Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.06.2013, 23:19:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Din cate am inteles acest apel s-a facut si a fost ajutata cu bani pentru avocat,insa,din pacate este vorba de prea multi bani si prioritar este sa fie in primul rand colectata suma de 40 milioane,altfel doamna va fi aruncata fara drept de apel in strada.
Asa este, Gabriela. Ma mir totusi ca Primaria nu a aratat clementa datorita faptului ca s-au mai platit bani din suma datorata. Oriunde in lume acest lucru ar fi avut un efect favorabil; dar nu la Craiova. E de neinteles!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 22.06.2013, 00:05:23
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Post

Bună seara și mulțumesc mult pentru mesaje ! Este îmbucurător să văd empatie pe acest forum !

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Puteti merge la sediile locale ale partidelor, care au si deputati si senatori. Acestora le puteti cere ajutor, inscriindu-va in audienta. Social-democrații craioveni , printre care Olguta Dumitrescu si Corina Cretu. Mai este Mihai Fifor, senator din partea USL; si altii. Ii cunoasteti pe toti cu siguranta mai bine decat mine. Aici trebuie insistati, la deputati si senatorii de Craiova. Acestia au ore de audiente. Sa se inscrie doamna Dricu in audienta si sa isi ceara dreptul de cetatean. Daca sunt probleme, de ce nu ii solicita?!?
Politicianul își amintește de bietul român din 4 în 4 ani, cât sunt alegeri. Îi mai dă o găleată și-un kg de zahăr, îl mai minte că reface infrastructura, apoi își ia în primire scaunul și hibernează în birou mulți ani fericiți. Mă dezgustă clasa politică. Dar, independent de părerea mea, mă voi axa pe sfatul dumnevoastră. La doamna primar Olguța a fost și nu a rezolvat nimic. S-a mai dus la o persoană din sfera politică (îi mențin anonimatul, dar chiar îl apreciez) care i-a dat un mic ajutor financiar, a încercat să investigheze problema dar fără izbândă.

Până se înscrie dânsa în audiență, până o programează, până vine ziua cu pricina trece deja termenul de 2 săptămâni până la evacuare. S-a dus și la Avocatul Poporului dar tot n-a reușit nimic.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dupa fiecare emisiune de stiri se dau numerele de telefon ale televiziunilor. In general TV vine cand s-a intamplat catastrofa. De ce sa asteptam catastrofa? Mai bine ne luptam cu armele pe care le avem si rezolvam problema pana nu e prea tarziu.
O să mă uit și după numere de telefon, dar în general importanța evenimentelor mediatizate este ierarhizată după alte criterii. Și, cum ați spus și dvs., sper din suflet să nu fie catastrofa acel criteriu. Poate totuși mai sunt emisiuni în care se prezintă cazuri sociale (îmi zisese cineva de emisiunea O dată-n viață, de pe TVR, o să cercetez mai bine).

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Camera doamnei Dricu cu greu se poate numi o camera; e doar o camara. Oare ce vrea administratia blocului sa faca cu acel spatiu, de este de acord, ca doi oameni sa fie dati afara in strada, lasandu-i fara acoperis?!?
Exact. O cămară însalubră de fix 6 metri pătrați. Și așa amărâtă cum e, să știți că sunt interese să fie obținută. Pentru că respectiva clădire, la mansarda căreia se află camera/cămara, se află în centru, peste stradă de Primărie, locația este bună. De asemenea, sunt cereri depuse la primărie pentru locuințe sociale. Și o ultimă ipoteză (pe care a afirmat-o doamna Dricu cu lacrimi în ochi, nu garantez veridicitatea ei dar totuși mi se pare plauzibilă) este ca propria fiică urmărește să-i ia camera (nu este în relații bune cu fiica, pe care o are dintr-o căsătorie anterioară, care locuiește la același etaj și care riscă evacuarea, pentru că se judecă pe cameră cu fostul soț ; în caz că o va pierde, pare-se că s-a gândit să se mute în locul doamnei Dricu, mai ales că are și cunoștințe în primărie, pentru intermedierea și rezolvarea cererii- repet, nu garantez că ce mi s-a spus e adevărat sau nu, dar e o ipoteză și v-o comunic. În sprijinul afirmațiilor, în caz că s-ar face un reportaj tv, ar putea fi intervievați și vecinii care, mai ales în ultimele luni, au fost martorii scenelor de bătaie administrate de fiică doamnei Dricu, la una din bătăi intervenind pentru aplanare chiar echipajul SMURD-ului, care fusese chemat. Asta mi s-a spus, asta vă spun și eu.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
[url] se poate face o cerere online, la care Primaria trebuie sa dea un raspuns in termen de 15 zile, dupa cum este mentionat. (eu stiam de un termen de 30 zile)Ar fi bine ca cineva sa o ajute pe doamna Dricu in aceste demersuri.
Am înțeles că demersuri s-ar fi făcut, inclusiv audiențe la primărie, dar fără rezultat. Legal vorbind, doamna Dricu a avut în urmă cu niște ani o locuință în oraș, moștenire de la părinți dar pe care a pierdut-o din cauza cămătarilor. (asta mi s-a spus) Și cum cererile pentru locuințe sociale sunt condiționate de lipsa de deținere a unei locuințe în trecut, aici s-a blocat, în amarul stil birocratic românesc, demersul. Însă a fost depus la primărie un dosar social pe numele fiului dânsei, care are 18 sau 19 ani și n-a deținut niciodată nicio proprietate, deci legal ar avea dreptul - aici cum își justifică refuzul ? De ce nu l-au luat în considerare? Unul din multele mistere ale administrației locale craiovene...

