Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 26.07.2011, 23:53:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Uite Ovidiu b. - eu nu smintesc lumea aici.
Poate ca nu sunt in masura sa dau sfaturi, sau nu sunt suficient de credincioasa.
Eu spun anumite lucruri dupa o anumita experienta de viata.
Am citit un pic din parintele Cleopa (iar par. Boca l-a preluat atat de bine, sau invers ca nu stiu care este mai in varsta), si m-a daramat, mi-a facut mult rau.
Eu am vorbit cu parintele meu si altii si fac ceea ce spun preotii de mir.
Calugaria nu este pentru mine.

In schimb tu gresesti aici cu sfaturile tale. Nici nu cunosti lumea si viata altora si vii cu sfaturi de la par. Boca acolo unde se potrivesc ca nuca in perete.
Te rog nu mai jigni oamenii casatoriti. Folosesti niste termeni pe care cred ca nici tu nu-i cunosti (ca semnificatie).
Si te mai rog sa nu mai batjocoresti oamenii, sa-i pui mai prejos ca animalele pentru ca duc o casatorie normala.

Am mai intrebat aici: ce inseamna pentru voi desfranare in casatorie? Definitia.
Eu am pus niste intrebari clare, niste probleme de care se lovesc multi in ziua de azi.
Si preotul meu mi-a spus ce este de facut.
Voi faceti cum vreti voi.

Eu vreau numai sa feresc tineri de suferinte si regrete cand va fi prea tarziu.
Copiii se fac la timpul lor, iar femeile au un ceas biologic.
Doar atat: sa nu regretati pe la 50 ani si mai tarziu ca nu v-ati casatorit, ca n-ati facut copii. Sa nu va dea Dumnezeu sa cunoasteti anumite suferinte.

Am mai spus: nu e nevoie sa necasatorim, sa facem, copii, sa avem familie, sa iubim. Cine nu vrea aceste lucruri este liber sa ramana singur, in feciorie.
Casatoria alba este un pacat.

Desfranare in casatorie inseamna sa ai relatii in mod exagerat ca numar si fel (mai mult de 3-4 ori pe saptamana).
Precurvie, pacat, murdarie inseamna sa-ti inseli sotul.
Draga sophia...sfaturile astea nu le-am dat eu...ele sunt date de marii nostri parinti pentru care ar trebui sa avem respect si sa le urmam sfaturile daca vrem sa ne mearga bine.

De unde pana unde sfaturile parintelui sunt ca nuca in perete? ....aaa ca ne facem noi regulile noastre dupa cum ne taie capul si acceptam numai ce ne convine (este problema fiecaruia) ...eu ti-am pus in lumina un Adevar nu spus de mine REPET.

Acum cu jignitul draga mea ...te rog fa-ma atent unde te-am jignit?....eu am dat niste citate dintr-o carte scrisa de un mare parinte.

Cum îi feresti pe tineri? Dandu-le sfaturi asa cum crezi tu ca e bine (adptata la societatea astazi)? Dar Dumnezeu nu este acelasi?....sau acum avem un Dumnezeu modern? ....Grija mare draga mea, ca raspundem pentru fiecare fapta de a noastra (chiar si pentru sfaturile noastre).

Te rog citeste Taina Casatoriei, Tinerii, Familia si copiii nascuti in lanturi si ai sa vezi cate sfaturi ne da parintele in legatura cu copiii (el ne indeamna la a face copiii - de la 3-4 in sus - dar atentie - copiii sa fie zamisliti in curetenie sufleteasca si trupeasca)... asa cum ne ostenim noi acum "De noi atârnă cei de mâine, de felul cum vom ști să le dăm locul, așa vor veni."

_______________

Căsătoria e sacul cu păcate, mărită-te și ia-l în spate.

Last edited by ovidiu b.; 26.07.2011 at 23:58:02.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 26.07.2011, 23:58:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Buna.


