Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.08.2012, 19:28:52
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Ati incadra muzica rock a lui rammstein in randul muzicii sataniste? Da sau nu. Daca aveti argumente cu atat mai bine.
Parerea mea este ca da: partial datorita mesajului, partial liniei melodice care are un ritm incitant, cu scopul de a promova distractia/sa ne simtim bine si care naste in noi pofte poate nu pe deplin constientizate...favorizeaza pacatul.
Cert este ca nu ne place sa renuntam la o anumita muzica si cauta justificari ca nu este rea.
Ieri am observat, dupa ce am ascultat niste hit-uri la televizor (eee, era sarbatoare si asa era modul meu de a sarbatori)...in timpul unei conversatii telefonice am folosit de 2 ori jocuri de cuvinte cu posibil subinteles de alta natura...si nici nu m-am straduit sa provoc pe cineva...mi-au venit in cap pentru ca aveam dispozitia...o dispozitie nu chiar normala ci alterata de mesajele/ritmurile ascultate.
  #22  
Vechi 16.08.2012, 19:35:03
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Ceea ce nu imi place la el este faptul ca este capabil sa se distreze de necazul altora, uneori sumbru. Povestea cum la un concert unul a fost batut mar dupa care afla ca si prietena ii fusese violata. Era distrus acela, insa colegul ne povestea totul razand cu pofta desi constientiza gravitatea celor intamplate, povestea ca si cum ar fi fost o scena absurda dintr-un film facut ca si comedie neagra. Atunci am inteles unde este adevaratul pericol al muzicii si filmelor de acest tip: dezumanizeaza, ii face pe oameni sa priveasca realitatea ca si cum ar fi un spectacol si astfel sa rada acolo unde ar trebui sa planga.
Poate nu ai inteles bine cum a perceput el lucrurile...faptul ca cineva face haz de necaz nu inseamna ca este dezumanizat...poate fi si o maniera de a prezenta situatia fara a fi afectat/o face pe viteazul.
Mi se intampla si mie de multe ori chestia asta, nu-mi place sa plang la niciun fel de necaz si nici nu compatimesc pe cineva (asa a vrut Dumnezeu...stie El de ce)...asa ca uneori incerc sa destind situatia cu o gluma (de multe ori nepotrivita) dar care ma ajuta nervos in conditii de stres.
O facea si el pe interesantul si pe comentatorul dar eu cred ca l-a durut cazul prezentat..parerea mea (se poate si sa ma insel).
  #23  
Vechi 16.08.2012, 22:10:22
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce face rock-ul/metal-ul muzica satanista? Versurile sau instrumentalul? Eu zic ca in primul si primul rand versurile. Mai sunt cateva formatii,nu prea cunoscute, care au cateva melodii ok, desi canta rock/metal. Putine ce-i drept.

Multi oameni considera ca doar metalul si rockul sunt muzica satanista. Ori nu e chiar asa. Si muzica pop,rap,jazz,pop-rock,electronica,club poate fi satanista. Sunt cantarete de muzica pop, gen lady Gaga-care are concert azi in romania- Rihanna,Byonce etc. care ofera in muzica lor si in videoclipurile lor un mesaj anti-crestin, satanic. Pei Gaga se impraca ca un drac, cu coarne,cu copite, are melodii gen Judas,Born this way care promoveaza homosexualitatea,satanistmul etc. Desi multi zic ca e doar de show sau ca e exagerare, caci nu zic in mod direct sa te inchini lui Satan, dau acelas mesaj ca si muzica rock/metal, doar ca prin alte versuri si alt ritm. Michael Jackson-inainte sa plece de la Sony si sa incerce sa iasa din industrie- avea melodii tare ciudate, aparent frumoase, dar cu mesaj anti-crestin.

Si eu am ascultat metal din cls a7a pana prin cls a11a. Desi, spre deosebire de prietenii mei, nu am negat existenta Lui Dumnezeu si nu L-am batjocurit, am facut-o indirect, facand parte din acel anturaj. Acel salut cu mana al satanistilor il foloseam fara sa stiu defap ce sa inseamna cu adv. Este foarte usor sa fi atras de aceste anturaje, mai ales daca nu ai un suport acasa.
In prezent ascult si muzica lumeasca, insa sunt f.atenta la ce selectez. Imi plac cateva melodii de la Iris, de la Pheonix (in umbra URSS,andri popa,fata verde,timisoara),Cargo-cu vechiul solist(1989,Mama,Vlad Tepes),Trooper (Sfarsit fara de sfarsit,Tepes),Prodigy(Real Power is People),Gamma Ray (I want out,Destroy Tyranny,Rich and Famous etc.),Nirvana(Lake of Fire) Focul Viu,cantece populare/patriotice etc. Daca ascult ceva gresit sper sa imi dau seama la timp.

Acum, si muzica clasica poate fi impartita in categorii. De ex., Mozart a fost mason-e drept, a vrut sa iasa sau a iesit, a compus piese impotriva lor, dar a fost mason o bucata buna de timp cand a compus piesele lui faimoase. Si multa lume il iubeste.

Cateva melodii care imi plac:
Sonata Arctica- Sing in Silence w/ Lyrics

Sonata Arctica - Mary Lou (Acustic version- Lyrics)

I Have a Right - Sonata Arctica (lyrics video)

Cine doreste poate sa urmareasca acest documentar despre industria muzicala: The Music Industry Exposed [Full Length]

(+ Ritual Abuse, MKUltra & Gangstalking )
  #24  
Vechi 17.08.2012, 11:30:04
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Toti rockerii din jur erau imbracati in negru, aveau ganduri de suicid, se imbatau etc.
in ce medii te-ai mai invartit, TunsDiana !
  #25  
Vechi 17.08.2012, 11:31:59
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Si muzica pop,rap,jazz,pop-rock,electronica,club poate fi satanista.
Jazz satanist? exagerezi cumplit.
  #26  
Vechi 17.08.2012, 16:46:03
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
in ce medii te-ai mai invartit, TunsDiana !
Asa e! Studentii rockeri de la facultate!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24