Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.08.2012, 04:08:29
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Slujba de Adormirea Maicii Domnului intrerupta de DNA

NOI GRAVE ABUZURI STALINIST-ANTIHRISTICE ALE REGIMULUI BASESCU: Slujba de Adormirea Maicii Domnului intrerupta in comuna Suraia! Tarani scosi din biserici pentru a fi interogati de procurorii DNA, obligatoriu cu mana pe Biblie!

Localnicii comunei Suraia, județul Vrancea, și-au strigat nemulțumirea în stradă, miercuri seară, după ce în cursul zilei o echipă de nouă polițiști și trei procurori au întrerupt slujba din Biserică pentru a-i ancheta pe oamenii care au votat la referendum.
Un localnic în vârstă de 89 de ani a povestit în cadrul ediției de miercuri seară a emisiunii “Sinteza zilei” de la Antena 3 cum au încercat cei trei procurori să îl determine să jure cu mâna pe Biblia de pe capota mașinii.
“Mai bine ați lua Biblia și ați citi ce scrie înauntru”, le-a replicat cu înțelepciunea vârstei, bătrânul Lisandru din Suraia. “Am avut și eu ocazia, la vârsta mea, să vad ce îndrăzneală au făcut acești domni”, a mai spus acesta.
Lisandru Verbița povestește cum i-a luat la rost pe acei “tineri” întrebându-i de ce nu se preocupă de adevăratele probleme ale țării și arătându-le că este un bun cunoscător al legii și al drepturilor sale.
Întrebat de procurori de ce se uită la Antena 3, bătrânul a avut un răspuns mai mult decât politicos: “Dumneavoastră mă întrebați de Antena3? Asta înseamnă că dumneavoastră faceți politică. Rușinos pentru dumneavoastră, calitatea pe care o aveți, băieți tineri, învățați, să îmi spuneți ce să văd și ce să ascult”.
Procurorii anticoruptie au întrerupt slujba de Sfânta Maria din localitatea Suraia, din județul Vrancea, cu scopul de a lua oameni pentru ancheta dictată după referendum.
Ora 13.20 Potrivit Mediafax, trei procurori DNA verifică derularea referendumului în comuna Suraia.În acest sens, procurorii au chestionat mai mulți localnici. Comuna Suraia a fost împărțită în trei zone, fiecare zonă fiind arondată unui procuror care este însoțit de câte trei polițiști.
“Consider că acțiunea procurorilor DNA, a procurorilor lui Băsescu, este un abuz care are loc la ordinele președintelui suspendat Traian Băsescu. Cred că această acțiune are loc în mod special la Suraia pentru că eu am fost la PDL și acum avem de-a face cu o răzbunare. Ieri (n.r. – marți) am fost anchetați pentru altă plângere făcută de președintele PDL Vrancea, Alin Trășculescu, și care s-a dovedit a fi falsă. Am primit telefon de la cetățeni care spun că sunt terorizați și că sunt obligați de procurori să dea declarații. Spun că nu vor mai merge la vot, a spus primarul Vasile Grosu, citat de Mediafax.
Primarul din Suraia susține, de asemenea, că are informații potrivit cărora procurorii DNA au mers la cele trei biserici din comună pentru a-i găsi pe oameni și a-i duce să dea declarații privind referendumul.
Procurorii DNA au refuzat să fac declarații, motivând că “orice informație poate fi dată doar de DNA București“.
Ora 11.20 “Procurorii de la DNA au venit insotiti de noua politisti. Au venit in localitate. Eu eram la hramul bisericii Sfanta Maria. Am fost chemati sa le aratam unde stau cetatenii, sa le ia declaratii. Consideram ca este un abuz pentru ca am primit telefoane de la oameni speriati ca nu mai merg la vot ca au fost intimidati”, sustine Vasile Grosu, primarul localitatii Suraia, pentru Romania TV.
Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie ar fi intrerupt, astazi, slujba de Sfanta Maria din localitatea Suraia, din judetul Vrancea, cu scopul de a lua oameni pentru ancheta.
Procurorii de la DNA au venit insotiti de noua politisti. Au venit in localitate. Eu eram la hramul bisericii Sfanta Maria. Am fost chemati sa le aratam unde stau cetatenii, sa le ia declaratii. Consideram ca este un abuz pentru ca am primit telefoane de la oameni speriati ca nu mai merg la vot ca au fost intimidati”, sustine Vasile Grosu, primarul localitatii Suraia, pentru Romania TV.
Edilul a precizat ca prezenta la vot la el in localitate a fost 64% si ca nu au existat “excursionisti care sa voteze”.
Oprisan: Astazi nu lucreaza decat DNA ca e sarbatoare
Presedintele Consiliului Judetean Vrancea, Marian Oprisan, se astepta la un asemenea control pentru ca totul este o diversiune si tintele sunt liderii USL, sustine el.
“Asa cum stiti astazi nu lucreaza decat DNA ca e sarbatoare in Romania. Nu cred in acest demers politic al DNA. As fi apreciat foarte mult daca ar fi avut aceleasi reactii in 2009, cand au fost suspiciuni majore de fraude. Merg la oamenii batrani, unii mai au putin de trait. Oamenii sunt speriati si dau telefon la primarie, la cunoscuti si intreaba cum e mai bine sa declare ca au votat sau nu, ca ei au inteles ca cei care au votat sunt anchetati. Sunt niste abuzuri inimaginabile”, a acuzat pesedistul.
Acesta a adaugat ca deocamdata actiunea DNA are loc doar in comuna Suraia, dar ca nu stie de ce se intampla aceasta ancheta pentru ca “referendumul in Vrancea s-a defasurat cat se poate de normal si corect. Nu au fost inregistrate decat 22 de plangeri facute de PDL, dar sunt pentru incidente minore. Cred ca cetatenii care vor primi NUP vor trebui sa faca plangere impotriva PDL-ului”.
“Este o diversiune finala. Tintele sunt liderii USL, PSD si PNL, dincolo de faptul ca oamenii trebuie speriati”, a conchis presedintele CJ Vrancea.
Procurorii DNA i-ar fi pus sa jure cu mana pe Biblie pe localnicii din zonele unde au deschis anchete pentru vot multiplu, sustine primarul comunei Barasti din Olt, audiat si el in calitate de martor in dosarul fraudelor electorale la referendum.
“Aveau si Biblia la dumnealor. (…) M-a anchetat si pe mine. Mi-a luat declaratie si imi plimbau Biblia din stanga in dreapta, din dreapta-n stanga”, a declarat Virgil Gealapu, marti seara, la Realitatea TV. Procurorii DNA au facut cercetari in peste 20 de localitati din judetul Olt, unde prezenta la referendum a depasit suta la suta, magistratii audiind presedintii mai multor sectii de votare, dar si pe membrii acestora.

