Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.10.2009, 14:30:18
felixlivadaru felixlivadaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2009
Mesaje: 19
Implicit stie cineva

Stie cineva cati ani vor fi intre Al Treilea Razboi Mondial si venirea lui Antihrist? Se stie din profetii ca vor fi o serie de imparati peste tot pamantul dintre care unii spun ca primul va domni 16 sau 32 de ani iar ultimul inainte de venirea Domnului Nostru IIsus Hristos va fi Antihrist si va domni trei ani si jumatate. De cati ani va fi aceasta perioada?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.10.2009, 18:45:46
dulgherul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Stie cineva cati ani vor fi intre Al Treilea Razboi Mondial si venirea lui Antihrist? Se stie din profetii ca vor fi o serie de imparati peste tot pamantul dintre care unii spun ca primul va domni 16 sau 32 de ani iar ultimul inainte de venirea Domnului Nostru IIsus Hristos va fi Antihrist si va domni trei ani si jumatate. De cati ani va fi aceasta perioada?
Nu te supara. Intreb si eu. Ca nu stiu. Care profetii? Nu stiu cine ar putea fi aceia ...unii. Spre rusinea mea nu am auzit asa ceva pina acum. Exista vreun indiciu spre care ma poti indruma?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.10.2009, 18:56:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Stie cineva cati ani vor fi intre Al Treilea Razboi Mondial si venirea lui Antihrist? Se stie din profetii ca vor fi o serie de imparati peste tot pamantul dintre care unii spun ca primul va domni 16 sau 32 de ani iar ultimul inainte de venirea Domnului Nostru IIsus Hristos va fi Antihrist si va domni trei ani si jumatate. De cati ani va fi aceasta perioada?
Profetiile nu sunt exacte. Gandeste-te la profetia lui Iona... Ninive NU a fost distrusa atunci, ci mai tarziu, deoarece locuitorii ei s-au pocait.
Cred ca aceasta perioada depinde si de credinta si rugaciunile oamenilor. Eu cred ca Dumnezeu ne mai da un ragaz pentru rugaciunile fierbinti ai multor traitori contemporani. Cineva spunea ca Antihrist va veni atunci cand femeile vor intra pe muntele Athos. Mi se pare evident.
Cred ca fiecare ar trebui sa se roage pentru amanarea evenimentelor.. (eu ma rog sa apuce copiii mei sa creasca.)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.10.2009, 19:22:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
eu ma rog sa apuce copiii mei sa creasca.)
Dar de ce crezi ca trebuie sa-i prinda crescuti?

Ca doar odata cu cresterea cresc si prostiile constiente pe care le fac.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.10.2009, 20:28:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

La ce ti-ar folosi sa stii? Te-ai mantui daca ai stii asta? Ai putea impiedica cumva? Sa ne fereasca Dumnezeu de primejdii si de razboaie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.08.2010, 23:24:03
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Stie cineva cati ani vor fi intre Al Treilea Razboi Mondial si venirea lui Antihrist? Se stie din profetii ca vor fi o serie de imparati peste tot pamantul dintre care unii spun ca primul va domni 16 sau 32 de ani iar ultimul inainte de venirea Domnului Nostru IIsus Hristos va fi Antihrist si va domni trei ani si jumatate. De cati ani va fi aceasta perioada?
Nu cred ca in Biblie se da o cifra exacta.
Cum spunea cineva mai devreme,si eu cred ca acest lucru depinde de credinta oamenilor.
In fine, la ce ne-ar folosi sa stim?
Pentru noi,importanta este credinta traitoare,unita cu fapta.
Si, mai ales, sa traim fiecare zi ca si cum ar fi ultiuma,cum spune parintele Papacioc.
Fratilor, problema nu este sa stim noi cand va fi sfarsitul,pentru ca noi traim intr-un fel de sfarsit in fiecare zi,prin fiecare fapta,prin fiecare cuvant si fiecare gand rau al nostru.
Felix,asta este o amagire. sa nu ne lasam amagiti! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2010, 00:31:42
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Ca sa va lamuriti Cititi Profetiile Sfantului Nil Athonitul. Acolo scrie totul despre toti imparatii ce vor sa vina.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva? delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.12.2013 20:08:13
Stie cineva...? Noesisaa Generalitati 14 07.05.2011 12:05:14
Stie cineva??????? pui Generalitati 10 24.10.2008 12:46:18
Stie cineva..???? tigerAvalo9 Generalitati 6 20.09.2008 17:18:04
Stie cineva? Laurentiu Generalitati 0 29.09.2006 14:07:52