Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.03.2016, 22:59:29
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit Orban, lupta ortodocsilor unguri de 1000 de ani contra vestului?

Acum Orban vrea ceva nemaiauzit in Democratie, vrea sa intrebe poporul daca vor sa primeasca refugiati. La asa o idee nu ar ajunge nici un alt sef de stat.

Daca ne intoarcem in timp, acum 1000 de ani cand Ungurii erau Ortodocsi. Si l-am cunoaste pe conducatorul ungurilor de atunci, Gyula de la Alba-Julia, cel care i-a converiti pe unguri la crestinismul ortodox si l-a adus un Episcop de la Constantinopol.

Desi au fost cuceriti de catre vestici, iar urmasul lui Gyula a fost impartit in patru....ei ortodocsi Unguri au dus o lupta contra vestului. Chiar daca oficial ei se dadeau catolici, nu au uitat pana in ziua de azi originele lor ortodcse.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.03.2016, 23:24:50
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O tampenie de proportii epice.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.03.2016, 23:45:52
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
O tampenie de proportii epice.
Corect. Am mai auzit una zilele trecute: Sf. Ap. Andrei a înființat prima episcopie pe teritoriul Dobrogei.

În general suntem săraci în fapte creștinești, dar bogați în mituri, atât de bogați încât avem de dat și prin vecini!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.03.2016, 00:57:26
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Corect. Am mai auzit una zilele trecute: Sf. Ap. Andrei a înființat prima episcopie pe teritoriul Dobrogei.

În general suntem săraci în fapte creștinești, dar bogați în mituri, atât de bogați încât avem de dat și prin vecini!
Cit de cretin trebuie sa fie cineva sa emita asta cu apostolul Andrei, si inca mai beteag sa o creada. Nu se stie sigur daca a ajuns vreodata aici, pe plaiuri mioritice, si totusi ne impaunam cu povesti narcisist-filetiste.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.03.2016, 20:21:33
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Cit de cretin trebuie sa fie cineva sa emita asta cu apostolul Andrei, si inca mai beteag sa o creada. Nu se stie sigur daca a ajuns vreodata aici, pe plaiuri mioritice, si totusi ne impaunam cu povesti narcisist-filetiste.
A venit cu siguranta si pe plaiurile mioritice. Si acum 2000 de ani era civilizatie si la noi si la rusi si la ucrainieni si la giorgieni. Doar salbaticii romani nu ne cunosteau, pentru ca poate cand un roman punea piciorul in afara teritorului lor era scurtat de un cap.

Dar popoarele asuprite de romani ne erau frati si surori. Ei aveau trecerea libera.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.03.2016, 00:20:16
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de MihailC Vezi mesajul
Corect. Am mai auzit una zilele trecute: Sf. Ap. Andrei a înființat prima episcopie pe teritoriul Dobrogei.

În general suntem săraci în fapte creștinești, dar bogați în mituri, atât de bogați încât avem de dat și prin vecini!

Cit de cretin trebuie sa fie cineva sa emita asta cu apostolul Andrei, si inca mai beteag sa o creada. Nu se stie sigur daca a ajuns vreodata aici, pe plaiuri mioritice, si totusi ne impaunam cu povesti narcisist-filetiste.
9. Căci mi se pare că Dumnezeu, pe noi, apostolii, ne-a arătat ca pe cei din urmă oameni, ca pe niște osândiți la moarte, fiindcă ne-am făcut priveliște lumii și îngerilor și oamenilor.
10. Noi suntem nebuni pentru Hristos; voi însă înțelepți întru Hristos. Noi suntem slabi; voi însă sunteți tari. Voi sunteți întru slavă, iar noi suntem întru necinste!
11. Până în ceasul de acum flămânzim și însetăm; suntem goi și suntem pălmuiți și pribegim,
12. Și ne ostenim, lucrând cu mâinile noastre. Ocărâți fiind, binecuvântăm. Prigoniți fiind, răbdăm.
13. Huliți fiind, ne rugăm. Am ajuns ca gunoiul lumii, ca măturătura tuturor, până astăzi.
14. Nu ca să vă rușinez vă scriu acestea, ci ca să vă dojenesc, ca pe niște copii ai mei iubiți.(1Cor4,10-14)


