Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.09.2009, 11:17:15
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai inseamna ca nu erau catolici adevarati in comuniune cu Roma, romano-catolicii nu accepta hirotonia femeilor. Sunt unele grupuri si in Europa si in SUA care se dau, chiar se intituleaza, catolici, si incearca sa imite ritualul catolic, dar sunt pe dinafara bisericii catolice. Sunt de fapt un fel de neoprotestanti.
Cam mare diferența între catolici și protestanți, cu atât mai mult între catolici și neoprotestanți...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.09.2009, 18:08:02
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Fratele meu a trecut de la ortodoxie la penticostali, urmare casatoriei. A murit acum cativa ani: atunci cand penticostalii au venit acas la el sa se roage pentru sanatatea lui, cat si la serviciul (ca nu pot sa-i spun slujba, pentru ca nu seamana cu ceea ce stiu eu ca se face la ortodocsi) de inmormantare, eu m-am rugat in felul meu, inchinandu-ma cu semnul Sfintei Cruci.
Stiu numeroase cazuri in care au fost unii care trecand fie la apostolici (penticostali) fie la baptisti , sau imbolnavit fie de diabet , fie au paralizat , fie li s-au "golit capul".

Asa ca pt unii mai incet cu "pocainta".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.09.2009, 08:52:33
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Stiu numeroase cazuri in care au fost unii care trecand fie la apostolici (penticostali) fie la baptisti , sau imbolnavit fie de diabet , fie au paralizat , fie li s-au "golit capul".

Asa ca pt unii mai incet cu "pocainta".
Care e legătura? Oricine se poate îmbolnăvi, pe acest pământ nu suntem scutiți de necazuri. Deși o viață creștină dusă în armonie cu legile sănătății statuate de Creator, ne poate scuti de multe boli.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.09.2009, 09:53:57
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Care e legătura? Oricine se poate îmbolnăvi, pe acest pământ nu suntem scutiți de necazuri. Deși o viață creștină dusă în armonie cu legile sănătății statuate de Creator, ne poate scuti de multe boli.
Cauza , LEPADAREA DE CREDINTA!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.09.2009, 10:01:27
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Cauza , LEPADAREA DE CREDINTA!
Dacă ați citi niște statistici medicale cu privire la adventiști și restul populației, nu cred că v-ar plăcea concluziile.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.09.2009, 14:20:43
maxentiualin maxentiualin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Mesaje: 2
Implicit intr-adevar, nu ne-ar placea concluziile...

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dacă ați citi niște statistici medicale cu privire la adventiști și restul populației, nu cred că v-ar plăcea concluziile.
care sunt trase de catre medicii atrasi in sectele respective. Concluziile se refera doar la bolile trupului, despre bolile sufletului si cele mintale nici o vorba....

Privirea goala si tampa oare de le ce vine? Nu cumva de la spalarea creierului la care sunt supuse "oitele"?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.09.2009, 18:13:19
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maxentiualin Vezi mesajul
care sunt trase de catre medicii atrasi in sectele respective.
Sunt studii științifice serioase făcute de medici ne-adventiști pe parcursul a 30 de ani de observații.

Citat:
În prealabil postat de maxentiualin Vezi mesajul
Privirea goala si tampa oare de le ce vine? Nu cumva de la spalarea creierului la care sunt supuse "oitele"?
Tipologia aceasta ați întâlnit-o doar în materialele de propagandă anti-"sectara" și ați căzut imediat în plasa generalizărilor... mă dezamăgiți domnule Alin!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.09.2009, 17:51:35
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Sunt studii științifice serioase făcute de medici ne-adventiști pe parcursul a 30 de ani de observații.



Tipologia aceasta ați întâlnit-o doar în materialele de propagandă anti-"sectara" și ați căzut imediat în plasa generalizărilor... mă dezamăgiți domnule Alin!
dar ce mancati domnule? si eu stiu adventisti care in public declara sus si tare ca ei nu mananca carne ,si e congelatorul plin de carne de vita !
chiar sunt curioasa ce zic medicii despre adventisti ,ca traiesc o mie de ani ?
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.09.2009, 18:42:55
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
dar ce mancati domnule? si eu stiu adventisti care in public declara sus si tare ca ei nu mananca carne ,si e congelatorul plin de carne de vita !
chiar sunt curioasa ce zic medicii despre adventisti ,ca traiesc o mie de ani ?
Nu e vorba doar de mâncare, ci de un întreg stil de viață sănătos, în armonie cu legile naturii puse de Dumnezeu în ființa umană.
Nu trăiesc o mie de ani, dar cred că v-ar surâde cu 7 până la 11 ani în plus față de medie, ca să nu mai vorbim că acea viață e una de calitate... Încercați, știința medicală modernă confirmă că se merită...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.09.2009, 19:00:06
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

daca tot v-ati bagat in hora jucati ! adica dati informatii ,care este stilul de viata sanatos adoptat de fratii nostrii protestanti si neoprotestanti ? bunicul meu are 81 de ani ,fost farmacist ,dascal la biserica ,a trait un stil de viata sanatos ,aproape de D-zeu ,crestin ortodox ,si cu voia lui Doamne va mai trai ! deci ...nu inteleg ,sunt mai mototoala ,ma faci sa inteleg ,multumesc !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am fost la Parintele Proclu andmih Generalitati 29 21.01.2013 18:31:34
Unde a fost raiul? partenie Din Vechiul Testament 19 27.10.2009 15:07:20
Am fost la Parintele Proclu andmih Stiri, actualitati, anunturi 0 01.12.2008 08:45:31
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 13:03:42