Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 17.02.2011, 17:31:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cele patru legi dupa care va judeca Hristos lumea !

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Frate Zaharia,

Cu adevarat, Biserica este compusa numai din cei botezati si a caror credinta traitoare este adevarata si ortodoxa. Ceilalti oameni sunt anatemizati, in sensul ca sunt despartiti de Biserica dreptmaritoare. Totusi, ce se intampla cu ei? Au ei sansa sa scape de Iad, de despartirea vesnica de Dumnezeu?

Pentru aceea am propus o discutie la care te invit sa raspunzi si tu, vazand ca ai studii teologice. Sper din toata inima sa ma lamureasca cineva in privinta asta: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=236 .

Doamne ajuta!
1. Legea firii ; 2. Legea zidirii ; 3.Legea scrisa ; 4.Legea darului . Voi dezvolta cu alta ocazie acestea , poate intr un thread separat , dar mai precizez ca : Legea firii ramane generala pentru toate popoarele pana la sfarsitul lumii , cea de a doua , Legea zidirii este valabila impreuna cu cea dintai , adica se vor judeca toate popoarele lumii , afara de crestini si evrei . Dupa Legea scrisa , dupa Vechiul Testament se vor judeca evreii , iar dupa Legea Darului si dupa Evanghelie vor fi judecati toti crestinii . Ce reprezinta , si ce semnificatie are fiecare lege in parte , cu alta ocazie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 17.02.2011, 18:52:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
1. Legea firii ; 2. Legea zidirii ; 3.Legea scrisa ; 4.Legea darului . Voi dezvolta cu alta ocazie acestea , poate intr un thread separat , dar mai precizez ca : Legea firii ramane generala pentru toate popoarele pana la sfarsitul lumii , cea de a doua , Legea zidirii este valabila impreuna cu cea dintai , adica se vor judeca toate popoarele lumii , afara de crestini si evrei . Dupa Legea scrisa , dupa Vechiul Testament se vor judeca evreii , iar dupa Legea Darului si dupa Evanghelie vor fi judecati toti crestinii . Ce reprezinta , si ce semnificatie are fiecare lege in parte , cu alta ocazie !
Aici, sunt convinsa ca Zaharia te va contrazice, dupa el sunt sigura ca toti necrestinii se duuc drept la Nicuratu'
:-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 17.02.2011, 21:12:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Aici, sunt convinsa ca Zaharia te va contrazice, dupa el sunt sigura ca toti necrestinii se duuc drept la Nicuratu'
:-)
Îți dai seama că nu sunt invenții d'ale mele , ci din cele citite ! Chiar te invit a citi la sfârșitul vol.II -Părintele Cleopa , asta numai o sursă din multe alte existente și la îndemâna oricui . Frumoasă mai este ORTODOXIA , în care ne-am născut ! Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.02.2011, 09:46:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Îți dai seama că nu sunt invenții d'ale mele , ci din cele citite ! Chiar te invit a citi la sfârșitul vol.II -Părintele Cleopa , asta numai o sursă din multe alte existente și la îndemâna oricui . Frumoasă mai este ORTODOXIA , în care ne-am născut ! Doamne ajută !+
Stiu, nu am zis impotriva celor scrise de tine, dar sa vedem ce zice Zaharia.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 18.02.2011, 14:45:36
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Probabil ca asa va fi , daca zice batrinul Cleopa , mai ales ca si el preia ideea de la sf. ioan damaschin .
