Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.12.2012, 11:58:37
Theodor13 Theodor13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.12.2012
Mesaje: 5
Exclamation Putin ajutor va rog

Salut,eu de la un timp ma simt ciudat,simt ca si cum Domnul Iisus Hristos nu mai este cu mine,eu simt ca si cum as fi omul cel "vechi".Va rog sa ma ajutati in privinta asta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2012, 12:18:33
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor13 Vezi mesajul
Salut,eu de la un timp ma simt ciudat,simt ca si cum Domnul Iisus Hristos nu mai este cu mine,eu simt ca si cum as fi omul cel "vechi".Va rog sa ma ajutati in privinta asta.
Antonie de Suroj are o parere interesanta.

In fiecare om, din punct de vedere religios, este format din doi oameni. Omul din copilarie care crede tot si se simte in siguranta si omul matur care nu mai crede orice (nu mai are voie sa creada orice).

Apoi , in una din cartile lui (nu mai stiu care fiindca am citit cam multe de ale lui), sustine o idee careia ii subscriu deoarece ma regasesc: omul matur ucide omul copilariei (omul credintei sincere) intr-o lupte inegala iar ce ramane este o nesiguranta (care in timp dispare dar in faza initiala de incertitudine este dura) si necredinta.

Prin faza descrisa de tine am trecut si eu... daca depasesti o anumita granita... s-ar putea ca situatia ta sa devina ireversibila.

P.S.
Ca offtopic...
Recomand cartile lui Antonie al Surojului mediului ortodox practicant (si a altor medii religioase conservatoare) daca biserica doreste sa aiba un dialog relevant cu secularismul si cu versiunea lui radicala mai radicala si uneori putin ostila (ateismul).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2012, 12:35:09
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor13 Vezi mesajul
Salut,eu de la un timp ma simt ciudat,simt ca si cum Domnul Iisus Hristos nu mai este cu mine,eu simt ca si cum as fi omul cel "vechi".Va rog sa ma ajutati in privinta asta.
Te impartasesti? Calea sigura prin care nu mai suntem cu Hristos este sa ne despartim de Sfanta Euharistie.

Cel mai bine ar fi sa mergi la duhovnic
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2012, 17:37:53
Theodor13 Theodor13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.12.2012
Mesaje: 5
Implicit

Multumesc pentru sfaturi chiar imi va fi de ajutor
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.12.2012, 18:17:06
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu ma tem ca am "necazuri" cu lumea (sau mai bine zis lumea are necazuri cu mine) tocmai pentru ca nu am omorat omul din copilarie, si nici nu intentionez s-o fac, chiar daca cateodata se fac presiuni asupra mea din exterior.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.12.2012, 02:25:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Theodor13, probabil te consideri o exceptie; dar sa stii ca noi toti simtim cateodata ca din cauza relelor facute, Dumnezeu ne paraseste. Si atunci ce e de facut? Ne rugam.
Pentru mine cele mai frumoase rugaciuni au fost dintotdeauna Psalmii.
Uite unul dintre ei:

1.Doamne, auzi rugăciunea mea, ascultă cererea mea, întru credincioșia Ta, auzi-mă, întru dreptatea Ta.
2.Să nu intri la judecată cu robul Tău, că nimeni din cei vii nu-i drept înaintea Ta.

3.Vrăjmașul prigonește sufletul meu și viața mea o calcă în picioare; făcutu-m-a să locuiesc în întuneric ca morții cei din veacuri.
4.Mâhnit e duhul în mine și inima mea încremenită înlăuntrul meu.

5.Adusu-mi-am aminte de zilele cele de demult; cugetat-am la toate lucrurile Tale, la faptele mâinilor Tale m-am gândit.
6.Întins-am către Tine mâinile mele, sufletul meu ca un pământ însetoșat.

7.Degrab auzi-mă, Doamne, că a slăbit duhul meu. Nu-ți întoarce fața Ta de la mine, ca să nu mă asemăn celor ce se coboară în mormânt.
8.Fă să aud dimineața mila Ta, că la Tine îmi este nădejdea. Arată-mi calea pe care voi merge, că la Tine am ridicat sufletul meu.

9.Scapă-mă de vrăjmașii mei, că la Tine alerg, Doamne.
10.Învață-mă să fac voia Ta, că Tu ești Dumnezeul meu. Duhul Tău cel bun să mă povățuiască la pământul dreptății.

11.Pentru numele Tău, Doamne, dăruiește-mi viață. Întru dreptatea Ta scoate din necaz sufletul meu.
12.Fă bunătate de stârpește pe vrăjmașii mei și pierde pe toți cei ce necăjesc sufletul meu, că eu sunt robul Tău.

Intelegi, Theodor? Nu Dumnezeu se indeparteaza de noi, ci noi ne indepartam de El.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.12.2012, 16:19:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor13 Vezi mesajul
Salut,eu de la un timp ma simt ciudat,simt ca si cum Domnul Iisus Hristos nu mai este cu mine,eu simt ca si cum as fi omul cel "vechi".Va rog sa ma ajutati in privinta asta.
Nu ti se intâmplă numai ție. La inceput, Dumnezeu ne mangâie cu mai multă usurință. Apoi îngăduie să fim incercați prin ispite. Citeste cartea Siluan Athonitul Intre Iadul Deznadejdii Si Iadul Smereniei

si vei afla raspuns la intrebarea ta. Ideea care se desprinde din această carte o reprezintă chiar cuvintele Mântuitorului ,,Tine-ti mintea in iad si nu deznădăjdui!

Crezi că Sfantul Serafim de Sarov a stat degeaba in rugaciune pe o piatra vreo trei ani?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.12.2012, 19:10:46
Theodor13 Theodor13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.12.2012
Mesaje: 5
Implicit

Miha-anca,cam da,ma simt o exceptie pentru ca m-am certat cu fiecare in parte si numai stiu ce sa fac de cateva zile ma simt asa
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.12.2012, 19:24:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Theodor, eu una bucurie mare si nadejde am de la participarea la Sfanta Liturghie. E minunat sa vezi cum vii incarcat de ganduri si de griji si cum iesi alt om.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.12.2012, 22:04:31
Theodor13 Theodor13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.12.2012
Mesaje: 5
Implicit

Mai am o intrebare.Un crestin are voie sa practice lupte sau box?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
of...:( putin ajutor... Simona-Marilena Generalitati 7 18.11.2009 22:51:25
Putin ajutor andrei91 Generalitati 1 27.06.2009 00:14:44
Am nevoie de putin ajutor! Dan20 Generalitati 0 27.03.2007 19:45:32
Nu ar strica putin ajutor... catalinpuiu Stiri, actualitati, anunturi 3 30.01.2007 13:54:09