Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.10.2009, 13:32:12
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Demonii au jurat sa distruga oamenii.cand un om se lasa in paragina se lasa in voia demonilor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.10.2009, 13:39:01
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marysa Vezi mesajul
toti avem cate un necaz in viata , uni mai multe, alti mai putine, necazul meu este ca am probleme de sanatate
Marysa imi pare rau pentru necazul tau si iti doresc din tot sufletul sanatate...iti recomand si o carte pentru "a intelege" de ce ti se intampla ceea ce ti se intampla este scrisa de Jean Claude Larchet "Terapeutica Bolilor Spirituale" este aparuta la ed.Sophia si are binecuvantarea Prea Sfintitului Parinte Galaction sper sa o gasesti si sa-ti foloseasca.

Cu prietenie, Domnul sa te aiba in paza si sa-ti aline suferintele.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.10.2009, 16:51:16
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

marysa ce probleme de sanatate ai ?
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.10.2009, 21:11:33
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Pai deocamdata nu-mi da pace un stafilococ ce s-a instalat in gatul meu,schimbarile astea de temperatura ma streseaza(Global Warming Generation),am o ruda prin spital operata de cancer(totusi atitudinea doctorilor este destul de optimista,tumoarea a fost descoperita din vreme).
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.10.2009, 23:00:41
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Lavinia, pentru noi, crestinii, nu trebuie sa existe durere, nici amaraciune, nici deznadejde. Ce minunat spune parintele Paisie Aghioritul: "Daca incredintam amaraciunea noastra lui Hristos, ea se face miere".
Nu trebuie, dar exista.Insusi Mantuitorul a suferit...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.10.2009, 00:37:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Lavinia, pentru noi, crestinii, nu trebuie sa existe durere, nici amaraciune, nici deznadejde. Ce minunat spune parintele Paisie Aghioritul: "Daca incredintam amaraciunea noastra lui Hristos, ea se face miere".
Frumos spus. Oare cum putem ajunge sa traim asta si concret, in viata noastra? Uneori e greu. Este greu si cand nu avem necazuri mari sa simtim acea miere.
Ma gandesc la parabla fiului ratacitor. Fiul cel mare ramane cu Tatal, si atunci cand ii reproseaza ca a taiat vitelul gras pentru fratele sau, ii spune ca lui nici macar un ied nu i-a dat sa petreaca cu prietenii. Insa Tatal ii raspunde: Fiule, tot ce este al meu este al tau. Va dati seama? Putea sa-i ceara orice, avea orice, iar el nu i-a cerut, n-a acut decat sa indeplineasca poruncile si sa devina acru.
Sa dea Dumnezeu sa nu devenim si noi crestinii asa, sa nu mai stim nici sa ne bucuram de viata cu Dumnezeu, sa batem toba pe porunci si acuzatii ale fratelui mai mic.
Poate ca trebuie mai intai sa invatam sa transformam in miere viata obisnuita, sa cerem Tatalui sa ne dea iezi, si dupa asta ne va fi mai usor si cu necazurile.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.10.2009, 12:36:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Fani, nu e important sa stim de unde vine suferinta, ci sa stim cum sa o primim fara sa ne revoltam. Omul trebuie sa creada ca suferinta are un sens pentru el, chiar daca pe moment nu intelege. Cel care intelege si stie cum sa suporte suferinta, nu mai sufera.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.10.2009, 14:39:34
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Fereste-ma, Doamne, de "prieteni", ca de dusmani ma feresc singur(a) !

nu suport ipocrizia, si nici duplicitatea.
Ai f mare dreptate Si eu sunt f dezamagita de prieteni
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.10.2009, 14:58:43
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Necazul meu,dar la care incerc sa nu ma gandesc prea mult pentru a evita sa ma incarc negativ,este suferinta fapturilor nevinovate si lipsite de aparare:animalutze,copii,batrani,oameni,in general cu suferinte fizice,dar mai ales sufletesti.
Dumnezeu are grija de noi toti,insa in sac nu ne baga,trebuie si noi sa luptam sa schimbam ceva.
Ma doare nepasarea unora din jurul meu si mi-as dori sa vad manifestandu-se prin noi mai multa iubire fata de intreaga creatie divina.
Si,mi-as dori sa pot face mai mult pentru aceste fapturi si sper ca pe viitor Tatal sa imi ingaduie acest lucru si sa ma faca instrumentul iubirii Sale.
In rest,pe plan personal,am dificultati ca orice om,insa Dumnezeu m-a ferit de necazuri mari in prezent si Ii multumesc pentru asta.In rest,toate se rezolva.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.10.2009, 15:49:01
andruca andruca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2009
Mesaje: 4
Implicit

necazul meu este ca nu mi-am ales bine ce sa fac in viata si ce facultate sa urmez,am facut o facultate care nu mi-a placut si deabia am asteptat sa o termin sa imi gasesc sa lucrez ceva in alt domeniu si am ajuns pana la urma in alta tara facand un master in acelasi domeniu si chinuindu-ma pe fiecare zi sa invat ceva ce nu vreau sa pun in practica,si ma intreb, Dumnezeu m-a adus aici sau voita mea, am ascultat eu de Dumnezeu sa fac voia lui sau am facut numai voia mea. As vrea sa fac voia lui, pt ca stiu ca el are mai mare grija de mine decat pot eu sa am dar nu imi dau seama care e voia lui dar am nadejde ca o sa fie bine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 20:57:02
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 18:33:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 01:13:20