Chiar cred ca ai o relatie apropiata cu sotul tau. Restul, pur si simplu nu ai stiu de unele lucruri, ai crescut cu alte idei si ce stii tu stie si sotul tau. Adica daca ma casatoream pe la 18 ani poate gandeam altfel. Citisem despre asta la Parinte Cleopa, cred, dar nu-i dadeam atentie. Si ma gandeam, cum, de 2 ori pe saptamana? Adica mi se parea ciudat. Adica, sa vorbesti asa cum vorbesti tu despre relatia cu sotu' mi s-ar fi parut foarte frumos, si mi se pare si acum, numai ca poate eu vreau ce ai tu cu niste "reguli" in plus, care oricum presupun efort. Si normal ca oricariu om casatorit i-ar placea sa existe toata viata atractie si comunicare cu sotu'/sotia. Si e destul de greu sa-ti schimbi obiceiurile. Si asta tine de tine si de putere. Adica nu toti ce au casnicii obisnuite ar trebui sa se dea peste cap ca sa faca altfel dupa ce au aflat de "reguli". Adica nu ascultati de noi, ci de Duhovnic ca el va cunoaste puterile. Si niciunul din prietenii mei obisnuiti nu si-au schimbat obiceiurile.

Legat de "taurul comunal" era si o gluma si un adevar. Nu o jignire. Ce poate face un barbat fara experienta, obosit si ametit? Nu prea mai are control. Si cand da prima data de "dulceata", nu stii ce stapanire mai are. Si in buimaceala aia se mai gandeste la nevasta....

Legat de cand, dupa o saptamana, martea. Daca chiar e foarte mult, ceea ce e ciudat,- cum de au rezistat pana acum?- macar sa tina 3 zile, pana Joi. Si oricum, sa vorbeasca cu Duhovnicul. Cred ca am mai scris despre posibilele alegeri.

" 3. Nu inteleg ce legatura are noaptea nuntii, cu prima data.
Daca sunteti atat de ingrozite de barbat, la fel va fi si dupa o saptamana dupa nunta, daca o faceti prima data.
Adica dupa o saptamana, daca o faci prima data nu mai doare, barbatul este altfel? Si daca o faci in sila, fara iubire si cu frica te doare o viata intreaga. Vorbesc f.serios."

Nu zice nimeni de sila, din potriva, sa-si acorde timp, nu ......Pai la ea se presupune ca noaptea nuntii e prima data. Adica, scuza-ma, ce-mi recomanzi, lasand credinta? Noaptea nuntii? Adica in asemenea conditii i-ai recomanda prietenei tale sa-si inceapa viata intima?

Si am mai vazut oameni care recomandau aici noaptea nuntii. Avand in vedere ca nu considerati importante savarsirea a doua Taine, nu vorbiti din punct de vedere religios. Dar din punct de vedere fizic si psihic, vi se pare intemeiata recomandarea? Adica banuiesc ca poate unele/ unii au avut parte de o "prima data" mai speciala, nu..... Sper sa nu jignesc si cred ca merg cam departe, dar cate persoane care au facut astfel de recomandari, au avut, dupa o asemenea petrecere un raport intim, sau daca da, unul de calitate? Si prima data oricum presupune timp si grija si.....Am zis cam multe............
1. Tocmai ca se presupune ca au rezistat atat de mult si prin casatorie trebuie sa-si gaseasca dezlegarea. Mi se pare atat de dureros sa pui un tanar dupa casatorie sa se culce la tata sau la mama, sa-l desparti de omul iubit.
Nu stiu cum era acum mii de ani. Cred ca nu se casatoreau din dragoste.
Eu stiu ca spune preotul: "sa nu desparta omul/nimeni ceea ce a unit Dumnezeu."

