Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2011, 16:01:16
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit Pisoi

Dragi prieteni, am "salvat" acum 1 an din iarba un pisoi mic si frumos... m-am chinuit vreo 2 saptamani cu el sa-l mai "relaxez" ca tare speriat mai era, statea ascuns sub dulap si iesea numai sa manance; ideea era sa-l dau, dar alte persoane colocatare cu mine m-au convins sa nu, ca tare simpatic mai era (si este in continuare), insa de soarta lui m-am ingrijit doar eu, ele erau cu admiratul... :P

Vreau sa va intreb daca nu cumva locuiti la casa(in Bucuresti, sau pe langa poate) si ati dori sa-l adoptati... nu vreau sa-l dau ca mi-e tare drag de el si chiar imi tine de singuratate, dar il vad ca are o gramada de energie si ar vrea sa se joace pe afara si mi-e mila de el cand il vad asa descumpanit ca nu are ce sa faca... de asta as vrea sa-i gasesc un iubitor de animale care sta la casa cu o curte cat de mica... :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.06.2011, 22:46:45
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Deși este greu de întreținut, dar până ce găsești unde să îl dai, nu ai putea să mai iei un pisoi, pentru ca să nu fie singur?
Poate când îi vei da la curte, îi dai pe amândoi odată.
Dacă această propunere este nepotrivită, te rog să nu te superi.

Last edited by Carmen FUNIERU; 24.06.2011 at 22:54:55.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2011, 22:58:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu nu l-as da pt nimic in lume;sunt atatia pisoi care s-au adaptat ca de minune la viata de bloc,pai ce au cunoscut ei altceva?Se multumesc sa fie alintati,mangaiati,bagati in seama iar cand au chef de joaca,crede-ma ca pot intoarce apartamentul cu josul in sus :)
Daca ai masina poti sa-l iei la plimbare cand iesi din oras,ce s-ar bucura sa alerge dupa niste fluturi sau sa vada prima data in viata lui niste pasarele :)
Suflete gingase...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2011, 02:02:16
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Deși este greu de întreținut, dar până ce găsești unde să îl dai, nu ai putea să mai iei un pisoi, pentru ca să nu fie singur?
Poate când îi vei da la curte, îi dai pe amândoi odată.
Dacă această propunere este nepotrivită, te rog să nu te superi.
Carmen, m-am gandit si la varianta asta, dar stau in chirie si colega mea de apartament nu prea si-ar mai dori inca o pisica si deci pica...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.06.2011, 02:05:32
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu nu l-as da pt nimic in lume;sunt atatia pisoi care s-au adaptat ca de minune la viata de bloc,pai ce au cunoscut ei altceva?Se multumesc sa fie alintati,mangaiati,bagati in seama iar cand au chef de joaca,crede-ma ca pot intoarce apartamentul cu josul in sus :)
Daca ai masina poti sa-l iei la plimbare cand iesi din oras,ce s-ar bucura sa alerge dupa niste fluturi sau sa vada prima data in viata lui niste pasarele :)
Suflete gingase...
asa este. e o figura cand se joaca, ma prapadesc de ras si eu mai sunt si genul care mai dau in "mintea" lui cateodata si ne prostim amandoi... m-am gandit sa-l iau si cu masina, dar e cam sperios si mi-e sa nu stea crispat, sau sa vomite saracul, ca de la frica mai vomita... dar ma bate gandul sa incerc totusi odata sa vad cum reactioneaza... :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2011, 02:15:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
asa este. e o figura cand se joaca, ma prapadesc de ras si eu mai sunt si genul care mai dau in "mintea" lui cateodata si ne prostim amandoi... m-am gandit sa-l iau si cu masina, dar e cam sperios si mi-e sa nu stea crispat, sau sa vomite saracul, ca de la frica mai vomita... dar ma bate gandul sa incerc totusi odata sa vad cum reactioneaza... :)
Nu vomita saracul de frica,ci din cauza ghemotoacelor de par,pe care le elimina;deasemeni mai sunt si unii paraziti intestinali care-i fac sa vomite;doar o mica vizita la veterinar sa vezi daca-i totul in regula...
In rest companie placuta :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.06.2011, 02:22:14
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu vomita saracul de frica,ci din cauza ghemotoacelor de par,pe care le elimina;deasemeni mai sunt si unii paraziti intestinali care-i fac sa vomite;doar o mica vizita la veterinar sa vezi daca-i totul in regula...
In rest companie placuta :)
Yasmina, el este sanatos Slava Domnului, ii dau periodic pastilele alea pentru parazitit interni, nu e problema.... dar cand l-am dus prima data la veterinar, din cauza ca l-am inchis in cusca, de frica, probabil a vomat... sau sa fi fost probabil de la parazitii interni ca era prima vizita si abia atunci l-au deparazitat... eh, ce ti-e si cu animalutele astea, pfff, bataie de cap :D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.06.2011, 09:48:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Yasmina, el este sanatos Slava Domnului, ii dau periodic pastilele alea pentru parazitit interni, nu e problema.... dar cand l-am dus prima data la veterinar, din cauza ca l-am inchis in cusca, de frica, probabil a vomat... sau sa fi fost probabil de la parazitii interni ca era prima vizita si abia atunci l-au deparazitat... eh, ce ti-e si cu animalutele astea, pfff, bataie de cap :D
Da,dar si compania lor aduce atata bucurie si veselie,incat merita aceste mici eforturi din partea noastra,spun eu.
Parerea mea este sa il pastrezi si doar daca gasesti niste conditii foarte bune pentru el sa il dai.Ii mai poti cumpara jucarii sa isi ocupe timpul.Oricum,pe masura ce se va maturiza va deveni si mai linistit.
Deasemenea,daca este motan si sta la apartament,mare atentie la posibilele blocaje urinale,pentru ca au consecinte foarte grave,chiar si deces.Cel mai bine sa ii cumperi mancare speciala cu Ph control.Mult succes cu micul tigru!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2011, 12:13:15
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Da,dar si compania lor aduce atata bucurie si veselie,incat merita aceste mici eforturi din partea noastra,spun eu.
Parerea mea este sa il pastrezi si doar daca gasesti niste conditii foarte bune pentru el sa il dai.Ii mai poti cumpara jucarii sa isi ocupe timpul.Oricum,pe masura ce se va maturiza va deveni si mai linistit.
Deasemenea,daca este motan si sta la apartament,mare atentie la posibilele blocaje urinale,pentru ca au consecinte foarte grave,chiar si deces.Cel mai bine sa ii cumperi mancare speciala cu Ph control.Mult succes cu micul tigru!
off i-am cumparat si jucarii si mancare cu ph neutru, de toate, e un alintat, ce mai, poate de aia se "alinta" si miauna cateodata de ma face la psihic... o fi si-o ispita aici pentru rabdarea mea, ca-s cam impulsiva de fel :-s
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.06.2011, 12:27:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
off i-am cumparat si jucarii si mancare cu ph neutru, de toate, e un alintat, ce mai, poate de aia se "alinta" si miauna cateodata de ma face la psihic... o fi si-o ispita aici pentru rabdarea mea, ca-s cam impulsiva de fel :-s
Asa sunt pisoii tineri,dupa un an se maturizeaza si devin mai"seriosi" :)
Al meu cand era"adolescent" imi sarea in cap la propriu,pe la 5 dimineata si-mi dadea bobarnace cu picioarele din spate :)))
Sunt niste figuri!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare