Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.11.2010, 18:22:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Andrei, sunt alte topicuri cu tema Sfanta Euharistie. Aici e vorba de pasti. Pentru noi, Hristos este cu adevarat in painea si vinul de pe masa Sfantului Altar. Nu e teorie, e partasie la viata Sa. Sa ne respectam unii pe altii, aduce mai mult folos.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.11.2010, 20:32:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ritualul simbolic al impartasirii pe undeva il inteleg dar faptul ca numim piinea carne si vinul singe, oricit m-as stradui sa ma impresionez si sa-mi imaginez inchipuindu-mi ca una-i de fapt alta, nu reusesc. M-am tot straduit sa ma mint si nu reusesc.

Inima-mi da semne fizice, dureri, si-mi spune incontinuu:
NU TE MINTI CA ESTE PACAT!

Si in plus nu exista nimic in scripturi care sa ne confirme acest lucru ci doar pomenirea lui Hristos de la cina cea de Taina...dar o facem in virtutea Traditiei
Noi nu ne bazam pe inchipuirea nostra sau pe gandirea noastra limitata. Trebuie sa cercetam ca sa putem emite o parere. Avem confirmarea tuturor sfintilor si exista si cateva minuni care arata chiar asta. Nu e doar o teorie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.11.2010, 21:00:23
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ritualul simbolic al impartasirii pe undeva il inteleg dar faptul ca numim piinea carne si vinul singe, oricit m-as stradui sa ma impresionez si sa-mi imaginez inchipuindu-mi ca una-i de fapt alta, nu reusesc. M-am tot straduit sa ma mint si nu reusesc.

Inima-mi da semne fizice, dureri, si-mi spune incontinuu:
NU TE MINTI CA ESTE PACAT!

Si in plus nu exista nimic in scripturi care sa ne confirme acest lucru ci doar pomenirea lui Hristos de la cina cea de Taina...dar o facem in virtutea Traditiei
vai de mine domnule andrei dar ma sperii punind sub semnul intrebari chear sf.impartasanie!.nu crezi ca e prea mult,oare unde ne mai e credinta atuncia?.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.11.2010, 21:07:55
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

doctorul faustus are dreptate in ceea ce spune despre painea numita Pasti, intrucat aceasta a aparut doar in Transilivania si sub influenta calvina, inlocuind de fapt impartasirea pascala cu Trupul si Sangele Domnului, de aceea este indicat ca preotii prin cateheze sa explice ca de fapt de Pasti trebuie sa ne impartasim in chip real cu Hristos nu considerand Euharistia in chip simbolic comemorativ Trupul si Sangele Domnului, nu luand tot felul de surogate "sfinte"
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.11.2010, 18:12:45
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Se știe că în România există, din nefericire, un obicei omenesc care are loc la sărbătoarea Învierii Domnului, obicei concretizat în darea de către preoți a unui amestec de pâine și vin căruia i se spune în mod impropriu și total fals Sfintele Paști. Adevărul este însă că Sfintele Paști sau Paștile Domnului sunt, pe lângă evenimentul în sine al învierii lui Hristos, chiar Trupul și Sângele Domnului jertfite de preoții Bisericii, adică însăși Sfânta Euharistie. Pentru aceea este necesar ca adevărul să fie tot mai mult adus și pus în față pentru ca acest obicei omenesc care nu are nici o fundamentare să fie cât mai rapid și cât mai hotărât exclus afară din Sfânta Biserică pentru totdeauna. Cei care vor Paștile Domnului trebuie să știe că trebuie să se împărtășească din Sfânta Euharistie, obiceiurile cu pâinea și vinul "sfințite" fiind exclusiv niște obiceiuri omenești fără nici un fundament în Sfânta Scriptură sau Sfânta Tradiție, iar bineînțeles pentru a se împărtăși de Sfânta Euharistie trebuie să se pregătească în mod corespunzător. Menținerea acestui obicei nefericit în Sfânta Biserică trebuie să înceteze în cel mai scurt timp posibil așa încât oamenii să fie puși clar în fața adevărului și nu să fie ținuți de episcopii și preoții Bisericii în aceeași stare de confuzie în care au fost ținuți până acuma în această privință, acest obicei întreținut de episcopii și preoții Bisericii nearătând în fapt decât o formă de "păcălire" a poporului credincios și de ținere a acestuia într-o stare de ignoranță nesănătoasă în ceea ce privește bineînțeles această temă. Aștept bineînțeles și alte păreri ale membrilor de pe forum, fie că sunt pentru ceea ce am spus, fie că ar fi împotrivă.

