Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 25.02.2009, 11:58:43
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iarta-ma tu Anca, pentru cuvintele si iesirea mea. Eu nu am ce ierta!
  #52  
Vechi 25.02.2009, 15:47:37
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca unii dintre noi simtim de pe acum ispite, inseamna ca va fi lupta grea in acest post.
Sa ne rugam si sa facem exercitiul tacerii si al ascultarii, pentru a iesi cu bine din toate cate ne asteapta. Sa fim tot timpul cu gandul la Dumnezeu. Sa nu uitam ca si rasplata va fi mare.
Un post binecuvantat.
  #53  
Vechi 25.02.2009, 17:53:47
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Post de pacate, nu doar de bucate

[SIZE=2]Parintii Bisericii ne atrag atentia, cu privire la post, asupra unui aspect la fel de evident in zilele lor ca si in zilele noastre. Anume, tendinta de a reduce postul doar la infranarea de la mancare, nepunand accent pe schimbarea vietii prin retinerea de la celelalte pacate. Iata ce ne spune Sfantul Ioan Gura de Aur: "Retinerea de la pacate o numesc eu post cu adevarat [...] Daca nu ti-ai schimbat viata, ce-ti foloseste sa postesti? Schimbarea bucatelor nu ajuta la nimic".[/SIZE]
  #54  
Vechi 25.02.2009, 19:19:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Il poti intalni pe Dumnezeu in diverse moduri si pe diverse cai. Pentru mine postul e calea cea mai sigura. De ce spun asta? Pentru ca simt ca ma angajez, ca depun un minim de efort ca sa ma impartasesc cu El. Nu-mi spun in post: cum mi-o fi norocul. Il intalnesc, bine, nu-L intalnesc tot bine.

Atunci cand doresti sa ai langa tine pe cineva drag, faci multe eforturi. Insa, ce-mi cere mie Hristos? Sa fiu flamand zile in sir? Nu. Imi cere sa iubesc tot omul. Daca dupa acest post voi reusi sa am mai multa putere de a iubi, inseamna ca Hristos e la masa cu mine.
  #55  
Vechi 25.02.2009, 23:56:11
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Atunci cand doresti sa ai langa tine pe cineva drag, faci multe eforturi. Insa, ce-mi cere mie Hristos? Sa fiu flamand zile in sir? Nu. Imi cere sa iubesc tot omul. Daca dupa acest post voi reusi sa am mai multa putere de a iubi, inseamna ca Hristos e la masa cu mine.
Nu de mult am primit un mesaj de la o persoana tare draga mie si zice asa:

" Iata o cale scurta si usoara spre mantuire: fi ascultator, infranat, nu osandi, pazeste-ti mintea si inima de gandurile cele rele si gandeste-te ca toti oamenii sunt buni si Domnul ii iubeste.
Pentru acest gand smerit, Harul Duhului Sfant va via intru tine si vei zice :
' MILOSTIV ESTE DOMNUL ! "

Costel, sa-ti ajute bunul Dumnezeu sa reusesti a-ti implini frumosul tau gand in aceasta perioada a postului care abia incepe in cateva zile!
Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
  #56  
Vechi 26.02.2009, 00:00:50
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

postul de mincare postul de pacate ,dar postul de [COLOR=red]TV si internet,??!!??[COLOR=black]nu credeti ca ar trebui sa fie si el ...sa nu devenim dependenti de internetul asta la moda!..asa ca eu va zic ..au revoir .....bye,bye....la revedere.....[/COLOR][/COLOR]
  #57  
Vechi 26.02.2009, 21:37:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
postul de mincare postul de pacate ,dar postul de [COLOR=red]TV si internet,??!!??[COLOR=black]nu credeti ca ar trebui sa fie si el ...sa nu devenim dependenti de internetul asta la moda!..asa ca eu va zic ..au revoir .....bye,bye....la revedere.....[/COLOR][/COLOR]
Mare inșelare , bye,bye . Vei sta cu mintea la el mai mult decât crezi și mult mai rău iți vei face. Să nu forțăm mai mult decât putem duce, pentru ca riscăm să năruim și puținul câștigat, adică tot și mult mai rău de atât . Ințelepciune și cumpătare in toate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #58  
Vechi 26.02.2009, 21:40:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mare inșelare , bye,bye . Vei sta cu mintea la el mai mult decât crezi și mult mai rău iți vei face. Să nu forțăm mai mult decât putem duce, pentru ca riscăm să năruim și puținul câștigat, adică tot și mult mai rău de atât . Ințelepciune și cumpătare in toate !
Si apoi , așa apare Slava deșartă, ce din mândria faptei noastre ce o facem fală și trâmbiță deșartă. Of, of, of . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #59  
Vechi 26.02.2009, 22:08:00
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Va doresc la toti fratii si surorile de pe forum un post usor plin de iubire iertare si infranare de la cele rele!Iertati daca v-am gresit cu vb mele!
  #60  
Vechi 26.02.2009, 23:58:23
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ati incercat vre-odata sa tineti post negru 3 zile,consecutive,bine-nteles?
Am cunoscut persoane care au tinut acestea,chiar primele trei zile din Postul Mare,adica de duminica seara de la lasatul secului pana miercuri dupa masa,dupa care au luat aghiazma mare.Din cate am inteles,acestea vazandu-le la anumite manastriri.Se spune ca aceste zile reprezinta un efort foarte amplu si benefic din punct de vedere spiritual,bine-nteles pentru cine nu are probleme in acest sens,in a le putea tine.
Daca doriti sa intelegeti macar 3 zile din postul Mantuitorului,care a durat 40 de zile,puteti incerca acestea.Este cumplit,cel putin din punct de vedere fizic si trupesc,dar merita osteneala.
Deci,3 zile de post negru,fara absolut nimic,nici apa...lipsa apei reprezinta adevarata incercare.Bine-nteles,este o purificare sufleteasca,dar si trupeasca,dar cine poate...
Eu mi-am propus in acest an postul de acest gen,insa a intervenit ceva si nu mai pot tine,am facut o infectie urinara destul de "dureroasa" pentru care iau antibiotice puternice.
Cine doreste,si cine reuseste le doresc POST USOR! si bucurie...de asemenea,tuturor va doresc POST USOR!
Un sfat!Pentru un post usor,incercati sa nu va imbuibati(asa cum fac multi)inainte de post,astfel organismul se va adapta mai greu si va avea de suferit pe masura.(si,nu este cazul in mod rational).
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul Pastilor PODANA Intrebari utilizatori 0 01.02.2011 13:02:46
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Postul Sf.Asteapta Generalitati 5 27.05.2010 17:24:33
O traducere interesanta a Canonului Pastilor mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 05.05.2009 10:31:22