articol complet:NOI GRAVE ABUZURI STALINIST-ANTIHRISTICE ALE REGIMULUI BASESCU: Slujba de Adormirea Maicii Domnului intrerupta in comuna Suraia! Tarani scosi din biserici pentru a fi interogati de procurorii DNA, obligatoriu cu mana pe Biblie!

similar: TARANII OLTENI ANCHETATI LA INTIMIDARE SI PUSI SA JURE CU MANA PE BIBLIE DE PROCURORII LUI BASESCU!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.08.2012, 08:38:30
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Codul de procedura penala al Romaniei - Art. 85 - Juramantul martorului
Inainte de a fi ascultat, martorul depune urmatorul juramant: "Jur ca voi spune adevarul si ca nu voi ascunde nimic din ceea ce stiu. Asa sa-mi ajute Dumnezeu!"
In timpul depunerii juramantului, martorul tine mana pe cruce sau pe biblie.
Referirea la divinitate din formula juramantului se schimba potrivit credintei religioase a martorului.
Martorului de alta religie decat cea crestina nu ii sunt aplicabile prevederile alin. 2. Martorul fara confesiune va depune urmatorul juramant: "Jur pe onoare si constiinta ca voi spune adevarul si ca nu voi ascunde nimic din ceea ce stiu".
Martorii care din motive de constiinta sau confesiune nu depun juramantul vor rosti in fata instantei urmatoarea formula: "Ma oblig ca voi spune adevarul si ca nu voi ascunde nimic din ceea ce stiu".
Situatiile la care se refera alin. 3, 4 si 5 se retin de organul judiciar pe baza afirmatiilor facute de martor.
Dupa depunerea juramantului sau dupa rostirea formulei prevazute in alin. 5, se va pune in vedere martorului ca, daca nu va spune adevarul, savarseste infractiunea de marturie mincinoasa.
Despre toate acestea se face mentiune in declaratia scrisa.
Minorul care nu a implinit 14 ani nu depune juramant; i se atrage insa atentia sa spuna adevarul.


Deci, care este problema ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.08.2012, 11:04:50
mihaigr mihaigr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Unhappy Da, proiblema este grava pentru ca se actionaza abuziv

Da, proiblema este grava pentru ca se actionaza abuziv, daca erau corecti si competenti trebuiau intai sa verifice listele sa vada ca exista persoane care au votat de mai multe ori, si apoi sa-i intrebe pe cei care au facut listele si pe cei care apareau de mai multe ori ca au votat, NU sa ia la intrebari pe toti cu amenintari si pusi sa jure pe Biblie pe capota masinii. O ancheta normala incepe cu adunarea unor probe asupra persoanei anchetate nu cu intimidari si amentintari fata de orice persoana care a votat. Plus ca e aberant sa intrerupi Slujba de la Biserica si sa-i scoti afara pe oameni. Basescu si ai lui actioneaza acum in disperare de cauza, cauta orice mijloace murdare sa ramana la putere, si evident ca nici el si nici ai lui nu au nici o frica de Dumnezeu. Bine ar fi sa nu se mai intoarca la conducerea acestei tai.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.08.2012, 11:23:16
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Găsiți că Antena3 este o sursă de informare credibilă?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.08.2012, 11:33:17
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

juramantul nu se depune la un colt de strada ci numai la Tribunal, in urma unei citatii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.08.2012, 12:28:33
corindb corindb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2006
Mesaje: 22
Implicit Relevanta intrebarii!

