Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 19.04.2014, 10:12:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Concluzia pe care ai tras-o îmi pare corectă. Cred că era bine dacă urmai sfatul pe care ți l-a dat mai demult Alin, de a o lua gradual, după puteri.
Pai dupa puteri,dupa puteri...dar nu prea sunt puteri :)
Si asa nu a fost post negru pur,am mancat paine si am baut apa.

Multumesc pt raspuns.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 19.04.2014, 11:10:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu astazi am facut o prostie...
Incercand ca de fiecare data sa tin post negru in Vinerea Mare(fara prea mare success, de fiecare data)m-am slabit ata de tare incat nici nu m-am mai putut scula din pat sa merg la Prohod.
Daca faceam totul cu masura si mancam putin caci doar imi cunosc felul lesinat,as fi putut merge la Denia Prohodului linistita si m-as fi bucurat duhovniceste mai mult sa fiu prezenta in biserica decat acasa in pat.

Altii ce parere au?
Parcă ți-am mai spus că dacă sari peste 2-3 mese și te simți foarte slăbită, ai amețeli, îți tremură mîinile șamd însemană că ai nevoie de reparații capitale... care tot cu post negru se rezolvă, dar cu condiția să te odihnești cît nu mănînci. Ești plină de otrăvuri, fă-ți niște teste dacă nu crezi. Regimul vegetarian nu te păzește de toxine.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 19.04.2014, 11:25:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Parcă ți-am mai spus că dacă sari peste 2-3 mese și te simți foarte slăbită, ai amețeli, îți tremură mîinile șamd însemană că ai nevoie de reparații capitale... care tot cu post negru se rezolvă, dar cu condiția să te odihnești cît nu mănînci. Ești plină de otrăvuri, fă-ți niște teste dacă nu crezi. Regimul vegetarian nu te păzește de toxine.
Adica ce teste sa- mi fac?
DA,imi amintesc ca mi-ai spus.
Am gresit ca azi nemancata am mers destul de mult pe jos sau cu bicicleta in loc sa-mi conserv energia.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 19.04.2014, 17:11:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Adica ce teste sa- mi fac?
Ceva de genul http://www.synevo.ro/teste-toxicolog...ormatii-utile/ . Doctorul tău îți poate spune mai multe despre problema intoxicării. Eu ți-am oferit doar soluția. :)

Dacă ești curioasă: http://www.scribd.com/doc/71831707/A...i-Toxicologice .
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 21.04.2014, 15:12:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

http://www.fastingconnection.com/forum/recent
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 21.04.2014, 23:24:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Exista un curent naturist al povestii "toxinelor" de pe vremea cand medicina nu era atat de avansata si se cautau tot felul de explicatii alternative pentru boli.

Sigur, exista boli de nutritie, stil de viata, dar realiatea fiziologica din spatele lor e mai complicata decat cea a unor "substate toxice" care s-au adunat in organism si pot fi date afara pur si simplu doar prin post.

Cu atat mai putin ca "toxicitatea" asta sa apara la analizele curente - practic este o directie abandonata de medicina moderna sau in orice caz, nu cine stie ce explorata ca si cauza a bolilor, ceea ce nu inseamna neaparat ca este bine..

Sigur ca postul negru are o anumita eficienta medicala, dar nu este panaceu.

Nu toti pot sa-l tina pur si simplu dar inclin sa cred ca este o chestiune de adaptare, unii se adapteaza mai usor, altii mai greu si binenteles, in contextul asta, este si o chestiune de perseverenta.

Daca ai probleme medicale, ai incercat tot ce este medicina moderna, ti-ai schimbat si stilul de viata, adica alimentatie, exercitiu fizic, si problemele nu se imbunatatesc, cred ca postul negru poate si trebuie sa fie o incercare de a schimba ceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 21.04.2014, 23:31:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Parcă ți-am mai spus că dacă sari peste 2-3 mese și te simți foarte slăbită, ai amețeli, îți tremură mîinile șamd însemană că ai nevoie de reparații capitale... care tot cu post negru se rezolvă, dar cu condiția să te odihnești cît nu mănînci. Ești plină de otrăvuri, fă-ți niște teste dacă nu crezi. Regimul vegetarian nu te păzește de toxine.
Eu cred ca e pur si simplu doar o chestiune de adaptare.

E greu, cu atat mai greu daca esti obisnuit(a) cu mese regulate, la ore fixe, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 21.04.2014, 23:32:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Vineri și sîmbătă înainte de Paști sînt două zile de post negru. Mă întreb dacă se mai practică.
Conform carui canon?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #259  
Vechi 21.04.2014, 23:48:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Conform carui canon?
Conform http://www.crestinortodox.ro/calendar-ortodox/ .

Canonul 66 apostolic spune că nu avem voie să postim sîmbăta, afară de numai una - cea dinainte de Paști. Despre vinerea mare nu zice nimic însă. E clar că se referă la postul negru, nu la cel cu vegetale.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 22.04.2014, 00:10:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exista un curent naturist al povestii "toxinelor" de pe vremea cand medicina nu era atat de avansata si se cautau tot felul de explicatii alternative pentru boli.

Sigur, exista boli de nutritie, stil de viata, dar realiatea fiziologica din spatele lor e mai complicata decat cea a unor "substate toxice" care s-au adunat in organism si pot fi date afara pur si simplu doar prin post.

Cu atat mai putin ca "toxicitatea" asta sa apara la analizele curente - practic este o directie abandonata de medicina moderna sau in orice caz, nu cine stie ce explorata ca si cauza a bolilor, ceea ce nu inseamna neaparat ca este bine..

Sigur ca postul negru are o anumita eficienta medicala, dar nu este panaceu.

Nu toti pot sa-l tina pur si simplu dar inclin sa cred ca este o chestiune de adaptare, unii se adapteaza mai usor, altii mai greu si binenteles, in contextul asta, este si o chestiune de perseverenta.

Daca ai probleme medicale, ai incercat tot ce este medicina moderna, ti-ai schimbat si stilul de viata, adica alimentatie, exercitiu fizic, si problemele nu se imbunatatesc, cred ca postul negru poate si trebuie sa fie o incercare de a schimba ceva.
Postul cu / fără apă e mai mult decît o banală aruncare a toxinelor afară din organism. Hormonii de creștere și de regenerare sînt secretați în proporții de zeci de ori mai mari decît în afara postului. Tot felul de substanțe ale căror nume scapă cititorului dilentant sînt aruncate în corp pentru a ajuta la reparații. Pentru orice celulă vie care are probleme se caută soluții de vindecare, pe cît posibil, indiferent că e vorba despre cele osoase, nervoase, musculare șamd. Din contra, celulele care nu au ce căuta în corp sînt atacate și dacă e posibil metabolizate sau eliminate. Oameni cu tomori scapă de ele, bătrîni cu osteoporoză își întăresc oasele, bolnavii psihic își ameliorează starea, afecțiuni ale pielii își găsesc leacul, astmaticii aruncă la gunoi sprayurile, părul capului se îndesește și-și recapătă culoarea originală, dinții se repară singuri, diabetici de tip II scapă de diabet, orbii își recapătă vederea, surzii aud din nou, grașii slăbesc și slabii ajung la greutate normală, dependenții de tutun etc scapă de vicii mai ușor...

Normal că nu ție îți scriu lucrurile astea, le știi bine, deși o faci pe-a scepticul. Ar fi frumos să ne poveștești și nouă din experiența ta cu posturile și de beneficiile de care te-ai bucurat - ca să trezești atenția cititorilor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12