Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2010, 15:24:01
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit Am dureri ingrojitoare pe partea stanga

Dragi mei poate pe aici este cineva care stie ce as putea sa am eu ,am trei saptamani decand am dureri mari in piept ma lasa iar ma iau respir pana nu mai pot sa trag aer in piept exact ca un junchi ma tine si nu imi da drumul ,am fost la farmacie si am intrebat pe farmacista si mia dat ketonal forte mia spus ca am un junghi intercostal de la curent sau stat cu picioarele in apa rece ,am vrut sa merg sami fac un control amanuntit la sanul stang la inima mi se pare ca ma sageata inima dar toata partea stanga ma doare ma ia cu junghiuri pana la dureri mari nesuportabile ca sa merg la spital trebuie sa platesc pentru tot si nu avem de unde sa iau bani sa vad ce am va rog din suflet daca cunoasteti sau ati patit la fel ca mine sami spuneti ce as putea sa fac sau unde si ce control miar trebui ,junghiul vine din fata in spate pana la coloana ,astept sami raspundeti poate stiti ce as putea sa fac nmnu am posibilitate sa merg in spitale si stau cu frica sa nu am ceva mai grav de care as putea suferi tatal meu Dumnezeu sal ierte a fost bolnav cu inima se poate mosteni aceasta boala?.vreau sa ma linistesc mai ales ca mai este putin si incep copii scoala si nu am posibilitate sa umblu prin spitale pentru mine desi stiu ca ar fi trebuit ca noi sa avem grija de noi sa ne crestem copii mari si sanatosi ,va rog din suflet sa ma ajutatini cu un sfat si daca ar trebui sa merg la spiutalce mear trebui si la cat asa ajunge sa platesc pentru asta .va multumesc din suflet ,sanatate Doamne ajuta .
  #2  
Vechi 09.08.2010, 15:59:54
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Mergi mai intai la medicul de familie, daca e cazul sa te trimita la spital, te va trimite el/ea.
Nu stiu exact care sunt costurile unui consult la medicul de familie, Mihnea Dragomir iti poate raspunde la aceasta intrebare.
Multa sanatate!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
  #3  
Vechi 09.08.2010, 16:02:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Cine te-a mintit Iulico ca trebuie sa platesti pentru toate analizele. Du-te la spital de stat nu la particulari. Asistenta medicala de stat GRATUITA este inca la mare inaltime in Romania. Multi vin si din occident pentru analize si tratamente. Nu mai asculta toate timpeniile pe care le auzi.
Ia-ti copii si mergeti cu totii la spital da-le ceva de joaca cit asteapta cu tine la coada ca nu-or sa pateasca nimic, si fa-ti doamna controalele ca nu-i a buna. Dupa ce povestesti poate fi un preinfarct, ai grija!
Mina, umarul iti amorteste?

..iar daca iti fac aia probleme, nu o lasa in aer, du-te la primarie si pune-le copiii pe birouri, da cu pumnul in masa, fa-ti dreptate!
Hai fuguta, nu mai astepta,
Doamne Ajuta!
  #4  
Vechi 09.08.2010, 16:48:28
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit multumesc frumos

nu imi amorteste partea stanga mana sau capul sau in general am doar o durere care o simt in piept si in spate tot pe partea inimii de respirat respir pana la capat cand trag aer in piept dar simt acea durere totusi parca as avea ceva care miar strange si miar da drumul la carne inauntru cam asa o durere am am luat un ketonal durea tot o am mia provocat somn pastila de mers cu mare drag asa merge dar nu am asigurare medicala si nici doctor de familie copii au doctor de familie dar eu daca merg la ei platesc nu sunt asigurata si nici nu ma iau in lista sa ma inscrie fara sa nu am serviciul ,adeverinta de salariat oriunde merg platesc mam dus si miau spus tarifele doar atat nu mau consultat sau ceva miau zis la inima imi poate face o cardiologie care ma costa de la 50 de lei la 100 la san mamografie care este de la 60 la 120 de lei depinde de care iar la plamani o raza ajunge si 40 de lei sau 60 depinde exact acest raspuns lam primit daca doresc miau zis sami fac programare si sa merg cand se stabileste cel putin cu trei zile inainte sa facem programarea daca merg la particulat exact aceleasi preturi le au care leam si scris si se platesc chiar daca este spital chiar daca nu eu nu am gratuit pentru ca nu sunt asigurata asa maiau spus eu va multumesc pentru raspunsuri si chiar daca mie frica mai tare mai ales ca ar putea fi si un preinfart eu ma rog la bunul Dumnezeu sa nu fie si sa ma ajute sa fie bine sa numi ramana copii pe drumuri .Doamne ajuta,
  #5  
Vechi 09.08.2010, 17:47:42
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Draga Emi, bine ar fi sa consulti un medic, dar pana atunci, ai putea sa verifici la un plafar ori farmacie, eu stiam ca si Reglatorul de tensiune de la Dacia Plant poate fi luat mai des in stari acute, apoi ti as recomanda sa citesti din Viata secreta a plantelor, unde un medic care avea o ferma unde folosea de cativa ani ingrasaminte si pesticide chimice a facut un infarct si nu mai putea munci, deci citea reviste. A intalnit si o revista in care se scria despre sanatatea pe care ti o poate reda hrana de agricultura biologica, si a comandat cele doua carti despre agricultura bio, si dupa cativa ani, presupun, a ajuns un om sanatos, dupa ce evident, a renuntat la ingrasamintele si pesticidele de sinteza. Mai sunt si alte informatii in acest sens, dar interesele de a promova medicamentele de sinteza si ingasamintele si pesticidele sunt foarte mari, desi inca nu am ajuns sa citesc prea multe din cartea pe care o am in biblioteca ,,Mafia farmaceutica si agro alimentara ''.