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Asa este, Gabriela. Ma mir totusi ca Primaria nu a aratat clementa datorita faptului ca s-au mai platit bani din suma datorata. Oriunde in lume acest lucru ar fi avut un efect favorabil; dar nu la Craiova. E de neinteles!
Într-adevăr, toți banii pe care i-a primit doamna Dricu datorită mediatizării pe acest forum și sufletului de aur al donatorilor s-au dus la plata restanței la întreținere (9 sau 10 milioane a plătit, nu mai rețin exact, dar a rămas restanța de 30 și ceva). Alții au datorii de 300 de milioane la întreținere și stau bine-merci, nu-i întreabă nimeni nimic. Asta îmi amintește de versul dintr-o fabulă "Noi vrem egalitate, dar nu pentru căței".

Mă văd depășită de situație, nu știu cum aș putea s-o ajut în continuare
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.06.2013, 01:12:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana3 Vezi mesajul

Politicianul își amintește de bietul român din 4 în 4 ani, cât sunt alegeri. Îi mai dă o găleată și-un kg de zahăr, îl mai minte că reface infrastructura, apoi își ia în primire scaunul și hibernează în birou mulți ani fericiți. Mă dezgustă clasa politică. Dar, independent de părerea mea, mă voi axa pe sfatul dumnevoastră. La doamna primar Olguța a fost și nu a rezolvat nimic. S-a mai dus la o persoană din sfera politică (îi mențin anonimatul, dar chiar îl apreciez) care i-a dat un mic ajutor financiar, a încercat să investigheze problema dar fără izbândă.

Până se înscrie dânsa în audiență, până o programează, până vine ziua cu pricina trece deja termenul de 2 săptămâni până la evacuare. S-a dus și la Avocatul Poporului dar tot n-a reușit nimic.
Nu cred ca s-a facut tot ce e posibil si nu cred ca sunt numai urechi surde in Craiova, dar trebuie mai multa hotarare si insistenta. Nu se capituleaza de la primul raspuns negativ primit.

Sper sa nu fie doar o simpla lamentare fara cale de rezolvare! Rezolvarea exista, chiar daca noi nu o stim inca! Aceasta este atitudinea la care ma astept, nu capitularea.

Trebuie rezervat putin timp din timpul propriu pentru a o sustine pe doamna Dricu, caci nu o vad rezolvand singura. Trebuie sa se aseze la usa primarului, a politicianului si sa spuna ca nu pleaca pana nu i se rezolva problema.

Diana, as vrea sa nu mai citesc pe acest topic ca nu exista solutii, caci ele exista! Nu capitulam asa cu una, cu doua!
Daca era nevoie de o solutie simpla, o gasea doamna Dricu singura. Dar se cere ceva mai mult: sa cautam o solutie care nu este evidenta din prima clipa, si care noua ni se pare chiar inexistenta. Politicienii trebuie pusi la treaba, sa ne ajute cand avem nevoie de ei, caci ei castiga FFFF bine de pe urma celor, care i-au votat. Acum e randul lor sa faca ceva si sa demonstreze ca s-a meritat sa ii votam.

Un om bolnav traieste sub amenintarea de a fi fara acoperis deasupra capului. Poate el, politicianul, sa accepte asa ceva? Daca nu poate ajuta, trebuia sa spuna de la inceput ca e incapabil, ca sa nu il alegeti.

Nu ei sunt de vina, ci oamenii ca nu ii solicita! Au f multa putere si multe relatii. Nu va multumiti cu o mica spaga, ca sa scape de voi, ci cereti o solutie viabila!