La cate confuzii si idei pasuniste au ortodocsii habarnisti nedusi la biserica, una in plus sau in minus…
Cei mai multi fac tragice confuzii intre bine si rau, crezi ca sunt preocupati de nuante de astea liturgice? Pana una, alta tre' invatati ABC-ul.

Poate stie cineva de unde vine confuzia asta dubla, intretinuta de ignoranta si de atitudinea noastra recalcitranta si autosuficienta, care dupa ce ca nu stim, nici nu ne lasam corectati.
tipic romanesc- un fel de “las’ ca-i bine si asa rau”.

1. o data ca painea si vinul care se dau la Pasti tuturor, de dus acasa in pahar sau borcan NU E NICIDECUM SF.EUHARISTIE. Unii se amagesc cu iluzia asta.
2. si a doua confuzie – chiar la cei ce merg frecvent la biserica - e ca bucatile de paine care se dau la sfarsitul Liturghiei celor care nu s-au impartasit cu Sf. Euharistie NU se numesc anafora, ci prescura binecuvantata.
In Grecia i se zice antidoron = care inseamna in loc de daruri, in loc de Euharistie, dar nu are aceeasi valoare.
Antidoron (from Greek, meaning "instead of the gifts"; in Arabic, qurban) is the remaining bread from a loaf of prosphora after the Lamb (=sfantul agnet) has been removed.
In Byzantine practice, it is blessed during the megalynarion to the Theotokos immediately after the epiclesis in the Divine Liturgy and is given by the priest to the faithful after the service.
Historically, it was distributed only to those who had not received 'the Gifts', Holy Communion so that they would receive a Blessing in place of Holy Communion but this practice has changed over time and all those present at the Divine Liturgy receive Antidoron as a blessing.

Cuvantul grecesc anaphora inseamna a aduce ceva pe maini, gestul de a inalta ofranda pe palme- in cazul Liturghiei- punere înainte a cinstitelor daruri de prescura (prosphora), in semn de proaducere spre a fi sfintite de Duhul Sfant prin rugaciunea numita epicleza. (in greaca epicleza=invocare a Sf.Duh pt. a preface agnetul si miridele in chip real si mistic).
Doar prescura sfintita la epicleza devine euharistie iar restul de prescura e doar binecuvantata si se numeste antidoron. afaik

Din cate stiu eu, anaphora e un termen care denumeste partea din Liturghie in care se aduce jertfa euharistică.
In BO cea mai cunoscuta e anaforaua liturgica a Sf. Ioan Gura de Aur.