2. Un barbat fara experienta nu va fi in stare de nimic mai multa vreme, nu numai dupa nunta.

3. Cred ca nu ne intelegem. Daca prima data nu se intampla in noaptea nuntii, ci peste o saptamana sau 2, sau 3, tot prima data este si tot aceleasi probleme sunt: frica, durere, nepricepere etc. Asta spuneam eu.

4. Despre care doua Taine vorbesti tu? Eu vorbesc de Taina Cununiei.
Daca vorbesti despre impartasit in ziua cununiei, e cam greu. Eu n-as face-o in ziua aceea, ci mai devreme. De fapt asa si am facut. Cu liniste, pregatire, post.

5. Ce as recomanda unei prietene tinere pentru "prima data" si casatorie.
Poate ca din punct de vedere religios nu sunt in masura. Eu am anumite regrete si atunci nu sunt obiectiva.
Fiecare sa faca asa cum poate si cum vrea.
E bine sa capeti sfat de la mai multi: duhovnic, medic, parinti, prieteni, care sa te invete, sa te pregateasca, sa nu ajungi nestiutoare in casnicie, sa stii cum sa procedezi, ce probleme de sanatate ai care pot afecta viata de cuplu.
Dar in ziua de azi, asa ceva nu mai exista. Fetele stiu de toate si intra cu anumite cunostinte sau chiar experienta in casnicie.
Nu stiu: fata nestiutoare, baiatul la fel...E greu.
Si neaparat recomand sa se discute de toate, deschis cu sotul/sotia inainte de casatorie (probleme, boli, vor copii sau nu, etc.).

Si depinde f.mult si la ce varsta te casatoresti si ce astepti de la casnicie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #93  
Vechi 27.07.2011, 00:03:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am citit un pic din parintele Cleopa (iar par. Boca l-a preluat atat de bine, sau invers ca nu stiu care este mai in varsta), si m-a daramat, mi-a facut mult rau.
Eu am vorbit cu parintele meu si altii si fac ceea ce spun preotii de mir.
Calugaria nu este pentru mine.
De ce te-a daramat? Ce rau ti-a facut faptul ca ai citit sfaturile unui mare duhovnic? ...sfaturile lor sunt si pentru viata de familie si pentru calugarie. Citatele postate de mine sunt din sfaturi pentru viata de familie.

_________________

Iobagii aveau câte 16 copii. Și erau slugi!

Last edited by ovidiu b.; 27.07.2011 at 00:06:21.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 27.07.2011, 00:07:23
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Tocmai ca se presupune ca au rezistat atat de mult si prin casatorie trebuie sa-si gaseasca dezlegarea. Mi se pare atat de dureros sa pui un tanar dupa casatorie sa se culce la tata sau la mama, sa-l desparti de omul iubit.
Nu stiu cum era acum mii de ani. Cred ca nu se casatoreau din dragoste.
Eu stiu ca spune preotul: "sa nu desparta omul/nimeni ceea ce a unit Dumnezeu."

2. Un barbat fara experienta nu va fi in stare de nimic mai multa vreme, nu numai dupa nunta.

3. Cred ca nu ne intelegem. Daca prima data nu se intampla in noaptea nuntii, ci peste o saptamana sau 2, sau 3, tot prima data este si tot aceleasi probleme sunt: frica, durere, nepricepere etc. Asta spuneam eu.

4. Despre care doua Taine vorbesti tu? Eu vorbesc de Taina Cununiei.
Daca vorbesti despre impartasit in ziua cununiei, e cam greu. Eu n-as face-o in ziua aceea, ci mai devreme. De fapt asa si am facut. Cu liniste, pregatire, post.

