Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.01.2011, 22:18:39
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit este Romania in razboi?

buna seara si Doamne ajuta
Povestea este destul de simpla.nu ma uit la TV aproape deloc,pt ca nu ai ce sa vezi.Chiar si Discovery are manipularea lui.Dar-si este un DAR mare-fara sa vrei vezi o mare mizerie in mass media care se repercuteaza in societatea romaneasca.acum ceva luni,in Timisoara,fiind de fata,o persoana a scos pistolul in plin centrul orasului amenintand pe altcineva cu moartea.este o lupta,destul de ciudata intre oameni.De ce?a cui este vina?Exista un vinovat?Sa nu mai vb de scoli.Unde ajungem?Si nu putem sa spunem ca sunt cazuri singulare.Nu,este o adevarata drama care se petrece langa noi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.01.2011, 22:39:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

In tarile estice oamenii se cam impart in doua mari categorii
Cei care asteapta sa plece si cei care au plecat.

Ma uitam ca si acum dupa 20-25 de ani de libertate foarte multi din Ungaria Cehia, Polonia,, ai zice ca sunt tari cu greutate si nivel de trai ridicat..., stau si asteapta ORICE PORTITA se iveste cit de mica pentru a putea pleca permanent in Occident.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.01.2011, 22:41:14
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
buna seara si Doamne ajuta
Povestea este destul de simpla.nu ma uit la TV aproape deloc,pt ca nu ai ce sa vezi.Chiar si Discovery are manipularea lui.Dar-si este un DAR mare-fara sa vrei vezi o mare mizerie in mass media care se repercuteaza in societatea romaneasca.acum ceva luni,in Timisoara,fiind de fata,o persoana a scos pistolul in plin centrul orasului amenintand pe altcineva cu moartea.este o lupta,destul de ciudata intre oameni.De ce?a cui este vina?Exista un vinovat?Sa nu mai vb de scoli.Unde ajungem?Si nu putem sa spunem ca sunt cazuri singulare.Nu,este o adevarata drama care se petrece langa noi.
In America treaba asta se vede mai des cred,e normalitate la ei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.01.2011, 22:47:57
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

sa nu incurcam america cu romania.america merge dupa alte reguli,este relativ recenta ca tara si a fost formata.....doar cu un scop(fara sa implic o teorie conspirativa) si se vede care este.chiar nu vreau sa ajung la "normalitatea"americii,sincer.sau este doar imaginea americii transpusa pe mentalitatea si trairea din romania?acum imi veni acest gand.se poate si asta.setea dupa o lume care se crede a fi perfecta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.01.2011, 08:37:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
este o adevarata drama care se petrece langa noi.
Suntem o tara de suflete botezate in Sfanta Ortodoxie, deci Romania arata cu totul altfel privita de sus decat celelalte tari eterodoxe sau atee. Este evident ca duhurile viclene si-au concentrat fortele indeosebi asupra celor care sunt promisi sa devina fii ai Lui Dumnezeu, avand posibilitatea sa ajunga in Imparatia Cerurilor - spre deosebire de cei nebotezati. De unde si ura deosebita a vrajmasilor nevazuti asupra noastra, de unde si rezultatele odioase care se vad in clar in faptele conationalilor nostri (18 milioane de avorturi in 20 de ani???!!!).

Era o gluma (probabil), cum ca in cetatile Sodoma si Gomora era un singur duh rau care statea cu burta la soare la intrarea in cetate, pe cand un pustnic care se nevoia intr-o pestera era muncit de o armata de duhuri.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.01.2011, 08:48:09
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

