Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.07.2010, 12:48:10
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit Cine vrea sa devina Mireasa a lui Hristos

Cine vrea sa devina Mireasa a lui Hristos poate acum sa-si urmeze gandul si simtirea. Cand simti ca viata ta trebuie sa o inchini lui Dumnezeu exista o singura posibilitate aceea de a trai intr-o Manastire, daruind viata ta lui Hristos. Stiu ca nu e un lucru simplu dar STIU ca e un lucru deosebit! Cine vrea sa faca aceeasta poate apela la sprijinul si indemnul Pr. Onufrie si Maica Nectaria , la Biserica "Inaltarea Sfintei Cruci" din localitatea Petrosnita, judetul Caras- Severin, sau la telefonul: 0741052618.
Dumnezeu sa va ocroteasca si sa va lumineze gandul pentru tot.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2010, 16:59:23
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
Cine vrea sa devina Mireasa a lui Hristos poate acum sa-si urmeze gandul si simtirea. Cand simti ca viata ta trebuie sa o inchini lui Dumnezeu exista o singura posibilitate aceea de a trai intr-o Manastire, daruind viata ta lui Hristos. Stiu ca nu e un lucru simplu dar STIU ca e un lucru deosebit! Cine vrea sa faca aceeasta poate apela la sprijinul si indemnul Pr. Onufrie si Maica Nectaria , la Biserica "Inaltarea Sfintei Cruci" din localitatea Petrosnita, judetul Caras- Severin, sau la telefonul: 0741052618.
Dumnezeu sa va ocroteasca si sa va lumineze gandul pentru tot.
Nu ma pacalesti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2010, 17:23:55
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
Cine vrea sa devina Mireasa a lui Hristos poate acum sa-si urmeze gandul si simtirea. Cand simti ca viata ta trebuie sa o inchini lui Dumnezeu exista o singura posibilitate aceea de a trai intr-o Manastire, daruind viata ta lui Hristos. Stiu ca nu e un lucru simplu dar STIU ca e un lucru deosebit! Cine vrea sa faca aceeasta poate apela la sprijinul si indemnul Pr. Onufrie si Maica Nectaria , la Biserica "Inaltarea Sfintei Cruci" din localitatea Petrosnita, judetul Caras- Severin, sau la telefonul: 0741052618.
Dumnezeu sa va ocroteasca si sa va lumineze gandul pentru tot.
Ar putea fi o optiune, dar eu sfatuiesc pe doritoare, mai intai sa testeze terenul...sa mai mearga si prin alte manastiri....sa caute un loc unde sa fie compatibile ca nu tot ce zboara se si mananca.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2010, 17:30:52
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Suna parca a reclama .
'Cine vrea...poate acum' Pai ce , nu a putut intotdeauna?

V-as ruga sa ne spuneti dc a sunat cineva totusi,si dc chiar se calugareste cineva in urma acestor anunturi ? Nu exclud,e o idee interesanta,sa te adaptezi vremurilor de azi.
Nu stiu cum e in Grecia,dar acolo vad posibile astfel de oferte,de chemari
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2010, 17:44:20
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Suna parca a reclama .
'Cine vrea...poate acum'
Chiar asta este...am observat ca in ultimii ani nu se mai inghesuie lumea sa intre in manastire asa cum s-a intamplat dupa revolutie, si daca cineva o face se lamureste repede si renunta sau cine o face nu o face din motivele normale pentru care ar trebui ales acest traseu.
In cazul de fata pare o manastire sau schit in formare si are probabil nevoie de carca pentru munca...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.07.2010, 17:48:18
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
daca cineva o face se lamureste repede si renunta .
De ce nota asta pesimista ? Se lamureste de ce anume?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.07.2010, 17:51:45
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
De ce nota asta pesimista ? Se lamureste de ce anume?
Ca viata pe care o duce acolo o poate duce si in lumea laica, in ziua de azi prea mare diferenta nu este...asa gandesc eu acum
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.07.2010, 18:01:05
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Pai avantajele fata de mireni
-sunt slujbe in fiecare zi si esti cumva nevoit sa ajungi la ele
-exista o disciplina a mesei,a timpului la acre se ia masa si a ce se mananca,astfel ca esti ferit de imbuibare
-exista oameni cu aceleasi preocupari ca si tine ,ceea ce in lume gasesti cu greu,si esti nevoit sa stai pe forumuri
-exista ascultarea nu de sefi care pot avea diferite toane ,ca in lumea laica,ci de staret care iti cunoaste si viata sufleteasca,caci probabil iti e si duhovnic
-esti mai ferit de ispite
-esti mai ferit de comoditate