5. Ce as recomanda unei prietene tinere pentru "prima data" si casatorie.
Poate ca din punct de vedere religios nu sunt in masura. Eu am anumite regrete si atunci nu sunt obiectiva.
Fiecare sa faca asa cum poate si cum vrea.
E bine sa capeti sfat de la mai multi: duhovnic, medic, parinti, prieteni, care sa te invete, sa te pregateasca, sa nu ajungi nestiutoare in casnicie, sa stii cum sa procedezi, ce probleme de sanatate ai care pot afecta viata de cuplu.
Dar in ziua de azi, asa ceva nu mai exista. Fetele stiu de toate si intra cu anumite cunostinte sau chiar experienta in casnicie.
Nu stiu: fata nestiutoare, baiatul la fel...E greu.
Si neaparat recomand sa se discute de toate, deschis cu sotul/sotia inainte de casatorie (probleme, boli, vor copii sau nu, etc.).

Si depinde f.mult si la ce varsta te casatoresti si ce astepti de la casnicie.
Regretele probabil sunt profunde, vorbiti prea cu patos...

Daca va iubiti asa mult, va este usor sa va infranati trupeste in zilele de post... ce vrea unul, celalalt pentru ca il iubeste, se sileste sa faca.... asa si noi trebuei sa ne silim sa facem voia Domnului daca Il iubim.
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #95  
Vechi 27.07.2011, 00:14:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Draga sophia...sfaturile astea nu le-am dat eu...ele sunt date de marii nostri parinti pentru care ar trebui sa avem respect si sa le urmam sfaturile daca vrem sa ne mearga bine.

De unde pana unde sfaturile parintelui sunt ca nuca in perete? ....aaa ca ne facem noi regulile noastre dupa cum ne taie capul si acceptam numai ce ne convine (este problema fiecaruia) ...eu ti-am pus in lumina un Adevar nu spus de mine REPET.

Acum cu jignitul draga mea ...te rog fa-ma atent unde te-am jignit?....eu am dat niste citate dintr-o carte scrisa de un mare parinte.

Cum îi feresti pe tineri? Dandu-le sfaturi asa cum crezi tu ca e bine (adptata la societatea astazi)? Dar Dumnezeu nu este acelasi?....sau acum avem un Dumnezeu modern? ....Grija mare draga mea, ca raspundem pentru fiecare fapta de a noastra (chiar si pentru sfaturile noastre).

Te rog citeste Taina Casatoriei, Tinerii, Familia si copiii nascuti in lanturi si ai sa vezi cate sfaturi ne da parintele in legatura cu copiii (el ne indeamna la a face copiii - de la 3-4 in sus - dar atentie - copiii sa fie zamisliti in curetenie sufleteasca si trupeasca)... asa cum ne ostenim noi acum "De noi atârnă cei de mâine, de felul cum vom ști să le dăm locul, așa vor veni."

_______________

Căsătoria e sacul cu păcate, mărită-te și ia-l în spate.
Nu se potrivesc acele sfaturi, chiar nu intelegi?
Tot vorbesti de copii si unii nu au. Si la astia le spui sa se duca la manastire, sa nu mai aibe familie. Pai e normal sa spui asa ceva, sa dai asa sfaturi? Sa indemni oamenii la despartire?

Altii sunt bolnavi sau au necazuri si nu pot avea relatii asa cum scrie acolo.

Mai lasa-ma mai Ovidiu. Oi fi tare tanar si nu stii cum e viata, suferinta. Zau.
Ti-am mai spus. Eu am vorbit cu duhovnicul meu.

Am incheiat discutia aici. Faceti cum stiti si vreti voi.

De ce m-au daramat acele scrieri: pai daca spun ceea ce spun despre femeie, despre oamenii casatoriti.
Cum sa ma simt dupa ce scrie acolo ca femeia este o murdara si o pacatoasa si n-are voie nimic si murdareste totul, si ca cei casatoriti sunt pacatosi, desfranati, murdari si in toate felurile.

Si totusi si par. Cleopa scrie ca sunt numai niste indicatii si ca nici biserica nu se poate amesteca in viata de cuplu. Sa se faca toate in intelegere intre soti.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 27.07.2011 at 00:20:22.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 27.07.2011, 00:24:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu se potrivesc acele sfaturi, chiar nu intelegi?
Tot vorbesti de copii si unii nu au. Si la astia le spui sa se duca la manastire, sa nu mai aibe familie. Pai e normal sa spui asa ceva, sa dai asa sfaturi? Sa indemni oamenii la despartire?