De mai bine de 25 de ani perceptia mea cu Sf. ap. Andrei e legata de Dobrogea; poate că prima dată când am auzit de dânsul mi s-a spus că a venit în Dobrogea.
Cât de ”creștin” poate fi cineva sa creada ca ap. Andrei o fi venit pe mare(cu corabia) la neamurile din Dacia?
Eu cred. E o binecuvântare să fiu perceput cretin în loc de creștin, iar invers, cu atât mai bine.

23. Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.(1Cor1,23)


P.S. N-am știut ca Narcis a fost ”filatelist”.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.03.2016, 07:09:51
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
9. Căci mi se pare că Dumnezeu, pe noi, apostolii, ne-a arătat ca pe cei din urmă oameni, ca pe niște osândiți la moarte, fiindcă ne-am făcut priveliște lumii și îngerilor și oamenilor.
10. Noi suntem nebuni pentru Hristos; voi însă înțelepți întru Hristos. Noi suntem slabi; voi însă sunteți tari. Voi sunteți întru slavă, iar noi suntem întru necinste!
11. Până în ceasul de acum flămânzim și însetăm; suntem goi și suntem pălmuiți și pribegim,
12. Și ne ostenim, lucrând cu mâinile noastre. Ocărâți fiind, binecuvântăm. Prigoniți fiind, răbdăm.
13. Huliți fiind, ne rugăm. Am ajuns ca gunoiul lumii, ca măturătura tuturor, până astăzi.
14. Nu ca să vă rușinez vă scriu acestea, ci ca să vă dojenesc, ca pe niște copii ai mei iubiți.(1Cor4,10-14)


De mai bine de 25 de ani perceptia mea cu Sf. ap. Andrei e legata de Dobrogea; poate că prima dată când am auzit de dânsul mi s-a spus că a venit în Dobrogea.
Cât de ”creștin” poate fi cineva sa creada ca ap. Andrei o fi venit pe mare(cu corabia) la neamurile din Dacia?
Eu cred. E o binecuvântare să fiu perceput cretin în loc de creștin, iar invers, cu atât mai bine.

23. Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.(1Cor1,23)


P.S. N-am știut ca Narcis a fost ”filatelist”.
Un mit răspîndit nu e mai puțin fantezist. Minciuna propagandistică cum că apostolii ar fi fost în tot ce era pe atunci lume cunoscută nu ține la mine. Și e "filetism" (caută în dicționar).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.03.2016, 13:35:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Nu se stie sigur daca a ajuns vreodata aici, pe plaiuri mioritice, si totusi ne impaunam cu povesti narcisist-filetiste.
esti sigur de chestia asta? Chiar studii facute de greci (deci nu romani) afirma ca apostolul Andrei a propovaduit evanghelia pe plaiuri dobrogene
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.03.2016, 15:10:21
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
esti sigur de chestia asta? Chiar studii facute de greci (deci nu romani) afirma ca apostolul Andrei a propovaduit evanghelia pe plaiuri dobrogene
Ha ha ha! Amuzant, amice. Pai grecii aveau colonii vechi de secole pe litoralul sud-dobrogean, iar in nord aveau in Crimeea. Normal ca si filetismul grecesc intra in actiune, si gata! credinciosii pun botul la toate aiurelile nationaliste, doar fiindca le spune un sacerdot.
E si amuzant: tot ce adevenit, "intimplator", in decursul istoriei, scaun/resedinta de patrairhie/mitropolie, hodoronc-tronc, a fost intemeiat de apostoli. Neaparat. Rusii si tot rasaritul European la nord de Tracia isi inchipuie de apostolul Andrei ca a lasat scaune patriarhale/metropolitan pe unde mergea; coptii se revendica de la apostolul Marcu; siriacii de la Toma si Iacob; nu mai zic de greci, care isi inchipuie ca tre' sa stii o limba pe care nici ei nu o mai vorbesc, anume greaca veche, ca sa intelegi pe bune scriptura si patristica. Fara apostolii evrei si ascetii siriaci si copti (deci semiti si hamiti, respectiv), crestinismul ar fi fost doar o alta filosofie greceasca partial iudaizata. Si zic unii ca vezi Doamne unele sensuri nu se pot prinde decit in vechea greaca. Parca crestinismul nu are popor ales, nu? Nici greci, nici romani sau rusi, sau sirbi. Nu exista decit evreii ca popor ales, punct, si anume in iudaism, care e trunchiul si saminta. In crestinism nu exista acest concept. Nu ma interseaza ca unele subtilitati dogmatice inutile pentru relatia personala cu Dumnezeu sint prezente in greaca bizantina veche si in alte limbi nu. Dumnezeu NU e filosof si cunoaste toate limbile; mai mult, cunoaste inimile oamenilor. Filetismele sint doar bisericisme politice, bine hranite din orgoliu local. Ma indoiesc ca Domnul a murit, inviat si S-a inaltat pentru ca orgoliile de etnie sau dogma ale unor tipi in haine rituale sa prinda contur si perenitate.

