Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.07.2008, 19:08:22
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Tot nu am inteles. Pai Iisus s-a inaltat la Cer si sade de-a dreapta Tatalui, adica a petrece iarasi in Sfnata Treime. Pentru mine e mai greu de inteles, dar oricum, daca in Biblie asa scrie, eu nu neg, dar nu prea pot inelege in aceste momente.
Pai dupa cum mia-ti explicat voi, inseamna ca Iisus este inca om acolo sus, iar dupa Judecata de Apoi va deveni iarasi parte comuna a Sfintei Treimi sau cum?
Pai Mantuitorul Hristos este Om desavarsit si Dumnezeu desavarsit,neamestecat si nedespartit.stiu ca este greu de inteles,sinodul IV ecumenic a dezbatut toate astea.Nu stiu cum sa te fac sa intelegi.deci eu,ca om,pot sa aleg binele si raul,insa in viata aceasta pot sa ma schimb.Adica pot sa slujesc Domnului sau celui rau.Insa pana la sfarsitul vietii,eu sunt in lupta.Mai cad,ma mai ridic.Eu sunt o parte din Trupul lui Hristos,si Hristos asteapta cu mine,asteapta ca eu sa ma implinesc deplin in el.de aceea,Hristos ca om,sufera odata cu mine,daca eu sufar de la cel rau ceva.Asa se intampla cu intreaga lume,acare merge se deplaseaza spre Inviere,insa fiecare are libertaea sa mai intarzie,sa o mai ia inapoi,de aceea timpul sfarsitului numai Dumnezeu il stie,pentru ca el stie exact calea fiecarui om ,orice ar face.Am pus un topic in generale,despre cunoasterea progresiva.Acolo am dat un exemplu din matematica.Se pot da exemple si din alte stiinte,insa eu ma pricep mai bine la mate.Stiu ca este greu sa pricepi,Incearaca sa te rogi,roaga-l pe Domnul simplu,doamen,ajuta-ma sa intelg aceasta Taina.Pentru ca este o taina.

Doamne ajuta!
Jan
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.07.2008, 22:13:10
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Se pare ca Apocalipsa a inceput de cand a fost inspirata.Liturghia cea nevazuta se pare ca e in Apocalipsa 8:4(Si fumul tămâiei s-a suit, din mâna ingerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfintilor.)Liturghia cea vazuta se petrece in acelasi timp,savarsita de preot.Se pare ca Jertfa,Liturghia, cand se va opri...(Daniel 11:31..Si osti trimise de el-Antihrist- vor sta si vor pângări locasul sfânt si cetatea, iar jertfa de fiecare zi o vor da de o parte si vor pune în loc urâciunea pustiirii.),atunci se va termina lumea asta.Mai e pana atunci,mai e.


Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.07.2008, 22:22:11
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Da trebuie neaparat sa ne gandim la judecata imediat dupa iesirea noastra din lumea asta,ca trupul se pare ca se va odihni,da sufletelu...Ai mila de noi!!!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.07.2008, 23:17:10
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum se poate descrie "uraciunea pustiirii", poate sa-mi spuna cineva?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.07.2008, 23:45:34
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Cum se poate descrie "uraciunea pustiirii", poate sa-mi spuna cineva?
adica evreii vor reconstruii Templul din Ierusalim,si acolo va fii inscaunat Antihrist.adica,in locul in care inainte era Sfanta Sfintelor,va fii inscaunat Antihrist,cel mai rau om posibil,care va lucra cu Diavolul,timp de 3 ani si ceva(scrie la Daniel).El ii va insela pe oameni sa se pecetluiasca cu semnul Fiarei,adica 666,pe mana sau pe frunte.Toate resursele de hrana,apa,alimente,energie,infromatie vor fii controlate de el si de oamenii lui.Asa ca cei care nu vor vreasa se pecetluiasac,vor fii omarati,unii direct,altii lasati sa moara de foame si sete.Am sa postez pe forum,vedenia pe acer a avut-o Sf Ioan de Kronstad,legat de aceasta problema.Mie imi palcemult,si spune multe.Maine mai sciru cate ceva,ca acum de somn am inceput sa incurc tastatura cu perna

Noapte buna!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.07.2008, 23:47:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Jan,tocmai doream sa-ti spun ca ai spus frumos si elocvent,ceva mai sus.Mi-a placut,mai ales ca stai bine si cu mate...m-a surprins.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.07.2008, 23:48:26
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

scuzati repetitia...spun,spus...E TARZIU!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.07.2008, 14:15:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
Eu cred ca este important si cand va fi sa nu fim luati prin surprindere:D
"Și le-a spus o pildă: Vedeți smochinul și toți copacii: Când înfrunzesc aceștia, văzându-i, de la voi înșivă știți că vara este aproape. Așa și voi, când veți vedea făcându-se acestea, să știți că aproape este împărăția lui Dumnezeu. Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta până ce nu vor fi toate acestea. Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece." Luca 21,29-33

Spunea cineva ca neamul reprezina o generatie, adica maxim 100 de ani. Printre primele semne importante ale sfarsitului se numara crearea statului Israel si intoarcerea evreilor acolo, insemnarea cu acele microchipuri care ascund numarul fiarei 666, unificarea Europei si moneda unica, etc. 1948 + ~100 = ~2048. Deci, probabil ca noi vom fi martori in viata ai sfarsitului.

Vom urmari evenimentele pe plan global. Exact nu stie decat Dumnezeu cand va fi, insa ne putem face o idee ca mai e foarte putin.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.07.2008, 14:53:13
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Smochinul infrunzit e un semn ca Imparatia lui Dumnezeu este aproape.
Alte semne pot spune ca Imparatia lui Dumnezeu este aproape.
Dar nimic nu ne poate face sa tragem concluzia ca acel aproape va fi sau nu va in generatia acelor semne.

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
Eu cred ca este important si cand va fi sa nu fim luati prin surprindere
Sfanta Scriptura spune ca vom fi luati prin surprindere...
Oricum vom fi luati prin surprindere. Garantat...
Cel mai bine e sa fi pregatit tot timpul...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.07.2008, 15:19:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnul Hristos intr-un loc spune ca smochinul este creshtinul (credinciosul ortodox)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti in minuni? cristina mioara Spiritualitatea ortodoxa 13 23.09.2011 10:29:44
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 17:31:52
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 35 16.01.2008 22:53:38
Cum credeti ca am aparut ? phradmon Intamplari adevarate 9 05.09.2007 21:13:39