Altii sunt bolnavi sau au necazuri si nu pot avea relatii asa cum scrie acolo.

Mai lasa-ma mai Ovidiu. Oi fi tare tanar si nu stii cum e viata, suferinta. Zau.
Ti-am mai spus. Eu am vorbit cu duhovnicul meu.

Am incheiat discutia aici. Faceti cum stiti si vreti voi.

De ce m-au daramat acele scrieri: pai daca spun ceea ce spun despre femeie, despre oamenii casatoriti.
Cum sa ma simt dupa ce scrie acolo ca femeia este o murdara si o pacatoasa si n-are voie nimic si murdareste totul, si ca cei casatoriti sunt pacatosi, desfranati, murdari si in toate felurile.

Si totusi si par. Cleopa scrie ca sunt numai niste indicatii si ca nici biserica nu se poate amesteca in viata de cuplu. Sa se faca toate in intelegere intre soti.

Sophia te rog citeste cu atentie !!!!!.....Unde sfatuiesc eu oamenii sa mearga la manastire????...da-mi te rog citatul.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 27.07.2011, 00:29:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Regretele probabil sunt profunde, vorbiti prea cu patos...

Daca va iubiti asa mult, va este usor sa va infranati trupeste in zilele de post... ce vrea unul, celalalt pentru ca il iubeste, se sileste sa faca.... asa si noi trebuei sa ne silim sa facem voia Domnului daca Il iubim.
Stai ca nu mai inteleg! De care parte esti pana la urma?

Da, regretele sunt profunde, pentru ca suferinta este mare.
Se pare ca nu vorbesc destul de clar, pentru ca incerc sa vorbesc la general.
Sunt oameni care sunt obligati de imprejurari sa renunte si in zile normale, daramite in cele interzise. Nu pot trai toti la apasarea pe buton.
Nu se potrivesc regulile la toti!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #98  
Vechi 27.07.2011, 00:30:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu se potrivesc acele sfaturi, chiar nu intelegi?
Tot vorbesti de copii si unii nu au. Si la astia le spui sa se duca la manastire, sa nu mai aibe familie. Pai e normal sa spui asa ceva, sa dai asa sfaturi? Sa indemni oamenii la despartire?

Altii sunt bolnavi sau au necazuri si nu pot avea relatii asa cum scrie acolo.

Mai lasa-ma mai Ovidiu. Oi fi tare tanar si nu stii cum e viata, suferinta. Zau.
Ti-am mai spus. Eu am vorbit cu duhovnicul meu.

Am incheiat discutia aici. Faceti cum stiti si vreti voi.

De ce m-au daramat acele scrieri: pai daca spun ceea ce spun despre femeie, despre oamenii casatoriti.
Cum sa ma simt dupa ce scrie acolo ca femeia este o murdara si o pacatoasa si n-are voie nimic si murdareste totul, si ca cei casatoriti sunt pacatosi, desfranati, murdari si in toate felurile.

Si totusi si par. Cleopa scrie ca sunt numai niste indicatii si ca nici biserica nu se poate amesteca in viata de cuplu. Sa se faca toate in intelegere intre soti.
Chiar e dureros sa pui la indoiala aceste sfaturi. Dar uite te mai indulcesc cu alte citate ....picatura chinezeasca (azi un pic, maine un pic). Si te rog nu te supara pe mine, te rog din suflet ia-le ca pe niste sfaturi de buna credinta. Ele nu sunt sfaturi date de mine ...dupa cum observi sunt in ghilimele citatele.

