Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.12.2007, 00:10:31
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de godan
Urzicuta, si care este Dumnezeul tau? sf Treime nu putem spune ca este insusi Dumnezeu; Maica Domnului, nici atat. Sa fie oare Dumnezeu "moastele", sau sfintii unul cate unul? La cati sfinti are Biserica Romana, putem vorbi de un adevarat politeism, nu gluma :D. Hai, incearca sa-ti raspunzi intai tie cine este Dumnezeu. Apoi, ca sa-l poti compara cu "Dumnezul" musulmanilor, trebuie sa stii intai despre cine este vorba si acolo. Si uite asa, probabil ca vei invata multe si despre propria-ti religie, si despre cea a "pacatosilor" de musulmani. Apropo, nu cumva ortodocsii au si sfinti comuni cu ai musulmanilor? Inainte de a arunca o alta mare "gugumanie" pe forum, ia si citeste putin, ok? ;)
godan ce stii despre ortodoxie:-?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.12.2007, 01:28:26
godan godan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2007
Mesaje: 15
Implicit

Cat de multe sau de putine stiu eu despre ortodoxie, nu cred ca este important. Cu siguranta mai putin decat unii si mai mult decat altii ;). Insa, "seminaristule", putem fi de aceeasi parere ca Dumnezeu este Unul? Si suntem de acord ca nici unul dintre noi nu-l poate descrie? Daca-i asa, atunci cum il putem compara? Si cu cine? Unii nu-si cunosc bine propria-i religie, dar o neaga cu usurinta pe-a altora.
As putea intreba la randul meu "cat de bine cunosti tu budismul?". Dar nu cred ca e un scop inteligent in a ne masura in "stiinte". Trebuie sa ne acceptam si toleram reciproc, atat ca persoane, ca gandire si ca credinta. Decat negatii prostesti, am putea sa ne impartasim unii altora ceea ce nu stim, nu crezi?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.12.2007, 02:07:16
godan godan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2007
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
godan ce stii despre ortodoxie:-?
Intrebarea ta se referea la afirmatia mea ca avem sfinti comuni cu musulmanii?
Poate nu stiu foarte multe, insa ce e cert e ca Mohamed a intemeiat religia sa pe profetiile Sfantului Arhanghel Gabriel ce i-au fost revelate intr-una din retragerile sale. Coranul reprezinta defapt aceste revelatii dezvaluite de Mohamed si puse in scris de catre scribi ai timpurilor. Un Dumnezeu unic precum si un act al creatiei este prezent atat in dogmatica islamului, ca si in cea crestina. Este oare acelasi Sfant Arhanghel Gabriel ce se regaseste si la crestini? Este oare acelasi "Dumnezeul"? Putem spune ca al lor nu exista sau ca e fals? Probabil ca inainte de a o afirma, ar trebui sa fim bine documentati, nu sa o facem doar de dragul de a nega pe ceilalti, nu crezi?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.12.2007, 11:36:49
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de godan
Citat:
În prealabil postat de seminaristul
godan ce stii despre ortodoxie:-?
Intrebarea ta se referea la afirmatia mea ca avem sfinti comuni cu musulmanii?
Poate nu stiu foarte multe, insa ce e cert e ca Mohamed a intemeiat religia sa pe profetiile Sfantului Arhanghel Gabriel ce i-au fost revelate intr-una din retragerile sale. Coranul reprezinta defapt aceste revelatii dezvaluite de Mohamed si puse in scris de catre scribi ai timpurilor. Un Dumnezeu unic precum si un act al creatiei este prezent atat in dogmatica islamului, ca si in cea crestina. Este oare acelasi Sfant Arhanghel Gabriel ce se regaseste si la crestini? Este oare acelasi "Dumnezeul"? Putem spune ca al lor nu exista sau ca e fals? Probabil ca inainte de a o afirma, ar trebui sa fim bine documentati, nu sa o facem doar de dragul de a nega pe ceilalti, nu crezi?
eu stiu de arhangelul Mihail, dar de unde stii ca era arhanghel si nu demon?????
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.12.2007, 15:35:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"PE CAPETENIILE INGERILOR TREIMII, PE MIHAIL SI GAVRIL , SA-I LAUDAM NOI TOTI , IUBITORII DE PRAZNIC, CARE NE ACOPERIM CU ARIPILE AMANDOURA SI DIN NEVOILE CELE DE MULTE FELURI NE IZBAVIM ; UNUIA GRAIND : BUCURA-TE SLUJITORULE AL LEGII, IAR ALTUIA ZICAND : BUCURA-TE, INGERE AL DARULUI ! "+
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.05.2012, 02:20:54
krystiyan krystiyan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2012
Mesaje: 3
Implicit

sa fim toleranti unul cu altu , toti avem probleme si sa ne gandim ca Dumnezeu vb zilnic si mijlocesc sfintii , sutasul romand din biblie avea credinta cea mai mare dintre toti desi nu era in religia evreilor si ati vazut ce a cerut pt altul !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.05.2012, 14:47:33
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krystiyan Vezi mesajul
sa fim toleranti unul cu altu , toti avem probleme si sa ne gandim ca Dumnezeu vb zilnic si mijlocesc sfintii , sutasul romand din biblie avea credinta cea mai mare dintre toti desi nu era in religia evreilor si ati vazut ce a cerut pt altul !
Toleranta fata de ceilalti si intoleranta fata de propriile inclinatii pacatoase este drumul ingust catre Imparatie.

Toleranta fata de ceilalti vine din intelegerea slabiciunilor omului si dragoste neprefacuta.

Intoleranta fata de propriile greseli vine din intelegerea efectelor devastatoare ale pacatelor.

Last edited by florin.oltean75; 18.05.2012 at 21:23:17.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Budism - decodificarea realitatii florin.oltean75 Alte Religii 69 21.06.2014 09:45:16
Budism - Mantre florin.oltean75 Alte Religii 40 14.03.2014 12:12:35
Budism-Despre cauzalitate florin.oltean75 Alte Religii 42 25.08.2012 22:22:25
Budism - Lamrim florin.oltean75 Alte Religii 4 06.12.2011 12:40:18
Creierul uman blocheaza emotiile in fata mortii absolutep0wer Generalitati 1 08.08.2010 20:49:57