Last edited by Intrarea Vagonului; 13.03.2016 at 15:15:50.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.03.2016, 18:10:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Cit de cretin trebuie sa fie cineva sa emita asta cu apostolul Andrei, si inca mai beteag sa o creada. Nu se stie sigur daca a ajuns vreodata aici, pe plaiuri mioritice, si totusi ne impaunam cu povesti narcisist-filetiste.
In toate orasele unde propovaduiau Sfintii Apostoli, dupa ce se inchega un grup de credinciosi, acestia numeau episcopi (si preoti si diaconi). Pentru ca trebuiau sa fie botezati si sa se impartaseasca, nu filozofau toata ziua. Asadar, daca Sfantul Apostol Andrei a ajuns si in Dobrogea e absurd sa credem ca nu a numit si episcopi. De obicei fiecare oras avea un episcop.
Daca e vorba ca in Dobrogea ar fi fost primul episcop, probabil nu a fost asa. In istoria de pe site-ul Patriarhiei http://patriarhia.ro/i-nceputurile-v...oman--101.html
scrie ca: "Numai așa se explică faptul că cele mai vechi știri privind organizarea bisericească sunt din Scyția Minor." Nu stiu exact care e sursa, dar asta nu inseamna ca ar fi fost primii episcopi, ci despre asta ni s-au pastrat cele mai vechi date. In pasajul urmator din articol aflam ca "Sfântul Andrei a hirotonit ca episcop de Odyssos (azi Varna, în Bulgaria, în apropierea graniței) pe ucenicul său Ampliat, pe care Biserica Ortodoxă îl prăznuiește la 31 octombrie."
Acum, in legatura cu prezenta Sfantului Andrei in Dobrogea. Stim ca Sfantul Apostol a propovaduit in cetatile grecesti din sudul Marii Negre. In mod normal a ajuns si la cetatile din Dobrogea si, probabil, si la cele din nordul Marii Negre. Cetatile dobrogene si celelalte cetati grecesti erau cunoscute si prospere, putin probabil sa fie uitate. Pe langa aceste deductii, avem si surse istorice. Unii istorici au pus la indoiala relatarea episcopului Eusebiu de Cezareea, care preciza ca il citeaza pe Origen, scriind ca Sfantul Andrei a propovaduit in Scitia. Dar cineva contemporan cu Origen scrie acelasi lucru, e vorba de Hippolyt al Romei, acesta mentionand ca Sfantul Andrei a propovaduit in Tracia si Scitia. Dobrogea era numita Scitia Mica, nu se stie daca a ajuns pana in partile rusesti, probabil s-a dus la majoritatea cetatilor grecesti din jurul Marii Negre.
Reply With Quote
Răspunde