"În zilele acestea mai de pe urmă, când și nouă ni se pare “că de acum vremea s-a scurtat”, cercetând firea durerilor, am aflat desfrânarea încleștându-i pe oameni și lucându-le de zor dărâmarea în întindere și în adâncime. Iar pe de altă parte preoții vremurilor noastre n-au mai urmarit-o ca păcat și ca atare să o măture afară din Taina lui Dumnezeu, adica din căsătoria creștină. Așa se face ca, “lipsind preotului conoștința legii și bătrânului sfatul”, oamenii orbecăie în mulțimea neștiinței și a lipsei de sfat, care s-a întins ca o noapte de osândă peste bieții oameni, care dorm liniștiți somnul de primejdie, de buna credință ca aceea (desfrânarea dintre soți) nu-i păcat."

• "Se plâng oamenii că tare e grea viața pe pământ, că tare-s multe boli, multe pagube, multe sudalme, beții, bătăi și toate păcatele. „Fiii mei ați spus că tare e grea viața și îcărcată de păcate. Atunci nu le mai faceți!”
• Nouă, toate necazurile vieții ne vin de la greșeli, nu de la Dumnezeu. El numai le îngăduie, și spală cu ele vinovățiile noastre. Oamenii însă tare greu pricep, că ispășirea prin necazuri dovedește, nu părăsirea lui Dumnezeu, ci milostivirea Lui."

Last edited by ovidiu b.; 27.07.2011 at 00:34:35.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 27.07.2011, 00:30:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sophia te rog citeste cu atentie !!!!!.....Unde sfatuiesc eu oamenii sa mearga la manastire????...da-mi te rog citatul.
Acolo unde sfatuiesti oamenii casatoriti sa nu aibe relatii. Mai ales aia fara copii, sa nu aibe deloc. Numai aia care fac copii sa aibe relatii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #100  
Vechi 27.07.2011, 00:30:46
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Un barbat fara experienta nu va fi in stare de nimic mai multa vreme, nu numai dupa nunta.

3. Cred ca nu ne intelegem. Daca prima data nu se intampla in noaptea nuntii, ci peste o saptamana sau 2, sau 3, tot prima data este si tot aceleasi probleme sunt: frica, durere, nepricepere etc. Asta spuneam eu.
Din punct de vedere religios am explicat. Din punct de vedere fizic, daca prima data e in noaptea nuntii sau alta data, e o mare diferenta.

Unul care-i ametit nu mai are prea mult control. Daca mai pui la bataie si oboseala si mai naspa. Si neeperimentat, clar....Deci, ca sa fiu mai explicita. Da-i unuia dimineata, obosit si dupa o bauta, sa-ti rupa petalele unui trandafir ca ai nevoie sa le pui la iesire, sa fie frumos. Fiind, obosit, baut si fara experienta ti le rupe pe toate odata si se alege prafu', saracu' trandafir, si cu petalele nu mai ai ce face. Acum, daca i-l dai unuia treaz, odihnit iti rupe petalele una cate una si are grija de fiecare in parte.

Iti dai seama in conditiile alea, cum reactioneaza ursu' la borcanu' cu miere? Si mai ales ca l-a vazut prima data?

"5. Ce as recomanda unei prietene tinere pentru "prima data" si casatorie." Lasand credinta, ai recomanda o asemenea prima experienta?

Legat de credinta: nu vad chinuinta aia de o saptamana sau trei zile. Ce asa de greu?

"4. Despre care doua Taine vorbesti tu? Eu vorbesc de Taina Cununiei.
Daca vorbesti despre impartasit in ziua cununiei, e cam greu. Eu n-as face-o in ziua aceea, ci mai devreme. De fapt asa si am facut. Cu liniste, pregatire, post."

S-a mai scris. Fata vrea sa se impartaseasca in ziua nuntii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Despre Taina Nuntii in cultul rasaritean Alexandru Nunta 18 10.05.2012 11:36:35
Scopul nuntii Anna Nunta 59 25.04.2011 00:18:44
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28