scuze - un preot ar putea explica mai bine.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.11.2010, 18:23:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
oare unde ne mai e credinta atuncia?.
Credinta ramine!
Ea nu depinde de nu stiu ce ritual de miscari fizice ale miinilior si a degetelor de vorbe spuse, cuvinte, de hirtie tiparita, de lucruri materiale, de mobilier, masa, lemn, suruburi, bani, faina, ulei, ca doar draga mihaila, credinta nu este vrajitorie cu fum, incantatii si dat din miini , ea este in inima.
Rugaciuni scurte si INAPOPI cu TREZVIE la PRACTICA iubirii!
Asa cum ne-a invatat Hristos, ea se afla in porunca iubirii aproapelui, in SIMTIRI in emotii POZITIVE si sentimente adresate celui de linga tine, nu in faina, si drojdie si nu stiu ce haine si mobilier "sfiintit" si inchipuiri.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.11.2010, 19:53:00
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Credinta ramine!
Ea nu depinde de nu stiu ce ritual de miscari fizice ale miinilior si a degetelor de vorbe spuse, cuvinte, de hirtie tiparita, de lucruri materiale, de mobilier, masa, lemn, suruburi, bani, faina, ulei, ca doar draga mihaila, credinta nu este vrajitorie cu fum, incantatii si dat din miini , ea este in inima.
Rugaciuni scurte si INAPOPI cu TREZVIE la PRACTICA iubirii!
Asa cum ne-a invatat Hristos, ea se afla in porunca iubirii aproapelui, in SIMTIRI in emotii POZITIVE si sentimente adresate celui de linga tine, nu in faina, si drojdie si nu stiu ce haine si mobilier "sfiintit" si inchipuiri.
Hristos ne-a invatat iubirea de aproapele,si aceasta e esenta invataturii Sale.Cine nu iubeste pe aproapele,degeaba se impartaseste,caci o face cu sufletul necurat.
Impartasirea nu contrazice porunca iubirii,care e fundamentala,ci este doar un ajutor dat noua,pentru a indeplini mai bine aceasta porunca.
"Ramaneti in Mine,caci in afara Mea nimic nu puteti face."
Impartasirea este tot iubire,dar nu fata de oameni,ci fata de Dumnezeu.
Nu trebuie sa urci muntii,nu trebuie sa iti omori trupul in asceze,nu trebuie sa faci nimic pentru a primi dragostea lui Dumnezeu,ci doar atat : sa o mananci .
Asa cum mananci paine in fiecare zi ca sa traiesti,asa trebuie sa mananci in mod real si Trupul lui Hristos ,ca sa te umpli de dragostea desavarsita.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.11.2010, 19:56:22
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Si inca un lucru foarte important.Chiar daca nu intelegi deocamdata aceasta taina,daca sufletul tau simte cea mai mica credinta si apreciere pentru acest gest,fa-l pur si simplu,adica primeste si gusta acea paine ca pe Trupul lui Hristos.
'A manca' vine inaintea lui 'a intelege'
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.11.2010, 09:23:49
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Credinta ramine!
Ea nu depinde de nu stiu ce ritual de miscari fizice ale miinilior si a degetelor de vorbe spuse, cuvinte, de hirtie tiparita, de lucruri materiale, de mobilier, masa, lemn, suruburi, bani, faina, ulei, ca doar draga mihaila, credinta nu este vrajitorie cu fum, incantatii si dat din miini , ea este in inima.
Rugaciuni scurte si INAPOPI cu TREZVIE la PRACTICA iubirii!
Asa cum ne-a invatat Hristos, ea se afla in porunca iubirii aproapelui, in SIMTIRI in emotii POZITIVE si sentimente adresate celui de linga tine, nu in faina, si drojdie si nu stiu ce haine si mobilier "sfiintit" si inchipuiri.
credinta ramine e drept,problema e daca e bine pe unde mergem,cararile sunt multe dar nu toate duc la poarta raiului.sunt multi ce cred in duhuri inselatoare si apoi asta nu e bine pentru ei.din cite am citit si eu scriptura spune ca nu e bine sa ispitim pe Dumnezeul nostru,ca,sa nu fim din semintia lui Toma.au fost sfinti parinti o spune proloagele si patericul egiptean etc.cre s-au indoit de Sf.Impartasanie Dumnezeu le-a aratat adevarul si pe urma s-au cait amarnic spunind:vai mie pacatosului am ispitit pe Dumnezeul meu.si apoi asta e credinta noastra din mina duhovnicului vom primii mintuirea partasiea cu DlIIsus. sa nu te superi pe mine nu te judec doar purtam un dialog.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.11.2010, 11:57:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asa cum ne-a invatat Hristos, ea se afla in porunca iubirii aproapelui, in SIMTIRI in emotii POZITIVE si sentimente adresate celui de linga tine, nu in faina, si drojdie si nu stiu ce haine si mobilier "sfiintit" si inchipuiri.
Hristos a hranit multimea din pustie cu paine, dar pe Apostoli i-a hranit cu Trupul Sau la Cina cea de Taina. In primul caz a inmultit painea, in cel de-al doilea a prefacut-o in Trupul Sau. Iar astazi se petrece in Liturghie, ceea ce s-a petrecut la Cina ce de Taina. Puterea de a iubi mai curat nu o putem face decat prin partasia de Trupul si Sangele Sau.

Revenind la tema topicului, repet, nu e nimic rau ca oamenii sa ia paine biecuvantata - pasti. Rau e sa ramana doar la ea, sau luand-o sa nu constientizeze ca e totusi o paine binecuvantata si ca cere un alt mod de partasie de ea (o zi de post macar, o rugaciune...)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 03:20:05