Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.01.2010, 23:51:37
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Moartea nu ar trebui sa fie inspaimantatoare ci chiar o bucurie pentru ca te intorci de unde ai venit de fapt... insa trebuie sa fim pregatiti pentru intalnirea cu Dumnezeu si sa dam raspuns bun la judecata!
Da, in teorie.

La moarte nu m-am gandit la modul serios pana ce nu s-a imbolnavit bunica mea acum chiar un an. Mergand duminica de duminica la Sf Liturghie imi venea a plang la ecteniile pentru cei adormiti, gandindu-ma si realizand ca nu sunt doar niste rugaciuni pentru niste oameni abstracti, ca e posibil ca intr-un viitor nu prea indepartat am sa ma rog pentru bunica mea in momentul acela. Si vazand boala cum inainteaza ma gandeam la cat de putina este credinta mea ca ma intristez atat de tare la posibilitatea despartirii de cineva drag. Si intr-adevar la momentul cand moartea a devenit palpabila aproape, tristetea a fost asa de mare si credinta atat de putina incat nici macar nu am avut puterea sa ma adun si sa merg la spital sa o vad pentru ultima data in viata, desi in coma, si am stat plangand si incercand sa ma rog acasa, ceea ce imi resprosez si acum. Si asta din prea putina credinta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.01.2010, 23:56:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Moartea cuiva apropiat o vad totusi ca pe ceva trist, pentru ca inseamna o despartire desi temporara. Este adevarat ca intr-un fel putem ramane si aproape, dar este un alt fel de a fo aproape ca in viata de aici.
Ar trebui poate sa ne bucuram mai degraba pentru persoana care pleaca spre calea tuturor implinirilor. Asa as vrea sa fiu, daca voi fi in aceasta situatie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.01.2010, 00:49:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Stateam eu intr-o zi si ma uitam la TV, la o emisiune despre viata dupa moarte, in care se vorbea atat de frumos si de convingator, incat mi-am spus: "Bine, bine, toate bune si frumoase, dar ce m-oi face eu cand voi auzi ca imi moare cineva?" In paranteza fie spus, nu cunosteam cum e sa imi moara cineva drag. Ma duc apoi in camera si ma uit la telefon, primisem un mesaj:"A murit X", X fiind un om drag, caruia am a-i multumi pentru multe, dar in special pentru lectia de nemurire pe care mi-a servit-o, cand il prohodeau la ceas de seara:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=331

Aceasta a fost prima mea intalnire cu moartea cea adevarata.
Am aflat mai tarziu ca X stia ca va muri, i se pusese un diagnostic... Si cu toate acestea, el nu a spus nimic familiei, pentru a nu-i face sa sufere, si a incercat sa se lupte cu boala, sa o duca pe picioare. Nu stiu ce a fost in sufletul lui, era un om de o remarcabila tarie de caracter, al carui model de viata era, dupa cum el insusi marturisea, viata in Hristos, lucru care spune tot. Nu l-a rapus boala aceea, ci o complicatie la inima. S-a stins dupa vreo 3-5 zile de suferinta, asa cum a trait: demn si fara frica. Dumnezeu sa-l odihneasca cu dreptii sai!

Noesisaa, cred ca pe bunica ta ar ajuta-o foarte mult rugaciunile tale.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.01.2010, 00:58:50
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am aflat mai tarziu ca X stia ca va muri, i se pusese un diagnostic... Si cu toate acestea, el nu a spus nimic familiei, pentru a nu-i face sa sufere, si a incercat sa se lupte cu boala, sa o duca pe picioare. Nu stiu ce a fost in sufletul lui, era un om de o remarcabila tarie de caracter, al carui model de viata era, dupa cum el insusi marturisea, viata in Hristos, lucru care spune tot. Nu l-a rapus boala aceea, ci o complicatie la inima. S-a stins dupa vreo 3-5 zile de suferinta, asa cum a trait: demn si fara frica. Dumnezeu sa-l odihneasca cu dreptii sai!
Cand esti in comuniune cu Dumnezeu, trupul ti-e mai mult ca o haina...In legatura cu complicatia la inima, cred ca Dumnezeu i-a dat-o pentru a nu-l mai lasa sa sufere in lumea asta...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.01.2010, 01:22:00
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Noesisaa, cred ca pe bunica ta ar ajuta-o foarte mult rugaciunile tale.
Huh, dar cine a spus ca nu ma rog pentru ea?

Tristetea adanca a trecut, credinta mea probabil tot la fel de putina a ramas, doar poate un pic mai matura, acum multumesc lui Dumnezeu ca a avut parte de ceea ce ne rugam la fiecare Sf Liturghie, " un sfarsit bun, neinfruntat, in pace," ceea ce nu-i asa, ne dorim fiecare pentru noi si cei dragi ai nostri. A avut o viata implinita, a botezat si a cununat poate jumatate de sat, a fost respectata, a lasat multe lucruri bune dupa ea, a fost o femeie credincioasa, nici pe departe habotnica, desi de la tara, nu lipsea niciodata duminica de la biserica si daca lipsea ca o dureau picioarele, atunci citea Sf Liturghie din cartea ei de rugaciuni la care imi place sa ma uit cand imi e dor de ea, ca are paginile roase de cat au fost intoarse de-a lungul a zeci de ani, si cu tot felul de insemnari scrise de mana ei. Ma bucur ca m-a iubit neconditionat si dezinteresat, ca mi-a lasat atatea, material, dar si multe amintiri frumoase, ca desi am fost atatia ani departe, s-a intamplat in asa fel incat am putut sa ii fiu aproape in ultimele luni cand s-a imbolnavit...ce mi-as putea dori mai mult?

Citeam mai inainte despre o tanara mama din orasul meu care luni si-a omorat cele doua fetite si apoi s-a omorat si pe ea. Nu aveau probleme materiale, pareau o familie bine inchegata, poate o fi vorba de o boala mintala... Astea sunt morti atat de triste pe care eu nu le pot intelege. Si trist este ca fetitele nu au fost botezate niciodata (tatal lor este musulman), deci nu li se va face slujba de inmormantare, iar mamei i se va face o rugaciune pentru sinucigasi, ca ea totusi, desi se convertise la islam, a fost botezata. Mi-a placut cum a spus parintele bisericii unde sunt tinute ca, desi nebotezate, fetitele poarta chipul lui Dumnezeu si ele, deci pot sa le conduca la cimitir cu o rugaciune speciala.

Last edited by Noesisaa; 21.01.2010 at 01:32:41.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.01.2010, 17:31:43
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Dupa ce voi pleca din aceasta lume, nu-mi ramane decat sa nadajduiesc ca vor mai fi oameni care sa ma poarte in inimile lor si sa ma pomeneasca la slujbele Bisericii. Cand privesc catre mine, catre multele patimi si putinele virtuti, deznadajduiesc. Nazuiesc insa spre dragostea celorlalti, iubirea si milostivirea lui Dumnezeu, catre mine, cel alipit peste masura de cele ale lumii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand va veni vremea, ce vei alege ? eodor nastasa Generalitati 25 21.05.2012 12:56:20
Vremea potrivita o nestiutoare_ Pocainta 7 12.06.2011 16:46:36
Mari minuni din vremea noastra miti29 Intamplari adevarate 16 15.09.2008 14:49:57
Vremea comorilor Ioan_Ciobota Generalitati 1 26.12.2007 18:08:49