Mea pentru răbdare este ceva tainic și ceresc și care niciodată la om nu s-a văzut și la inima lui nu s-a ridicat''

Deci unde vă veți duce pentru ca să primiți cele promise de Dumnezeu?
Voi însă mergeți acolo unde vi se ridică... înțelepciunea și nu din dragoste ci pentru a potrivi îndrăgostirii ceea ce vă place lingușindu-vă și autopăcălindu-vă ca să vi se ridice toată mândria cu care să spurcați sfințenia Domnului. Eu așa pățesc, deci vă înțeleg... de ce am ajuns un neam mai decăzut ca revoltații din Israel cel vechi pentru care Domnul a poruncit să nu vă rugați pentru ei... că nu va auzi rugăciunile noastre pentru ei căci nici ei n-au auzit glasul celor trimiși la el ca să-i scoată din iad.

Last edited by vsovivivi; 27.06.2013 at 11:12:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 23:50:26
Ce manastire recomandati ? Petre. Calugarul 40 07.02.2012 17:14:13
O manastire uitata de lume: Bezdin Ilie Pelerinaje la locuri Sfinte 17 26.09.2010 23:32:10
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 12:27:11