Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.01.2010, 16:10:20
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Multumesc mult. Chiar imi este de mult ajutor.
Nu stiu de ce, dar nu imi puteam scoate din minte cuvintele ce le-am auzit. Presimteam ca nu e o lauda adusa Domnului, ci mai degraba opusul. Eu stiu ca vorbirea in "limbi" a lor nu e de la Duhul Sfant, ci de la satana, dar chiar vroiam sa stiu ce zic
Dumnezeu sa te binecuvanteze
Ce pot sa zica : se inchina si ei "domniilor si stapanitorilor vazduhului" care inseamna si "demoni" ; asta inseamna si cuvantul demon.Nu te astepta de fiecare data sa insemne ceva.Asa ii batjocoresc dracii, ca vezi si in filmuletele alea unde sar in sus si in jos.Un lucru e de stiut dracii nu prea in lauda pe Dumnezeu si daca e de la dracu nu ai sa auzi prea multe laude catre Dumnezeu :).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.01.2010, 16:13:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

hahahaha

Normal , ar trebui ei sa stie ce zic, daca e de la Dumnezeu.Sau sa talcuiasca "proorocii" lor care daca ii iei separat fiecare zice alt lucru.Probabil ca ei nu mai stiu ce zic, ca isi pierd cunostiinta si intra in transa... intocmai ca in posedarile demonice.Data viitoarea testeaza si intreaba printre ei, ce zic :).Ma indoiesc drastic ca e de la Dumnezeu.Si eu de la inceput dinainte sa caut am simtit ca e demonica.

Apropos, pot sa zic ca vorbitu in limbi nu mi-e total necunoscut .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.01.2010, 16:19:57
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
:)) Eu cred ca nu inseamna nimic. Dumnezeu nu vorbeste cu noi in limbi pe care nu le putem intelege.
Corect! Te anunț că pucioșii au avut în mod repetat descoperire cerească că Dumnezeu (și toată oștirea cerească, în consecință) vorbește NUMAI în limba română, pe care ei o numesc limba cerului! Din acest motiv, pucioșii au proorocit că în curând limba română o vor vorbi toți locuitorii pământului, căci ei vor fi siliți de împrejurări să o învețe, ca să înțeleagă ce le vorbește Dumnezeu oamenilor prin Evanghelia de la Pucioasa.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.01.2010, 16:28:34
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Thumbs down

http://www.youtube.com/watch?v=TD9RZoY-xBs
http://www.youtube.com/watch?v=odSbgeOtkTg


.. eu nu pot sa nu ma ingrozesc .
__________________
Sfinte Ioane proorocule, dulceata lumii, frumusetea cerului cea impatrit luminata, primind aceasta rugaciune de acum, izbaveste pe toti din toate nevoile, si-i scoate din chinul cel ce va sa fie pe cei ce te lauda cu credinta, cantand lui Dumnezeu : Aliluia !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.01.2010, 16:34:24
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Corect era să-i întrebi pe ei, nu să ne pui pe noi să bâjbâim prin intuneric, și nici cu umorul să nu ne dai voie să ne încurajăm. O biserică serioasă are (printre altele) nu numai harisma glosolaliei, ci și pe cea a tălmăcirii limbilor. Deci, unde sunt vorbitori în limbi musai că sunt și tâlmăcitorii limbilor vorbitorilor în limbi. De ce să-i menajezi? că doar asta-i meseria dumnealor, pentru asta sunt ei plătiți și n-o să-i doară limba dacă își fac meseria...


Pe cine am intrebat, habar nu avea. Spuneau ca oricum sunt laude aduse Domnului... Dar n-au specificat care Domn...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.01.2010, 16:36:15
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
hahahaha

Apropos, pot sa zic ca vorbitu in limbi nu mi-e total necunoscut .


De ce spui asta? Pe mine ma ingrozeste si am si acum cosmaruri
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.01.2010, 16:37:28
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Corect! Te anunț că pucioșii au avut în mod repetat descoperire cerească că Dumnezeu (și toată oștirea cerească, în consecință) vorbește NUMAI în limba română, pe care ei o numesc limba cerului! Din acest motiv, pucioșii au proorocit că în curând limba română o vor vorbi toți locuitorii pământului, căci ei vor fi siliți de împrejurări să o învețe, ca să înțeleagă ce le vorbește Dumnezeu oamenilor prin Evanghelia de la Pucioasa.


Chiar crezi ceea ce spui? Sunt curioasa
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.01.2010, 16:48:03
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 8NihilSineDeo9 Vezi mesajul
Si pe mine ma ingrozesc. Ma speriau si cand eram mica cand ii vedeam cum se manifestau in timpul rugaciunii.
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."

Last edited by Imogene; 31.01.2010 at 16:50:39.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.01.2010, 17:31:53
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Chiar crezi ceea ce spui? Sunt curioasa
Eu personal cred că Dumnezeu, Care este Atotștiutorul, poate vorbi în orice limbă, dar nu înseamnă că este și necesar să o facă. În același timp consider că este o oarecare echivalență de (non)sensuri între a pretinde că Dumnezeu vorbește în limbi cu aleșii Săi neoprotestanți (ziși la modul total impropriu "penticostali") și a pretinde că Duhul Sfânt le vorbește altor "aleși" (lor și numai lor - ziși la modul peiorativ "pucioși") strict în românește ! Este aceeași nebunească infatuare a supraestimării, o boală de care suferă "cei aleși", dar care se manifestă în mai multe feluri.
"Aleșii" pucioși nu se opresc aici cu inovațiile lor eretice. Mai pretind că:
- primul pământ ieșit de sub ape la Facerea lumii a fost pământul din grădina pucioșilor de la Glodeni-Vale de lîngă Pucioasa.
- Adam a fost plămădit chiar din lutul de la Glodeni-Pucioasa (și, evident, cică de aici se trage numele localității Glodeni, de la glod=lut),
- primul pământ ieșit de sub ape după Potop, de unde a adus porumbelul ramura de măslin înverzit a fost... (ghici, pucioasă, ce-i?) tot la Glodeni-Pucioasa.
Să vezi și să nu crezi!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.01.2010, 17:53:38
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
De ce spui asta? Pe mine ma ingrozeste si am si acum cosmaruri
Am vorbit si eu in limbi, o singura data.Incepusem sa am unele indoieli asupra Maicii Domnului, pentru ca petreceam prea mult timp vb numai cu heterodocsi.Si in ziua de Bunavestire, m-am trezit vorbind in limbi, nu stiu ce am vorbit, dar am vazut ce am vorbit sa zic asa.O laudam pe Maica Domnului cu ingerii.Si asa cred eu ca vorbirea in limbi e numai pentru zidere si cu un scop, si iti transmite ceva.Cand nu transmite nimic vorbitorului atunci nu cred ca e de la Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna a judeca pe cineva? alexaa Generalitati 11 15.03.2012 18:06:25
Este cineva inginer proiectant? Sau stiti pe cineva? JustNicol Generalitati 0 04.03.2012 19:43:18
E cineva inginer proiectant?Stiti pe cineva ? JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 04.03.2012 19:39:35
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
O idee Golbi_ Generalitati 10 08.01.2010 02:13:13