chiar ieri am vazut un reportaj la stiri legat de subiectul asta.. se pare ca tot mai multi oameni isi cumpara pistol si poseda astfel de arme..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.01.2011, 17:21:28
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si eu am permis de port-arma,nu vad ce e rau in asta. Intr-o societate ca cea in care traim este mai degraba o necesitate! Sincer chiar nu vreau sa ies afara si sa ma intorc acasa batut,taiat sau mai stiu eu cum. Ori sa ies cu prietena,sa vina la noi vreo 2-3 "colorati" cu cutitul si eu ce sa fac... sa o iau la fuga?? E mai sigur cu un pistol,din toate punctele de vedere,atata timp cat esti un om cu un rationament curat. Ba mai mult,cred ca legile ar trebui sa fie mult mai permisive (in ceea ce priveste regimul armelor si munitiilor) decat in prezent. Ca daca intra unu peste mine in casa si il omor tot eu voi fi luat la intrebari. Bine,nu intentionez sa ucid pe nimeni,numai gandul ma infioara,dar spuneam asa ca fapt divers.

EDIT: chiar si in masina am arme albe,ca un baston telescopic si un paralizant. Asta inseamna ca sunt un raufacator,un nenorocit? Ma indoiesc.

Last edited by Raoul; 19.01.2011 at 17:24:39.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.01.2011, 17:23:49
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

ai arma? din cate am inteles e destul de scump un pistol... si munitia la fel..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.01.2011, 17:53:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si eu am permis de port-arma,nu vad ce e rau in asta. Intr-o societate ca cea in care traim este mai degraba o necesitate! Sincer chiar nu vreau sa ies afara si sa ma intorc acasa batut,taiat sau mai stiu eu cum. Ori sa ies cu prietena,sa vina la noi vreo 2-3 "colorati" cu cutitul si eu ce sa fac... sa o iau la fuga?? E mai sigur cu un pistol,din toate punctele de vedere,atata timp cat esti un om cu un rationament curat. Ba mai mult,cred ca legile ar trebui sa fie mult mai permisive (in ceea ce priveste regimul armelor si munitiilor) decat in prezent. Ca daca intra unu peste mine in casa si il omor tot eu voi fi luat la intrebari. Bine,nu intentionez sa ucid pe nimeni,numai gandul ma infioara,dar spuneam asa ca fapt divers.

EDIT: chiar si in masina am arme albe,ca un baston telescopic si un paralizant. Asta inseamna ca sunt un raufacator,un nenorocit? Ma indoiesc.
in America daca un infractor inarmat vrea sa intre peste tine in casa, e aproape sigur ca il vei intampina cu o arma.
ma e si legea. daca l-ai impuscat si la gasit politia inarmat, e problema lui.
la noi ...
nu scapi de pedeapsa nicicum.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.01.2011, 17:58:16
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
ai arma? din cate am inteles e destul de scump un pistol... si munitia la fel..
Inca nu mi-am cumparat,ma multumesc ca am facut cursul de port-arma si ca am toate actele la mana. Practic asta e partea mai dificila (daca vrei sa fii in regula si sa nu deti un pistol in mod ilegal - ceea ce nu e greu,dar...). O sa cumpar insa si arma cat de curand,poate in maxim o luna. Trebuia sa-mi iau de anul trecut dar nu am mai ajuns in Bulgaria. Acolo sunt ieftine,cat si munitia. In Romania un pistol ca cel dorit de mine ajungea vreo 1300 ron. Cartusele la noi costau 5 lei bucata (cand TVA era 19%,nu mai sunt la curent cu preturile actuale). Destul de scump zic eu. Adica 20 de focuri si s-a dus 1 milion


Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
in America daca un infractor inarmat vrea sa intre peste tine in casa, e aproape sigur ca il vei intampina cu o arma.
ma e si legea. daca l-ai impuscat si la gasit politia inarmat, e problema lui.
la noi ...
nu scapi de pedeapsa nicicum.
De-aia spuneam ca sunt legi cretine la noi. Aici scapi dar sa nu-l omori si sa demonstrezi ca ai fost in legitima aparare. Altfel cam ai probleme.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iranul este in alerta de razboi colaps Generalitati 302 09.10.2012 14:55:43
nu stiu cui sa ma adresez -tatal meu este vetran de razboi mariazet45 Generalitati 2 26.05.2009 16:56:01
Cum este privita Romania de catre europeni tigerAvalo9 Generalitati 12 16.01.2009 22:21:29