Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2006, 13:16:47
rotarufelicia rotarufelicia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2006
Mesaje: 11
Implicit

Va rog recomandati-mi un duhovnic, din Bucuresti, de talia Parintelui Adrian de la Sf.Manastire Antim din Bucuresti.Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2006, 11:41:32
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Duhovnicul trebuie sa ti-l alegi tu, in rugaciune catre Dumnezeu sa-ti arate care este cel ce-ti poate calauzii pasii. Se spune ca intre cei doi trebuie sa existe aceeasi frecventa de comunicare. In plus, nu numai duhovnicul e important, ci si credinciosul. Avva Felix din Pateric spune ca (parafrazez) duhovnicii din zilele de azi nu mai au cuvant, fiindca nici credinciosii nu aplica ce li se spune.

Banuiesc ca stii ca duhvnicul este unul singur si nu poti sa treci de la unul la altul cum vrei, fiindca e ca si doctorul care nu stie ce medicament sa administreze si mai rau te imbolnavesti. Daca ti-a murit duhovnicul, sau poate n-ai avut deloc, atunci poti sa-ti cauti altul. Daca ai duhovnic si vrei sa-l schimbi, normal e sa iei binecuvantare de la actualul. Nu e o jignire fata de el sa-i spui ca mergi la altul. Nu cunosc situatia ta ca sa raspund, asa ca am dat o gramada de ipoteze.

Apoi depinde de tine. Ce simti tu ca te-ar implini pe tine. Poate pe unul il implineste un duhovnic mai "laxist", iar pe altul unul mai "canonist". Eu una m-as ruga, as merge in mai multe locuri (Schitul Darvari, Manastirea Antim, Biserica Sf. Voievozi, Biserica Rusa, Biserica Sf. Grigore Palama, Patriarhie, etc.) si mi-ar scoate Dumnezeu in cale omul care sa ma calauzeasca spre mantuire. Ce mi se pare important e sa fie disponibil sa poti sa te spovedesti cat mai des, sa fie un om de traire, de simtire, nu de litera a legii, un om care-si pune probleme tale si un om care intr-adevar traieste Liturghia. Duhovnicul meu face proscomidia in genunchi, traieste bucuria si misterul Tainelor, iar in timpul spovedaniei se roaga sa-l lumineze Domnul ce sa-mi spuna, iar de nu are cuvant, nu-mi spune. Nu intru in detalii ce mananca, cat se roaga (un minim 9 ore pe zi). In concluzie, este "un adanc de smerenie" si un ocean de iubire. Ar fi bine sa se prinda ceva si de ucenica...

Uite ca inchei. In duhovnicie nu trebuie sa cautam o anumita "talie a duhovnicului", ci sa ne uitam mai mult la talia noastra. Iar apoi, cu nadejdea vie in ajutorul lui Dumnezeu, o sa-ti dea un duhovnic dupa talia ta, de o sa te minunezi si tu si o sa zici: "Mare esti Doamne si minunate sunt lucrurile Tale!"

Elena
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.11.2006, 23:43:42
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De cind m-am reintors la credinta, am avut 2 duhovnici, total diferiti.
Primul era mai aspru si acum, dupa multi ani, inteleg ca de un astfel de duhovnic aveam nevoie, un om aspru si dur, pentru ca si eu eram de-abia la inceput de drum si trebuia sa fie in fata mea un om care sa ma "tina din scurt". Si bine a facut. :)
Acum am un duhovnic blind, dar care uneori, intr-un mod mai brutal, ma aduce cu picioarele pe pamant. Se potriveste perfect starii spirituale in care sint acum.

Ce te pot sfatui eu?
Nu cauta sa ajungi la preoti celebri, care au un nume, pentru ca, de multe ori, acestia sint asaltati de foarte multi crestini si poti avea impresia ca nu se "ocupa" indeajuns de tine. Trebuie sa constientizezi faptul ca ai in fata ta un om, chiar daca este mijlocitor intre noi si Dumnezeu. De ce spun asta?
Am auzit foarte multe critici venite de la multe persoane in ceea ce priveste prestanta, atitudinea, infatisarea unor duhovnici si multi sint dezamagiti de impresie formata in timpul primei intilniri.
Pe mine nu ma intereseaza infatisarea duhovnicului, pentru ca Harul LUI Dumnezeu lucreaza prin el asupra noastra in chip nevazut. Stiu multe cazuri de duhovnici minunati care, la prima vedere, faceau o impresie nu prea placuta in ochii celor care ii cautau.

Nu stiu cit te-am ajutat, dar mi s-a parut important sa-ti spun cele de mai sus.

In ceea ce-l priveste pe bunul meu duhovnic, pot sa spun ca este un om mininat si cred ca, daca el mi-a influentat mult viata.
In urma cu citeva luni mi-a spus un lucru pe care nu l-am constientizat atunci si acum vad cu uimire ca i se indeplinesc spusele.
Este intr-adevar un om al lui Dumnezeu.

Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.11.2006, 01:21:58
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Felicia roaga-te sa gasesti un duhovnic pentru inima ta.Si cauta si tu!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.11.2006, 19:55:58
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit de curand, ca duhovnicul te gaseste pe tine si nu invers. Asa e?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.11.2006, 20:30:38
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Daca duhovnicul este la manastire si eu sunt in lume?Cine pe cine gaseste?Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.01.2007, 14:41:14
liviusinorchian liviusinorchian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2006
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rotarufelicia
Va rog recomandati-mi un duhovnic, din Bucuresti, de talia Parintelui Adrian de la Sf.Manastire Antim din Bucuresti.Multumesc.
Sunt un membru mai nou al forumului si nu cred ca as putea sa formulez un raspuns mai potrivit intrebarii tale decat cel al Elenei-<Va_iubesc>.Pot insa face o completare care sa releve un posibil revers al nestatorniciei fiului/fiicei duhovnicesti fata de duhovnicul ales.Este vorba de o cunostinta a mea care,asemenea multora dintre noi,dornica de a accede la un duhovnic"de talie",nemultumita mereu sau mai bine zis doritoare de "altceva"-cand mai multa asprime cand contrariul-a gasit la Manastirea Sihastria ceea ce cauta-un duhovnic calugar care a oprit-o 7 ani de la Sfanta Impartasanie.Probabil ca in iconomia lui Dumnezeu a fost"doctoria" potrivita.Dar putem fi noi-toti siguri ca avem "dinti" duhovnicesti potriviti pentru a primi asemenae canon?
Intrebarea mea este retorica pentru ca stiu un caz similar in care in care un ortodox cu "dinti de lapte" a preferat mantuirea imediata acordata de neoprotestanti.Deci atentie ,fratilor si surorilor sa ne raportam -o citez pe Elena la-"la talia noastra"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 22.02.2012 00:08:48
Despre Taina Sfintei Impartasanii strajeru Secte si culte 564 19.09.2011 14:11:41
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 17:32:23
Acoperirea capului la Taina Sf. Spovedanii B0gdana Intrebari utilizatori 3 11.07.2010 22:15:59
Taina yulyus Rugaciuni 0 28.01.2010 23:45:07