Nu am inteles daca hotararea judecatoreasca este definitiva, sau mai exista sansa de recurs la o instanta superioara. Poate ajuta sa bateti la usile firmelor mari din Craiova, pentru a mai gasi ceva fonduri.
Trebuie gandit putin mai neconventional.

Last edited by Miha-anca; 22.06.2013 at 01:25:25.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.06.2013, 17:39:00
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Bună seara,

Din câte am înțeles, hotărârea n-ar fi definitivă și s-ar mai putea face recurs, ceea ce sper să se și întâmple. În ceea ce privește ajutorul de la politicieni, a bătut pe la multe uși și toate i s-au închis, dacă este o rezolvare, e improbabil să vină pe calea aceasta. Vă țin la curent cu noutățile.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.06.2013, 23:06:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana3 Vezi mesajul
Bună seara,

Din câte am înțeles, hotărârea n-ar fi definitivă și s-ar mai putea face recurs, ceea ce sper să se și întâmple. În ceea ce privește ajutorul de la politicieni, a bătut pe la multe uși și toate i s-au închis, dacă este o rezolvare, e improbabil să vină pe calea aceasta. Vă țin la curent cu noutățile.
Nu trebuie sa mearga la orice politician, ci la deputatii si senatorii de Craiova. Acestia au birou, unde tin audiente. Am vazut o emisiune pe aceasta tema. Stiti ce mi se pare ciudat? Ca acestia afirma, ca nu sunt solicitati.
Daca are cineva painea si cutitul in mana, cum se spune, atunci deputatii si senatorii sunt acestia. Au toate mijloacele posibile la indemana ca sa ajute un om aflat la ananghie.
Am mai citit odata articolul si acolo spune ca hotararea este definitiva. Deci cu atat mai mult e cazul sa primeasca ajutor doamna Dricu.
Atat deputatii cat si senatorii sunt reprezentatii celor care i-au ales. Oare, mai pot spera ei la o eventuala realegere, daca atunci cand are cineva nevoie de ajutor, ei ridica din umeri?!? Sper ca romanii nu sunt chiar atat de prosti!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 14.07.2013, 00:58:30
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce s-a mai intamplat cu dna Dricu? Sa speram ca nu a fost data afara din casa.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 04.08.2013, 02:04:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inca nici o veste despre Doamna Dricu?!?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 26.08.2013, 19:39:41
cosminms cosminms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.02.2008
Mesaje: 3
Implicit

Iertati-ma ca va deranjez,mai stiti vreo noutate despre acest caz ?
Va multumesc
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.09.2013, 14:40:24
Diana3's Avatar
Diana3 Diana3 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Locație: Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Bună ziua,

Vă cer scuze pentru inactivitate, din pacate n-am mai frecventat forumul. Am vorbit azi cu doamna Dricu și mi-a spus că are un recurs, care se va judeca în curând. Deci situația rămâne incertă, dar cel puțin deocamdată nu doarme sub cerul liber. Datoria la întreținere este în prezent de 34 de milioane. Să sperăm că iarna o va prinde locuind tot acolo, nu pe băncile vreunui parc.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 06.12.2014, 18:46:13
cosminms cosminms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.02.2008
Mesaje: 3
Implicit

Buna ziua,

Va rog mi spuneti ce mai stiti despre acest caz.
Cunosc personal o doamna care este bolnava de cancer cu tumoare la cap
si multe altele care vine de vreo 3-4 ani de zile in zona Pipera dis de dimineata in jurul orei 8.
Tin legatura frecvent cu dansa deoarece lucrez in zona.
O sa fiti uimiti daca va povesteste prin ce a trecut femeia asta.
A reusit sa cunoasca un avocat care a reusit sa lupte in instanta pentru ea
deoarece sta in ploiesti intr-o casa nationalizata impreuna cu fiul ei,care
are grad de handicap si este surd,nora ei si fetita.
I-au luat pana si pensia deoarece nu mai are bani sa platesca diverse acte.
Tot ce vroiam sa va spun e daca vreti sa vorbesc cu ea pentru avocat
daca aveti nevoie pot sa dau nr de telefon sa contacteze.
Domnu acela a ales acest caz pro bono fara bani,deoarece este un caz
foarte grav.

Daca as putea sa ajut cumva cu numarul dansei de telefon pentru avocat
puteti sa-mi spuneti,as putea sa o intreb sa vedem daca se poate face ceva.

Va multumesc
Reply With Quote
Răspunde