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Găsiți că Antena3 este o sursă de informare credibilă?
Da, în acest caz este credibila, pentru ca se bazează pe mărturiile de bun simt al unor membrii ai comunității respective.
Nu înțeleg relevanta întrebării în acest context. Poti fi mai explicit?
Daca de fiecare data am avea nevoie de argumente "logice" pentru a face sau nu face un lucru, a face o alegere nu am ajunge nicăieri. Trebuie sa alegem cu inima, mai bine zis cu mintea coborâta în inima. Ce a făcut seniorul nostru: i-a simțit ca sunt fățarnici (pe procurori), le-a demonstrat ca nu au procedat corect, i-a dojenit, le-a sugerat ce ar trebuii sa facă pentru a ajuta comunitatea. Adică s-a comportat NORMAL în împrejurarea data. Cat despre fapta lor în ziua unei mari sărbători, zic sa avem răbdare,rugându-ne pentru ei ca nu știu ce au făcut.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.08.2012, 12:47:52
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
juramantul nu se depune la un colt de strada ci numai la Tribunal, in urma unei citatii.
Serios ? Poate ne dati si un text legal care sa va sustina opinia...

In speta nu vorbim despre faza de judecata ci despre faza de urmarire penala, care nu se desfasoara la Tribunal.

Va asigur ca nu este nimic nelegal in procedura descrisa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.08.2012, 13:05:13
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

In primul rand un bun crestin ar trebui sa stie ca a jura este un pacat foarte mare. Nu avem voie sa juram in nici un fel de context. Parintele nostru le certa pe unele femei care ziceau uneori "zau" sau "pe cuvant". Cuvantul nostru ar trebui sa fie de ajuns. Este un abuz grav. Intimidarea oamenilor pentru a nu mai merge la vot... Dar in Romania ti se poate interzice si sa respiri...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.08.2012, 13:25:47
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corindb Vezi mesajul
Da, în acest caz este credibila, pentru ca se bazează pe mărturiile de bun simt al unor membrii ai comunității respective.
Nu înțeleg relevanta întrebării în acest context. Poti fi mai explicit?
De multă vreme m-am convins de lipsa de obiectivitate a relatărilor presei aservite diverselor interese, în cazul de față voiculesciene. Nu spun că n-ar putea să se strecoare și adevăruri în relatările lor, însă toate informațiile sunt prelucrate și distorsionate cu scopul de a manipula opinia publică. A privi știrile lor sau a le citi presa înseamnă a ne hrăni cu minciuni; cu bună știință, de multe ori.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.08.2012, 13:42:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Găsiți că Antena3 este o sursă de informare credibilă?

Am citit Antena3, deja cred ca e suficient..

Totusi un lucru nu-mi este clar, baietzasii de la "razbelul" sunt PSD -isti sau PNL -isti?

Citez dintr-un comentator de pe "razbelul" mai echilibrat - ma mir ca i-a fost acceptat comentariul:

"Am aruncat o privire pe antena 3. Emisiunea lui Gadea si a lui Badea. Am vazut frica, o foarte mare tensiune si printre cei care prezentau emisiunea cit si printre invitati.

Frica pentru ca intreaga clasa politica veche se vede neputincioasa, sau mai bine-zis este incapabila sa faca ceva. Abia acum isi vad pretul mediocritatii, amatorismului de Dambovita, a smecherelii de doi lei si trei bani. Si platesc pretul.

Daca acum se baga frica in niste tarani Olteni, miine vor incepe arestarile printre oponentii noului dictator, inclusiv cei de la Antena 3. Nasol momentu’….

Totusi nu pot sa ma impiedic sa nu ma gindesc ca daca taranii din Olt ar fi fost niste Greci indivizii de la DNA ar fi fost luati cu Hai sictir si un sut in…"

Last edited by AlinB; 17.08.2012 at 13:50:25.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imaculata conceptie si Adormirea Maicii Domnului petrut-angel Biserica Romano-Catolica 378 22.07.2013 13:47:04
Adormirea Maicii Domnului dan73 Generalitati 3 05.07.2012 16:22:32
Adormirea Maicii Domnului partenie Diverse Sarbatori 20 15.08.2009 21:19:08
Adormirea Maicii Domnului Laurentiu Diverse Sarbatori 1 15.08.2008 20:25:15
adormirea maicii domnului Pupi Generalitati 1 12.08.2008 13:13:16