Dar, ca orice cuvint de invatatura ortodox si acesta este un pic formulat in cheie deoarece pt. timpurile prezente ar parea ca este insuficient asa ceva . De ce ?
Pai de exemplu in era in care in mod fizic un om de afaceri inconjoara pamintul in 19-22 de ore cu avionul sau in care o veste ajunge instantaneu dintr-un punct al globului pe toate meridianele lumii nimeni nu are scapare sa spuna vreodata : sti Hristoase ,noi nici nu stim cine esti, nici macar nu am auzit de tine ! Chiar si indienii hawaieni nu pot spune asta deoarece raspunsul Mintuitorului este vechi de 2 milenii : ,,... daca nu ati fi stiut ati fi fost fara de vina , dar pt. ca stiti indoit va este voua !"
In vremea Minutitorului dura intre 30-40 de zile ca o veste sa se raspindeasca in toata lumea romana si de acolo inca un pic si in restul barbarilor . Deci nimeni, nimeni nu poate spune vreodata ca nu a auzit de Hristos !
Dar probabil , revenind la cele initiale, ca stiu sfintii de ce au vehiculat aceste pareri despre modul de judecare a omenirii .
Nu stiu cum fratele cristi a ajuns la aceste pareri , in raport cu ce se polemiza pe forum dar aceste idei se leaga f. bine de felul de crestinism pe care il traim fiecare : mai larg sau mai strimt. Si pt. ca veni vorba de judecare deja nu ma mai intereseaza ce face fratele meu , ci doar ce fac eu deoarece judecarea este ceva strict individual si atunci nu mai port grija fratelui , ci numai strict a mea. Il anunt, il informez , ii povestesc , ii spun , il invat ce este si ce trebuie sa faca pt. mintuire dar mai mult nimic . Daca face sau nu, deja este numai treaba lui . Si asa are prea mult : stie deja din povestile mele ce este si cum se mintuieste omul.
Fiecare isi tine mintuirea in propriile miini. Eu polemizez cu el doar in situatia in care spune ca este ortodox ca si mine dar in loc sa spuna : binecuvîntează spune binecuvintează, in loc de vîrtute spune vitrute,in loc de plineasca spune implineasca, in loc de unitatea credintei spune unirea credintei s.a.m.d. crezind ca este totuna dar in felul acesta tinteste marturisirea mea daca este dreapta si nu a lui ! Ce vrea el sa marturiseasca ... este treaba lui , dar eu trebuie sa marturisesc neschimbind nici o cirta din credinta ... deci nici o cirta ... dara-mi-te si mai mult !
Ia sa ne gindim , cind eram la scoala si la matematica ori la chime ori la fizica eram pusi sa scriem formula matematica (ecuatia) vreunei legi si noi in loc de o marime la patrat o puneam la puterea a 3-a sau in loc de scrierea razei cercului in formula noi treceam diametrul , sau in loc de metru liniar noi scriam merul cub ... mai erau adevarate formulele, sau altfel zis , mai era acelasi lucru ? Mergea cu jumatate de masura ?Cu lucruri aproximative ? Pai sigur ca nu ! Ei, tot asa si in credinta , daca ai scimbat o litera la un cuvint sau si mai grav, un cuvint intreg intro propozitie atunci poti risca sa se duca totul de ripa si sa ajungi in palamizi, adica in erezie , ori asta este exact contrara dreptei credinte . Nu merge cu lucrui aproximative ci din contra, cu foarte stricte si precise !
Pt. aceasta sunt atit de riguros cu marturisirea de credinta si cu tot ce inseamna ortodoxie . Nu ne putem juca sau glumi sau ,,iubi" fara frontiere deoarece ne sare sufletul in aer, adica ne trezim cu ispititorul pe noi gramada cit este el de mare , ori de acesta nu am nici o nevoie ci ma lepad de el si nu cum ca l-as cauta !