Probabil ca ti ar fi de folos si sa faci rugaciune la miezul noptii, Paraclisul Maicii Domnului si pe cat se poate Acatistul Acoperamantului Maicii Domnului cu una sau trei lumanari, cu candela aprinsa timp de peste patruzeci de zile, si rugaciuni pentru cei adormiti si altele...participare la Sfintele Liturghii, la masluri cat de multe... Doamne ajuta !
  #6  
Vechi 09.08.2010, 17:48:41
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Nu pot spune de ce anume suferiți, dar am avut și eu simtome asemănătoare.. am crezut că mai am puțin și merg să dau socoteală în fața lui Dumnezeu.. până la urmă mi-a trecut... a apărut iarăși la o anumită perioadă de timp și asta numai pe timpul verii ..dar de data asta s-a mutat la spate durere, aceeași durere și tot în stânga... mi-am dat seama că este de la curent.. era un junghi "mergător", se muta când în față când în spate.... acum nu știu ce o fi la dvs însă mergeți la medicul de familie și cereți trimitere, dacă lucrați vi se opresc cheltuielile din impozitul pe care îl plătiți lunar pentru sănătate...

Multă sănătate !
Doamne ajută !
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
  #7  
Vechi 09.08.2010, 18:12:39
BUTNARU BUTNARU is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Mesaje: 1
Implicit

Mi s-a intamplat si mie acum ceva timp ceva asemanator. Respiram din ce in ce mai putin din cauza junghiului intrecostal, tot pe partea stanga. Ma tavaleam pe jos. A durat cam jumatate de ora pana a venit medicul de familie, mi-a dat un antinevralgic si mi-a trecut imediat. Poate ar trebui sa incercati, nu are ce sa va faca rau.
Doamne ajuta,
  #8  
Vechi 09.08.2010, 23:11:17
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

daca ai si febra constanta de 37,5 poate fi pneumonie,cred,dar nimeni nu poate pune diagnostic printr-un forum.Daca durerile devin acute suna la serviciul de ambulanta si macar vei avea un diagnostic,gratuit.Nu te va retine nimeni in spital,daca zici ca nu ai timp,caci va trebui sa platesti spitalizarea,dar macar o reteta tot iti prescrie.Incearca pe Google sa gasesti site-ul care te ajuta sa iti evaluezi starea de sanatate.
  #9  
Vechi 10.08.2010, 10:41:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca ar fi vorba despre un simplu junghi intercostal, acesta ar trebui sa cedeze cu un plasture antireumatic care costa vreo trei lei si care se gaseste la farmacie.

In caz ca totul provine de la plamani, ai putea sa pui pe spate o cataplasma din frunze de hrean udate cu spirt medicinal sau o cataplasma cu argila. Argila ,,Favisan" costa in jur de 3 lei. Pentru o cataplasma mai mare, pui o jumatate de pachet la inmuiat intr-un recipient sticla, portelan (sa nu vina in contact cu metale) si cand pasta e gata o intinzi pe o punga de plastic si o asezi pe locurile dureroase. Parerea mea este sa pui mai putina argila (un sfert de pachet), ca sa vezi cum suporti tratamentul si sa n-ai probleme din cauza inimii.

Ceaiurile de lumanarica si de coada soricelului de asemenea sunt bune. In caz ca descoperi ca ai probleme mai mari, sa nu uiti de rostopasca. Este anticancerigena. In cantitati mari este toxica. O jumatate de lingurita de planta de rostopasca maruntita in fiecare zi se adauga in alt ceai. Sanatate.
  #10  
Vechi 10.08.2010, 13:57:14
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit Doamne ajuta

Va multumesc din suflet tuturor pentruca miati raspuns din suflet la rugamintea mea de aceasta durere pe care o am ,am fost astazi la domnul doctor Santea Ioan cardiolog internist si mia facut un EKG ELECTROCARDIOGRAMA si mia luat tensiunea am 12 cu 7 nu am nimic mia zis totul este bine in schimb am ca o unflatura in partea stanga si deocamdata mia dat un medicament flamexin si ketonal gel sa ma dau cu el in partea unde este unflat daca nu trece in maxim 5 zile este posibil sa fie ceva desi el crede la mana ca ar fi vorba de un junghi diagnosticul nevrilbitcam asa scrie pe hartiuta cu rezultatul peste cinci zile mai merg la el o data sa vedem rezultatul se plateste este 50 de l;ei oriunde abia am avum de ekg si pastilele dar gelul nu lam luat ca nu mai aveam bani si de el sa dea Dumnezeu sami treaca cu astea desi nu cred azi ma luat mai tare durerea Dyumnezeu sa ajute pe toti sa ma ajute si pe mine sa fiu bine .Multumesc tutruror pentru sfaturi am sal iau considerare doamna antoniap, cat despre rugaciuni am platit si pentru 40mde liturghii pentru sanatate la toti care ii cunosc cat si separat pentru mine Doamne ajuta si sanatate mai revin cu vesti sa dea Dumnezeu sa fie bune vestile si imbucuratoare sa nu fie nimic grav caci si asa ne taraim traiul cu copii de azi pe maine .Doamne ajuta
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
semipareza pe partea stanga cornel cornel Intrebari utilizatori 7 16.01.2011 22:13:38
De ce unele femei nu au dureri la nastere? taluta Intamplari adevarate 72 01.09.2010 17:00:30
Prietena mea ia anticonceptionale numai ptr dureri alinu Generalitati 41 21.07.2009 01:01:50
Semnul Sfintei Cruci- de la dreapta la stanga georgeval Generalitati 0 22.03.2009 17:13:05