Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2009, 20:26:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Lanțul patimilor

In cărțile despre viața duhovnicească , patimile sunt prezentate ca fiind in număr de opt, iar când slava deșartă este unită cu mândria, in număr de șapte. Acestea sunt : lăcomia pântecului , curvia , iubirea de arginți , mânia sau ura , intristarea , trândăvia, slava deșartă și mândria. Pe forum am vorbit in mare de fiecare in parte ( trândăvia e discutată la Generalități in momentul de față ) . Se intâlnesc patimi ale trupului și patimi ale sufletului, iar strânsa legătură dintre suflet și trup face ca patimile trupești să se impletească cu cele sufletești sau să se condiționeze reciproc. Părinții duhovnicești consideră că la persoanele tinere lăcomia pântecului le produce pe celelalte, această patimă pune in mișcare pofta curviei și acestea amândouă au nevoie de bani pentru a se satisface. Cel ce se vede lipsit de obiectele care satisfac aceste trei patimi se intristează, iar dacă vrea cineva să i le răpească sau să ia una dintre ele , se mânie. Iată ce ne spune Evagrie monahul :" Este cu neputință să cadă cineva in mâinile duhului curviei, dacă n-a fost doborât intâi de lăcomia pântecului. Nu poate tulbura mânia pe cel ce nu luptă pentru mâncăruri, avuții sau slavă. Și este cu neputință să scape de duhul intristării cel ce nu s-a lepădat de toate acestea ."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2009, 20:59:09
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Scara se adreseaza monahilor si de aceea se spune ca lacomia pântecelui genereaza curvia, pentru ca fiind principala patima trupeasca din manastiri deschide usa tuturor patimilor, prin aceea ca cine slabeste controlul asupra pântecelui pierde controlul si asupra restului patimilor.

Dar la mireni nu este legatura între lacomia pântecelui si curvie.


Patimile sau poftele se genereaza unele pe altele pe baza unor mecanisme psihologice usor de înteles, descrise în Scara, Pateric si probabil alte carti ascetice.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.03.2009, 21:12:20
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Post

Da văd că aveți cunoștiințe felicitări pt cine a deschis topicul!Eu cred că și acei credincioși care sînt îtr-o măsură oarecare nici nu-și dă seama cînd a rănit a greșit ,doar dacă sigur e înțelept și iluminat pe moment.Trebue trezvie duhovnicească înțelepciune nu arunc cu piatra dar am cunoscut credincioși de la care mi-au adus amărăciune dar credința e mare ,tainele lui Dumnezeu ,și apoi sîntem oameni toți greșim
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.03.2009, 22:32:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de janina Vezi mesajul
Da văd că aveți cunoștiințe felicitări pt cine a deschis topicul!Eu cred că și acei credincioși care sînt îtr-o măsură oarecare nici nu-și dă seama cînd a rănit a greșit ,doar dacă sigur e înțelept și iluminat pe moment.Trebue trezvie duhovnicească înțelepciune nu arunc cu piatra dar am cunoscut credincioși de la care mi-au adus amărăciune dar credința e mare ,tainele lui Dumnezeu ,și apoi sîntem oameni toți greșim
Dragă Janina, cunoștințe si ințelepciune, nu noi avem, ci Sfinții Părinți . Noi ne insusim doar cele lăsate de ei și ideal ar fi ca cele lăsate să fie puse in practică in totalitate. Cât despre greșeli, toți greșim mai mult sau mai puțin. Important să conștientizăm și să vedem cauzele bolii noastre, pentru a ne feri pe viitor, de focarele de infecție. Există un lanț , ce trebui rupt, lanțul patimilor noastre !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.03.2009, 22:35:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Scara se adreseaza monahilor si de aceea se spune ca lacomia pântecelui genereaza curvia, pentru ca fiind principala patima trupeasca din manastiri deschide usa tuturor patimilor, prin aceea ca cine slabeste controlul asupra pântecelui pierde controlul si asupra restului patimilor.

Dar la mireni nu este legatura între lacomia pântecelui si curvie.


Patimile sau poftele se genereaza unele pe altele pe baza unor mecanisme psihologice usor de înteles, descrise în Scara, Pateric si probabil alte carti ascetice.
Imi pare rău să te contrazic, dar este valabil pentru toată suflarea cu trup și suflet, pentru tot Omul.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.03.2009, 21:10:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Slava deșartă și mândria pot fi și ele un efect al lăcomiei și al avuției. Dar se poate și invers din iubire de slavă și din mândrie, omul dorește să se imbogățească pentru a privi "de sus" pe ceilalți și pentru a obține laudele oamenilor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.03.2009, 22:56:09
ratatul_com ratatul_com is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Mesaje: 19
Implicit

Parca mai era si invidia pe acolo...
Parerea mea e ca redacina tuturor relelor este mandria, fara mandrie nu am crede ca ni se cuvin multe si in consecinta nu le-am lua, incepand cu slava desarta.
__________________
Cine este ca Dumnezeu?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.03.2009, 18:15:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ratatul_com Vezi mesajul
Parca mai era si invidia pe acolo...
Parerea mea e ca redacina tuturor relelor este mandria, fara mandrie nu am crede ca ni se cuvin multe si in consecinta nu le-am lua, incepand cu slava desarta.
Imbuibarea , lăcomia, veșnica obsesie după cele materiale, a agoniselii nebune, nasc mândria, căci dorința de a fi cu "moț" in toate , mai presus de toți și toate, orbesc, ne deformează gândirea, pocește atitudinea noastră față de toate cele ce sunt in jurul nostru. Devenim monștrii cu față umană. Imbuibarea fraților nu inseamnă numi pofta continuă in ale mâncării , ci e lăcomia fără margini, ce naște și alimentează toate patimile.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.03.2009, 19:50:20
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Lantul patimilor nascute din mandrie este lung: gelozia, incapatinarea, desertaciunea, vorbirea desarta, patimi etc.
Toate vatamatoare sufletului.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.03.2009, 20:21:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Lantul patimilor nascute din mandrie este lung: gelozia, incapatinarea, desertaciunea, vorbirea desarta, patimi etc.
Toate vatamatoare sufletului.
Toate-s născute din imbuibare și lăcomie. Insăși gelozia de care aminteai. Gelozia, ca sentiment născut din lăcomia predominării trupești, a orbirii sufletești când crezi că totul iți apartine , suăjugându-i pe cei din jur, făcându-i sclavi, niște simple marionete . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deniile din saptamana patimilor georgeval Despre Utrenie 32 25.04.2016 10:10:09
Saptamana Patimilor admin Sfintele Pasti - Invierea Domnului 71 04.05.2013 16:00:01
Joia din Saptamana Patimilor Gotcu Ioan Intrebari utilizatori 24 22.04.2011 21:33:46
Saptamina Patimilor patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 19 14.04.2009 05:40:24
Saptamana Patimilor iosif Din Noul Testament 21 23.04.2008 12:56:11