In concluzie eu cred (nu am vreun temei duhovnicesc ci doar asa mi se pare de cuviinta) ca pe mine ma v-a judeca dupa legea darului/harului dar nu cred ca pe indienii hawaieni ii v-a judeca numai dupa legile firii si ale zidirii deoarece doctorul acela Patascot care a lucrat in spitalul respectiv de nebuni stia sigur de notiunea de crestinism . Ori ca el a vrut sa aleaga magia neagra ... este doar treaba lui !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 18.02.2011 at 14:58:57.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 18.02.2011, 15:41:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Informatia intr-adevar circula altfel in zilele noastre.
Insa ceea ce poate fi un avantaj pentru raspandirea Evangheliei, poate deveni si un dezavantaj: pentru ca in acelasi timp cu Evanghelia circula tot felul de mii si mii de informatii, bune, rele, amestecate, importante, insignifiante..
A fi auzit de Hristos nu e tot una cu a fi auzit de marca Adidas. Trebuie sa poti auzi intr-adevar, sa poti da la o parte diversele straturi de prejudecati de educatie, de bruiaje, etc.
Daca cineva are toate sansele sa Auda de Hristos in sensul asta plenar, si nu vrea sa asculte, atunci probabil Dumnezeu il va judeca mai aspru. Dar daca doar auzit ca exista aceasta religie, si a auzit de ea la pachet cu toate prejudecatile actuale, si cu alte inforatii false, in plus cu contraexemplu dirversilor misionar cu care a avut de a face, atunci..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 18.02.2011, 15:45:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Deci nimeni, nimeni nu poate spune vreodata ca nu a auzit de Hristos !
Sa presupunem [cum se zicea in clasele primare, prin absurd] ca toti oamenii care au trait dupa intemeierea Bisericii au auzit de Hristos. Dar nu oricum, ci prin prezenta Bisericii Ortodoxe in spatiul lor, pentru ca Taina Botezului nu e valabila daca e facuta de un eterodox crestin sau necrestin.

Cum ramane cu acei copii care mor inainte de vreme si nu au avut parte de nasterea din nou, din apa si din Duh Sfant? Au ei posibilitatea de a se mantui?

Pentru ca Hristos, Cel ce este Adevarul, ne spune atat de limpede:

"Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 18.02.2011, 15:51:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
pentru ca Taina Botezului nu e valabila daca e facuta de un eterodox crestin sau necrestin.
Nu, botezul este recunoscut daca este facut in numele sfintei Treimi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 18.02.2011, 15:53:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Informatia intr-adevar circula altfel in zilele noastre.
Insa ceea ce poate fi un avantaj pentru raspandirea Evangheliei, poate deveni si un dezavantaj: pentru ca in acelasi timp cu Evanghelia circula tot felul de mii si mii de informatii, bune, rele, amestecate, importante, insignifiante..
A fi auzit de Hristos nu e tot una cu a fi auzit de marca Adidas. Trebuie sa poti auzi intr-adevar, sa poti da la o parte diversele straturi de prejudecati de educatie, de bruiaje, etc.
Daca cineva are toate sansele sa Auda de Hristos in sensul asta plenar, si nu vrea sa asculte, atunci probabil Dumnezeu il va judeca mai aspru. Dar daca doar auzit ca exista aceasta religie, si a auzit de ea la pachet cu toate prejudecatile actuale, si cu alte inforatii false, in plus cu contraexemplu dirversilor misionar cu care a avut de a face, atunci..
Zaharia , prin completarea lui , a fost destul de clar , si te rog sa meditezi putin la spusele Mantuitorului nostru :"Ca oricui are i se va da , iar de la cel ce nu are si ceea ce are i se va lua ". E bine sa meditam , si mai ales sa intelegem cum se cuvine , spusele Mantuitorului nostru . Fac apel si cu aceasta ocazie , in a se citi zilnic , macar cate un capitol din Sfintele evanghelii , caci si citirea acestora , si mai ales intelegerea lor , inseamna respect , dragoste si rugaciune fata de Dumnezeu ! Mai adaug , ca Parintele Cleopa , a folosit in expunerea sa si invataturile lasate de Sfantul Grigorie de Nyssa . << Binecuvantat este Imparatul Cel ce vine intru numele Domnului ! Pace in cer si slava intru cei de sus ! >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 18.02.2011, 15:55:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu, botezul este recunoscut daca este facut in numele sfintei Treimi.
Asa sustine Biserica Ortodoxa? Sau...

(Special am facut afirmatia de mai sus, in speranta unui comentariu.) :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42