Bineinteles ca unele puncte dintre cele care le-am zis ,sunt tot odata si dezavantaje.
De exemplu :munca fizica grea,staretul poate fi discretionar,celelalte maicute pot sa fie mai ranchiunoase ca mirenii.
Dar una peste alta,avantajele si ajutorul in lupta pt mantuire,eu cred ca raman cele care le-am zis.
Ce anume ar putea fi denaturat din acestea in ziua de azi? Munca prea multa? Caci altceva nu vad
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.07.2010, 18:09:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

O problema actuala, este dorinta multor persoane de sex masculin de a deveni miresele lui Hristos. Cu ei ce te faci?
Faci discriminare?
La una din bisericile unde mai merg exista un barbat crestin, botezat care se imbraca si se comporta ca o femeie si este sincer in dorinta sa, lui de ce sa i se i-a dreptul de a fi mireasa Lui?
Hristos nu a mentionat nici o acuza impotriva lor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.07.2010, 18:16:10
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai avantajele fata de mireni
-sunt slujbe in fiecare zi si esti cumva nevoit sa ajungi la ele
-exista o disciplina a mesei,a timpului la acre se ia masa si a ce se mananca,astfel ca esti ferit de imbuibare
-exista oameni cu aceleasi preocupari ca si tine ,ceea ce in lume gasesti cu greu,si esti nevoit sa stai pe forumuri
-exista ascultarea nu de sefi care pot avea diferite toane ,ca in lumea laica,ci de staret care iti cunoaste si viata sufleteasca,caci probabil iti e si duhovnic
-esti mai ferit de ispite
-esti mai ferit de comoditate

Bineinteles ca unele puncte dintre cele care le-am zis ,sunt tot odata si dezavantaje.
De exemplu :munca fizica grea,staretul poate fi discretionar,celelalte maicute pot sa fie mai ranchiunoase ca mirenii.
Dar una peste alta,avantajele si ajutorul in lupta pt mantuire,eu cred ca raman cele care le-am zis.
Ce anume ar putea fi denaturat din acestea in ziua de azi? Munca prea multa? Caci altceva nu vad
La tot ce ai spus mai sus eu iti raspund simplu "Asta s-o crezi tu!!!" iar ce spui tu e pura teorie...asa ar trebui sa fie si ar fi frumos, realitatea este exact invers...
Spun pentru a nu stiu cata oara pe acest forum: eu cand afirm ceva nu afirm din imaginatie sau din teorie, mai ales la astfel de subiecte...nu-mi place sa ma aflu in treaba, dar asta nu inseamna ca nu respect parerea altora...
Mai intai iti spun mergi si stai in manastire 1-2 luni (poate nici nu-i nevoie atat) si mai vorbim...sa-mi spui atunci la cate slujbe ai participat, cati au aceleasi preocupari cu tine, cat e interesat staretul de evolutia ta duhovniceasca (nu mai spun de a lui). Iar referitor la ispite s-ar putea sa ai parte de ce n-ai avut in viata ta pana atunci si sa vezi ca n-ai nici un punct de sprijin.

P.S Nu munca fizica te omoara in manastire...ci lupta cu tine si cu mentalitatile din jurul tau care nu au nici o legatura cu viata si trairile duhovnicesti. Mergi acolo, traieste si implica-te ca la carte si apoi mai vorbim...

Pentru mine discutiile acestea sunt egalul unor discutii intre un profesor si un constructor: constructorul stie nu doar teorie ci si din practica cum se face o casa, profesorul stie doar din teorie sau din imaginatie si merge sa-si dea cu parerea, ba mai rau...sa ii dea si lectii constructorului...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine vrea sa invete sa impleteasca matanii,serafim Sebastiana Stiri, actualitati, anunturi 26 08.04.2017 17:48:21
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Cine vrea sa ma ajute!?! podolski_2 Generalitati 0 04.01.2010 20:38:00