Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.02.2015, 22:07:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Cum mai stati aici, s-au mai strans bani de Biblii?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.02.2015, 22:54:25
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Binevenită întrebarea ta. Chiar doream să vă spun că am cumpărat, cum am scris anterior, 100 de volume 7 și 8 din Biblia cu ilustrații (Anania), adică 50 de Noul Testament, pe care părintele va începe de duminică să le dăruiască. Rugămintea mea a fost să dea întâi de toate celor care doresc să citească.

Am luat, de restul banilor, 125 de mici catehisme (Irineu MIhălcescu) și 125 de broșuri cu rânduiala spovedaniei și a împărtășaniei, care cuprind rugăciunile. Aș fi vrut să fie și o îndrumare pentru spovedanie, însă este doar una succintă, în catehism.

Așadar, pe Biblii am plătit 1015 lei, pe catehisme 125 lei (au fost la 1 leu bucata), iar pe rânduiala... 264 + 40 (transport). Total: 1444 lei.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate și mulțumiri vouă. Să le fie de folos tuturor!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.02.2015, 20:09:51
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Vesti îmbucurătoare, Slavă Domnului! Toate câte ati dăruit să fie spre folos duhovnicesc. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.02.2015, 01:02:47
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Putin off-topic. Poate ar fi bine sa fie un fel de campanie care sa incurajeze citirea Sf.Scripturi. Multi oameni au Biblie, dar nu o citesc, nici ortodocsii care merg de ani de zile la Biserica. Sa fie citita, nu interpretata dupa capul nostru.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.02.2015, 08:48:34
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Asta numai de la preoți poate să vină. Și mulți îi spun omului la spovedanie să citească, fie anumite pericope, fie să aibă un program zilnic din care Biblia să nu lipsească. Poate Sfântul Sinod va dedica un an Sfintei Scripturi, în care să se pună mai mult accent pe citirea acesteia. S-ar putea face chiar mai mult, cum ar fi un proiect prin care fiecare parohie să primească biblii pentru toți credincioșii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.02.2015, 09:03:53
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Multi oameni au Biblie, dar nu o citesc, nici ortodocsii care merg de ani de zile la Biserica. Sa fie citita, nu interpretata dupa capul nostru.
Si chiar nu-ti dai seama, de ce oare cei care merg de ani de zile la Biserica
nu citesc Biblia ?
Pai daca se duc la Biserica cu gandul la cele lumesti:

Da-mi Doamne Mercedes S63 AMG, ca vecinul meu are unul dar l-a obtinut
din furt, insa si eu sunt evlavios si nu fur, dar vreau sa am ca vecinu'

Da-mi Doamne sa castig la loto,premiul cel mare.

Da-mi Doamne vila cu servitori, ca sa nu misc nici un deget
toata ziua

Chestii d-astea.
Ori in Biblie , nu spune cum sa-ti iei un S63 AMG, nici cum
sa castigi la loto si nici cum sa ai vila cu servitori.Si atunci daca in Biblie
nu gasesc informatii sau raspunsuri referitoare la problemele lor, atunci
dc s-o citeasca ?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.02.2015, 08:39:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Asta numai de la preot›i poate să vină. S˜i mult›i îi spun omului la spovedanie să citească, fie anumite pericope, fie să aibă un program zilnic din care Biblia să nu lipsească. Poate Sfântul Sinod va dedica un an Sfintei Scripturi, în care să se pună mai mult accent pe citirea acesteia. S-ar putea face chiar mai mult, cum ar fi un proiect prin care fiecare parohie să primească biblii pentru tot›i credincios™ii.
Anul 2008 a fost Anul Sfintei Scripturi (si al Sfintei Liturghii), poate ar trebui re-editat.

În privinta Bibliilor, dacă se donează de către BOR, bine ar fi să fie din acelea cu scris mare. Măcar câteva în fiecare parohie.
Da, sunt mai scumpe, dar si mai usor de citit pentru persoanele în vârstă mai ales.

Last edited by mirela.t; 21.02.2015 at 08:42:34.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.03.2015, 10:33:49
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Să nu mai luați "bibliile" de la redacția Adevărul, cele 8 volume ilustrate, că acelea nu sunt traducerea Septuaginta, nu sunt Biblii, sunt traducere ereticului Dumitru Cornilescu.

Avem comunicat de presă ce arată să nu cumpărăm acea carte, auto-intitulată "biblie"
http://hotnews.md/articles/view.hot?id=16231

În viitor, să faceți cercetări, doamnă Mirela, despre ce cărți cumpărați și de unde.

Iertare și belșug de har.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.03.2015, 12:47:40
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Pai nici nu le-au luat pe acelea. Le-au luat, din cate se intelege, pe aceastea http://www.librex.ro/biblia-ilustrata-bartolomeu-anania

Deci, unde e problema ?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.03.2015, 14:51:25
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Așa este, după cum spune GMihai. E vorba de Biblia apărută la editura Litera.
Reply With Quote
Răspunde