Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2008, 01:42:25
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit 425 de morti de holera

In Zimbabwe s-au inregistrat 11.071 de cazuri suspecte de holeră de la începutul epidemiei soldată pana acum cu moartea a 425 de persoane.

http://i37.tinypic.com/2lstiiq.jpg

http://i36.tinypic.com/vb02g.jpg

http://i36.tinypic.com/5o5c7q.jpg

Preotii care binevoiesc sper sa ii pomeneasca in slujbe pe cei loviti de holera si sa nu ii uite pt ca sunt de alt neam .
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2008, 17:05:38
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu stiu daca e voie ca preotii sa-i pomeneasca pe eretici in viata fiind aceia sau morti. Mi se pare ca nu, ci doar poate sa-i poimeneasca "la gramada" fara sa le dea numele , caci botezul acelora fiind eretic, Domnul nu le recunoaste numele cu care au fost "botezati" in bisericile eretice, mincinoase. Caci nu cred ca printre aceia sa se afle vreun crestin ortodox.

Razvan
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2008, 18:34:15
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Razvan tu confunzi termenul de erezie cu necredinta.
Si daca pedepsim oamenii pentru necredinta cati dintre oameni ar fi meritat binefacerile lui Hristos pe pamant?
Ne facem cruciati? Una este erezia din interiorul biserici si una este necredinta celorlalti.

Adica daca ai fii doctor i-ai lasa sa moara?
Cu atat mai mult ca doctor de suflete esti dator in fata lui Dumnezeu sa leporti de grija prin rugaciune.

Si sa stii ca nu ei sunt vinovati ca sunt ortodocsi. Ci preotii, patriarhul si noi. Se duce cineva din toate manastirile romanesti, macar un singur ieromonah in Zimbabwe? NUUUUUUUUU. In schimb sa stii ca "afurisitii " de sectari sunt mult mai umani si castiga atatea suflete pt ca le pasa cu siguranta de oameni mai mult decat ne pasa noua.
As fi vrut sa ma duc si eu in Zimbabwe si poate chiar sa mor acolo dar inca mai am ceva de facut pe aici...din pacate.

Zici ca sunt eretici si nu trebuie pomeniti in slujbe. Pai si Teoctist si Daniel sunt si totusi sunt pomeniti in fiecare biserica.
Dar stii cum e, alegem de fiecare data sa facem dreptate celor mici iar celor mari, bogati si rude ii iertam , ca trebuie chipurile sa ii iertam.
Deci pedeapsa e pt prosti si saraci, iertarea e pt aia cu pile si puternici.

Vezi ca holera poate veni si in romania. As fi bucuros sa mor de holera. Prefer sa am impartasire si pomenire cu acesti OAMENI .
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.12.2008, 22:40:44
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Dumnezeu sa-i ierte!...si sa-i ajute si pe cei ramasi in viata,rude,apropiati sau oameni bolnavi...si sa ne ierte si pe noi.

Draga Podolski,uneori sint de acord cu tine 743 % alteori doar 11,8 %.Tu chiar vrei sa raminem fara preoti ? ...apropo de ideea ta cu invatamintul teologic? Se spune ca avem conducatorii pe care ii meritam...daca noi incepem sa traim mai curat,mai crestineste,sint convins ca peste noapte face Bunul Dumnezeu o minune si ne trezim la Biserica si cu preotul asa cum ti-l doresti tu,poate si altii ? Apoi se mai schimba si oamenii cind sint in legatura cu Hristos,chiar daca au pasit cu stingul.Ca dovada,desi tuturor li se preda sau sint indoctrinati cu idei ecumeniste....multi dintre ei revin la dreapta credinta ba unii chiar au si curajul de a o marturisi...ceea ce eu nici la ierarhi nu am intilnit asa ceva.
Doamne iarta-ne!

PS.asta chiar ca este culmea,sa intrebi pe cineva daca este ortodox ca sa-l ajuti cu ceva...poate ai visat tu ?
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.12.2008, 23:55:08
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Cazul e real si nu e particular. Am o multime de alte exemple si asta nu de la necrestini, eretici sau altceva ci de la crestini din asociatiile studentesti ortodoxe si oameni de rand crestini ortodocsi. ( Dar i-am adus in discutie ca sa subliniez o idee)


Poporul roman a primit rasplata pt dreapta credinta. Un Sfant pe care neamul l-a persecutat si nu l-a primit. Ca si poporul evreu si orice alt popor nu vom pretuii niciodata darurile lui Dumnezeu (Sfintii), ci cand l-am intalnit i-am taiat aripile , si de ne-ar fi dat voie Hristos l-am fi si omorat prin rastignire.
Deci daca asteptam sfintenia... o vom astepta in zadar si asa nu vom stii sa o vedem cu sufletul ( in aceasta oala de osanda meritata aflandu-ma si eu ).


ai dreptate, schimbarea vine din noi.
as vrea sa zic si eu asta .
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2008, 01:04:45
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

*As vrea sa fac si eu asta.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujbele pentru morti Florin-Ionut Generalitati 13 01.02.2012 11:59:10
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 22:24:41
Rugaciunile pentru cei morti tantica Intrebari utilizatori 2 27.03.2011 22:38:53
Grija de cei morti NECTARIE Generalitati 180 17.02.2011 19:19:54
Cantarea Sf.Dumnezeule la morti anatolie Slujba inmormantarii 0 17.06.2010 21:09:36